Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1316 times)
Shamaelus
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 31

Nietzsche
24.11.2003 at 12:18:35
 
No sam nisem prebral nobene njegove knjige, razen le nekaterih povzetkov predvsem me zanima Antikrist in Tako je govoril Zaratustra. Kako knjigi razumete in kakšen odnos imate do njuji? A se je kdo ukvarjal z njim in poskušal dokazovat njegovo zmoto?? Meni se od tega kar sem slišal ne zdi ravno vreden velike pozornosti. A je kakšna njegova knjiga pomembna in poučna? Ali vsaka vodi le v lastno frustracijo zavedanja svoje eksistencialne nepomembnosti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nietzsche
Reply #1 - 24.11.2003 at 12:51:40
 
Quote:
Zmota in nevednost sta usodni. – Trditev, da resnica je in da je konec nevednosti in zmote, je eno največjih zavajanj, kar jih je. Če ji, recimo, verjamemo, si ohromimo voljo do preizkušanja, raziskovanja, previdnosti, preizkusa: lahko velja celo za hudodelsko, namreč za dvom o resnici. . .
»Resnica« je torej usodnejša od zmote in nevednosti, ker veže moči, s katerimi si prizadevamo za razsvetlitev in spoznanje.
Afekt lenobe stopi zdaj na stran »resnice« - (»Misliti je stiska, reva!«); ravno tako red, pravilo, sreča posesti, ponos modrosti – in summa nečimernost: - udobneje je ubogati kakor reizkušatip: bolj laskavo misliti »imam resnico« kakor videti okoli sebe samo temo . . . zlasti: pomirja, daje zaupanje, olajšuje življenje – »izboljšuje« značaj, kolikor zmanjšuje nezaupanje. »Dušni mir«, »mirna vest«: same iznajdbe, mogoče le ob predpostavki, da resnica obstaja. – »Po sadovih jih boste spoznali« . . . »Resnica« je resnica, ker ljudi boljša . . . Proces se nadaljuje: vse dobro, ves uspeh postaviti na konto »resnice«.
To je dokaz moči: srečo, zadovoljnost, blaginjo skupnosti in posameznika je poslej treba razumeti kot posledico vere v moralo . . . Obrnjeno: neuspeh je treba izpeljevati iz pomanjkanja vere





uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Terrania
5
*****
Offline

Dih brez namena. Sapa
v bogu. Veter.
Posts: 691
Maribor
Gender: female
Re: Nietzsche
Reply #2 - 24.11.2003 at 18:23:34
 
Jaz si se iscem cas da dokoncam Also sprach Zaratustra. Kolko sem prebrala pa.. hmm pades v razmisljanje. Vsekakor dobra knjiga, vredna tega da jo veckrat preberes. Povzetki ti pa ne bojo pomagali Smiley Tak da beri al pa ne beri, bliznjic ni.

Pac.. Ein Buch für alle und keinen.
Back to top
 

It is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes. &&Douglas Adams
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1