Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4433 times)
exorcist
Ex Member




Prilika o delavcih v vinogradu
19.11.2003 at 11:00:49
 
1 Kajti nebeško kraljestvo je podobno hišnemu gospodarju, ki je zgodaj zjutraj odšel najemat delavcev v vinograd svoj. 2 In pogodivši se z delavci po denarju na dan, jih pošlje v vinograd svoj. 3 In ko pride ven okoli tretje ure, ugleda druge, da stoje na trgu brez dela, 4 in jim reče: Pojdite tudi vi v moj vinograd, in dan vam, kar bo prav. 5 In oni odidejo. Ko pride ven zopet ob šesti in deveti uri, stori enako. 6 Ko pa pride ven okoli enajste ure, najde druge, da postajajo, in jim reče: Kaj stojite tu ves dan brez dela? 7 Reko mu: Ker nas ni nihče najel. In veli jim: Pojdite tudi vi v moj vinograd. 8 Ko se je pa zvečerilo, veli gospodar vinogradov oskrbniku svojemu: Pokliči delavce in daj jim plačilo, počenši od zadnjih do prvih. 9 In prišedši prejmo tisti, ki so bili najeti okoli enajste ure, po denarju. 10 Ko pa pridejo prvi, mislijo, da bodo prejeli več; a tudi oni prejmo po denarju. 11 Prejemši ga, pa so godrnjali nad hišnim gospodarjem, 12 govoreč: Ti poslednji so delali eno uro, in si jih naredil enake nam, ki smo prenašali breme vsega dne in vročino. 13 On pa odgovori in reče enemu izmed njih: Prijatelj, ne delam ti krivice. Ali se nisi pogodil z menoj po denarju? 14 Vzemi svoje in pojdi! Hočem pa dati temu poslednjemu, kakor tudi tebi. 15 Ali mar ne smem jaz s svojim storiti, kar hočem? Je li oko tvoje hudobno, ker sem jaz dober? 16 Tako bodo zadnji prvi in prvi zadnji.

Na prvi pogled se zdi, da je zgodba skregana z vsako logiko, vendar je taka - kot tudi mnoge druge novozavezne parabole - z določenim namenom. Povedati hoče, da človeško presojanje, tehtanje in sklepanje nimajo kaj iskati v stvareh, ki zadevajo vero. Posplošeno bi lahko celo rekli, da tisti, ki sprejme taka pravila igre, verjame v Boga, in narobe. V proiliki o delavcih v vinogradu pomeni plačilo za delo v prenesenem pomenu nebeško  kraljestvo, pojem, kiga v krščanstvu, za razliko od egiptovske, starogrške in judovske religije, srečamo zelo pogosto. Gre za izhodiščno načelo, po katerem dobre in pobožne v nebesih čaka nagrada, zle in neverne pa kazen, kar je, preprosto povedano, prepričanje, da obstajajo nebesa in pekel, kamor pridemo glede na zasluge. Hišni gospodar iz prilike naj bi bil Bog, delavci, najeti ob različnih urah, pa različni ljudje. Kot vidi stvari Nova zaveza, obstajajo ljudje, ki mislijo, da se lahko pogajajo z Bogom: če strogo spoštujejo zakone in obrede (prenašajo težo dneva in vročino), menijo, da imajo pravico do nagrade. Taki ljudje so ošabni in radi druge ljudi gledajo zviška, česar krščanski pogled na svet ne dopušča. Ravno narobe, tisti drugi ljudje - če le iskreno verujejo v Božje usmiljenje in velikodušnost - dobijo ob poslednji sodbi nagrado.

VIR: Resnice, miti in legende

Kaj to zame pomeni?

To pomeni, da ni nihče privligiran pri Bogu, niti kristjan, niti budist, niti ateist. Bog ni ratio, ne presoja razumsko, z njim se ne da pogodit ali barantati. Namreč Bog človeka posluša predvsem po srcu, lahko, da se ima nekdo za kristjana, se drži 10 božjih zapovedi, lepo hodi k maši, pa ga Bog ob smrtni uri morda ne bo prepoznal kot kristjana, kajti On ne gleda z zemeljskimi očmi, za njega ne igra logično sklepnje in indukcija..... Bog je enigma in abstraktnost. Čudna so pota Gospodova; torej ti, ki si nekaj umišljajo, da so nekaj, in da pri Bogu uživajo priviligiran položaj, se zelo motijo. Vsi smo pred Bogom enaki.
Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #1 - 19.11.2003 at 11:11:13
 
exorcist wrote on 19.11.2003 at 11:00:49:
Vsi smo pred Bogom enaki.

ja res. vsi smo pred Bogom enaki v smislu, da je On milosten do vseh nas, kot Sonce ki na vse sije enako, brez razlik. tako kot Sonce ni amerisko, slovensko, japonsko, nemsko itd. tako si tudi Boga ne more ekskluzivno lastiti nihce (krscan, budist, hindujc, ateist, musliman,...), ker je v bistvu Bog tisti, ki je lastnik vseh nas.

in tako kot Sonce nediskriminirano obsije vse in vsakogar, tako je tudi Bog milosten in ljubec do vseh nas. in tako kot si pred Soncem lahko zakrijemo oci, postavimo sencnik ali se zapremo v sobo, tako se tudi milosti/ljubezni Boga lahko po nasi svobodni volji (ki nam je dana od Boga) izogibamo, za kar pa ni kriv Bog, ampak mi sami. ko bomo prakticno spoznali, da se s tem pocetjem prikrajsujemo le mi sami sebe, se bomo najbrz spametoval in nikol vec krivil kogarkoli drugega za nase lastno trpljenje. to spoznanje je bistvenega pomena in prvi korak na poti dejanskega spoznavanja Boga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #2 - 19.11.2003 at 13:33:28
 
exorcist wrote on 19.11.2003 at 11:00:49:
Vsi smo pred Bogom enaki.
Wink





Vsi smo pred bogom enaki samo kot umrljiva bitja.



(enaki smo torej samo pred smrtjo)


Quote:
in tako kot Sonce nediskriminirano obsije vse in vsakogar, tako je tudi Bog milosten in ljubec do vseh nas.


Ker je Soncu vseeno.

(čeprav tiste na severnem in tiste na južnem polu obsije nekoliko drugače - pol leta nanje sveti (pa še to bolj na izi) pol pa ne)



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #3 - 19.11.2003 at 13:45:20
 
t wrote on 19.11.2003 at 13:33:28:
Ker je Soncu vseeno.

to s Soncem je najbrz res mal pomankljiva ilustracija. Sonce si ponavad prestavljamo kot nekaj impersonalnega. Bog pa je Vrhovna oseba in ima zeljenje, cutenje, misljenje, torej je zmozen tudi ljubiti. On nas vse ljubi, ker smo vsi njegovi vecni otroci. redki so tisti ki to lahko opazijo in mu ljubezen z vsem srcem tudi vracajo.

tistim, ki pa nam je lazni-ponos ljubsi kot ljubezen do Boga pa smo stalno v takih ali drugacnih problemih. ampak pri tem smo si krivi sami.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #4 - 19.11.2003 at 17:03:00
 
Quote:
On nas vse ljubi, ker smo vsi njegovi vecni otroci.



najbrž nas vse ljubi enako

(če smo pred njim vsi enaki)


In če nas vse enako ljubi, potem takšno ubogo bitje, ki ne pozna ne različnosti intenzivnosti, ne izbire. Vsekakor revno bitje tale bog njegova ljubezen do pedofila in do dobrega človeka je ista, kot pravi prijatelj Henry: "Če bom kdaj srečal takšnega boga, mu bom plunil v obraz."



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #5 - 20.11.2003 at 08:59:12
 
t wrote on 19.11.2003 at 17:03:00:
najbrž nas vse ljubi enako

(če smo pred njim vsi enaki)

ljubi nas vse enako v skladu z naso ljubeznijo/predajo do Njega.

pred njem smo vsi enaki v smislu, da smo vsi vecno povezani z njem. razlicni pa smo si v nasi ljubeci naklonjenosti do Boga. bolj ko smo Mu prostovoljno ljubece naklonjeni, bolj smo lahko izpolnjeni, zadovoljni in pomirjeni.

Quote:
In če nas vse enako ljubi, potem takšno ubogo bitje, ki ne pozna ne različnosti intenzivnosti, ne izbire.

Bog nas vse ljubi, tako kot mati ljubi vse svoje otroke, tj. da nikogar ne sovrazi, ceprav je res, da so nekateri bolj "pridni" nekateri pa manj. razlicna intenzivnost ljubezni Boga do nas je sorazmerna z naso ljubeco naklonjenostjo proti Njemu.

sicer je pa to bolj domena prakse in notranjega obcutenja kot pa nenehnega umskega spekuliranja in brezsmiselnega argumentiranja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #6 - 20.11.2003 at 11:46:19
 
Zanimivo tudi to, da so vsi delavci dobili enako plačilo, čeprav so eni delali daljši delovni čas, za kar so tudi zahtevali višje plačilo, ko so se primerjali z drugimi, ki so prišli na delo kasneje. Torej tu je še en dokaz, kako je Bog nepristranski.

Torej lahko še tako moliš, se držiš nekih zapovedi, meditiraš, hodiš v Indijo, v končni fazi to nič ne pomeni.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #7 - 20.11.2003 at 12:03:28
 
exorcist wrote on 20.11.2003 at 11:46:19:
Zanimivo tudi to, da so vsi delavci dobili enako plačilo, čeprav so eni delali daljši delovni čas, za kar so tudi zahtevali višje plačilo, ko so se primerjali z drugimi, ki so prišli na delo kasneje. Torej tu je še en dokaz, kako je Bog nepristranski.

lej, kolicina delovnega casa je eno, kvaliteta pa drugo. nekdo lahko dela vec casa, pa je manj efektiven kot nekdo, ki dela manj pa je pri tem bolj efektiven. tisti, ki pa za svoje neiskreno delo in rezultate "zahtevajo" (kar je itak v nasprotju s principom sluge) boljse placilo, se strinjam, da se nikoli ne morejo na tak goljufiv nacin ogniti nepristranskosti Boga, kot nihce drug.  

sicer pa je ljubezen (njeno razumevanje in obcutenje) domena osebnosti z misljenjem, cutenjem in zeljenjem, ne nekih impersonalnih, nepristranskih principov oz. aspektov. Bog vsebuje v svoji popolnosti oba aspekta hkrati v popolni harmoniji, tako neosebnega kot osebnega. mene pac bolj zanima Bozji osebni aspekt, kar pa ne pomeni, da zanikam neosebnega.

Quote:
Torej lahko še tako moliš, se držiš nekih zapovedi, meditiraš, hodiš v Indijo, v končni fazi to nič ne pomeni.

sej ves Kdo je hkrati nepristranski in pristranski do tistih, ki so mu naklonjeni, a ne? pametno je prepustiti odlocitev o odmerku "placila" Tistemu, ki placuje.

Goura Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #8 - 20.11.2003 at 13:37:38
 
Quote:
lej, kolicina delovnega casa je eno, kvaliteta pa drugo. nekdo lahko dela vec casa, pa je manj efektiven kot nekdo, ki dela manj pa je pri tem bolj efektiven. tisti, ki pa za svoje neiskreno delo in rezultate "zahtevajo" (kar je itak v nasprotju s principom sluge) boljse placilo, se strinjam, da se nikoli ne morejo na tak goljufiv nacin ogniti nepristranskosti Boga, kot nihce drug.  

sicer pa je ljubezen (njeno razumevanje in obcutenje) domena osebnosti z misljenjem, cutenjem in zeljenjem, ne nekih impersonalnih, nepristranskih principov oz. aspektov. Bog vsebuje v svoji popolnosti oba aspekta hkrati v popolni harmoniji, tako neosebnega kot osebnega. mene pac bolj zanima Bozji osebni aspekt, kar pa ne pomeni, da zanikam neosebnega.

sej ves Kdo je hkrati nepristranski in pristranski do tistih, ki so mu naklonjeni, a ne? pametno je prepustiti odlocitev o odmerku "placila" Tistemu, ki placuje.

Goura Hari bol.


Pa veš, kaj pomeni kvaliteta? Namreč prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi... Morda se motiš, ko se sam ocenjuješ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #9 - 20.11.2003 at 14:21:38
 
exorcist wrote on 20.11.2003 at 13:37:38:
Pa veš, kaj pomeni kvaliteta?
Namreč prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi... Morda se motiš, ko se sam ocenjuješ?

a lahko mal bl razlozis?
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #10 - 20.11.2003 at 15:25:12
 
Quote:
a lahko mal bl razlozis?



Govoril si kot duhovno razsvetljeni izvedenec - strokovnjak, ki zna ločiti kvaliteto od smetja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #11 - 20.11.2003 at 15:32:51
 
exorcist wrote on 20.11.2003 at 15:25:12:
Govoril si kot duhovno razsvetljeni izvedenec - strokovnjak, ki zna ločiti kvaliteto od smetja.

podal sem svoje mnenje na podlagi svojih izkusenj in verovanj.

ampak v bistvu si mi tud ti hotu (sicer ne vem kot kaj) podat neko mnenje oz. trditev o tem, da :

exorcist wrote on 20.11.2003 at 13:37:38:
Pa veš, kaj pomeni kvaliteta? Namreč prvi bodo zadnji in zadnji bodo prvi... Morda se motiš, ko se sam ocenjuješ?

pa me je zanimal kaj si hotu s tem povedat in ce mi lahko mal bl jasno, razumljivo, mogoce tudi s kasno ilustracijo ali primerom razlozis.

zadnji bojo prvi, in prvi bojo zadnji... ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #12 - 20.11.2003 at 20:53:18
 
Quote:
podal sem svoje mnenje na podlagi svojih izkusenj in verovanj.

ampak v bistvu si mi tud ti hotu (sicer ne vem kot kaj) podat neko mnenje oz. trditev o tem, da :

pa me je zanimal kaj si hotu s tem povedat in ce mi lahko mal bl jasno, razumljivo, mogoce tudi s kasno ilustracijo ali primerom razlozis.

zadnji bojo prvi, in prvi bojo zadnji... ?


Se pravi, ti, ki si umišljajo, da so nekaj, ki imajo družbeni, politični vpliv, se imajo za veljake, izstopajo, bodo zadnji.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Prilika o delavcih v vinogradu
Reply #13 - 21.11.2003 at 08:49:59
 
exorcist wrote on 20.11.2003 at 20:53:18:
Se pravi, ti, ki si umišljajo, da so nekaj, ki imajo družbeni, politični vpliv, se imajo za veljake, izstopajo, bodo zadnji.

se strinjam. tisti, ki samo razvijajo svoj umetni-ponos se od Boga oddaljujejo.

priblizujejo pa se mu tisti, ki so v srcu preprosti, ponizni in iskreni, brez sebicnih zelja in se zavedajo svoje vloge in pozicije glede na Boga in se v skladu s tem tudi obnasajo z dejanji, mislimi in govorom.

Goura Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1