Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 6316 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Twighlight Zone
22.09.2003 at 09:09:18
 
Quote:
Mene zanima, kaj je to sploh: duhovnost ? Roll Eyes




načeloma samo nekaj za na kruh namazat (da se ne zrediš preveč)

SSKJ pa pove takole:

duhovnost -i ž (o) knjiž.
1. usmerjenost k nematerialnim vrednotam: pesem razodeva pesnikovo izrazito duhovnost; duhovnost umetnine // duševno, duhovno življenje človeka: pisatelj se je poglobil v človeka in njegovo duhovnost
2. v idealističnih filozofijah od telesa neodvisni, samostojni del človekovega bistva: duhovnost in materialnost človeka


skratka nič posebnega (spet eden od bolj univerzalnih pojmov, ki ga po želji lahko uporabiš skoraj za karkoli)


lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #1 - 22.09.2003 at 09:14:06
 
Quote:
Mene zanima, kaj je to sploh: duhovnost ?


Quote:
ljudje okol mene vse vedo (jasnovidnost), in men se zdi, da me nekdo ima za norca, kr se sprašujem, kje sem do zdaj hodla in živela  ???

Se to dogaja na splošnem nivoju, al sem potencialni primer za kakšno ustanovo? Sem spet čist zadaj?

odvisn. mors povedat najprej kaj si ti predstavljas pod duhovnost? mogoce so pa oni zadaj pa si ti spredaj? mogoce pa ti vec ves, pa oni vejo manj.

namig : tisti ki ima znanje nima dvomov. tisti, ki ima dvome, mu ocitno manjka nekaj znanja. dvomi povzrocajo strah. strah povzroca nemir. nemir povzroca jezo. jeza je vzrok nepravilnih (nepremisljenih) aktivnosti. nepravilne aktivnosti povzrocajo trpljenje. trpljenje povzroca se vec trpljenja... in pa tudi poniznost. iskrena poniznost je kljuc do znanja.

torej lahko sama preveris (najprej pri sebi in nato pri drugih) kdo ve in kdo ne?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #2 - 22.09.2003 at 09:14:33
 
t wrote on 22.09.2003 at 09:09:18:
načeloma samo nekaj za na kruh namazat (da se ne zrediš preveč)

SSKJ pa pove takole:

duhovnost -i ž (o) knjiž.
1. usmerjenost k nematerialnim vrednotam: pesem razodeva pesnikovo izrazito duhovnost; duhovnost umetnine // duševno, duhovno življenje človeka: pisatelj se je poglobil v človeka in njegovo duhovnost
2. v idealističnih filozofijah od telesa neodvisni, samostojni del človekovega bistva: duhovnost in materialnost človeka


skratka nič posebnega (spet eden od bolj univerzalnih pojmov, ki ga po želji lahko uporabiš skoraj za karkoli)


lp


Bi lahko rekli, da je duhovnost en balon iluzije, preko katerega deluješ v "stvarnosti" ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Twighlight Zone
Reply #3 - 22.09.2003 at 09:18:05
 
Quote:
Bi lahko rekli, da je duhovnost en balon iluzije, preko katerega deluješ v "stvarnosti" ?


ja, ali pa nekaj, kar se namažeš na kruh, če nimaš ničesar pa vseeno ne bi hotel izpasti revež
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #4 - 22.09.2003 at 09:22:36
 
Quote:

iskrena poniznost je kljuc do znanja.

torej lahko sama preveris (najprej pri sebi in nato pri drugih) kdo ve in kdo ne?


Ne spada med iskreno ponižnost zaupanje (nepreverjanje) ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #5 - 22.09.2003 at 09:26:04
 
t wrote on 22.09.2003 at 09:18:05:
ja, ali pa nekaj, kar se namažeš na kruh, če nimaš ničesar pa vseeno ne bi hotel izpasti revež


Grin A ni njih Božje kraljestvo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #6 - 22.09.2003 at 09:46:55
 
Quote:
Ne spada med iskreno ponižnost zaupanje (nepreverjanje) ?

ce dobis tako znanje, ki ti razprsi vse dvome, in s tem strah, nemir, in trpljenje pol tud to notr spada.

sej to si zelis, a ne?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #7 - 22.09.2003 at 10:13:44
 
Quote:
A takšna zadeva, ki bi ti lahko pokazala vse samo še smrt?

ja tko bi ti najbrz ten-nej reku.

jaz pa se s tem ne strinjam. razen ce mislimo "smrt laznega-ega". ta pa ti pokaze vse ja. taka "smrt" pa se lahko zgodi tudi se preden zapustis svoje trenutno materialno telo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Twighlight Zone
Reply #8 - 22.09.2003 at 11:41:38
 
Quote:
Grin A ni njih Božje kraljestvo?



S tem jih pa tolažijo  Roll Eyes
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #9 - 22.09.2003 at 12:36:45
 
Quote:
ja tko bi ti najbrz ten-nej reku.

jaz pa se s tem ne strinjam. razen ce mislimo "smrt laznega-ega". ta pa ti pokaze vse ja. taka "smrt" pa se lahko zgodi tudi se preden zapustis svoje trenutno materialno telo.


Zakaj je okolj tega vse tako v mistiko zavito? Valjda smrt ega. Ampak kaj če pa je moj ego vse, kaj sploh mam? Zakaj tisti, ki so že skoz to šli ne povedo, kako je. Recimo, jaz si to tako predstavljam, kot v Siddharti od Hesseja - on dejansko obupa in ga reka naplavi na obrežje ter se zjutraj zbudi in
vidi
. Sprašujem pa se, a je potrebno bit tolk obupan, da zavest zgubiš? Skratka: strah me je smrti. Morda sem pa že ničkolikokrat umrla (1000 malih razsvetljenj), in več od tega pač ni. Smrt pride, ko jo najmanj pričakuješ. Kako naj bom pripravljena, kako jo prepoznam?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #10 - 22.09.2003 at 12:48:03
 
Quote:
Zakaj je okolj tega vse tako v mistiko zavito?

sej ne da je v mistiko zavito, le ti si zatiskas oci pred samo-razsvetljeno resnico.

kolk sonca lahko ti osvetis s sveco? Wink

Quote:
Valjda smrt ega. Ampak kaj če pa je moj ego vse, kaj sploh mam?

smrt laznega-ega pomeni spoznanje pravega-ega, in ne samomora, torej svoje anihilacije. vse kar je treba anihilirat je nas sebicni interes, in ga zamenjat z interesom sluzenja Bogu in posledicno vsem drugim.

Quote:
tisti, ki so že skoz to šli ne povedo, kako je.

ne da ne povejo, ampak si ti zatiskas usesa. Wink

Quote:
jaz sii to tako predstavljam, kot v Siddharti od Hesseja - on dejansko obupa in ga reka naplavi na obrežje ter se zjutraj zbudi in
vidi
. Sprašujem pa se, a je potrebno bit tolk obupan, da zavest zgubiš?

ne, potrebno je samo postati iskren in poslusat nasvete "izkusenejsih", ce seveda priznamo, da je sploh kaj takega mozno (da sploh obstaja se kdo drug razen jaz, pa se clo to, da je "izkusenejsi"). take stvari nas zmotni-ego tezko prebavlja.

Quote:
strah me je smrti.

strah te je smrti. ok.

1. ali zarad tega ker se ti zdi, da pol ne bos vec obstajala?
2. ali zarad tega ker ne ves v kaj se bos tranformirala in te to vznemirja?

Quote:
Smrt pride, ko jo najmanj pričakuješ. Kako naj bom pripravljena, kako jo prepoznam?

Smiley

ce imas znanje lahko stvari (katerekoli) predvidis in si miren. ce pa imas le dvome potem pa si stalno vznemirjen. torej zaradi katerega od zgornjih dveh razlogov se bojis smrti, al pa mogoce zaradi obeh?
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Twighlight Zone
Reply #11 - 22.09.2003 at 13:11:14
 
Kaj pa..če je vse en sam blef.
Kaj pa...če je na koncu življenja le še smrt...totalna...basta.
Kaj pa ...če potem ni ničesar.

Bi bilo jako zoprno, a ne.
Bi ne imeli o čem debatirat, a ne; pa to bi še šlo.
Bi ne bilo več smisla, a ne...in vere...a ne.

Zato...verujmo...v karkoli že...samo da...
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #12 - 22.09.2003 at 13:20:09
 
en_bk wrote on 22.09.2003 at 13:11:14:
Kaj pa..če je vse en sam blef.

po moje ni vse samo blef.

Quote:
Kaj pa...če je na koncu življenja le še smrt...totalna...basta.

po moje ni.

Quote:
Kaj pa ...če potem ni ničesar.

tud s tem se ne strinjam.

Quote:
Zato...verujmo...v karkoli že...samo da...

tud to ni prevec inteligentno. ce verjames v to, da po smrti ni nic, je to verjetje lahko zelo skodljivo. ce verjames, da je smrt le transformacija, je tako verjetje malo boljse kot prejsne, a se vseeno nas ne pomiri, ker ne vemo (ceprav bi radi vedl) v kaj se bomo transformirali, zato smo nemirni.

verjeti v besede "izkusenejsih" in "dokoncno razsvetljenih oseb" in njihovih zapiskov pa je zame vredno in tudi koristno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Twighlight Zone
Reply #13 - 22.09.2003 at 13:45:05
 
Quote:
verjeti v besede "izkusenejsih" in "dokoncno razsvetljenih oseb" in njihovih zapiskov pa je zame vredno in tudi koristno.


Izkušenejši...dokončno razsvetljeni....hm, jako močne definicije....je dobro biti malček previden pri njihovi uporabi.

Da te potolažim...tudi jaz verjamem, kar že pač...ker bi bil brez vere najbrž  hm...kaj...malodušen...najmanj to.

Pa vendar...strašljiva misel, a ne...ta...absolutna končnost bivanja..v kakršnikoli obliki že...malček nelagodja pa že poraja..vsaj pri meni...ker pač nisem prosvetljen, sploh pa ne dokončno...ker sem
samo en bk.

Pa lep dan
(ampak...dejstvo pa je, da je danes prvi dan ostanka našega življenja in.....)
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Twighlight Zone
Reply #14 - 22.09.2003 at 13:54:04
 
en_bk wrote on 22.09.2003 at 13:45:05:
Izkušenejši...dokončno razsvetljeni....hm, jako močne definicije....je dobro biti malček previden pri njihovi uporabi.

seveda, previden je potrebno biti.

Quote:
Da te potolažim...tudi jaz verjamem, kar že pač...ker bi bil brez vere najbrž  hm...kaj...malodušen...najmanj to.

v kaj pa verjames? in zakaj bi me potolazil s tem, da samo v nekaj verjames? kot sem ti ze prej napisal je meni vazno v kaj verjamem. ker v skladu s tem bojo moja dejanja. rezultati takih ali drugacnih dejanj pa me lahko potolazijo ali pa tudi vznemirijo. zato je vazno v kaj verjames, in kaj pocnes.

Quote:
Pa vendar...strašljiva misel, a ne...ta...absolutna končnost bivanja..v kakršnikoli obliki že...malček nelagodja pa že poraja.

sej nekomu, ki je zasvojen z drogo, mu ideja o "cistem" zivljenju povzroci tudi marsikatero nelagodnost, se bolj pa k tej nelagodnosti pripomore misel na nujno potrebno "zdravljenje", ki pase zraven. to je neki ciz naravnega. ampak bolan pa tudi noce ostat. Wink

Quote:
vsaj pri meni...ker pač nisem prosvetljen, sploh pa ne dokončno...ker sem
samo en bk.

ampak imas pa v sebi potencial za bit "prosvetljen" in s tem zadovoljen in izpolnjen. treba ga je le "izvabit" ven s primernimi dejanji. tako kot iz semena jabolka zraste veliko drevo in kasneje jabolko, ki ga lahko okusis, ce ga posejes v zemljo in ga redno zalivas.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3