Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3081 times)
exorcist
Ex Member




Živalski vrt - humani arest
14.08.2003 at 11:07:06
 
Zopet imam malce bolj ekstremne, radikalne predloge in poglede, kar se tice zapiranje eksoticnih zivali po zivalskih vrtovih, namrec ko si ogledujemo opice, imam obcutek, da smo mi sami te vojerske opice, ki so zaprte v utesnjeni kletki 5x5x5 metrov ter nas moldujejo za banano, le da smo mi duhovno uklesceni in prav tako nesvobodni na nek nacin. Dobro zivali so res "samo" zivali, ampak to se ne pomeni, da jim mi lahko mi "viokorazvite zverine" omejujemo svobodo in jih tlacimo v "samice" ter jih na koncu oropamo prostega gibanja v naravi, namrec ne vem zakaj se nihce nikoli ne vprasa, kako se se bo ta zival obnasala na teritoriju, ki je enak ploscinsko povprecnemu stanovanju, ko pa ima v naturi na razpolago hektarje, na tisoce kvadratnih kilometrov oziroma povrsino, ki je tudi za faktor 100.000 vecja od celice zivalskega vrta? Jasno je, da je zival zmedena in se odziva stresno na zaprte male prostore-klastrofobicno in jo je strah pred ljudmi, se vede odklonsko, nenormalno, veckrat tudi poginejo ali zivijo zelo kratek cas v ujetnistvu.
???
Imas toliko razlicnih zivalskih dokumentarcev, ki jih lahko gledas po televiziji, a mi raje ugonobimo zival in jo pripeljemo iz Afrikev hladno, tujo, negostoljubno okolje - Evropo ter tako manifestiramo svojo moc, ko ji odvzamemo svobodo. Res imamo moc, inteligenco in tehniko, da si podredimo vso stvarstvo na Zemlji, ampak za kaksno ceno?

To se ze otrokom vceplja ze od malega, glej kaki lepi polarni medvedek, ali pa hudoben lev, ki pozre antilopo, slon z velikim rilcem, "miren" podvodni konj, ki terja najvec cloveskih zrtev v Afriki... Potem pa se se vklopi "pocukrani" marketing (trg) z jasnim ciljem, da si odreze kos financne pogace, zivi od prodaje igrac, ki imitirajo zive zivali, le da jih se dotatno okitijo z zgoraj nastetimi stereotipi: zveri so hudobne, rastlinojedci so dobri, saj ne zrejo drugih. Lapsus pa je ta, ce bi pobili mesojedce, ki so na vrhu prehranjevalne lestvice, bi se ena vrsta prevec razmnozila, unicila vegetacijo, npr. popasla stepe in planjave, ki bi jih nato nacela erozija z odnasanjem rodovitne prsti, to pa zopet pomeni posledicno izginjanje vseh mogocih zivalskih vrst, insektov (oprasevanje), rastlin ter postopno spremninjanje flore in favne v puscavo brez zivljenja.
Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #1 - 14.08.2003 at 11:22:19
 
exorcist wrote on 14.08.2003 at 11:07:06:
Zopet imam malce bolj ekstremne, radikalne predloge in poglede, Dobro zivali so res "samo" zivali, ampak to se ne pomeni, da jim mi lahko mi "viokorazvite zverine" omejujemo svobodo in jih tlacimo v "samice" ter jih na koncu oropamo prostega gibanja v naravi, namrec ne vem zakaj se nihce nikoli ne vprasa, kako se se bo ta zival obnasala na teritoriju, ki je enak ploscinsko povprecnemu stanovanju,


Na pa za šalo, zgolj exstremen, radikalen odgovor nazaj Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Če smo se mi lahko vsemu temu kar praviš prilagodili, se bodo pa tudi nižje razvita bitja.

Sej majo čas, da se adaptirajo, ane.

Glej kak evolucijski razvoj je dal človek čez, da lahko zdrži v enem lepo ogrevanem (klimatiziranem stanovanju), da leti po zraku in v space.....

Mi samo pomagamo živalim, da bodo hitreje vse to dosegle......

Ljudje smo glavni,....

Planet ja naš.....

Osončje je naše....

In jutri bo naša celotna galaksija....

Kaj se sekiraš za tistih par živalic  Shocked Shocked Shocked

Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #2 - 28.09.2003 at 16:25:23
 
Zadnjič sva se s fantom pogovarjala o tem,da so v bistvu tut rastline(predvsem lončnice) ujetniki v našem stanovanju.Kaj mislite o tem.Jst mislim,da to ni njihov naravni prostor.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #3 - 29.09.2003 at 00:47:16
 
picola wrote on 28.09.2003 at 16:25:23:
Zadnjič sva se s fantom pogovarjala o tem,da so v bistvu tut rastline(predvsem lončnice) ujetniki v našem stanovanju.Kaj mislite o tem.Jst mislim,da to ni njihov naravni prostor.


Jaz mislim, da se prilagodijo. Sicer bi žalovale in umrle. In nekatere umrejo, če ne skrbimo zanje. Če pa lepo cvetijo in rastejo, pomeni, da nam vračajo ljubezen.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Ziby2
YaBB Moderator
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #4 - 29.09.2003 at 08:49:56
 
Quote:
Jaz mislim, da se prilagodijo. Sicer bi žalovale in umrle. In nekatere umrejo, če ne skrbimo zanje. Če pa lepo cvetijo in rastejo, pomeni, da nam vračajo ljubezen.

Res je, da se prilagodijo, samo če pogledaš isto rastlino v naravi in v naših domovih šele potem vidiš, da pri nas le životarijo in so pri življenju le zato ker imajo voljo in sposobnost neverjetnega prilagajanja.
Samo poglej primer tega fikusa, ki raste v naravi in ga primerjaj s sobnim primerkom:
...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #5 - 29.09.2003 at 10:43:38
 
Ja, Zybi mi je ful to jasno. Ljudje smo tudi egoisti. In le kako bi izgledali naši domovi brez zelenja?

In če še enmal zakompliciram. Mi smo itak sredi zelenja. In si krčimo svet in širimo svoj življenski prostor v zelenje. Ker smo del narave. Samo preveč to počnemo. Preveč uničujemo zelenje. Tako da te cvetlice so v okolju. In vse je v okolju. Le da smo mi najmočnejši in si podrejamo vse v tem okolju. Res je da moramo nekje živeti, samo preveč izkoriščamo naravo, na račun našega lagodja. Še dobro, da narava ne vrača z enako mero. Undecided
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #6 - 01.10.2003 at 09:13:50
 
exorcist wrote on 14.08.2003 at 11:07:06:
Dobro zivali so res "samo" zivali, ampak to se ne pomeni, da jim mi lahko mi "viokorazvite zverine" omejujemo svobodo in jih tlacimo v "samice" ter jih na koncu oropamo prostega gibanja v naravi, namrec ne vem zakaj se nihce nikoli ne vprasa, kako se se bo ta zival obnasala na teritoriju, ki je enak ploscinsko povprecnemu stanovanju, ko pa ima v naturi na razpolago hektarje, na tisoce kvadratnih kilometrov oziroma povrsino, ki je tudi za faktor 100.000 vecja od celice zivalskega vrta? Jasno je, da je zival zmedena in se odziva stresno na zaprte male prostore-klastrofobicno in jo je strah pred ljudmi, se vede odklonsko, nenormalno, veckrat tudi poginejo ali zivijo zelo kratek cas v ujetnistvu.
???


Je tudi vprašanje, ali za te živali sploh lahko kaj naredimo ali pa je za njih že prepozno. Če bi jih spustili na svobodo, najbrž ne bi preživele. Mogoče bi jim lahko kaj olajšali s humanizacijo (ali je bolj ustrezen izraz animalizacija?Smiley) pogojev v živalskem vrtu, to pa je tudi vse.

Svašta, kam vse človek prste vtika. Včasih popenim, ko ima kdo domačo žival, ko je ranjena ali bolna, pa govori: eh, saj se bo "zlizala" tudi brez moje pomoči. Takega bi jaz pustila, naj se v kritičnem momentu še sam "zliže" brez zdravnikove pomoči. Ta dvojna morala : imeti udomačeno žival, ki pa naj kar sama zase skrbi kot da od nekdaj živi v divjini - to je meni čisto mimo.

Pa da se vrnem k osnovni temi:
Dol z živalskimi vrti, rajši več naravnih rezervatov!
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Živalski vrt - humani arest
Reply #7 - 01.10.2003 at 09:17:02
 




Jst  8) pa mi smo edine živali na svobodi!





uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1