Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3858 times)
exorcist
Ex Member




Zarota proti Jezusu
15.07.2003 at 20:37:45
 
Evo g. Gape tukaj sem se pozanimal o tej knjigi Zarota proti Jezusu in dobil sledeci odg. s strani RKC duhovnika, sicer se mi je ze prej zdelo pisanje ideolosko opredeljeno in subjektivno, tako da...

http://27544.rapidforum.com/topic=101584203813
ali pa

exorcist je napisal-(a):
Ali ni zelo čudno, da Jezus sam ni nikoli niti namignil, da namerava vse verno človeštvo odrešiti s svojo smrtjo? Odkod torej to pojmovanje, da je svet (nas) odresil? Ali nam ni hotel Jezus samo demonstrirati pokazati nacin odresitve, kako naj zivimo, da se zvelicamo?  

To je moje telo ... to je moja kri, nove in večne zaveze, ki se preliva v odpuščanje za mnoge (lahko izraz v originalu pomeni tudi vse) ... Se to ne zdi dovolj jasno, posebno, če upoštevaš, da človek, ki ima Jezusovo srčno ponižnost ne bo nikdar izpostavljal svoje pomembnosti? Si predstavljaš ponižnega človeka, ki zase pravi: Jaz bom svet odrešil? Tudi če bi držalo?

exorcist je napisal-(a):
Pavel (Savel pred spreobrnjenjem) - zagrizeni preganjalec kristjanov - je srečal Jezusa in ustanovil Cerkev. Pavel je ves smisel Jezusovega delovanja našel izključno v smrti na križu. Tu nastanejo prve razlike med Jezusovim in Pavlovim naukom. Nadaljnji razvoj pa vsekakor nima več zveze s Kristusovim naukom.

Pavel ni ustanovil Cerkve. Ustanovil jo je Kristus in je obstajala, preden je Pavel kogarkoli srečal. Mešaš meglo. Dalje, Pavel še zdaleč ni poveličeval križa in smrti, ampak je v prvi vrsti izhajal iz Kristusovega vstajenja (le beri Pavlova pisma, tam je tega ogromno) in poudarjal duha nasproti črki, ljubezen nasproti postavi. Zatorej je tvoja trditev, da nadaljni razvoj nima veze z Jezusovim naukom, prav fino zgrešena, ker očitno ne poznaš osnovnih stvari glede Pavlove teologije in očitno nisi še nič kaj podrobno in premišljujoče bral pavlinskih spisov.

exorcist je napisal-(a):
nestrpnost do drugače mislečih, sovraštvo do telesa in iz tega izvirajoče podcenjevanje žensk in tudi usodno slab odnos do narave
Nestrpnost do drugače mislečih?

Čudim se. Kajti ravno Pavel je bil motor, ko se je Cerkev odprla ne-Judom in izstopila iz okvirov Judovstva. Ravno on je tisti, ki je poudarjal, da pred Bogom ni ne Juda ne Grka, ne sužnja ne svobodnega. Kdo drug je sprejemal grško filozofijo in jo tudi že sprejemal in uporabljal pri oznanjevanju (Pavlov govor na Areopagu je še posebno primer tega). Sovraštvo do telesa? Hm, le poišči in potem obsojaj. Podcenjevanje žensk? Morda se tako zdi s sedanjega gledišča, za tedanje čase (predvsem za judovske pojme) pa je bilo vseeno malo drugače, čeprav bi se na tej točki resnično dalo trditi, da je Pavel v veliki meri še vedno ohranjal tedanje družbene oblike. Ne moreš pa govoriti o podcenjevanju, nasprotno. Glede usodno slabega odnosa do narave bi tudi bilo fino če to prikažeš s Pavlovimi besedili, da ne boš preveč mešal megle in iz nje skušal delati kamenja.

exorcist je napisal-(a):
Iz prvotnega veselega oznanila je nastal pavlinski zastraševalni nauk.  

Aja? S čim je zastraševal? Daj, če že obsojaš, navajaj direktne navedke iz Pavla. Te izzivam, ker je tvoje pisanje krivično in nesramno do Pavlove misli in teologije, ker ne ponujaš nobenega dokaza za svoje smele in ostre trditve. Vsak mulo zna nakladat.

Pavel še zdaleč ni zastraševal, ampak je teolog svobode duha. Pavlova izrazita misel je na primer, da je v ljubezni zaobjeta vsa postava. Zato postavo pojmuje kot nepotrebno, še več, kot črko, ki mori duha. Kajti duh zmore iti mnogo dlje od črke postave. Kje je sedaj tu zastraševanje, mi ni jasno. Prej tu notri vidim svobodo ljubezni, ki v svoji svobodi ne dela zlega in s tem pravzaprav spolni vso postavo.

exorcist je napisal-(a):
Kar danes imenujemo krščanstvo, je napačno razlaganje in ponaredek resničnega Jezusovega nauka.  

Seveda imaš ti točno razlaganje in original. To, kar nam očitaš, sam delaš.

exorcist je napisal-(a):
To je storil Pavel, nasledniki so sledili napisanemu in se prilagajali z zamudo.  

Kaj pa drugi apostoli? Pavel je bil del Cerkve skupaj z ostalimi apostoli in ni nikdar delal brez in mimo njih, ampak z njimi. Beri apostolska dela. Na koncilu v Jeruzalemu je imel zadnjo besedo Peter, kateri se je tudi Pavel pokoraval. Peter je bil vez edinosti med apostoli (in Pavlom med njimi). Ni naključno, da Petra in Pavla praznujemo skupaj. Ker če je Peter bil vez edinosti, je bil Pavel teolog med apostoli. Če torej izločiš Pavla, daš nezaupnico ostalim apostolom češ, da so budale, ki so slepo sledili Pavlu in ne opazili, da je čisto potvoril Kristusa. Pa bodi pameten, apostoli so Kristusa poznali dlje in bolje od Pavla, kako ne bi opazili, če bi Pavel zabluzil tako močno, kot praviš! Apostoli so v Pavlu začutili človeka, ki je s svojo prodornostjo uspel ubesediti Kristusov nauk, isti nauk, ki so ga spoznali v Kristusu.

Tako, ko enkrat tako daš nezaupnico vsem apostolom, daš nezaupnico sebi, ker vse, kar si prejel, si prejel v osnovi preko apostolov. To pomeni, da od sedaj naprej nimaš pravice niti še migati z mezincem na nogi, ker nimaš nič. Ker si tabula rasa. Ker imaš le še svoj ego. Očitno ti je to dovolj. Ampak na ta način Kristusa ne boš našel.

Lahko skušaš valiti krivdo na apostole, da ti Kristus, kot ga poznaš ni po godu, ampak s tem delaš hudo napako, ker si Kristusa krojiš po lastnih željah. Končno, kdo bo bolje poznal Kristusa, tisti, ki so ga doživeli ali nek znanstvenik, ki si ga s pomočjo neke metode ukroji po svoji podobi?

Jezusa ne najde, kdor ga išče z metodo. Ga ne najde, kdor ga išče z zagledanostjo vase. Ga ne najde, kdor ga išče v sovraštvu in mržnji. Ga ne najde, kdor ne sprejme 'njegovih najmanjših' (lahko pod to razumeš apostole). Ga ne najde, kdor ga išče z napuhom.

Najde pa ga, kdor ga išče s srcem. Najde ga, kdor išče ljubezen.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Zarota proti Jezusu
Reply #1 - 23.07.2003 at 13:23:05
 
Grin me zanima kako to, da si to temo vključil v "Svetovalnico"...
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zarota proti Jezusu
Reply #2 - 23.07.2003 at 13:47:48
 
g. Gape bo tole muvnu  med knjige ... bolje ... naproša gospoda izganjalca, da svoj 'prispevek' prekopira v thread z istim imenom v ... mislim da glih 'Zarota proti Jezusu'
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Zarota proti Jezusu
Reply #3 - 24.07.2003 at 09:11:30
 
Ja, saj maš opcijo za premik ali ne, vsaj večina najbolj popularnih forumov jih ima? Sicer pa lahko namesto mene kar kopiraš v ustrezno sekcijo, pa samo ta link namesto cele klobase:
http://27544.rapidforum.com/topic=101584203813
Shocked
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Zarota proti Jezusu
Reply #4 - 24.07.2003 at 09:12:26
 
Amstel wrote on 23.07.2003 at 13:23:05:
Grin me zanima kako to, da si to temo vključil v "Svetovalnico"...


Pazi se, da ti ne bo spodnji netopir spil krvi, madobca zgleda nevaren, kam se naj skrijem pred njim? Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zarota proti Jezusu
Reply #5 - 24.07.2003 at 09:56:03
 
exorcist wrote on 24.07.2003 at 09:11:30:
Ja, saj maš opcijo za premik ali ne, vsaj večina najbolj popularnih forumov jih ima? Sicer pa lahko namesto mene kar kopiraš v ustrezno sekcijo, pa samo ta link namesto cele klobase:
http://27544.rapidforum.com/topic=101584203813
Shocked


Shocked
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Zarota proti Jezusu
Reply #6 - 24.07.2003 at 12:16:33
 
gape wrote on 24.07.2003 at 09:56:03:
Shocked

Kako da ne, ma jih invision board, bulletin, phpBB, moj recimo, pa Yabb verjetno?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zarota proti Jezusu
Reply #7 - 24.07.2003 at 13:21:24
 
exorcist wrote on 24.07.2003 at 12:16:33:
Kako da ne, ma jih invision board, bulletin, phpBB, moj recimo, pa Yabb verjetno?


Shocked  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ne ???

gape wrote on 23.07.2003 at 13:47:48:
g. Gape bo tole muvnu  med knjige ... bolje ... naproša gospoda izganjalca, da svoj 'prispevek' prekopira v thread z istim imenom v ... mislim da glih 'Zarota proti Jezusu'

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: Zarota proti Jezusu
Reply #8 - 24.07.2003 at 17:30:57
 
ZAROTE, VSEPOVSOD, ZAROTE.    Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Zarota proti Jezusu
Reply #9 - 24.07.2003 at 19:03:56
 
exorcist wrote on 24.07.2003 at 12:16:33:
Kako da ne, ma jih invision board, bulletin, phpBB, moj recimo, pa Yabb verjetno?


Se pravi to, da temo lahko komot premestiš na drug topic, skoraj ne verjamem, da tega Yabb nima, no možno je...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zarota proti Jezusu
Reply #10 - 24.07.2003 at 20:18:18
 
komot jo preselim ... 2 klika in je ni več ... al je pač drugje ... dočim ... kako naj ti razložim ... mah ... sej sm ti že napisu ... prosim da TI prekopiraš prispevek tja kamor paše ... saj je ja tvoj prispevek ...

dočim ... kaj te je res pičlo, da si ta prispevek dal v ta direktorij in pod to ime?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1