Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 5952 times)
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
pogreb
30.05.2003 at 08:51:24
 
včeraj sem bila na pogrebu. kako to sovražim, še posebej, ker se je smrtno ponesrečil 22 letni fant. Dejansko mi je bilo najhuje, zaradi staršev, ki so ostali. In vsa procesija in vse. Mislim, da je vse skupaj trajalo ene 2 uri. Pol pa še to. Kaj so potrebni, tisti spominski govori? Kot da bi drezal v bolečo rano, govoriš o nekom ki ga ni več.

Ne vem, me se vse to zdi kozlarija. Jaz bom najbolj vesela, da ko bom umrla, da me zažgejo in pepel makar čez oken razstresejo. Fizičen telo je minljivo, duša pa ne.

Pa vso cvetje in sveče. Cvetje zgnije. Sveče pogorijo. Bolj pomembna je podpora staršem in pa kakšna maša za pokojnikovo dušo.

Na koncu pa sedmina. Zakaj je potrebna? Človeka se bomo vsi spominjali, tudi brez tega. Grejo vsi in se nažrejo, po možnosti še neapijejo, pol se pa naredi, kot se je naredilo na sedmini mojega strica, da so vsi začeli še peti!

Brez veze. Jaz nočem imeti ne pogreba, ne spomenika, ne sedmine.

bo že bolje  Smiley
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: pogreb
Reply #1 - 30.05.2003 at 10:25:53
 
veronika wrote on 30.05.2003 at 08:51:24:
Kot da bi drezal v bolečo rano, govoriš o nekom ki ga ni več.

kako loh pa boli nekaj nekoga ki ga ni vec?

Quote:
Fizičen telo je minljivo, duša pa ne.

se strinjam. ampak zakaj ti gre pol tok na zivce tisto pocetje gor.

Quote:
Brez veze. Jaz nočem imeti ne pogreba, ne spomenika, ne sedmine.

sej ga tko al tko ne bos mela ti (dusa). kaj pa bojo poceli s tvojim telesom takrat drugi se pa tko al tko ne mors ti vec odlocat, tko da

ne se sekirat za stvari za katere je nesmiselno, rajs bod pozorna na tiste stvari ki so "vredne" tvoje pozornosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: pogreb
Reply #2 - 30.05.2003 at 10:34:55
 
Sem imela dolgo časa podoben odnos do pogrebov kot ti, Veronika, dokler ni umrlo nekaj meni bližjih ljudi.
Pogrebi so v bistvu obred za družino umrlega. Ker jim ponudi možnost, da se lahko dostojno poslovijo od njega. V bistvu je veliko trpljenje in napor, hkrati pa tud premagovanje žalosti. Takrat, ko ti nekdo umre, se pridejo ljudje od njega poslovit in to jim omogoči, da lahko ovrednotijo in zaključijo odnos z njim. Družini je v olajšanje in moralno podporo, ko vidijo druge žalovat skupaj z njimi. Hkrati pa ji je v podporo tudi pomoč ljudi pri ceremoniji  in to, da v takem trenutku ne ostanejo sami s svojo žalostjo.
Saj vsi žalujemo v sebi, znajo pa pogrebi olajšat vsakdanje življenje, ki se nadaljuje brez nekoga, saj družino povežejo s skupnostjo, ki jim pri tem pomaga.
Se mi zdi...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: pogreb
Reply #3 - 30.05.2003 at 11:05:42
 
Smo si različni, ni kaj.

Meni je umrl oče in njegov pogreb je bil glih na moj 20 rojstni dan. bila sem izredno navezana na njega. A kljub vsemu imam še vedno takšen odnos do pogrebov. Nočem si pomagat, ne ne morem.

Zakaj bi se poslovil od njega? In če se že moreš posloviti od njega, zakaj naj bi to trajalo tako dolgo in bilo tako mučno?

Seveda je hudo, saj nam je hudo, če se ločimo, od nekoga, ki gre samo na daljše potovanje, ob smrti nam je pa še 100 krat bolj hudo.

v tem trenutku, se mi zdijo pogrebi nepotrebno metanje denarja stran. A to je ta trenutek. Kako bo v prihosnoti ne vem. Vem le to, da jaz nočem imeti ne pogreba ne nagrobnega spomenika. pa pika
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: pogreb
Reply #4 - 30.05.2003 at 11:20:03
 
Veronika,


to je popolnoma normalna reakcija "civiliziranega" človeka. Včasih so ljudje hoteli imeti kosti svojih prednikov čim bliže sebi (tudi pokopališča so bila sredi vasi), sedaj v moderni dobi odtujitve pa nam smrt predstavlja predvsem grozo realnega, zato hočemo vse, kar je z njo povezanega imeti čimdlje stran od sebe.

Gre za popolnoma normalno rekcijo ob stiku s smrtjo - pobegniti čim dlje stran in imeti čim manj stika s čimerkoli v zvezi z njo, da se ne bi okužil s tem. Neumni ego si pač noče priznati, da to čaka tudi njega, zato raje tišči glavo v pesek.


uživaj!

(ko umrem, zahtevam, da na moji sedmini, vsi plešejo in pojejo)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: pogreb
Reply #5 - 30.05.2003 at 11:29:27
 
t wrote on 30.05.2003 at 11:20:03:
Veronika,

(ko umrem, zahtevam, da na moji sedmini, vsi plešejo in pojejo)



ja. če že more bit sedmina, naj bo taka.
Res sem se v začetnem topicu zgražala, da so ne eni sedmini pol peli, ampak to me v resnici sploh ne moti.

vem da bom enkrat umrla, čeprav ne verjamem, da sem na to pripravljena. Ampak nočem žalovanja za sabo, nočem solz. Hočem smeh in veselje. In tud petje.

saj se vidimo spet,...
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
vilma
5
*****
Offline

MIR IN HARMONIJA V VSAKEM
SRCU
Posts: 702
Celje, Slovenija
Gender: female
Re: pogreb
Reply #6 - 30.05.2003 at 14:45:32
 
Najboljse pogrebe imajo crnci, saj plesejo in pojejo, ko spremljajo pokojnika k vecnemu pocitku. Velja, miselnost, da bo na onem svetu srecen in ko bo prisel nazaj, da bo zivel srecneje kot je zivel recimo v tem zivljenju...

Pogreb, je slovo in ko se poslovis od pokojnika na katerega so te lahko vezale globoke vezi, ali pa tudi samo prijateljstvo, ali znanstvo, opravis obred pri sebi... Se poslovis od nekoga, ki ti je vendarle nekaj pomenil... Kasneje so se samo spomini...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: pogreb
Reply #7 - 30.05.2003 at 15:04:46
 
Veronika.

Spomnila si me na spominski govor.
Bi prej še o tem:

Meni so v mojem obdobju odraščanja umrli že vsi Stari starši - nekateri že prej predno sem se rodila.

Lansko leto pa smo družinsko na isti dan POKOPALI moja staro mamo in strica - oba sta umrla na ISTI dan. Vse skupaj se je na moč povezovalo. Tudi bolezensko.

Ne vem kaj mi je bilo tisti trenutek - ko sem izvedela - NITI ene solze nisem potočila. Podpirala sem vse Druge okoli sebe - še Očeta ( ker je izgubil brata ) in Mati ( ker je izgubila mamo ). Trdna sem morala biti - ko na meni ni bilo SOLZ - so se meni prilagodili drugi. Čutila sem, da MOJA mirnost vpliva na vse ostale, saj sem vedela, da če se še jaz Zjočem, potem bo žalosti več - pa ne bi sedaj o tem.

Vem, da je bila TO USODA ,  katera se nam je " nekako morala" zgoditi ", da smo se medsebojno še bolj združili, ker smo se prej zelo razdruževali. Podpora je prihajala z vseh strani in v njej je bilo ZAZNATI, da Smo DRUG DRUGEMO MOČ - ne glede na to, KDO JE UMRL - je bilo že tako - moralo se je zgoditi.
Še vedno verjamem v USODO - nas.
Rodimo se Z namenom - Umremo, ko ga izpolnimo.
Ali pač...
Tema za drugam.

In ker so se pogrebi odvili na isti dan - razdalja pa je bila kar velika, smo vsi odšli na mamin pogreb.
Spominjam se govora - tistega spominskega.
Ob prebiranju sem se spomnila  - kako sem jo cenila, kljub vsem napakam, katere je imela. Spomini so švigali ko iskrice,  ker sem JO IMELA RADA, sem vedela, da KLJUB vsemu, lahko OPAZUJEM LEPOTO - sedaj. Lep GOVOR, lepi SPOMINI. Potreben je - Vernonika - s tem se zahvalimo ZA vse lepo, KAR nam je nekdo DODAL v naše življenje.
Izpolnil/a je svoj namen - kljub temu, da mi tega ne vemo - on/a ve.
S tem govorom, katerega sem prepričana, da ga sliši tudi "umrla oseba" Zaključimo neko Njeno/njegovo pot. Kar je zelo lepo. Kasneje to drugače dojemamo, kot na samem kraju, kjer je bolečina, res pristotna.

KO ljubimo z vem Srcem in telesom - res težko izpustimo ljubljeno osebo od sebe - a JE  - vedno Z nami in V nas. To pomni, Valerija.

In
V mrliški vežici, kjer je bila samo žara - sem dobila občutek, da LEBDI NAD NAMI, da ve in nas opazuje. Teh občutkov ne bom pozabila - saj so bili zelo lepi.

In danes sem ravno bila na njenem gorbu, ( prižgala modro svečko ), katere so zelo so simbol nekega miru in spokoja, goreče so izraz LJUBEZNI, ter da še mislimo nanje.  
In tam se vedno  zahvalim za vse, kar mi je nudila in dodala v mojem življenju. Res, s tem si priznam, da je nikoli ne bom izpustila iz mojega Srca - dovajam lepoto NJe in mi je lažje.

Toliko različnih Zgodb je...

Lep dan vam želim, poln notranje Ljubezni.

Simona-simsi

Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
himynameis
5
*****
Offline

Equilibrium.
Posts: 1392
Earth
Gender: male
Re: pogreb
Reply #8 - 30.05.2003 at 17:42:15
 
Meni pa se pogreb ali govor sploh ne zdi boleč, le mogoče vse skup brez potrebe. Oseba je umrla, amen. Stvar se sprejme in se gre naprej, itak vsak enkrat umre in itak jim je baje na onem svetu lepše, zakaj bi se torej mi žalostili zaradi tega?

Pač še en pogled. Smiley
Back to top
 

Why? There is no why! Why is a mind f**king word!
 
IP Logged
 
kreden.
Guest




Re: pogreb
Reply #9 - 07.06.2003 at 05:40:49
 
Res, še en tupi pogled.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: pogreb
Reply #10 - 07.06.2003 at 08:13:32
 
Quote:
Res, še en tupi pogled.


Pa clovek kaj je s tabo? ???
Zakaj se toliko ukvarjas z drugimi - poglej vase.  Sad
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
kreden.
Guest




Re: pogreb
Reply #11 - 07.06.2003 at 11:27:27
 
Draga marjana.

Mislim, da si me imela na ignore, če ti pa slučajno v takem stanju ignore ne dela, pa lahko preskočiš moj post, kot, da ga ni, to je tudi ignore.

Drugače pa, zakaj si se vmešala ? sama že veš, mogoče pa imaš tudi ti kakšen čuden pogled ?

Veš, ukvarjanje samega s sabo, kar daj se, vase poglej, jaz sem že in še bom, med pavzo ko ne gledam vase pa pišem neumnosti, tako kot vedno.

Vsakodnevne čvekarije pač, pa ne glej tako čudno.
Svet je lep.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: pogreb
Reply #12 - 07.06.2003 at 13:24:10
 
Quote:
Draga marjana.

Mislim, da si me imela na ignore, če ti pa slučajno v takem stanju ignore ne dela, pa lahko preskočiš moj post, kot, da ga ni, to je tudi ignore.

Drugače pa, zakaj si se vmešala ? sama že veš, mogoče pa imaš tudi ti kakšen čuden pogled ?

Veš, ukvarjanje samega s sabo, kar daj se, vase poglej, jaz sem že in še bom, med pavzo ko ne gledam vase pa pišem neumnosti, tako kot vedno.

Vsakodnevne čvekarije pač, pa ne glej tako čudno.
Svet je lep.



Ti bom odgovorila zakaj sem se vmesala, ceprav se mi zdi da ne bo nobenega ucinka - ampak toliko te spostujem kot cloveka da verjamem da je za tem kar pises tule po forumu v tebi dosti dobrega.

Skoraj vse tvojega kar sem danes zjutraj prebrala, je bilo ocenjevanje drugih oz. podajanje sodb kaksni so drugi. Ne vem zakaj to delas, odgovor je itak samo v tebi. In ko bos pripravljen napisat kaj iz sebe, osebno izkusnjo, bom to z veseljem prebrala in znala cenit.

Ja, precej gledam vase, in tudi tale forum mi ponuja dosti materiala da se se boljse spoznavam.

In ja, svet je lep. Smiley Hvala. Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
kreden.
Guest




Re: pogreb
Reply #13 - 07.06.2003 at 13:54:02
 
Ja, učinka tako ali tako ne bo. Imaš prav.
O spoštovanju s tvoje strani domene, nebi rad izgubljal besed, tvoje spoštovanje je razvidno izpred nekaj časa nazaj.
V meni je dobrega toliko kolker je pač nekdo zmožen videti.

Zakaj govoriš o množini, kateri so pa tisti ostali ? kolker vem sva imela eno lepo debato z himijem, no pa potem si se piključila še ti.
A te je kaj zbodlo, si mislila, da tebi kaj pišem ?

Težko boš prebrala mojo izkušnjo od mene, ko je bila napisana je nisi brala, niti nisi znala ceniti kar sem napisal in takšna bedarija iz moje strani se nebo več ponovila, da bi kaj še napisal, ker sem po mnenju večine tak al tak pisal same neumnosti in bedarije, celo TI si me dala na ignore, ker sem pisal tako (ne)pametne stvari.

Precej gledaš vase, tole me spominja na mojega prijatelja, ljubitelja piva, ki mi je nekoč izjavil, - vsak dan gledam vase, večkrat na dan, ko obrnem flašo pivčka, takrat pogledam globoko vase, kolk ga še približno gre noter, ko ga je preveč, pa itak ni več važno gledanje vase.

In marjana, lepo, da se spoznavaš, pa se resnično iz prave strani spoznavaš ?


...

Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: pogreb
Reply #14 - 07.06.2003 at 14:13:23
 
Quote:
O spoštovanju s tvoje strani domene, nebi rad izgubljal besed, tvoje spoštovanje je razvidno izpred nekaj časa nazaj.


Ker sem povedala kaj mislim?
Zakaj tebe prizadenejo moji obcutki?


Quote:
Težko boš prebrala mojo izkušnjo od mene, ko je bila napisana je nisi brala, niti nisi znala ceniti kar sem napisal


Kako ves? Spet govoris o drugih, tokrat o meni. In tega ne mores vedet, kaj je v meni. Lahko si mislis da ves, ampak to je samo odsev tistega, kar je v bistvu v tebi.


Quote:
In marjana, lepo, da se spoznavaš, pa se resnično iz prave strani spoznavaš ?


Tega pa ne vem.
A obstaja prava in neprava stran?




Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Pages: 1 2