ARS
5
   
Offline

Preveč dobrega je lahko ... čudovito. (Mae West)
Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender:
|
Vemo, da zato, ker so se fantki (in redke deklice) v vrtcu premalo igrali ..., predvsem pa, uf, zaradi dobička. Zanimivo ... je vedeti več, poznati ozadje, drugo perspektivo ... Tudi zato spodnje posredujem.
Zakaj se dela vojne? Ozadje ameriškega napada na IRAK, leta 1991 Vir: Politecnico di Milano Stroški zalivske vojne 40 milijard $ = 8600 milijard SIT = približno 7 slovenskih proračunov
Ampak, kdo to plača? Logično bi bilo, da je 40 milijard $ plačala Amerika … A to je le delno res, kajti teh 40 milijard $ se je pokrivalo takole: * 25% stroškov oz. 10 milijard $ so pokrile ZDA, * 75% stroškov oz. 30 milijard $ so pokrile arabske države, predvsem Kuvajt in Saudska Arabija.
Ampak, kje so dobili denar? Cena nafte je bila pred vojno približno 15 $ na sod … … z zalivsko vojno je cena poskočila na 42 $ za sod, s tem je bil dosežen DODATNI dobiček, ocenjen na preko 60 milijard $.
In komu je šel ta dobiček? V Arabskih deželah je v veljavi zakon fifty-fifty: 50% lokalni vladi, 50% multinacionalkam, ki nadzirajo nahajališča. Torej ... ... so si neto dobiček od povišanja cene nafte, 60 milijard $, razdelili takole: * 30 milijard $ naftnim korporacijam, * 30 milijard $ vladam zgoraj omenjenih arabskih držav.
Čigave pa so naftne korporacije? Na Bližnjem vzhodu je črpanje in prodaja nafte povsem v rokah 7 sester (Shell, Tamoil, Esso…), vse firme so ameriške, od katerih je 5 v lasti ameriške države ... ... ki so si 30 milijard $ dobička razdelile približno takole: * 21 milijard $ vlada ZDA, * 9 milijard $ privatni ameriški lastniki.
In če se poigramo z računanjem … Arabske države: * stroški vojne = 30 milijard $ * dobiček od povišanja cene nafte: 30 milijard $ * dobiček oz. izgube: 0 $ Vlada ZDA: * stroški vojne = 10 milijard $ * dobiček od povišanja cene nafte: 21 milijard $ * dobiček: 11 milijard $ Privatni ameriški lastniki: * stroški vojne = 0 $ * dobiček od povišanja cene nafte: 9 milijard $ * dobiček: 9 milijard $
Sedaj je vse jasno ... ZDA so z vojno zaslužile 20 milijard $! Vse kaj drugega kot osvoboditev Kuvajta ... želeli so samo zaslužiti denar!
Ampak to še zdaleč ni vse … 1. Kdo je v resnici plačal vojno v Iraku leta 1991? Tisti, ki uporabljajo nafto … torej mi!!
ZDA so preko povišanja cene nafte in posredno preko zaslužkov vojske zaslužile ... ... 11 milijard $ neposredno in 49 milijard $ posredno!
2. Kako so porabili 40 milijard $ vojnih stroškov? Za vojaško industrijo, ki – tudi ni naključje – je skoraj povsem … ameriška!!
In zadnje ugotovitve Lahko si je zamisliti, da je bila Zalivska vojna leta 1991 izbojevana predvsem zaradi ekonomskih razlogov in ne zaradi humanitarnih razlogov ali zaradi obrambe svobode. Ampak sedaj, je še toliko lažje razumeti dva druga aktualna dogodka: razloge vojne v Afganistanu in nove vojne v Iraku.
Poglavitni cilj vojne v Afganistanu je bil postavitev marionetne vlade, ki bo omogočila izgradnjo naftovoda (v ameriški lasti) dolgega 2.500 km, preko afganistanskega ozemlja. Edina alternativa temu strateško pomembnemu naftovodu, bi bila izgradnja naftovoda dolgega 5.500 km, ki bi ZDA stal mnogo več - zaradi stroškov izgradnje in vzdrževanja ter zaradi davkov, ki bi jih ZDA morale plačati državam, ki bi jih prečkal naftovod.
Skratka: Mnogo lažje je zravnati z zemljo državo, ki jo pestijo vojne že 30 let, in ustvariti odvisnost z možnostjo izgradnje ter upravljanja naftovoda (bližnjico) povsem neovirano.
Da bi razumeli, zakaj Bush jr. želi ponovno napasti Irak, moramo vedeti, da so ZDA v sporu s svojimi največjimi dobavitelji nafte na Bližnjem vzhodu: Saudsko Arabijo. Spor postaja nepopravljiv. Na eni strani zato, ker je Saudska Arabija ena od najbolj vpletenih držav v Bin Ladnov terorizem, na drugi strani pa zato, ker mednarodno javno mnenje množično obsoja kršitve najbolj osnovnih človekovih pravic v Saudski Arabiji..
Za Bushevo administracijo se je tako ustvaril prioritetni cilj: najti nadomestne naftne vire na Bližnjem vzhodu.
Vsekakor je vojna v Iraku najlažji način za dosego začrtanih ciljev. In tako postaviti marionetni režim, ki bo neposredno odvisen od ZDA. Samo po sebi se postavlja vprašanje: Zakaj Irak?
Zaradi treh enostavnih razlogov: * Nima možnosti obrambe (revščina, do katere so privedle sankcije, povzroča smrt od lakote 300.000 otrok letno). * Irak nudi dober izgovor (prisotnost fantomskega orožja za množično uničevanje, ki se ga sicer lahko izdela samo s pomočjo visoke tehnologije in z veliko kapitala – kar Irak ne poseduje) kot opravičilo napada pred javnim mnenjem, ki ne pozna pravih razlogov za vojno (bitke za upravljanje z nafto). * Trenutno Iraka ne brani nobena močnejša država, ki bi se lahko odločno zoperstavila ameriškemu napadu.
Ker pa ni dovolj: V zadnjih treh mesecih je v Venezueli izbruhnil socialni upor, zaradi neznosnih življenjskih razmer prebivalstva. Tem razmeram je botroval diktat ameriških naftnih multinacionalk. Venezuela je namreč največja dobaviteljica nafte ZDA. Prioritetni cilj Busheve administracije je tako postalo iskanje alternativ Saudski Arabiji in Venezueli.
Kaj storiti? V prvi vrsti predstaviti ljudem resnične vzroke vojne. Nevedni so lahko vodljivi. Če pa začnejo razmišljati s svojo lastno glavo, so se sposobni upreti nehumanim in absurdnim izbiram, ki jih vsiljuje ekonomski interes. Podpreti tiste, ki se borijo proti tej novi vojni. Dovolj je mala simbolna gesta. Bela zastava na oknu. Zastava ... ZA MIR!
|