Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 38856 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
IŠIJAS išias isijas isias
11.03.2003 at 13:42:17
 
me zanima ... imate kakšne izkušnje na to temo?

kdo ve kako (po)zdraviti to čudo božje?

kako zmanjšati bolečino?

...

anything na to temo (zelišča ipd)?




-------------neki na to temo z neta--------------

išijas in telovadba
Spoštovana! Stara sem 24 let in pred kratkim mi je osebni zdravnik identificiral "zacetek isijasa". V brosuri ki mi je bila dana sem opazila da se pri le temu odsvetuje voznja s kolesom.
Neja  

Sobno kolo lahko uporabite, kolo pa se odsvetuje zaradi tresljajev. Tudi pri aerobiki se izogibajte poskokov in hitrih obratov.
Lep pozdrav
http://24ur.com/bin/experts.php?expert=tanjak&q_id=17702



BOLEČINE V KRIŽU IN IŠIJAS

Andrej Dernikovič, dr. med.
--------------------------------------------

Bolečine v hrbtu postajajo v mnogih deželah, kot npr. v USA, Nemčiji in v Skandinaviji že kar epidemija in tako pomembna socialna bolezen, ki zaskrbljuje odgovorne za javno zdravstvo (pomislite, da v ZDA prizadenejo tretjino Američanov, od katerih jih letno kar 200 tisoč potrebuje operativni poseg na hrbtenici).

Bolezenske spremembe na enem ali več diskih (hrustančne medvretenčne ploščice ) lahko pritisnejo na hrbtenjačo ali na živčne korenine in povzročajo hude bolečine ter včasih daljšo negibnost z občutnimi osebnimi in socialnimi problemi (število bolniških dni zaradi hrbtenice je enako kot za prehladna obolenja!). Prizadetost diska se kaže najčešče v ledvenem delu hrbtenice, zlasti med petim ledvenim in prvim križničnim vretencem (L5/S1).
http://www.slo-istra.com/izola/a/dr/arhiv/isijas.html


Spoštovani obiskovalec,
prav imate, verjetno v vašem primeru gre za draženje živca. Glede na to, da imate bolečine predvsem v predelu okoli kolka in stegna in glede na to, da ste športnik, zna biti temu vzrok hruškasta (piriformna) mišica (ena izmed kolčnih mišic), ki jo prečka sednični živec. Ta mišica lahko pri določenih športih, predvsem tekih (a tudi pri sedenju) pritiska na omenjeni živec. Bolečina postane močnejša ob teku, kolesarjenju, pa tudi pri sedenju (v avtomobilu) in podobno. Za diagnozo bo odločilen telesni pregled pri vašem zdravniku, test, ki bo lahko potrdil ali gre za pritiskanje živca po hruškasti mišici ali pa morda za motnjo v križnem delu hrbtenice. V začetku je potrebno za nekaj časa prekiniti vse aktivnosti, ki povzročajo bolečino in se izogibati vseh neugodnih položajev. Koristne so sprostitvene vaje in položaji za razbremenitev hrbtenice.
http://www.zdravniski-nasveti.net/?forum=ZN&temaid=484



Ime:
Šentjanževka  
Latinsko ime:
Hyrericum perforatum  
http://os-gorje.s5.net/projekti/Mediciob/sentjanz.htm



Križ

Bolečina v križu ima raznotere vzroke. Še najraje se pojavi pri tistih, pri katerih se je že pojavila kdaj prej, če ne upoštevajo osnovnih pravil pripogibanja, dvigovanja bremen ali toplotne zaščite ledij. Prva pomoč se sestoji iz počitka v položaju, ki trpečemu najbolj lajša bolečine. Proti bolečinam naj vzame kak analgetik (npr. Aspirin, Panadon, Ketonal, Brufen, Naklofen....etc.), ki je najbolj pri roki. Včasih pomaga topel obkladek ali gretje, včasih pa škodi! Posvetujte se z zdravnikom:

- če imate nenadne nove težave z odvajanjem vode ali blata
- če se pojavi išijas (bolečina vzdolž noge)
http://med.over.net/za_bolnike/zdravo_zivljenje/clanki/nasveti/potpuri.php


3. KAKO SE POKAŽE STRES?


3.1 ORGANSKE MOTNJE:
tahikardija, tresenje, razburjanje, bolečina v prsih, sinkope, občutek dušenja, teža v prsih, slaba prebava, napihnjenost, vetrovi, diareja, zaprtje, težave z želodcem, glavoboli, migrena, krči obraza, bolečina v vratu in cmok v grlu, bolečina v prsnem košu, bolečine v kosteh in mišicah, išijas, vrtoglavica, povečan apetit ali odpor do hrane in bruhanje, izpuščji in ekcemi, izpadanje las, slabši libido, večja poraba zdravil - ki pa bolj škodujejo jetrom kot pomagajo (problema ne rešiš tako, da ga "ne vidiš"), nevarnost rakastih obolenj in avtoimunskih bolezni ter presnovnih motenj ali psihosomatskih interakcij.
http://www.bordon-slo.com/gradivo/index2.php?name=gradivo/vods_razumeti%20in%20o...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #1 - 11.03.2003 at 14:17:57
 
Enciklopedija komplementarne medicine

IŠIAS

Išias je oznaka za bolečino v nogi. Povzroči jo draženje ali pritisk na bedrni živec, ki je glavni živec v nogi. Bolečina se širi vzdolž živca v stegnu in zadnjici ter včasih po nogi navzodl do stopala. V hudih primerih spremlja bolečino oslabelost prizadetega dela. Vzrok išiasa je lahko zrdk medvretenčne ploščice (glejte zgoraj <če češ ti tud ta poglavje pretipkam>), okvara v spodnjem delu hrbta ali mišični krč. V redkih primerih je vzrok krvni strdek, tumor ali ognojek. Išias je pri mlajših ljudeh lahko posledica športne poškodbe ali nategnjenih vezi v pozni nosečnosti.

Konvencionalno zdravljenje Odvisno je od vrste težave, v večini primerov pa je usmerjeno v lajšanje bolečin, ki navadno trajajo od nekaj dni do več tednov.

KOMPLEMENTARNO ZDRAVLJENJETerapevti poskušajo odkriti in zdraviti vzroke išiasa in hkrati ublažiti bolečino.

KIROPRAKTIKA(glejte osteopatija)
OSTEOPATIJA Manipulacija bo pomagala odpraviti napetost v spodnjem delu hrbta in nategnitev ene od križnično-črevničnih vezi, ki povezujejo hrbtenico z medenico. Terapevt bo poskušal sprostiti sprožilne točke v zadnjični mišici, ki so pogost vzrok išiasa.
AKUPUNKTURA Terapevt bo vbadal igle v točke, ki sprožijo išias; te ležijo vzdolž meridianov mehurja in žolčnika, v spodnjem delu hrbta, zadnjici in stegnu
ŠIATSU Ta globinska in temeljita obdelava mehkih tkiv lahko pomaga sprostiti okorela in boleča mesta, ker nevtralizira sprožilne točke.
SPROŠČANJE IN DIHANJE
Globoko dihanje in sprostitvene tehnike zmanjšajo tesnobo in sprostijo mišično napetost, kar omili bolečino.
DRUGE MOŽNOSTI
Refleksologija
Alexandrova tehnika
Tragerjeva metoda
Akupresura
Zdravljenje z duhovno razsežnostjo
Hidroterapija
Zahodno zeliščarstvo
Vizualizacija

čist povsod mi piše glejte str. to pa to.. tko da ti kr reč (matr me skrbi, zakaj te pa zanima?!?!?)  

Pri Jogi mi pa piše da Sveča spodbuja pretok prane v meridianih sečnega mehurja, žolčnika...
Klešče Preprečujejo sesedanje hrbteničnih vretenc in išias
Kobra pospešuje pretok prane po meridianu sečnega mehurja
Kobilica odpravlja bolčine v hrbtu in išias+pretok po meridianu mehurja
Polovični zasku hrbtenice lajša mišične težave v hrbtu in bokih, krepi korenine živcev... dobrodejno deluje na žolčnik...
Predklon more bit tud, če so že klešče: razteza kite v stegnih in mišice zadnjega dela nog in spodnjega dela telesa...
Trikotnik ... poživlja delovanje hrbt.živcev, daje prožnost bokom hrbtenici in nogam, omili in odpravi bolečine v križu + pretok po merid.žolčnika

Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #2 - 11.03.2003 at 14:19:12
 
no, dobr, kar se joge tiče je itak za hrbet pa za živce super
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #3 - 11.03.2003 at 14:26:40
 
na, zdej pa še Ašič pomoč iz domače lekarne

Splošni nasveti:Varujmo se hudega prehlada, večjih naporov, dolgotrajnega zaprtja
Zdravljenje:
1. Čaji: bezeg (cveti), breza (listi), kopriva, šentjanževka, vinska rutica.
2. Jedi: čim več kislega zelja vsak dan.
3. Masaže: čebula (sok), med.
4. Natiranja: izvleček brina, hrena, rožmarina, sivke ali smrekovih vršičkov.
5. Obkladki: a) s hrenom (namočenim v žganju); b) s praprotjo (za čez noč jo pritrdimo na stegno); c) s sporišem (kuhanim na vinu); č) z zelnatimi listi (za čez noč, zj. pa natiramo z olivnim oljem).
6. Ovitki: s poparkom kamilice, ovsene slame, rožmarina, senenega drobirja.
Posebno zdravljenje:
1. teden: Vsak dan naj naredi bolnik hiter poliv boleče noge z zelo mrzlo vodo - od kolka do gležnja - in naj gre nato še moker v posteljo. Namesto poliva se lahko le ves hitro umije z mrzlo vodo.
2. teden: Na bolno mesto naj si da vsako noč obkladek z ilovico, zjutraj pa se umije z mrzlo vodo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #4 - 11.03.2003 at 14:26:40
 
Uf, zgleda da mam jaz to pa sploh nisem vedla da je išijas.  Grin

Meni je pomagala 'manipulacija križnih vretenc' - ampak če ne skrbiš za telo, zaleže za ene par mesecev, pol pa jovo na novo.

(to zgleda tako, da ti zagrabi kožo, ki pokriva hrbtenico, in jo potegne stran od hrbtenice, vretenca 'popokajo' nazaj na svoje mesto in pritisk popusti)


Drugače pa masaža ziher ublaži.
Na stopalih se mi zdi da je točka sredi pete. Joup, sem preverla (v bistvu je pas čez celo sredino pete). Btw, mam skenirane slike stopal in rok in refleksnih con, če bi kdo imel...
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #5 - 11.03.2003 at 14:28:48
 
Marjana zdej pa še ti.. sej me bo še pobral.. pa sm lih zanč brala, da sam škodo delaš ljudem, če te skrbi..
mam še eno knjigo od Ašiča.. pogledam še tm
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #6 - 11.03.2003 at 14:43:38
 
Ašič dve

Išias ali vnetje bedrnega živca
1. Čaji:
  • angelika, borovnica, breza, pirnica, sivka, šentjanževka, trobentica (pijemo 3×dn. po 1 sk. četrt ure pred obrokom. Istočasno natiramo prizadeta mesta s hrenovim sokom.);
  • janež, majaron, meta, rožmarin (Z 1 litrom kropa poparimo mešanico, po 2 žlici vsakega od teh zelišč. Pijemo 3× dn.);
  • lipa (S1/2 litra kropa poparimo 3 žličke cvetov, za 10 minut odstavimo in pijemo 3× dn. po 1 sk. med obroki ali po njih.).

2. Masaže: rožmarin, šentjanževka (S tinkturo masiramo boleče mesto 3× dn. po 10 minut, dokler koža ne vpije tekočine. Nato izmijemo z mlačno vodo in mamažemo z olivnim oljem.).
3.Natiranja:
  • olje materine dušice, timijana ali žajbeljna (V 1 litru olivnega olja namakamo 20 dni 6 žlic zelišča. Če nimamo olivnega olja, namočimo v jedilno, ki ga 3× segrejemo, ohladimo in po zadnjem segretju spravimo v rjavo steklenico. Prizadeto mesto natiramo večkrat na dan.);
  • hrenov sok (Z 1 kozarcem prekuhane, a ohlajene vode zalijemo 1 žličko naribanega hrena. Tako naj stoji 2 uri.).

4. Obkladki:
  • z bršljanom (Na prizadeto mesto damo očiščene sveže liste.);
  • s koprivo (Na bolna mesta dajemo zj., opoldne in zv. sveže liste koprive, dokler ne postane koža rdeča, največ p aza eno uro.);
  • s poparkom omele (V 1 litru vode kuhamo 10 minut 2 žlici suhih vejic in lističev.).

5. Tinkture: rožmarin, šentjanževka (V 1 litru žganja ali špirita namakamo 20 dni na toplem po 5 žlic vsakega od teh zelišč. Steklenico večkrat pretresemo.).


mislim, če se pa zdej ne pozdravte... Roll Eyes
grem jest zdej ugotovit kaj me daje pa odklopit se joooj!!! Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #7 - 11.03.2003 at 18:42:41
 
hvala eva ... in marjana

je pa res to, da vsi po malem trpimo za bolečinami v predelu hrbta, te pa se ponavadi ob pravih okoliščinah prelevijo v išijas ...

bolečina v hrbtu je samo opozorilo (da ne sediš prav ... ali pač preveč Grin )



Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #8 - 11.03.2003 at 18:49:15
 
hej  Cheesy tega se pa spomnem! A ni že celo večnost, odkar sem te neki komandirala, da se drugač used?

uglavnem, čeprav je zadeva ful nadležna, vseen ni tko hudo.. mislim Marjana, teb se je kr neki smejal, k si ugovotila, da maš to  Smiley
Roll Eyes
prav

mam pa še en recept: Pogledaš se v ogledalo, zelo zelo resno si pogledaš v oči in zelo resno in ponosno in popolnoma prepričano si rečeš: Zdrav-a sem. In potlej se nasmehneš... in potlej nardiš kako Jim Carrey faco.. in pol se ene pol ure režiš... nakar pogruntaš, da si zdrav, pa si rečeš: hej, d best to sm si zaslužil-a.

Roll Eyes Smiley

Matr, kolk je lepo živet!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #9 - 11.03.2003 at 20:08:09
 
Luise Hay pravi o hrbtu in bolečinah tole:

HRBET je naša opora. Težave s hrbtom navadno pomenijo, da čutimo, da nam manjka opora. Prepogosto mislimo, da nam oporo daje le naša služba ali družina ali soprog. V resnici nam vso oporo daje vesolje, življenje samo.

Bolečine v zgornjem delu hrbta pomenijo, da občutimo pomanjkanje čustvene podpore. Mož/ljubimec/prijetelj/šef me ne razume in me ne podpira.

Srednji del hrbta predstavlja krivdo in vse, kar skrivamo za hrbtom. Se bojite videti, kaj je za vami, ali to skrivate? Se vam zdi, da imate nož v hrbtu?

Se počutite "izžgani"? Vas skrbi denar? Potem vas morda boli spodnji del hrbta. Te bolečine povzroča pomanjkanje denarja ali strah pred denarjem. Količina denarja, ki jo imate, nima nič opraviti s tem.

Veliko ljudi misli, da je denar najpomembnejša stvar na svetu in da brez njega ne bi mogli živeti. To ni res. Obstaja nekaj veliko pomembnejšega in dragocenega, brez česar zares ne bi mogli živeti. Kaj je to? Naš dih.
Dih je najdragocenejša stvar v našem življenju in vendar se nam ob izdihu zdi samo po sebi umevno, da nas naslednji dih že čaka. Če ne bi ponovno vdihnili, bi v treh minutah umrli. Če nam je Sila, ki nas je ustvarila, podarila dovolj sape za vse življenje, zakaj ne bi verjeli, da bomo dobili tudi vse druge stvari, ki jih potrebujemo?


NOGE nas nosijo skozi življenje. težave z nogami nas pogosto opozarjajo, da nas je strah stopiti naprej ali da se nočemo premakniti v določeno smer. Z nogami tečemo, noge vlečemo za seboj, hodimo po mačje, smo iksastih nog, hodimo na noter; imamo široka, debela, jezna stegna, polna zamer iz otroštva. Kadar nečesa nočemo storiti, to pogosto povzroči manjše težave z nogami. KRČNE ŽILE opozarjajo, da ostajamo v službi, ki jo sovražimo, ali v prostoru, ki ga sovražimo. Žile so izgubile sposobnost prenašati radost. Ali hodite v želeni smeri?


BOLEČINA vsake vrste, po mojem mnenju, prikazuje občutek krivde. Krivda vedno išče kazen in kazen ustvarja bolečino. Kronična bolečina izhaja iz kroničnega občutka krivde, ki je običajno tako globoko zakopan, da se ga niti ne zavedamo več.


Bolečina / Krivda. Krivda vedno išče kazen. / Ljubeče se osvobajam preteklosti. Oni so svobodni in jaz sem svoboden. Zdaj je v mojem srcu vse dobro.

Hrbet  -zgornji del / Pomanjkanje čustvene podpore. Občutek, da niste ljubljeni. Prikrivanje ljubezni. / Rad se imam in cenim se. Življenje me podpira in ljubi.

Hrbet  - srednji del / Občutek krivde. Obtičali ste v "tistem" tam zadaj. "Spravi se mi s hrbta." / Osvobajam se preteklosti. Zdaj sem svoboden in naprej se lahko podam z ljubeznijo v srcu.

Hrbet  -spodnji del / Strah pred denarjem. Pomanjkanje finančne podpore. / Zaupam procesu življenja. Za vse, kar potrebujem, je vedno poskrbljeno. Povsem varen sem.

Išias / Ste hinavski. Strah pred denarjem in prihodnostjo. / Postajam vedno boljši. Vedno sem dober in povsem varen sem.

Noge  -spodnji del / Strah pred prihodnostjo. Nočete se premakniti. / Naprej stopam radostno in zaupljivo, saj vem, da me čakajo le dobre stvari.

Noge  - zgornji del / Oklepanje starih travm iz otroštva. / Trudili so se po svojih najboljših močeh v okvirih svojega znanja, razumevanja in zavesti. Osvobajam jih.

Živci / Predstavljajo komunikacijo. Sprejemajo informacije in jih pošljajo dalje. / Komuniciram lahkotno in radostno.

Živci  - nevralgija(bolečine v živcu) / Kazen, ker ste krivi. Bojite se komunicirati. / Odpuščam si. rad se imam in cenim se. Komuniciram z ljubeznijo.


Novi miselni vzorci:
HRBET: Življenje me podpira. zaupam vesolju. Svobodno dajem ljubezen in zaupanje. (Spodnji del hrbra): Zaupam vesolju. Sem pogumen in neodvisen.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #10 - 12.03.2003 at 09:23:10
 
Še tole: v bistvu je center vseh živcev na spodnjem koncu hrbtenice (nad zadnjico). Masiranje tega dela ful pomaga, čeprav si človek ne bi mislil, saj je tam ena sama kost. Grin Je pa tud prijetno... Wink


Aja, režanje je blo zato, ker sem mislila da mene noga boli od tega ko dve uri na dan na gas tiščim.  Roll Eyes  Grin
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #11 - 12.03.2003 at 09:53:24
 
hahaha
Grin
noro
dej jest bi imela tisto slikco od stopal in rok, prosim.  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
stojči
Guest




Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #12 - 12.03.2003 at 22:44:01
 
glede išijasa sem jest majster. Men so inekcije za išijas dajal že k sem bil  star šestnajst let, zdej k sm str, sm pa zdrou k riba.  Grin
Eden glavnih razlogov za bolečine v križu, ki sevajo v nogo je, ne boste verjeli .
Treba je piti (srebati) skoraj vrelo vodo večkrat na dan. Priporočljivo se je sklistirat in si dobro spucati čreva, ker so tam lahko že več let zalepljeni komadi blata, ki povzrčajo stalna vnetna stanja,
sam imam za take težave zase kitajsko chigong mašino, ki mi neverjetno pomaga pri kakršnih koli bolečinah.
Priporočam sadno kuro, recimo jabolka vsaj nekaj dni, ali en teden, ali kar celo življenje. Naravna alkalizacija je čez vse. 99% vseh bolezni zahodne civilizacije nastaja zaradi prekiseljevanja organizma itd, itd
v glavnem, če ima kdo težave, me lahko pokliče na telefon 041-845-880
lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: IŠIJAS išias isijas isias
Reply #13 - 14.03.2003 at 11:46:44
 
pa da ne pozabimo na Breussa Grin

on trdi, da se medvretenčne ploščice v resnici ne obrabljajo, ampak izsušujejo: z leti vse bolj pozabljamo na pitje - klic telesa po vodi napačno razumemo in telesu postrežemo s hrano namesto z vodo. On priporoča pitje žajbljevega čaja - recept za kuhanje je na pozitivkah. Trdi, da se edino v žajbljevem čaju najdejo snovi, ki ohranjajo zdrave medvretenčne ploščice. Nadalje trdi, da se hrbta (in nasploh telesa) ne sme masirati na suho, temveč samo s pomočjo olja. In ne vsakega olja, temveč takega, ki se vpija v kožo in tkiva. Priporoča šentjanževo olje (šentjanževke cvetijo ob sv. Janezu - junija, nabereš cvete al pa še mal zelenja, flikneš jih v steklen kozarec, preliješ s kvalitetnim oljčnim oljem, kozarec zapreš in daš na sonce za kake tri tedne, da dobiš rdečo stvar, ki jo nato precediš in uporabljaš). Šentjanževo olje menda medvretenčne ploščice kar pijejo skozi kožo kot goba  in se napihnjejo - in s tem sprostijo ujet živec Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1