Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 9873 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Krvna skupina in prehrana
03.01.2003 at 03:04:29
 
Zanimajo me praktične izkušnje tistih, ki se prehranjujete glede na priporočila o prehranjevanju "izključno" s hrano, primerno za vašo krvno skupino.

Hvala,
ARS


PS: Makrobiotika in vegetarianstvo mi nista blizu, higienizem že bolj, a pozabljam nanj, ... Imam krvno skupino O. In ko sem prebirala spisek (primerne, nevtralne, neprimerne) hrane za to krvno skupino, sem bila presenečena nad marsičem, pa tudi blizu se mi je zazdelo. Ne glede na to, da najverjetneje tudi glede prehrane drži, da "je vse u glav", me že nekaj časa malček moti to, da sem po večjem obroku samo še za siesto (čeprav se ne nažiram), in se mi dozdeva, da ne bi bilo švoh kaj spremenit ...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #1 - 03.01.2003 at 13:30:46
 
nikol še nism za kej tazga slišu

povej kakšna naj bi komu pasala

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #2 - 03.01.2003 at 20:49:14
 

Sej ni čudn, k maš pa z jogurtom tolk dela ...  Grin


Kar nekaj trivialnih knjig oz. instant priročnikov so že skupaj spravil, tale je pa zagotovo dobro "podložena" in najverjetneje vsem drugim osnova; skratka, dottore nadgrajuje znanje in izkušnje svojega fotra:

dr. Peter J. D'Adamo
"4 načini prehrane za 4 krvne skupine" (4 blood types, 4 diets - Eat right for your type)


Iz uvoda:
"Vaša krvna skupina je kjuč, ki odklepa vrata v skrivnosti vašega zdravja, bolezni, dolge življenjske dobe, vitalnosti in čustvene moči. Vaša krvna skupina določa vaše nagnjenje k bolezni, katero hrano bi morali uživati in s kakšno vadbo bi se morali ukvarjati. Je pomemben dejavnik vaše energije, učinkovitost pri izgorevanju kalorij, vašega čustvenega odzivanja na stres in morda celo vaše osebnosti kot celote."

Glede na vsako krvno skupino, je hrana v knjigi razdeljena na tri katergorije:
+ zelo koristna hrana (obnaša se kot zdravilo)
0 nevtralna hrana (obnaša se kot hrana)
- hrana, katere naj se izogibamo (obnaša se kot strup)

Iz uvoda k vsaki izmed krvnih skupin in kratek povzetek priporočil:

Krvna skupina O: Lovec
mesojed; močna prebavila; zelo dejaven imunski sistem; neprilagodljiv za spremembe v prehrani in v življenjskem prostoru; na stres se najbolje odzove z intenzivno fizično aktivnostjo; potrebuje učinkovito presnovo, da bi ostal vitek in energičen.

Mesojedec (zgolj osnovna priporočila):
+ visokoproteinska hrana; ribe, meso, zelenjava, sadje
- žitarice, fižol, sočivje, mleko in skoraj vsi mlečni izdelki

Krvna skupina A: Poljedelec
prvi vegetarijanec; žanje, kar je sejal; občutljiva prebavila; vzdržljiv imunski sistem; dobro se prilagaja na ustaljene prehranske pogoje in pogoje življenjskega prostora; na stres se najbolje odzove z umirjenim delovanjem; da bi ostal vitek in produktiven, potrebuje rastlinsko prehrano.

Vegetarijanec:
+ zelenjava, tofu, morska hrana, žitarice, sočivje, sadje
- meso, mlečni izdelki, pšenica

Krvna skupina B: Nomad
uravnotežen; močan imunski sistem; vzdržljiva prebavila; najbolj prilagodljiv izbor prehrane; jedec mlečnih izdelkov; na stres se najbolje odzove z ustvarjalnostjo; da bi ostal vitek in spreten, potrebuje ravnotežje med fizično in umsko aktivnostjo.

Uravnotežen vsejed:
+ meso (razen kokoši), mlečni izdelki, žitarice, fižol, sočivje, zelenjava, sadje
- koruza, leča, ajda, pšenica

Krvna skupina AB: Zagonetka
moderno spajanje skupin A in B; kameleonski odziv na spreminjajoče se razmere v okolju in v prehrani; občutljiv prebavni trakt; izrazito odporen imunski sistem; na stres se najbolje odzove duhovno, s fizično močjo in kreativno energijo; skrivnost evolucije.

Mešana prehrana v zmernih količinah:
+ meso, morska hrana, ...
- rdeče meso, fižol, semena, koruza, ajda, ...


Skratka, v knjigi je obsežen uvod, Q&A oz. razlage, nato pa vsaki krvni skupini namenjeno poglavje, podrobno obdelana hrana vseh 16 skupin ter nekaj receptov, zatem pa zaključi z gibanjem, najrazličnejšimi priporočili, dodatki, vitamini, ...

Edino, kar je malo tečno je, da se sem ter tja človek sreča z nekaterimi nedoslednostmi navajanja hrane po kategorijah (oz. ti lahko ni čisto jasno, kam res kaj paše), ampak men ima zadeva nek rep in glavo ... In če črto potegnem, klinc pa nekaj nedoslednosti, če ti je blizu se ta glavnega držat ... Sicer pa, lohk so nedoslednosti tudi tokrat prevajalčevo "maslo".

In to je hkrati vse, kar se je meni dalo pretipkat. Kogar zanima več, si bo knjigo zrihtal, šel mal na http://www.dadamo.com/ brskat, mene pa trenutno še vedno najbolj zanimajo izkušnje tistih, ki (ali pa ki so) ta priporočila sledijo ... Saj je pod O zapisano, da sem - kao - neprilagodljiva na prehranske spremembe ...  Wink

Hvala,
ARS
Back to top
« Last Edit: 04.01.2003 at 10:51:04 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #3 - 03.01.2003 at 22:53:14
 
zdej morm pa samo še skupino ugotovit pa bo


Back to top
« Last Edit: 04.01.2003 at 03:09:29 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #4 - 04.01.2003 at 11:35:49
 
no, jest mam B. vem ker so mi jo glih v nosečnosti skoz pregledoval. in če mam močan imunski sistem, pa prebavila, pol si očitno res hudo štalo delam, al pa samo preveč jamram?! Hja, če česa pojem preveč, je to pšenica, se je ta moka že povsod in se mi že mal tragično zdi, da bi se ji mogla odpovedat Shocked Sploh mi ni všeč, da naj bi bil meso zame zdravilen, kura pa ne, ko se mi kura še tanajbolj dopade.
Zdele k pomislm, jest res ne zbolim dostkrat, sam sm pa prec ob prehladu v C-vitamin akciji, tko da sm misnla, da zato ne zbolim... Undecided ??? drugač mislm, da je zame samo sveže sadje pa zelenjava zdravilno
na stres se najbolje odzove z ustvarjalnostjo; da bi ostal vitek in spreten, potrebuje ravnotežje med fizično in umsko aktivnostjo.  tole pa men tut v horoskopu piše  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #5 - 04.01.2003 at 12:49:44
 
Ti sicer praviš, da te zanimajo reakcije in izkušnje ljudi, ki se točno te prehrane držijo, jaz pa si mislim, da če govorijo o tem, da spada določena prehrana točno k določeni krvni grupi, potem mora za eno tako skupino vse našteto več ali manj držat že po naravi in morajo ljudje tako, podzavestno, s telesom sodelujoče ŽE (ne šele) ravnat, če se le poslušajo kolko-tolko. Ker drugač ena taka stvar po moje ne more nevemkako držat. ... Roll Eyes

no, pa ker sem krvna grupa 0, potem naj bi veljalo:

Quote:
Krvna skupina O: Lovec
mesojed; močna prebavila; zelo dejaven imunski sistem; neprilagodljiv za spremembe v prehrani in v življenjskem prostoru; na stres se najbolje odzove z intenzivno fizično aktivnostjo; potrebuje učinkovito presnovo, da bi ostal vitek in energičen.


Kaj človek misli z močnimi prebavili, mi sicer ni jasno, je pa res, da sem načeloma precej zdrava in da pretiranih sprememb v prehrani nimam rada, saj nekako pogojujejo mojo dobro prebavo. Spremembe v življenjskem prostoru pa me dejansko zlo utrujajo in to dokler se jih ne navadim, to pa ni preveč hitro. Stresu sem precej podvržena, če nisem dovolj aktivna. tak da to drži: neaktivnost, stres, motnje....bolj sem aktivna, več energije imam in manj sem dovzetna na stres. Z aktivnostjo mislim fizično aktivnost, skratka čisto fizično kondicijo povezano s fizično energijo.

Quote:
Mesojedec (zgolj osnovna priporočila):
+ visokoproteinska hrana; ribe, meso, zelenjava, sadje
- žitarice, fižol, sočivje, mleko in skoraj vsi mlečni izdelki

sicer pa nisem mesojedec, ampak vegetarijanka Grin
prehod z mesa je bil od sile lahek in enostaven, mislim, da predvsem zato, ker mi nikoli ni manjkalo proteinov iz soje in leče. (ker še vedno ne vem točno, kaj pomeni sočivje in če v to spada tudi soja, ne morem bit prepričana, če nisem načeloma +0krvnagrupa prehrane zamenjala za -0krvnagrupa prehrano.

Res je, da rabim dosti proteinov, ker so dnevi, ko mi enostavno "zadiši" in mi je nujno potreben en konkreten soja obrok, če drugače ne pa vsaj eno jajce al pa kaj podobnega s proteini, zadiši pa mi taka stvar vsaj 2x bolj pogosto kot Darku. In telo se ne pomiri, dokler te doze ne dobi.
večinoma torej jem sojo in zelenjavo. Sadja pa zelo malo pojem, ker mi, razen nekaterih vrst, skoraj ne paše.

Škodljiva hrana? Žitaric skoraj ne jem, za kruh mi je res vseeno, fižol v mladi obliki je vedno zaželjen, "sočivje"??, mleka pa ne pijem že od otroštva, ker mi ne diši, in tudi mlečnih izdelkov, razen nekaterih vrst sira, ne jem, ker mi ni do njih.

Se pravi, da načeloma se držim +prehrane (s tem da sem menjala meso za sojo) in da se - prehrani (razen nekaj izjem) že po naravni poti izogibam sama od sebe.

Še kar se tiče "popoldanskih siest".
Nujno potrebne so mi bile, dokler sem jedla meso, saj mi je pretežka in preobilna hrana zameglila celo popoldne, odkar sem z mesa prešla na zelenjavo, pa utrujenih popoldnevov že dolgo ni več, res pa ne morem zdaj trdit, da se je to zgodilo samo zaradi mesa Wink

Očitno načeloma tole za mene in mojo krvno grupo kar precej drži, a ne?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #6 - 04.01.2003 at 13:55:04
 
čakajte malo, zdaj mi pa ni jasno, kaj pomeni plus pa minus.
A je to primerna in neprimerna prehrana al krvna skupina poitivna in negativna??

Me pa daje vprašanje, kaj te različne krvne skupine pomenijo z drugega vidika. To je zakaj jih mamo, saj ne vem, kako je to glede na raso, ampak pomojem so povsod vse. A izbiraš tut krvno skupino, ko se spravljaš na svet - očitno je vse povezan, al so različne krvne skupine v originalu ble različne verzije/modeli (če smo slučajn produtk enih vesoljcev).. v glavnem nikakor ne morem mim tega, da ni imel nekdo nečesa za bregom, (sej majo šimpanzi npr. tut različne al se to jest samo neki narobe spomnem) ko se je odloču, da bomo mel različne krvne skupine? Mogoče pa o tem kaj v Vedah piše? aryan?

p.s. (abstiniram od minus hrane od prejšnjega posta, posledice: nisem še nič lačna, samo žejna, sicer se počutim odlično  Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #7 - 04.01.2003 at 14:49:45
 
ARS wrote on 03.01.2003 at 20:49:14:
Glede na vsako krvno skupino, je hrana v knjigi razdeljena na tri katergorije:
+ zelo koristna hrana (obnaša se kot zdravilo)
0 nevtralna hrana (obnaša se kot hrana)
- hrana, katere naj se izogibamo (obnaša se kot strup)

+, 0 in - sem napisala meni v pomoč, da sem lahko potem spodaj, ob vsaki KS, v knjigi navedene, glavne opombe oz. prehranska priporočila hitreje zvrstila; je pa hrana v knjigi mnogo podrobneje razdelana in priporočila utemeljena.

ARS

PS: Rh neg. ali poz. sta pa v knjigi razložena kot nekaj dokaj nepomembnrega, v odnosu na prehrano.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #8 - 04.01.2003 at 15:05:52
 
Aja, Devi, sočivje je enako stročnice - tud nism vedla, sm šla v SSKJ gledat  Grin.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #9 - 04.01.2003 at 15:07:58
 
Devi wrote on 04.01.2003 at 12:49:44:
"sočivje"??

Grin  Bejba, ponovno: sočivje = rastline s stroki, torej fižol, grah, ...

Za sojo pa res ne vem, ali spada med sočivje ali ne;
n. pr., v knjigi je sočivje navedeno ločeno od ostale zelenjave, kamor je uvrščena tudi soja.

Devi wrote on 04.01.2003 at 12:49:44:
... jaz pa si mislim, da če govorijo o tem, da spada določena prehrana točno k določeni krvni grupi, potem mora za eno tako skupino vse našteto več ali manj držat že po naravi in morajo ljudje tako, podzavestno, s telesom sodelujoče ŽE (ne šele) ravnat, če se le poslušajo kolko-tolko. Ker drugač ena taka stvar po moje ne more nevemkako držat. ... Roll Eyes

Že mogoče, da naj bi že po naravi ljudje tako ravnali in telo poslušali, pa mi vsakodnevne izkušnje zatrjujejo, da bolj ali manj ne.

Uf, kaj vse naj bi mi že po naravi (ali pa zdravi kmečki pameti), pa ne; a ravno tako drži. Pa ti ne bom naštevala ...   Grin  

Lep dan,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #10 - 04.01.2003 at 15:36:09
 
hvala obema za (ponovno) razlago Grin

mi pa še ZMEROM !! ne grejo stvari skupaj, saj sem po brskanju po netu opazila, da med sočivje določeni ljudje štejejo predvsem sočno zelenjavo, h kateri spada grah, čebula, repa, (paradižnik?)....skratka, sočne stvari Wink

pojma nimam, kdo si je omislil eno tako skupino zelenjave spljoh ???

in če vse to za sočivje velja, pol se kot 0krvna skupina iz dneva v dan veselo zastrupljam s stvarmi, ki jih imam večinoma kar rada Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: Krvna skupina in prehrana
Reply #11 - 04.01.2003 at 18:02:10
 
MAh tale sočivje mi je mal za ušesa, ker men se fižol pa grah prou nič sočna ne zdita. Paradižnik pa je menda sadež. V angliji ga direkt tja prištevajo. men je kvečjemu pesa sočna zelenjava, duzga se pa zdele ne spomnem.

Aha repa pa zelje tut, ko sta enkrat kisla!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1