Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 10173 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Begunski center Lj. - Vič
24.07.2002 at 06:57:38
 
Sporočilo za javnost, medije in oblastnike
Datum: 24. julij 2002

Vabimo vas na novinarsko konferenco, ki bo v sredo 24. julija 2002, ob 13:00 v >Nastanitvenem centru za osebe z začasnim zatočiščem<, Cesta v Gorice 19, Ljubljana.

Predstavniki petih inštitutov bodo predstavili metode, ki se jih poslužujeta Vlada RS in Urad za priseljevanje beguncev: Begunski odbor centra Vič, Mirovni inštitut, Amnesty international, Projekt Pregnanci - KUD France Prešeren, Gibanje I KAPAK!

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate: Barbara Beznec in Andrej Kurnik, telefon: 031 373 196, Email: beguncivic@yahoo.com

------------------------------------------------
Konec prisiljevanja beguncev!!!

Kronologija dogodkov v begunskem centru Vič, dne 23. julija 2002

Po zajtrku so uslužbenci Urada za priseljevanje in begunce iz jedilnice v baraki ob cesti na levi strani centra izpraznili vse kuhinjske pripomočke (jedilni pribor, lonce ipd.)

Kasneje se je v centru pojavila skupina delavcev, ki je začela na različnih mestih po centru zabijati količke.

Ob 12.30 se je brez opozorila ali dogovora s prebivalci in prebivalkami pripeljal tovornjak-kontejner gradbenega podjetje Gradis (Gradbeni laboratorij, Letališka 33), na katerem je pisalo >statični konusni (static cone)<, se postavil v neposredno bližino stanovanjske barake na levi strani begunskega centra in začel izvrševati svoje aktivnosti. Po naših informacijah bi naj s tovornjakom-kontejnerjem analizirila zemljo.

Ob 13.00 so nas poklicali begunci in nas prosili, da pridemo pogledati, kaj se dogaja. Pravijo, da se bojijo, da se je začelo rušenje centra – njihovega prisilnega, pa vendarle, doma.

Ob 16.00 smo zapustili center. Tovornjak-kontejner je (sedaj na drugem mestu znotraj centra) še vedno opravljal analize zemlje.

Odkar sta se Urad za priseljevanje in begunce ter Vlada Republike Slovenije enostransko, brez dogovora s prebivalci centra, odločila, da ta center izpraznita, so begunci iz centra vsakodnevno izpostavljeni tovrstnim pritiskom. Njihov vsakdan je zaznamovan s strahom, negotovostjo in obupom. Z njimi se dogaja nekaj, na kar nimajo vpliva, saj jih Vlada RS in njen urad obravnavata kot stvari, kot svojo lastnino, s katero lahko poljubno upravljata.

Že dolgo tega je Ministrstvo za notranje zadeve Vlade RS odkupilo zemljo, na kateri stoji Center za osebe z začasnim zatočiščem na Viču. Takrat je bila sprejeta odločitev, da se center izprazni do 30. junija 2002 in nalogo izpraznjevanja centra je prevzel Urad za prisiljevanje in begunce RS. Ob tem se nihče od gospode v ministrstvih in uradih ni vprašal, kaj bo z 230 osebami, ki živijo v centru: >Naj se vrnejo v Bosno, naj se raztepejo po drugih centrih v RS ali po privatnih stanovanjih.< Seveda jim nihče ni mogel pojasniti, kako si naj najamejo stanovanje, ko pa imajo status začasnega zatočišča, ki jim prepoveduje delati in ki jm odreka socialno in zdravstveno varnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #1 - 24.07.2002 at 06:58:02
 
Takrat so možje, žene in otroci iz centra na Viču dejali >I KAPAK< (Dost je!) Organizirani v Begunski odbor so se podali v boj za svoje pravice. Državi ter njenim ministrstvom in uradom so dejali, da ne bodo zpustili centra, dokler se ne spremeni njihov status (tako da bodo imeli pravico do dela in do ustreznega zdravstvenega in socialnega varstva), dokler ne
preteče ustrezno prehodno obdobje in dokler jim država ne bo ponudila zadostne ekonomske in socialne pomoči,  kar bi jim omogočilo, da se postavijo na svoje noge in vključijo v družbo.

Boj beguncev za pravico do življenja v dostojanstvu so podprli mnogi posamezniki/ice, nevladne organizacije in aktivisti/istke - za družbo, ki temelji na svobodi, demokraciji, pravičnosti in dostojanstvu. Skupaj smo se podali v boj proti tehnologijam državljanstva, ki nas delijo na vključene in izključene. Borili smo se in se borimo za družbo, kjer razlika ni grožnja, ki jo je treba zapreti in izgnati, ampak je vir svobode in bogastva. Zgradili smo nove javne prostore, ki presegajo linije vključitve in izključitve, solidarnostne mreže, ki povezujejo tiste >od zunaj< in tiste >od znotraj<. Definirali smo zahtevo po globalnem državljanstvu, ki ni vezano na etnično pripadnost, ampak na skupnost usode in cilja.

Takšno vizijo so podprli mnogi mediji in celo nekatere poslanke ter politične stranke. Zaradi pritiskov javnosti, nevladnih organizacij, aktivistov in aktivistk, je Državni zbor 12. julija sprejel >Zakon o dopolnitvah zakona o začasnem zatočišču<, po katerem so osebe z začasnim zatočiščem dobile pravico do pridobitve stalnega bivališča in kasneje do pridobitve državljanstva. Prva zahteva Begunskega odbora iz centra na Viču, ki pa govori v imenu vseh beguncev in tistih, ki zagovarjajo svobodno, multikulturno in tolerantno družbo, je bila s tem izpolnjena. Na formalno-pravnem nivoju so begunci iz BIH po desetih letih dobili pravico do svobodnega, avtonomnega in dostojanstvenega življenja.

Formalno-pravna zagotovila in varstvo pa niso dovolj. Ogromno je odvisno od državnih uradov in ministrstev, ki pa sprejetja zakona niso sprejeli kot priložnost, da se več kot dvatisočim ljudem po desetih letih (samo toliko jih je še ostalo) oddolži za izgubljen čas, za neuresničene sanje, da se jim pomaga pri njihovi želji, da se integrirajo v družbo. Namesto tega so sprejem zakona vzeli kot priložnost za maščevanje nad tistimi, ki so najbolj >krivi<, da je do njega prišlo: to so begunci iz viškega centra, ki so s svojim zavračanjem izselitve do 30. junija zaustavili anonimno in administrativno mašinerijo, ki je mlela na način pritiskanja na begunce, da bi jih demolarizirala, jih pognala čez mejo, ali pa vsaj v oddaljene periferne begunske centre.

Vlada Republike Slovenije in njen Urad za prisiljevanje in begunce popolnoma ignorirata zahtevo in potrebo beguncev iz viškega centra po prehodnem obdobju. Center hočeta zapreti takoj. Ker ga begunci ne morejo in nočejo zapustiti, so podvrženi raznim pritiskom, ki so brutalni in necivilizirani. Tako so uslužbenci urada na primer izpraznili stavbo, kjer je delovala kuhinja, molilnica in otroška igralnica. Begunci pa centra ne morejo zapustiti. Zakon, ki jim bo omogočil iskanje dela, bo vstopil veljavo predvidoma septembra. Begunci imajo do takrat status začasnega zatočišča. Pa tudi, ko dobijo pravico do dela, bodo potrebovali prehodno obdobje in ekonomsko ter socialno pomoč, da si najdejo stanovanje in si uredijo samostojno življenje. Begunci tudi ne morejo živeti tako, da so stalno maltretirani, da se vsako jutro zbudijo s strahom, da bodo danes začeli rušiti njihov dom.

Zaradi povedanega zahtevamo:
1. Vse gradbene aktivnosti se nemudoma zaustavijo in se ne nadaljujejo, dokler Vlada RS ne doseže sporazumnega dogovora s prebivalci in prebivalkami begunskega centra Vič o izpraznitvi in zaprtju nastanitvenega centra.
2. Vlada RS in Urad za priseljevanje in begunce naj takoj začneta pogovore z begunci, s prebivalci in prebivalkami na Viču, ki jih zastopa Begunski odbor. Skupaj z njimi in ob upoštevanju individualnih potreb vsakega posameznika in posameznice se naj izdela načrt izpraznitve in zaprtja nastanitvenega centra. Z načrtom se morajo strinjati prebivalci in
prebivalke centra.
3. Takoj se morajo prenehati vsa šikaniranja, zastraševanja in izsiljevanja beguncev in begunk s strani uslužbencev Urada za prisiljevanje in begunce. Vsakršno znašanje nad begunci in begunkami smatramo za nedopustno nasilje nad njimi in zahtevali bomo pravno, moralno in politično odgovornost odgovornih oseb.

Podporo lahko izrazite na: beguncivic@yahoo.com
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #2 - 31.07.2002 at 11:31:59
 
A lahk neki prašam, gled ena to, da sm tuki glanc nov!
A ni tole ena taka politična farsa.
Ko  se gre za ene begunce, vsi neki roke v zrak, pa table pa se neki bunijo, zato, da pride TV, pa da lahk kako rečejo, pa da si nabirajo pike.
Ko se gre pa za družine na robu preživetja (na žalost so slovenske niso begunci), pa ni nikogar, ki bi jim dal streho nad glavo, ki bi jim prnesu kako staro še uporabno cunjo, k bi jim prnesu kako konzervo itd. Ker tam ne bo kamer, ne bo TVja, ne bo nabijanja političnih toč, za kogarkoli že.
Za tele begunce je itaq jasno zakaj nočejo nazaj, ne zato ker dol nimajo kam it, ampak zato, ker pri nas dobro služijo, saj ima vsak od njih službo na črno, poleg tega, dobivajo podporo od sorodnikov itd.
Zakaj so še tam kjer so, ja ker računajo na to, da dobijo še stanovanje in državljanstvo, potem pa so itaq dosegli kar so hoteli.
Pa smo spet pr družinah na robu propada (na žalost slovenskih), ki jim pušča streha, hiša je stara več kot 200 let, nimajo niti za učbenike, za otroke, kaj šele za popravilo hiše itd.
Kako bojo oni pršli do stanovanja?????
Ko jih šlivi, sami so si krivi zakaj pa ne živijo v begunskem centru!
Pogled še iz druge strani, pa brez zamere, nikogar ne obsojam nikaogar omalovažujem, ampak prikažem tudi drugo stran!
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #3 - 31.07.2002 at 11:43:16
 
Blisk, če si pripravljen sodelovati pri tem kar govoriš, lepo in iskreno vabljen.

Ne boš verjel, v okviru naše skupine sonce bo še ta teden zagledal dan projekt Dobrodelnost oz. Podarim.

Prostor za oglase je že pripravljen, smo pa v izdelavi spremnega teksta in podobih zadev.

Če te problematika zanima, se mi javi, po Messages, mailu, ali pa kar tule.

Ne boš verjel, lahko pa Oldiju, še enkrat dokažemo, da so dandanes bogovi zelo hitri Smiley

Grin
Grin

Aha pa še link na oglasno tablo.

http://www.gape.org/geeklog/public_html/index.php?topic=podarim


P.S. če želiš, ti pošljem na sporočilo bistvo projekta ki ga odpiramo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #4 - 31.07.2002 at 14:13:53
 
Blisk – najprej dobrodošlica tudi z moje strani, sicer pa upam, da se tudi Andres počasi vrača z divjine in takrat sledi »tazaresna« dobrodošlica…

Politična farsa, praviš? Če zdajle pogledam sama vase in iz sebe potegnem tistega patriota (ki seveda ždi tudi v meni), potem ti prikimam na ves glas, letak na ramo, pa ajd pred parlament…

Pa tega ne bom naredila. Zakaj? S čisto preprostega razloga – ker mi je pogled skozi očala, skozi katera vidim človeka samo kot človeka, lepši. Ker mi je lepši pogled na človeka, v katerem se ne zrcali njegova barva kože, njegova verska pripadnost, njegova politična opredeljenost, njegova… Ker mi je lepši pogled skozi očala, ki mi vse ljudi prikaže v enaki luči – kot ljudi, izmed katerih ima vsakdo pravico do spoštovanja njegove osebnosti, do zagotovitve osnovnih življenjskih pogojev za bivanje, za izobraževanje, celo za pridobitev službe. In če pogledaš skozi ta očala, tudi begunci to zaslužijo. Saj so tudi oni samo ljudje – z vsemi dobrimi in slabimi lastnostmi človeka.

In je res, da so tudi med begunci takšni in drugačni ljudje. Takšni, ki samo izkoriščajo in vpijejo po svojih pravicah, tega, kaj bi oni sami lahko naredili, pa ne vidijo. So takšni, ki samo pričakujejo, da se bo zganila država in jim omogočila malodane vse, kar potrebujejo in na drugi strani takšni, ki se za svoje preživetje potrudijo sami, ki skrbijo sami zase in so sami sebi dovolj. Pa smo taki tudi mi, kajne? Tudi med nami, Slovenci, so takšni in drugačni ljudje…

Pa če odmisliš vse te ljudi, še vedno ostanejo otroci, ki niso nič krivi, če so se rodili takšnim ali drugačnim staršem. Pa tole lahko vzameš na dva načina: ki so se rodili staršem beguncem ali staršem slovencem in na drugi način: ki so se rodili takšnim staršem, ki ne naredijo nič za svoje dobro in ki vse pričakujejo od države ali takšnim staršem, ki se potrudijo poskrbeti zase in za svoje otroke. So otroci česa krivi?

Pa seveda starejši ljudje – če že hočeš gledati begunce: ne glede iz kakšnega razloga so prišli v Slovenijo – česa so oni krivi? Tega, da so šli z upanjem v boljše življenje v Slovenijo? Tega, da so prebegli v Slovenijo, ker jim je bila požgana njihova hiša?

Glej, Blisk – ne zagovarjam nikogar. Ne preferiram nikogar. Nasploh je moje mnenje takšno, da je vsakdo sam tisti, ki mora poskrbeti zase. In ne, da to pričakuje od države. Pa naj bo to Slovenec ali pa begunec, ni pomembno. Če pa država že ponudi nekaj, pa sem mnenja, da bi morala vsem prebivalcem, ki živijo na njenem ozemlju, dati enake možnosti. Čeprav zdajle tisti patriot v meni vpije, da to ni res… Pa je res – ravno z vidika tega, da smo vsi samo ljudje… Seveda pa bi se dalo debatirati o tem, kaj kdo zahteva in pričakuje od države. Pa bi se dalo o tem debatirati iz katerega drugega razloga, ne iz vidika delitve na to, ali je begunec ali Slovenec.

In tegale nisem prilepila sem iz nekega razloga, da bi bila pa jaz zagovornik beguncev. Ne. Pripopala sem samo zato, kar sem zadevo prebrala z vidika sprejemanja ljudi kot ljudi. Ne kot beguncev in ne kot Slovencev. Enako, kot bom pripopala semle tudi tisto, kar se bo nanašalo samo na Slovence. Ali pa kaj takšnega, o čemer govoriš ti:

Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 11:31:59:
Pa smo spet pri družinah na robu propada (na žalost slovenskih), ki jim pušča streha, hiša je stara več kot 200 let, nimajo niti za učbenike, za otroke, kaj šele za popravilo hiše itd.
Kako bojo oni pršli do stanovanja?????

Enako torej, kot bom napopala vsako zadevo, ki jo bom lahko pogledala skozi tista očala, skozi katerega bom nekoga lahko videla samo kot – človeka…

Ti nekaj predlagam. Poskusi narediti tole: preberi poziv še enkrat, pri tem pa vsakič namesto besede begunec/begunci beri prebivalec/prebivalci neke vasi v Sloveniji. Kako si sedaj doživel tale poziv?

Ne glede na vse tole pa se pridružujem Edijevemu povabilu… Upam, da se vidimo še kje v okviru projekta Dobrodelnost in še kakšno rečemo ob kakšni kavi (ali pivu).

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #5 - 31.07.2002 at 14:57:45
 
Miška vse je tuki OK in prav kar praviš, pa te bom čist eno enostavno vprašanje vprašal???
Kaj hudiča se pa pol mešaš v to???
Pa drugo vprašanje, a si tako dovzetna tudi za malega Janezeka, ki hodi v raztrganih copatah v šolo in ga sošolci zmerjajo, ker je grdo oblečen, ker pač starši nimajo drugega in je ubogi mali Janezek vedno tarča posmeha in zarad tega vedno prijoka domov!!!!!
Pa še tretje, zelooooo dolgo časa sem skoraj živel med temi ljudmi in poznam njihovo politiki, ki se glasi VEDNO POSKRBIMO ZA NAŠE!
Torej pa smo tam, za nas so vsi samo ljudje, za njih so pa oni "naši", mi ostali smo pa kaj??? slovenci!
Res je to kar praviš, ampak za samo 10% beguncev, ostali pa skrbijo drug za drugega bolje, kot pa edn povprečn slovenc ki hodi v službo in dobi 100 jurjev na mesec, verjemte mi.
Gledal sem kako so ti begunci hodili po pakete, ker so jih talali skoraj pod mojim oknom.
Dobili so paket, ga odprli zmetali v kason za smeti konzerve in testenine, oz. 60% paketa je šlo v smeti, ostalo so pa odnesli, tako da so potem delavci ki so delili pakete te testenine in konzerve pobrali nazaj, kaj so naredili z njimi ne vem, mislim pa da so jih dobile revne slovenske družine, torej za slovence dobro za "naše" ni dobro.
Druga stvar ko so dobivali rabljene obleke, metali so jih na tla in se bunili, da rabljene robe pa že ne bojo nosili, oz. je moj prijatelj MIĆO, celo vsak mesec z temi cunjami zaslužil okrog 150 jurjev, ker pač oni poskrbijo za svoje in je vedno nosil boljše cote k jst, pa nima službe, tko kt jst.
Pa ta MIĆO, ma zdej tud svoje stanovanje, od kje mu????
Jst že kr neki časa delam, pa niti kredita ne morem vzet za stanovanje, kje da bi ga kupil, tko kot MIĆO, eh škoda, res si želim bit TAK begunec kot so tile.
Povem vsam sam neki pošteno in odkrito, če bi podrli tele barake na VIČU in nagnal folk ven iz njih, bi na koncu ostalo samo 10% takih k nimajo kam it, si upam dat roko v ogenj!
Torej za tistih 10%, sem pa tud jst pripravljen pomagat!
PA brez zamere resnica še iz druge strani!
Ker tud jst mam prjatle. MIĆO, RADE, SNEŽANA, itd.!
Pa da vam povem, tud oni so mi potrdili, da je to res!
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #6 - 31.07.2002 at 16:35:09
 
Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 14:57:45:
Kaj hudiča se pa pol mešaš v to???

Zato, Blisk:

Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 14:57:45:
Pa drugo vprašanje, a si tako dovzetna tudi za malega Janezeka, ki hodi v raztrganih copatah v šolo in ga sošolci zmerjajo, ker je grdo oblečen, ker pač starši nimajo drugega in je ubogi mali Janezek vedno tarča posmeha in zarad tega vedno prijoka domov!!!!!

Pa ne glede na to, ali je to Janezek ali pa Hasan ali Fadil… Vidim otroka, ki ni ničesar kriv, razen tega morda, da se je rodil v napačni družini. Sicer me bodo zdajle raztrgali vsi tisti, ki zastopajo mnenje, da si duša že pred prihodom na svet izbere svoje starše ravno z namenom, da bo tisto, kar ima na tem svetu za razčistiti, tako razčistila, ampak vseeno. Si dal kar pravšnji primer – točno otroci so tisti, ki mi sežejo do srca…

Vse tisto, kar pa pišeš naprej… Poznam to, vem, da je tako, vem, da to obstaja in vem, da je to realnost. Pa vendarle… Moram biti tudi jaz kot oni? Moram tudi jaz videti samo sebe, morda še tiste, ki so zelo blizu mene, potem pa doooolgo nič, čisto na koncu pa se morda kje v meni oglasi kanček sočutja? Moram biti tudi jaz taka? Kakor ti meni, jaz tebi? Nisem takšna in niti ne želim biti takšna.

Pa nisem takšna, če me boš udaril po enem licu, ti bom nastavila še drugo, o ne. Sem pa takšna, da se me takšne stvari dotaknejo. Da se mi to ne zdi ravno najbolj človeško. Da pa bi vendarle morali poleg sebe videti še koga drugega, malega Fadila, če tako hočeš, kako milo upre tiste njegove tople, velike rjave očke v tvoje in te prosi morda samo tople besede. In jaz mu jo dam. Vedno mu jo dam. Predvsem spodbudno besedo, topel pogled, majhen objem. Kaj več tako ali tako ne morem. Bi potem lahko postala druga mati Terezija, pa to ni cilj mojega življenja. Mu dam pa tisto, kar nosim vedno s seboj in v sebi – topel občutek, da je vreden. Že zato, ker je človek. Ali pa otrok, če hočeš natančno razlago.

In ponavljam – me ne moti, ali je to mali Slovenček, mali Bosanček, mali ciganček ali pa karkoli drugega. Zame je predvsem in samo otrok, ki v vsakem primeru zasluži toplino in ljubezen.

Se pa zavedam – dokler bom samo jaz taka, ali pa bo takih ljudi še nekaj okoli mene, potem bo ta realnost, ki si jo opisal ti, še dolgo dolgo ostala realnost… Se pa trudim verjeti, da nas je takšnih vedno več… Da nas je vedno več takšnih, ki verjamemo v ljubezen in sočutje… Do vseh in vsakogar… Ne glede na to, kdo to je… Vključno z ljudmi, ki zastopajo in predstavljajo državo…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #7 - 31.07.2002 at 22:47:40
 
Ok Miška, speljala si temo drugam, ampak nima veze.
Tud jst trdim, da otroci niso nč krivi, ampak konec koncev imajo starše, kateri večina bolje skrbijo za svojega Fadila kot lahk drugi starši za svojega Janezeka.
Razlika je v narodih, oni skrbijo za svoje, slovenci pa smo sebične riti, zato vprašam kdo je bolj potreben pomoči, Janezek ali Fadil.
Vsekakor se ne bom boril za nekoga, ki mu boljše gre kot meni, z veseljem pa pomagam vsakomur, ki bi rad delal, pa ne more!
Lahk me zmerjajo kakorkoli hočejo, ampak pomagam res potrebnim pomoči!
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #8 - 01.08.2002 at 09:21:13
 
Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 22:47:40:
Ok Miška, speljala si temo drugam, ampak nima veze.

In mala miška se je zagugala na svojih malih tačkah, ostrmela in tiho sledila misli, ki ji je počasi spolzela skozi njeno malo glavico: »Kaj res? Pa to ni bil moj namen, zares ne«…

Hecam se, resno pa tole: nimam občutka, da bi speljala temo drugam. Samo odzvala sem se ti na Janezka in potem odvijala svoje razmišljanje. Se mi zdi, da sem še vedno ostala ne begunčkih in ne/begunčkih, na Slovenčkih in ne/Slovenčkih, na Bosančkih in ne/Bosančkih, na cigančkih in ne/cigančkih. Tole razlikovanje in zakaj je eden vreden neke pomoči, drugi pa ne, pa se mi zdi, da je bilo tudi bistvo tvojega pisanja. Ali pa se motim?

Edino, kar priznam, je to, da sem se dotaknila tistega, kar se verjetno dotakne vseh izmed nas. Enih bolj, drugih manj – otrok, namreč. Vsaj mene se to zelo močno dotakne. Morda pa je ravno to tisto – da s sprejemanjem vseh začneš pri otrocih?

Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 22:47:40:
Razlika je v narodih, oni skrbijo za svoje, slovenci pa smo sebične riti, zato vprašam kdo je bolj potreben pomoči, Janezek ali Fadil.

Saj zdaj že poznaš moj odgovor, ane? Vsakdo je potreben pomoči, še posebno otrok. Ne glede na to, ali je Janezek ali Fadilček. Otrok ni kriv za to, kakšne starše ima, ali so starši sebične r*** ali pa skrbijo zanj. Seveda pa boš svojo pomoč ponudil najprej tistemu, za katerega misliš, da je je bolj potreben. In če je to Janezek, je to potem Janezek. Če pa je to Fadilček, potem je to Fadilček. Saj se strinjava, kajne?

In ponavljam – ne gre za to, da bi jaz zagovarjala begunce. Ne gre za to, da bi bila jaz kakšen njihov fun. Gre samo za to, da mislim, da je treba pomoč ponuditi vsakomur, za katerega vidiš, da je je potreben. Ne glede na to, ali je begunec ali pa Slovenec. Ne glede na to, kateremu narodu ali veri pripada. Za tem pa trdno stojim, ja.

In se mi zdi, da tole debato lahko zaključiva, saj sva oba zaključila z najbolj pomembnim:
Blisk1 wrote on 31.07.2002 at 22:47:40:
Lahk me zmerjajo kakorkoli hočejo, ampak pomagam res potrebnim pomoči!

In to lahko pokažeš ravno s tistim, kar ti je že predlagal Edi. Priključi se projektu "Dobrodelnost" društva Sonce. Pa to kar danes. Je jutri že en »tazaresni« sestanek na to temo.

Boš ti skrbel za tiste, ki so zares potrebni pomoči, jaz pa za tiste, ki so pomoči malo manj potrebni. Deal?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #9 - 01.08.2002 at 11:46:48
 
Miška, sej nč ne rečem, me veseli, da pomagaš, pa komurkoli že, lahk tudi Talibanom, važen je dober namen in to šteje, če ne drugega, za to, da se ti bolje počutiš.
Trenutno ne vidim v raznih društvih in zadevah kot so Rdeči križ, Unicef, karitas in podobne variante kakih posebnih lastnih interesov, predvsem zarad takih škandalov, kot jih je imel rdeči križ, poleg tega, da se vodstvo unicefa z podarjenim denarjem udeležuje exkurzij v afriki za 1 mesec itd, mal sem izgubil zaupanje v take zadeve.
Druga stvar je pa moje privat življenje, ki mi vzame preveč časa, tako, da mi je večkrat 32 ur na dan premalo.
Vsekakor pa hvala za vabilo in se zna zgodit jeseni, da se bomo pogovorili o tem, ko bo tudi to društvo bolj aktivno!
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
DolpHiN
3
***
Offline

A wet kiss to you 2 :)

Posts: 112
Slovenija, maribor
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #10 - 02.08.2002 at 16:48:51
 
begunski centri ? ODPADE !

žal moram tukaj opozoriti na dejstvo, da naša država Slovenija, premalo skrbi za svoje državljane in se bolj posveča tujcem, priseljencem, beguncem... kot pa lastnim državljanov...

zgolj za primer: ob napadih ob osamosvojitvi in kasneje, so v Mariborski vojašnici naredili center za pribežnike. Ti so imeli v bivši kasarni preurejena bivališča, dobivali socialno podporo in zastonj vse ostalo kar sodi za osebno higijeno, pa ne samo to da niso delali prav ničesar kot pa kradli in delali nerede, v ustanovi so imeli tudi svoje čistilke, slovenske narodnosti ki so čistile sanitarije in bivalne prostore.

potem pa se lahko človek vpraša : dobijo vse in ali ne morejo poskrbeti niti za higijeno lastnih prostorov ?

drugi primer pa so romi, ki prav tako prejemajo polno socialno podporo in dodatke za otroke in kaj še vem vse, na drugi strani pa imamo slovenko, mater samohranilko, ki dobiva le minimalno socialno podporo in preživnino za otroka...

KJE JE TU PRAVICA ?
ali ne bi bilo bolj smotrno in pravično porabiti sredstva za lastne državljane na robu propada ?

"pa brez zamere ker nisem nacionalist, in me ne bi motilo da se igra naša država KARITAS, če bi vedel da vse slovenske družine živijo spodobno"
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #11 - 02.08.2002 at 18:17:03
 
ločevanje res ni fajn
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
DolpHiN
3
***
Offline

A wet kiss to you 2 :)

Posts: 112
Slovenija, maribor
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #12 - 02.08.2002 at 23:43:42
 
hmmm kdo pa ločuje ???

zgolj dejstva Smiley))

kruta na žalost
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #13 - 05.08.2002 at 10:21:54
 
Tkui se zdej neki ločuje, pa bom jst vprašal,
maš kos kruha, pa 2 lačna usta, če daš ta kos na pol, ne boš nč naredu, ker bosta oba še vedno lačna, torej imaš samo na izbiro, da daš ta kos kruha samo enemu!
Eden je tvoj brat, drugi je sosed, komu ga boš dal??????

Zato, pa jst tud pravim, da raznim organizacijam ki se jim daje denar ne zaupam in ji najverjetneje nikol ne bom, ker kradejo, podarjen denar.
Pa zato raj, kakmu revežu, ki zbira denar za sendvič, kupim en sendvič in mu ga dam v roke, pa nč ga ne vprašam, kako mu je ime, samo fant najej se!
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Begunski center Lj. - Vič
Reply #14 - 05.08.2002 at 10:50:25
 
Blisk1 wrote on 05.08.2002 at 10:21:54:
Eden je tvoj brat, drugi je sosed, komu ga boš dal??????


Sebi bi ga dal, ko jebe brata in soseda!  Grin

Joooo! Blisk, my man!

Spet sodelujeva, tokrat na drugem forumu pri problemartiki slovenckov in nasih bratov. Kaj naj recem. Spet se strinjam s tabo.

Ja sej so bogi in zajeban se jim je zgodl. Ej folk, men se je tud pa sem se zvleku. Vam nasetejem par primerov, ko bi jih vse po vrsti natrpal v zivilske vagone in poslal nazaj od koder so prisli? Ne me silt v to, ker me boste spet vsi napadal in spet bosta nastala dva tabora in spet se bomo kregal.

Kar se mene tice niso ne taka ne drugacna begunjska ali azilantska zatocisca nic dobrega. Vsaj do sedaja se je pokazalo vse skupaj za samo eno veliko sranje in zgubo. Pa ne me vprasat zakaj in cemu, ker sami vste.

Edin kar se mi smiljo, so otroci, ki nedolzno zrejo v svet in so res revcki, sam ne pozabit, da te froci pod doloceno vzgojo zrastejo in se krog ponavlja. Na zalost.

Itak pa vemo, da ni pravice na tem svetu. Ce bi bla? Najbrz bi blo se slabse. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2