Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8105 times)
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Eno razlagico bi prosil...
20.06.2002 at 10:18:43
 
OK. Najprej se bom opravicil za svojo "neizobrazenost" v tej smeri in s tem tudi "nesposobnost" komuniciranja na tej valovni dolzini...

Zanima me nekaj. Berem tele vase poste, ko debatirate o tem in onem in nemalokrat zasledim dolocene citate ljudi, ki imajo v filozofskem svetu zveneca imena.
Vse lepo in prav. A nekako se ne morem sprijazniti s tem, da veliko svojih trditev podprete s temi citati, ces ta in ta je tudi tako mislil in jaz izhajam iz njegovih trditev.

Ne vem, no. Nocem vas zaliti, samo zakaj izhajate v takih primerih vedno iz mnenja neke druge osebe ali pa svoje mnenje enacite s tujim oz. ga podprete z mnenjem nekega priznanega filozova. Cemu je to potrebno?

Kokr se jest spomnem, so mene vedno ucili, da je zelo pomembno, ce imam o doloceni stvari svoje mnenje in ga tudi zagovarjam z argumenti, ki zrastejo na mojem zelniku in naj se ne naslanjam na ze obstojece trditve, ki so jih pisali modreci.
Sej ne recem, da tega kdaj ne pocnem. Samo v tolk veliki meri, kot pa to tukaj prebiram, to pa res ne.

Nekako se mi zdi, da je vsak modrec oblikoval svoje trditve in razmislanja po svojih merilih (no, nekateri so se malce naslanjali tudi na druge) in ker vemo, da je "navadnih smrtnikov" vec kot modrecev in smo si vsi ljudje razlicni, potemtakem sklepam, da se vedno obstajajo profili ljudi, ki nimajo svoje kategorije v trditvah teh vasih priljubljenih citatih modrecev, torej je krivicno nekoga enaciti s tem in onim in ga primerjati oz. tlaciti v doloceno skupino.

Brcam v temo? Ne vem, povejte mi...

Ce sem koga uzalil, se opravicujem...
Pa lep dan se naprej.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #1 - 20.06.2002 at 10:27:12
 
Če mene vprašaš, je stvar sledeča: sem tolk nagnjena k doslednosti glede tega in ker vem, da sem neko stvar prebrala, potem to tudi povem. Morda sem jo razumela ali pa tudi ne, mi je potrdila nekaj, v kar sama verjamem, ali pa sem vsaj podobnega mišljenja. In potem enostavno to tud povem, da sem to pobrala od tam. Mogoče je pa se te zadeve izpostavljajo ravno zato, ker jih podzavestno še nismo sprejeli, je še vedno neki nejasen hakeljc, morda ravno tale, da stvar ni naša lastna. Hm, zanimivo... Grin. Fajn sem se pripeljala do sem. Smiley.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #2 - 20.06.2002 at 12:00:38
 
Ja, fajn vprašanček. Smo tudi o tem že nekje govorili, pa vseeno. So stvari, ki so povedane, v kratki in jedrnati obliki. In v takih primerih se osebno rad sklicijem na "že napisano". Kaj češ.

Se pa strinjam s teboj, da je veliko več vredna življenjska izkušnja, kot pa citiranje.

Mal v smehu, (Ne vem če obstaja stavek ki ga napišem, da še ni bil nikoli napisan, samo najti ga je treba). Grin

Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #3 - 20.06.2002 at 13:14:01
 
Quote:
Če mene vprašaš, je stvar sledeča: sem tolk nagnjena k doslednosti glede tega in ker vem, da sem neko stvar prebrala, potem to tudi povem. Morda sem jo razumela ali pa tudi ne, mi je potrdila nekaj, v kar sama verjamem, ali pa sem vsaj podobnega mišljenja. In potem enostavno to tud povem, da sem to pobrala od tam.

e tko nekako ... sm pa to že na nekem mestu na dolgo in široko razlagu ... pa se  mi sanja ne kje ... zihr pa je to blo na forumu
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Guest




Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #4 - 20.06.2002 at 14:32:18
 
Citiranja te naucijo, ce ne prej, ko na fakulteti pises kak clanek ali diplomo. Tam, oz. v znanosti nasploh so citati merilo, kako pomemben je posamezen prispevek k dolocenem podrocju. Vec ljudi ga je prepbralo in uporabilo za svoje nadaljnje delo, pomembnejse je. Od tega pa je odvisno nadaljnje financiranje podobnega dela. Da pa bi vedeli, kaj je kdo uporabil, vsak tocno navede svoje vire.

Pa tudi sicer kdo misli, da bo kaksen pomemben citat dal njegovemu argumentu vecjo tezo, kar pa seveda ni niti najmanj nujno tako.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #5 - 20.06.2002 at 14:39:41
 
V znanstevnih krogih pisarije dobijo na teži, če se avtor sklicuje na vire, pa tudi jasno mora bit razmejeno, kaj je kdo domislu pred njim in  kaj je avtor dodal svojega. Strokovni ugled  pa zaščita  intektualne lastnine pač.  Citati se uprabljajo bolj za polemiko, tko kot mi tiste okvičke pa q-je.

Kar se mene tiče: v temah, ki se osebno zadevajo, se v to, od kje mi je kaj pod prste prišlo, ne poglabljam. Izkoristim vse in tud vse tud brez predsotkov po svoje predelam.  Ko pa želim kaj kao strokovno  razčistit, pa rad še koga na pomoč pokličem. Mal zarad že izdelane pa preciznejše terminologije, nekaj pa je seveda tud  nečimernosti zraven. Lahko da koga moti, škodovat pa  mu pa po moje ne more.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #6 - 20.06.2002 at 14:55:12
 
Primer:

Srce mi je poskočilo, ko sem prebrala eno misel
Georga Bernarda Shawa, in sicer:


The only person who behave sensibly is my tailor.
He takes my measure aney every time he sees me.
All the rest go with their old measurments.


Misel mi je bila izredno všeč, kot da sem se našla, čisto sem ga zaštekala, in SE MI ZDI PAČ NEMORALNO ZADEVO KAR ZA SVOJO VZET, da bi jaz to misel kar ukradla, kljub temu, da sem bila njegova mišljenja že preden sem prebrala njegov zapis. Mogoče mi bo kdaj ravno, kako se kdo obnaša, ampak dvomim. Sploh pa je vsebina njegove misli ravno to.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #7 - 20.06.2002 at 15:12:32
 
hec je v bistvu v besedi verjamem (verjeti, verovati, verujem ...).
tuki preide religija na pomoč.
tisti ki smo že prej bili bolj verjamem tipi, nam nove informacije ne predstavljajo problema.
prebereš oshota in čitaš ... in se z vsem strinjaš ... nobena njegova beseda v tebi ne zbudi odpora (neverjetja, nestrinjanja) ... SKORAJ NOBENA
tisti ki ste bolj na strani razum/a/evanja imate tuki malo blokado ... ker vam je to neznan 'vzorec' ... čerpov ni res ... vse kar ste slišali v šoli stre rekl : ok, tko je. jest to verjamem njim, vsi se pa valjda ne lažejo ... ne ne lažejo se, ampak ne vedo točno, tko k niti jest ne vem točno in tko kt noben ne ve točno.
in kle pride na sceno resnica.
kdo ve pravo resnico?
rečmo for argument sake 'bolj pravo resnico'.
tisti ki se me učili v šoli, ali jest?
...
usak ma svojo resnico
in to je (zanj) edina prava resnica
učitelj ima resnico
ti imaš resnico
jest mam resnico
titud ma(š) resnico
vsak svojo

AMPAK

!en del resnice pa se pri vseh pokriva!

kateri je to del?
TO JE RESNICA!!!

to kar veš je resnica
in eni svojo resnico delimo z drugimi, drugi pa z nami delijo dvojnika - ego - njihove kao skupne resnice - šolske resnice - družbo kot celoto - darvin npr

in verjeti je del vedeti in on je del resnice in ona je del Resnice in ona je del RESNICE.

in če se moja resnica poklapa o oshotovo (skoraj (še vedno) povsod), je to men lažje, ker lahko uporabljam njegove besede, ker, sam nebi znal povedat boljš.
niti se mi ne da, in če se tebi jonh isto kot oldiju zdi to problem ... pol pa to ni moj problem ... ampak ... vajin!

in še to doe
nakje si napisu neki v smislu da si lep krasen, da ti nič ne manjka ...
varjanti sta dve ... kolkr jest vidim, zakaj si sse tuki zataknu ... al maš glih tko kt mi še neki za spucat (to skor ni opcija ponavadi - da nimaš) ... al pa si nm pršu povedat svojo resnico okrog tega kako bit lep krasen (če bi bil še brez blemov iz prejšnje točke)

mešanica obojega in še kej drugega intd je na sceni ponavadi ... sicer pa ... me je čist odpelal in bom kr postu
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #8 - 20.06.2002 at 15:26:39
 
Quote:
AMPAK

!en del resnice pa se pri vseh pokriva!

kateri je to del?
TO JE RESNICA!!!


Un skupen spomin na prapok, ko je blo (smo bli) še vse eno. Kolikor se ga uspe še kdo spomnit, pri tem pa drug drugmu tud s citati pomagamo   Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #9 - 20.06.2002 at 15:31:10
 
mogoče še kateri del?
poleg prapoka?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #10 - 20.06.2002 at 15:58:53
 
Un  je itak razširjen čez vse, v vsakem delcu vibrira.

Smo se lotil Resnico vsak zase v vsakem delčku posebej iskat, pol pa zadevo kot en puzzle skupaj zlagat. Iz neskončno citatov knjigo Resnice pisat. Me spominja to na žide, ki o razumevanju svojega  sicer enega  boga cel kup  svetih knjig razlage napisal ( pa še zemaraj ga cele ekipe ta ortodoksnih po cele dneve vsak  po svoje citirajo pa razlagajo), da so ga za čist na koščke razcrefral in da ga niti pod razno noben povprečen žid ne predstavlja več, kaj naj bi on dejansko  predstavljal. Zato so pa tud v posvetnem življenju židje  kot posamezniki tko uspešni pa pragmatični, v duhovnem pa živ bog ne ve zakaj se jim gre in samo zbrko po svetu delajo, tko da jih živ človek  ne sprejme za svoje niti jih ne mara za sosede.  

Svaka čast  dojevemu  janezu, ki bi nas  rad pred tako usodo obvaroval.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Master
1
*
Offline


Posts: 17

Gender: male
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #11 - 20.06.2002 at 16:22:02
 
Zakaj uporabljamo citate?

Ali je to sploh pomembno ali jih uporabljamo ali ne?

Tvoje prepričanje John_Doe je: Quote:
Kokr se jest spomnem, so mene vedno ucili, da je zelo pomembno, ce imam o doloceni stvari svoje mnenje in ga tudi zagovarjam z argumenti, ki zrastejo na mojem zelniku in naj se ne naslanjam na ze obstojece trditve, ki so jih pisali modreci.


  Ti "modreci" so imeli svoje mnenje  in ti imaš svoje mnenje. Mnenje "modrecev" ni nič več vredno od mnenj "navadnih smrtnikov". Zakaj jim rečemo "modreci"? So kaj večji od drugih ljudi? Veličino jim dajemo sami. Zakaj? Mogoče zato, ker so res veliko vedeli in so nam z svojim načinom življenja in z mislimi približali življenje, dvignili zavest itd...

  Zakaj jih potem citiramo? Včasih zato, da vidimo njihova mnenja v drugačni luči, ker so bila toliko časa narobe razumljena. Včasih zato, ker nas "navdihnejo". Včasih zato, ker so že povedali nekaj, kar želimo še enkrat poudariti in smo pozabili. Včasih pa zato, ker nekdo bolj ceni nekoga priznanega in mu hitreje verjame kot bi tebi, čeprav bi ti povedal isto samo na drugačen način. Veliko je razlogov.

  Ravno tako izhajamo iz nečesa v fizičnem življenju. Zakaj uporabljamo hladilnik, katerega nismo mi izumili in katerega si nismo mi izmislili? Uporabljamo ga, ker je koristen. Ali na primer žarnico, katero je izmislil Edison (če se ne motim)?
  Ravno tako je pri citatih. Uporabimo jih, ker so že tam in so uporabna, življenjska.

  Jaz citiram največkrat zato, ker nekateri ljudje (pa ni nujno, da so vedno znani in priznani) napišejo neko mnenje tako jedrnato in jasno, kot bi jaz to isto napisal na desetih straneh. Včasih pa zaradi drugega razloga.

  Torej praviš, da jih citiramo ker izhajamo iz njih. V tem egoističnem svetu se dogaja ravno obratno: citiramo jih, da dokažemo svoj prav, torej vedno izhajamo iz sebe.

  Kakor je napisal Gape. Več je resnic, ki pa izhajajo iz ene same Resnice. Kakor je ena sama bela svetloba iz nje pa izhaja spekter različnih barv. Ali: kakor ja eno samo Božansko in se izrazi v raznolikosti narave na fizični ravni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #12 - 20.06.2002 at 16:34:30
 

John,

Lahko bi pisali, kot da smo se mi to zmislili. Tko bi veliko napisali, pa še pametni bi izpadli. Torej ravnamo bolj pošteno, pa napišemo citat, ker se je to že en drug spomnil.

Druga stvar je pa, da v nekem citatu ali tekstu najdeš točno svoje misli, ki si si jih sam spomnil, ampak se jih je spomnil že nekdo pred tabo, pa jih citiraš, ker so tako jedrnate. Je pa tut pošten.

Pa saj to so že vsi drugi povedal, jaz se jim samo pridružujem.


Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #13 - 20.06.2002 at 19:23:36
 
Valentinaa wrote on 20.06.2002 at 16:34:30:
Lahko bi pisali, kot da smo se mi to zmislili. Tko bi veliko napisali, pa še pametni bi izpadli. Torej ravnamo bolj pošteno, pa napišemo citat, ker se je to že en drug spomnil.

Hehe, vse OK, ampak se mi zdi, da vas je večina zgrešila poanto katero je želel John tu izpostaviti. Hotel je namreč povedati, vsaj kot sem ga jaz razumel in se z njim tudi strinjam, da bi raje pisali kar se spomnimo mi sami in ne nekaj, kar je že neki modrec, nekje, nekoč zapisal. Če se nekaj spomnimo sami, potem tudi ni več pomembno, če je nekdo pred sto leti zapisal podobno ali celo enako, ker smo s to idejo prišli na dan sami, brez njegove pomoči, zato si po moje še ne zasluži citata. Wink
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Eno razlagico bi prosil...
Reply #14 - 20.06.2002 at 19:47:48
 

Ja seveda, tud tko. Kakor kdo hoče.  Tongue


Wink
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2