Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 1650 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Prihodnost Evrope - okolje
17.06.2002 at 10:16:17
 
Če koga zanima:

Prihodnost Evropske unije, okolje in trajnostni razvoj

Predstavitev stališč okoljskih nevladnih organizacij na Forumu o prihodnosti Evrope, 18. junij 2002, ob 15.00 uri, na Gospodarski zbornici Slovenije

Odločitve o prihodnji ureditvi Evrope bodo izjemnega pomena tako za Slovenijo kot predvideno novo članico, kot za stanje okolja v slovenskem, evropskem in globalnem prostoru. S tem v zvezi v celoti podpiramo stališča in pobude, ki jih je pripravilo osem največjih evropskih okoljskih in naravovarstvenih organizacij v skupnem dokumentu "The Future of the European Union, Environment and Sustainable Development" (Prihodnost Evropske unije, okolje in trajnostni razvoj, www.eeb.org). Organizacije so združene v neformalni koaliciji pod imenom Green 8 (G-8) in skupaj predstavljajo več kot 20 milijonov članov in simpatizerjev.

Dokument so aprila letos v celoti predstavili predsedujočemu Konvencije o prihodnosti Evrope Jean-Luc Dehaenu, osredotoča pa se na naslednjih 12 problemskih področij:

1. V novi pogodbi naj se ohranijo vsi cilji in načela, ki so ključnega pomehna za okolje in trajnostni razvoj, predvsem to, kar je zapisano v členih 2, 6, 174 in 228 Pogodbe o Evropski skupnosti. Vsakršna oslabitev teh členov bi spodbudila okoljevarstvene organizacije h kampanjam proti rezultatom Konvencije.
2. Prenoviti je potrebno cilje skupne kmetijske politike, ki so 45 let po njenem sprejetju neustrezni. Člen 33 pogodbe je še vedno posvečen povečanju produktivnosti, kar ni v skladu z sedanjimi prioritetami. Določila je potrebno uskladiti z zahtevami trajnostnega razvoja, kakovostne proizvodnje hrane, zdravja in varstva okolja ter ustreznega razvoja podeželja.
3. Ukiniti soglasno sprejemanje odločitev o okoljskih zadevah. Vse odločitve v zvezi z varstvom okolja naj se sprejemajo z glasovanjem na osnovi kvalificirane večine v so-odločanju z Evropskim parlamentom. V tem smislu naj se spremenita člena 175(2) in 99 Pogodbe o Evropski skupnosti.
4. Vrata Evropskega sodišča (European Court of Justice) naj se odprejo za primere varstva okolja. Aarhuška konvencija, ki jo je Evropksa komisija podpisala 25. junija 1998, pogodbenice zavezuje, da javnosti zagotovijo dostop do pravnega varstva v okoljskih zadevah, tudi na ravni Evropske unije, kar bo prispevalo k višji ravni varstva okolja.
5. V Listino temeljnih pravic naj se vključijo tudi okoljske pravice. Če bo Listina postala sestavni del pogodbe, naj člen, ki se nanaša na okolje, spremenjen tako, da določa pravico, kot je določeno v Aarhuški konveciji in nekaterih ustavah držav članic. Na noben način pa naj obstoječa določila o okolju v Listini ne nadomestijo sedanjih členov Pogodbe.
6. Vključijo naj se zahteve za široko, odprto in pravočasno udeležbo javnosti pri odločanju. V pogodbi na se vključijo splošna določila o udeležbi javnosti, razdelana za posamezne institucije in telesa na podoben način kot dostop do informacij obravnava člen 255 Pogodbe.
7. Lista izključnih pristojnosti naj se ne pripravi. Sedanja določila pogodbe nudijo dovolj usmeritev in prožnosti. Zaključena lista pristojnosti bi zamrznila delitev odgovornosti na način, ki bi lahko Evropsko unijo onemogočal učinkovite odzive na nove ali sp remenjene okoliščine.
8. Zahteve o transparentnosti naj se razširijo na vsa telesa Evropske unije. Nedavno sprejeta pravica dostopa do dokumentov za tri ključne zakonodajne institucije EU naj se razširi na vse institucije in telesa Evropske unije.
9. Konča naj se zaupnost odločanja v Svetu. Seje Evropskega sveta naj bodo vedno odprte za javnost, ko obravnavajo zakonodajne, resolucijske ali druge zadeve.
10. Ekonomsko-socialni (ECOSOC) svet naj ne prevzema dodatne vloge za zastopnaje civilne družbe. ECOSOC ne zastopa civilne družbe in nasprotujemo njegovi vlogi, kjer bi takšno funkcijo prevzel.
11. Izboljšati je potrebno transparentnost in demokratično delovanje obstoječih institucij. Nasprotujemo "Senatu" predstavnikov pralamentov posameznih držav. Razširiti je potrebno pravice so-odločanja Evropskega parlamenta, kot njegovo tudi pravico pobude.
12. Ukine naj se Pogodba Euratom. Osrednji cilj Euratoma, ki je spodbujanje jedrske energije pred vsemi drugimi oblikami energije naj se nemudoma nadomesti s ciljem vartstva človekovega zdravja in okolja pred tveganji jedrske energije.

Ta prispevek G8 v Sloveniji podpirajo naslednje organizacije:
Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj; Alcedo, Zavod za kulturni in trajnostni razvoj; Inštitut za trajnostni razvoj; Slovensko ekološko gibanje; Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije, Slovenski E-forum.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1