Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4577 times)
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Velečastni Um
11.03.2002 at 22:44:26
 
Priporočam ogled tega filma... če vas ne moti, da je to drama...nimam pripomb...nočem izdati podrobnosti...tko da... Wink
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Velečastni Um
Reply #1 - 12.03.2002 at 09:18:24
 
Saj je po vseh casopisih polno tekstov o tem filmu. Wink

Mene je zadela misel, izvirna ideja in teorija od tega tipa: "Najboljsih rezultatov ne dobimo, ce vsak dela za svoje dobro, temvec, ce vsak dela za svoje dobro IN za dobro skupine."

Naj bi bila teorija aplicirana v ekonomiji ipd, ampak zal tega v praksi nisem opazila...  Undecided Smiley
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Velečastni Um
Reply #2 - 12.03.2002 at 09:46:47
 
m wrote on 12.03.2002 at 09:18:24:
Mene je zadela misel, izvirna ideja in teorija od tega tipa: "Najboljsih rezultatov ne dobimo, ce vsak dela za svoje dobro, temvec, ce vsak dela za svoje dobro IN za dobro skupine."


aja?

Vedno deluj tako, da deluješ ZA sebe in hkrati ZA druge!
Čimveč drugih.
Temu jaz rečem NEDELOVANJE.
[gape]
http://www.gape.org/gapes/samopomoc.htm
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Velečastni Um
Reply #3 - 12.03.2002 at 11:26:00
 
Ja, saj mi tu to vemo.  Smiley

Pa ne bom razlagala ker pol bi prevec o filmu povedala.
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Velečastni Um
Reply #4 - 13.09.2004 at 10:03:21
 
Velečastni???


Zdaj se že menda lahko pogovarjamo tud o koncu, a ne?

Bi lahko s čim v našem umu primerjali tiste tri osebe, ki se jih je John naučil ignorirat, pa vendar dopuščat?

Je to smiselno?

Ti veš, da je resnično, kar je zate, drugi pa tega ne vidijo. Drugi ti govorijo stvari, ki so njihove.

Kakšen odnos vzpostavit do svoje resnice, glede na to, da mora verjeti vsak sam?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Velečastni Um
Reply #5 - 13.09.2004 at 12:03:37
 
m wrote on 12.03.2002 at 09:18:24:
Mene je zadela misel, izvirna ideja in teorija od tega tipa: "Najboljsih rezultatov ne dobimo, ce vsak dela za svoje dobro, temvec, ce vsak dela za svoje dobro IN za dobro skupine."

Naj bi bila teorija aplicirana v ekonomiji ipd, ampak zal tega v praksi nisem opazila...  Undecided Smiley


Ta ideja se mu je porodila ob tisti talepi ženski v lokalu, ki je pritegnila pozornost vseh v skupini kolegov. Torej, če je od vsak od morebitnih osvajalcev poiskal raje svojo soplesalko in s tem naredil dobro vsem, ker ni noben izpadel in je tud noben ni imel, se je moral najprej prepričat, da je to dobro zanj, a ne? Ali je bilo res?

In če je že res temu tako, kaj pa ona???; noben je ni izbral zarad tega, ker so se odločili za dobro svoje skupine?

Oni so dali torej prednost skupini in ne najprej sebi? A so s tem nujno naredili sebi dobro? Sploh ne.

Torej, kako v individualizmu?




Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Velečastni Um
Reply #6 - 14.09.2004 at 10:40:10
 
Nekaj sva o temu človeku (ne tolk o filmu) tle z bardotom razpravljala
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=izventelesneizkusnje;action=displ...  

Gre po moje za problem razrešitve skupinske dinamike, ki pa po moje ni nek za vse čase veljaven metafizičen  aksiom, kakakor ga je uvidu matematik neuman. Ekonmsko teorija ravnovesja, izpeljena iz neumanovega  teorema, je korigirov popper, ker je ugotovu, da interaktivna družba ne more samoregulativno dosegat ravnotežja, ker glih interakcija vnaša subjektivno 'napako', ki stalno povzroča neravnovsje, ki ga ne more uravnovesit drugega kot uvid  v to napako in korekcija na podlagi kolektivno določenih vrednot, ki naj bi jih upoštevla vsaka  skupnost v t.i. odprti družbi. Ena takih najpomebnejših vrednot je po popperju odprtost, zato popper velja za kritika ekonomskega ravnotežja in za 'ideloga' odprte družbe. (evo te nekaj o tem še tukaj http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=opens;action=display;num=10781287... )


     
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Velečastni Um
Reply #7 - 14.09.2004 at 10:56:18
 
Quote:
Ta ideja se mu je porodila ob tisti talepi ženski v lokalu, ki je pritegnila pozornost vseh v skupini kolegov. Torej, če je od vsak od morebitnih osvajalcev poiskal raje svojo soplesalko in s tem naredil dobro vsem, ker ni noben izpadel in je tud noben ni imel, se je moral najprej prepričat, da je to dobro zanj, a ne? Ali je bilo res?

In če je že res temu tako, kaj pa ona???; noben je ni izbral zarad tega, ker so se odločili za dobro svoje skupine?

Oni so dali torej prednost skupini in ne najprej sebi? A so s tem nujno naredili sebi dobro? Sploh ne.

Torej, kako v individualizmu?



Saj zato pa je bil neuman shizofrenik, ker osebnostno ni zmogel poenotit indivudilano in skupno. Oz. obratno, ker je bil bil shizofrenik, je temu problemu poenotenja posvetu tako veliko pozornost.

Film je bil v tem smislu  globoko sporočilen, samo je bil narejen predvsem v racionalističnem duhu časa, v katerem je neuman živu, zato smo v njem spregledal končno sporočilo, da  tega poenotenje na njegovovi osebni ravni  ni zmogu opravit njegov  briljantni um ampak ljubezen. Briljantnost uma ni bla potrjena v njegovi nobelovi nagradi za teorijo, katere uprabna vrednost  je bla že itak v zatonu, ampak za njegovo sposobnost, da je njegov um premogel toliko samorefleksije, da  se je  s pomočjo ljubezni zavedu svoje dvojnosti. To je ob prelomu tisočletja  nardilo tega človeka   za izjemnega, dotlej je bil samo nori genij, ki mu nobelov sklad za nobeno ceno ni dal nagrade, ker bi preveč reskiral svoj ugled.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Velečastni Um
Reply #8 - 14.09.2004 at 14:45:35
 
Logično je, da gre posamezniku najbolje takrat, ko deluje tudi v dobro skupnosti, katere del je. Saj smo vendar družabna bitja, ne pa puščavniki.

Problem je v tem, da posameznikov v tako ravnanje ne moreš prisiliti, lahko ga začnejo izvajati samo na podlagi lastne izkušnje, ko se na lastni koži prepričajo, da je uresničevanje duha skupnosti bolje, kot pa individualni egoizem.

Ker pa večina človeških umov funkcionira tako, da se njihovo delovanje spremeni šele na pritisk od zunaj, je pač tako, da celotna stvarnost še ni zrela za to, da bi večina posameznikov preklopila za skupinsko delovanje. Preprosto zato, ker jim individualizem oziroma egoizem odgovarja in se dobro počutijo. Šele ko bo pritisk neugodja tako močan, da ga ne bo več mogoče prenašati, se bodo začele dogajati spremembe.

Tista manjšina ljudi, ki pa zavestno hoče uresničevati duha skupnosti, pa je v bistvu gonilna sila tega planeta. Čeprav nis(m)o izkusili, kako je bivati v drugačni skupnosti, VERJAMEMO, da je to edina rešitev.

No, če vam izraz "vera" ni všeč, lahko uporabite tudi kakšnega drugega: intiucija, modrost ipd ipd. Spremembe so posledica dejanj, ne pa besed...
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Velečastni Um
Reply #9 - 14.09.2004 at 17:03:49
 
Jakob_Ostrjan wrote on 14.09.2004 at 14:45:35:
Ker pa večina človeških umov funkcionira tako, da se njihovo delovanje spremeni šele na pritisk od zunaj, je pač tako, da celotna stvarnost še ni zrela za to, da bi večina posameznikov preklopila za skupinsko delovanje. Preprosto zato, ker jim individualizem oziroma egoizem odgovarja in se dobro počutijo. Šele ko bo pritisk neugodja tako močan, da ga ne bo več mogoče prenašati, se bodo začele dogajati spremembe.


Zanimiv, da glih  ta pritsik od zunaj v bistvu ustvari ta večina nezrelih človeških umov samih   s svojo medsebojno interacijo. Na konc se vse itak lepo uravnovesi, samo da  zarad prevelikih nihanj pritisk  stvarnosti zmerom stisne  najobčutljivejše, ki so hkrat ponavad glih zarad te svoje lastnosti  najbolj ranljivi.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Velečastni Um
Reply #10 - 16.09.2004 at 12:36:07
 
titud wrote on 14.09.2004 at 10:56:18:
Briljantnost uma ni bla potrjena v njegovi nobelovi nagradi za teorijo, katere uprabna vrednost  je bla že itak v zatonu, ampak za njegovo sposobnost, da je njegov um premogel toliko samorefleksije, da  se je  s pomočjo ljubezni zavedu svoje dvojnosti.


Ja, s poudarkom na "s pomočjo ljubezni", ki pa je v veliki meri zasluga ženske, ki ga je kljub vsemu ljubila.

Jakob_Ostrjan wrote on 14.09.2004 at 14:45:35:
Problem je v tem, da posameznikov v tako ravnanje ne moreš prisiliti, lahko ga začnejo izvajati samo na podlagi lastne izkušnje, ko se na lastni koži prepričajo, da je uresničevanje duha skupnosti bolje, kot pa individualni egoizem.

Ker pa večina človeških umov funkcionira tako, da se njihovo delovanje spremeni šele na pritisk od zunaj, je pač tako, da celotna stvarnost še ni zrela za to, da bi večina posameznikov preklopila za skupinsko delovanje. Preprosto zato, ker jim individualizem oziroma egoizem odgovarja in se dobro počutijo. Šele ko bo pritisk neugodja tako močan, da ga ne bo več mogoče prenašati, se bodo začele dogajati spremembe.


Občutek sem dobila, da individualizmu daješ negativno predpono; no jaz pa mislim, da vendarle brez ugodja in popolnega sprejetja sebe kot individuma je vsako shareanje bolj prisila kot daritev.

Neke vrste prisila pa vendarle mora obstajat, da je spoznano, kar samo po sebi ne more biti.


V smislu:
Drugi se hvalijo s svojo ljubeznijo do Boga. Jaz pa se hvalim s tem, da Boga nisem ljubil; On je bil tisti, ki me je ljubil in poiskal ter me prisilil, da Mu pripadam.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Velečastni Um
Reply #11 - 22.09.2004 at 11:25:50
 
Beautiful mind.
gledala.
dvakrat.
odličen film, posnet po resničnih dogodkih,
resničnega fizika,
nobelovega nagrajenca.
imel je shizofrenijo.
odlična igra odličnega igralca.
ena A.
Anđi
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
majcha
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 41

Re: Velečastni Um
Reply #12 - 24.09.2004 at 13:02:29
 
jaz sem razumela, da gre za "Čudoviti um" Smiley - druga različica prevoda.
Film je res dober. Gledala sem ga v bolnici Ljubljana Polje, kjer smo imeli iz srednje zdravstvene šole strokovno ekskurzijo.
Konec mi je ful všeč in dejstvo, da se je tipo naučil živeti s svojo boleznijo - shizofrenijo.
Tud ženska (njegova) je res carica, ker je skupaj z njim vztrajala...to vidit pa je nekej za dušo Wink

Hvala bogu, je danes že malce drugače- farmacija je napredovala in naredila zdravila z manj stranskimi učinki, prav tako se pojavlja več ambulantnega zdravljenja...torej varianta, ko prideš tja, se pogovoriš s psihiatrom oziroma strokovnimi delavci, morda ti odredijo terapijo in greš. Hospitalizacije (ko ostaneš v bolnišnici) pa je vedno manj, kar takim bolnikom olajšuje zdravljenje.

Ampak ta film je res dober Wink
Neverjetno, kaj eni preživljajo....je treba kar čuvat svoje duševno zdravje Wink


p.s.: mal sem pozn opazla tole temo  Embarrassed
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Velečastni Um
Reply #13 - 24.09.2004 at 13:38:11
 
m wrote on 12.03.2002 at 09:18:24:
Saj je po vseh casopisih polno tekstov o tem filmu. Wink

Mene je zadela misel, izvirna ideja in teorija od tega tipa: "Najboljsih rezultatov ne dobimo, ce vsak dela za svoje dobro, temvec, ce vsak dela za svoje dobro IN za dobro skupine."

Naj bi bila teorija aplicirana v ekonomiji ipd, ampak zal tega v praksi nisem opazila...  Undecided Smiley



meni je pa ostala v spominu "Second best choice" rule ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1