Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 11334 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Jaz in moji starši
Reply #45 - 09.09.2004 at 15:22:58
 
En_bk na dolgi rok maš prov ti, na krajšega pa po moje lilith. Tle sva se z gapetom zapletla v čist podobno dilemo, a sme otrok  obsojat očeta, če ta na nardi samomor, al ne:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...

Podarjam, da gre za otroka in ne za odraslo zrelo osebo, ki bi se obsojanja kot razvojne faze že morala otrest.  

Exo, valjda da je dobr imet starše in  skoz odns z njimi internalizirat to, kar maš že itak v seb. Ne tolk dobr samo po seb kot  predvsem  manj rizično oz. bolj zihr. Če maš pa to smolo, da familje v enem kulturno običajnem  pomenu nimaš (jedesrke al pa razširtjene al pa nadomestne), maš zlo mal šans, da družinski arhetip internaliziraš. Ampak če ga, ga zihr dost bolj učinkovit (prej in globje) kot tvoji sovrstniki, ki se drugo polovico živeljnja morajo ukvarjat z balastom, ki s katerim  ga je družisko življenje obložilo, da ga je ta  obloga   v mladosti balansirala  in ščitila.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Jaz in moji starši
Reply #46 - 09.09.2004 at 21:43:57
 
Pozdravljen Titud

Nisem prebral vseh komentarjev na linku, ki si mi ga dal, mislim pa, da sem bistvo dojel.

Moje mnenje je, da v dobi otroštva ni za pričakovati, da bi otrok dojemal dogajanje na način, kot ga opisuje gape. Če sem realen, ga tako ne dojema in ne dojame velika večina odraslih...nikoli...in večina tistih, ki mislijo da ga.

Torej, otrok obsoja, ma ni obsojanje problem sam po sebi. Ta izhaja iz prizadetosti, ali pa je že sama prizadetost obsojanje. Tako nekako ali pa obratno. Problem je posledica in to je sovraštvo...tako jaz imenujem to stanje...sovraštvo do /povrniva se k temu topiku/ staršev in do sebe. Ker v taki interakciji, kot je zapisana v prvem postu, otrok običajno nima možnosti se izraziti navzven transparentno, ga usmeri vase in pokoplje tako ali drugače nekam...kaj vem...v podzavest ali še globje...celo tako globoko, da nanj pozabi...dobesedno. Je le otrok. Ampak to sovraštvo deluje, bolj ko je pokopano, močnejšo razdiralno moč ima in se izraža, pa še kako se izraža navzven. Bulimija, anoreksija, sadizem, mazohizem /pa ne le v seksualni obliki...pa tudi tam/, stalno nezadovoljstvo brez očitnega razloga, nezmožnost navezovanja pristnih odnosov, nezmožnost ljubiti, pretiran nagib k sebi ali k veri...ali naj ti še naštevam...

Vprašanje je bilo, ali je dovolj odpustiti staršem /oziroma jih razumeti/, da bi zaživel brez tega bremena. Moj odgovor je, da ja, pri čemer sem mislil, da seveda takrat, ko si sposoben odpustiti, v odrasli dobi. Če sem Lilith razumel pravilno, je ona govorila o otroku in izražanju otroške jeze in sovraštva. Ampak to ni isto. Otrok ne odpušča, ker ne zna. Njegovo odpuščanje je pokrivanje.

Evo prišel sem do mesta, kjer je en hud hakelc, nevaren hakelc /za odraslega človeka/. Vsak rad svetuje, da je potrebno odpustiti in da je to to. Ampak odpuščanje ni enostavno...še zdaleč ni enostavno. Kdor svetuje nekomu, naj odpusti /sploh če gre za velike stvari, kot so zgoraj opisano ravnanje staršev v otroštvu/, bi mu moral tudi razložiti, kaj to dejansko pomeni. Vse prepogosto se dogaja, da ljudje, ki mislijo da odpuščajo, delajo sebi večjo škodo, kot če sploh ne bi poskušali. Namreč njihov poskus odpuščanja se sprevrže v potlačevanje, pozabitev, prekrivanje, zatajevanje. Z vsem tem pa njihovo sovraštvo le pridobiva na razdiralnosti, slej ko prej. Ljudje otopijo, smeh na obrazu je prisiljen, obraz je grimasa, vljudnost, prijaznost, ki jo izražajo, boli, zavedajo se, da nekaj ni v redu, pa ne vejo kaj, vedenje je mrtvo ali evforično...in tako naprej ter nazaj.

Odpuščanje je proces, dolgotrajen, pri marsikom mora biti voden in vsebuje razpoznavanje vzorcev, potop v preteklost do vzrokov in lahko si predstavljaš, kako težko je priti do pozabljenih, potlačenih v globine, ki si jih niti ne predstavljam in koliko časa lahko to traja kljub pomoči, potem njihovo ozaveščanje in vrednotenje do te mere, da jih priznaš sam sebi in jih dejansko želiš izničiti, potem ozavestiti, katere zamere, sovraštva so vezana nanje, potem vso to nesnago izživeti izkričati na videlo, ven iz sebe, potem spoznati in sprejeti, da so tudi starši samo ljudje, ki so delali kot so najbolje zmogli v tistih trenutkih /ne znali, ker mogoče so znali bolje/, spoznati in sprejeti, da si tudi ti le človek in da si vreden ljubezni tak kot si /fest zajebano/, potem spoznavati, da preteklosti ne moreš spremeniti, lahko pa spremeniš pogled nanjo /tole na koncu je že zelo prepleteno, tako da debatirati o vrstnem redu mogoče ni umestno...ali pač/, potem spoznati, da sovraštva in zamer ne potrebuješ, da te ovirajo, potem....no to zadnje je pa že začetek odpuščanja...staršem in sebi. Ko si prišel do sem, si odpustil...mogoče...en košček, koščkov je pa veliko. Sedaj si pa predstavljaj koliko težje je, če so starši že umrli

Se ti zdi, Titud, da je odpuščanje enostavno...in da je izražanje jeze in besa otroka res dovolj, da se brazde v otrokov CD ne zapečejo globoko, oziroma, se sploh ne zapečejo? In, kje je sposobnost biti navezan, pravzaprav nenavezan, o kateri govori gape. Svetlobna leta daleč ...zame /meni je še odpuščanje zagovedno do bolečine/.

Aja, bližnjic ni.

en bk
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Jaz in moji starši
Reply #47 - 10.09.2004 at 09:00:42
 
En bk...v bistvu sem jaz govorila o odraslih...ki pa vendarle smo tudi v vlogi otrok...nekogaršnjih otrok, pa najsi so starši še živi ali že pokojni.

Lepo si opisal hakelc "odpuščanja"- prav zato se jaz s tem ne bi prav veliko ubadala....veš, ker že "postaviti starše na svoje mesto" - kar pomeni prenehati nanje gledati skozi simbol, arhetip, pač pa jih spremeniti v čisto navadno Micko in Janeza iz mesa in krvi, ki mi že leta zastrupljata življenje in ki jima nameravam to sedaj preprečiti. Preprečiti tako, da si vzamem pogum presekati bolno vez, distancirati se od njunega vpliva.... Pomeni, da sebe sprejmem takšnega kot nekje v globini čutim da sem, ne pa takšnega- kakršnega sta me starša hotela narediti...
In od tu naprej....pustim času, da deluje.... že osnovna sprememba v mojem odnosu do staršev bo prinesla olajšanje....čas pa bo prinesel spontanost novega obnašanja do staršev, utečenost novega odnosa (najbrž bo starii še po refleksu občasno silil na dan).
Čas je mogočen zdravitelj.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Jaz in moji starši
Reply #48 - 10.09.2004 at 09:07:49
 
En_bk, problem tako obsojanja kot odpuščanja je po moje v z tem, da se jaz teh v bistvu  avtonomnh psihičnih energij hoče  prilastit in iz njih  začet črpat svojo življenjsko vitalnost. Prilasti si jih  lahko tud v obliki sence oz potlačitve.  Če se v   obsojanje/odpuščanje  zaciklaš, v bistviu sploh ni važn, a te ono  motivira kot luč, ki te vodi  al pa kot senca, ki te preganja.  Z odpuščanjem je jaz  lahko enako 'obseden' in vanjga zaciklan  kot kot z obsojanjem,  te lahko čist enako  drži v pesti, in se strinjam s tabo, da zna bit  enako jeben proces, da ga presežeš.

V tem smilsu je  krščanstvo po moje vendrale iznašlo al pa povzelo od drugih eno formulo, ki jaz  utegne 'odrešit' potrebe po  prisvajanju teh psihičnih energij. Po moje te uči razumet, da so te enrgije dejasnko močnjše od tebe in da jih ne moreš obvladat na način, da eno postavljaš proti drugi, ker potem boš nujno 'suženj' tiste, ki zmaga. Te uči, da  se tako 'suženjstva' lahko osvobodiš le, če se zaveš, da niti obsojanje niti odpuščanje nista v moči tvojega jaza, zato jih zavestno izročiš v roke tistega, ki ki mu zaupaš, da bi jih bil  sposoben presečt. Po kršačnskem  izročilu je to kristus, v sodobnejši verziji pa bi blo to lahko priznajnje v  nadmoč sebstva oz.  zaupanje v temu, da imamo v seb vse nastavke za preseganje vseh situcaij, v katere bi se lahko zaciklal, ampak  samo pod pogojem, da si jaz  znebi ambicije, da bi mu zavladal.



Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Jaz in moji starši
Reply #49 - 10.09.2004 at 09:10:30
 
Naslov, kjer postavljajo "družino" sedaj za nazaj :

http://www.korenineinkrila.com



Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Jaz in moji starši
Reply #50 - 10.09.2004 at 09:17:31
 
Lilith wrote on 10.09.2004 at 09:00:42:
Čas je mogočen zdravitelj.


Em...tudi jaz sem ga tako jemal, včasih...potem se mi je zazdel kot aspirin...ga vidim še danes tako nekako...vse pogosteje, ko ga omenjam...pa se obenem spomnim na Armanija /njegove stvaritve so mi všeč/

Grin Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Jaz in moji starši
Reply #51 - 10.09.2004 at 09:28:51
 
titud wrote on 10.09.2004 at 09:07:49:
En_bk, problem tako obsojanja kot odpuščanja je po moje v z tem, da se jaz teh v bistvu  avtonomnh psihičnih energij hoče  prilastit in iz njih  začet črpat svojo življenjsko vitalnost. Prilasti si jih  lahko tud v obliki sence oz potlačitve.  Če se v   obsojanje/odpuščanje  zaciklaš, v bistviu sploh ni važn, a te ono  motivira kot luč, ki te vodi  al pa kot senca, ki te preganja.  Z odpuščanjem je jaz  lahko enako 'obseden' in vanjga zaciklan  kot kot z obsojanjem,  te lahko čist enako  drži v pesti, in se strinjam s tabo, da zna bit  enako jeben proces, da ga presežeš.

V tem smilsu je  krščanstvo po moje vendrale iznašlo al pa povzelo od drugih eno formulo, ki jaz  utegne 'odrešit' potrebe po  prisvajanju teh psihičnih energij. Po moje te uči razumet, da so te enrgije dejasnko močnjše od tebe in da jih ne moreš obvladat na način, da eno postavljaš proti drugi, ker potem boš nujno 'suženj' tiste, ki zmaga. Te uči, da  se tako 'suženjstva' lahko osvobodiš le, če se zaveš, da niti obsojanje niti odpuščanje nista v moči tvojega jaza, zato jih zavestno izročiš v roke tistega, ki ki mu zaupaš, da bi jih bil  sposoben presečt. Po kršačnskem  izročilu je to kristus, v sodobnejši verziji pa bi blo to lahko priznajnje v  nadmoč sebstva oz.  zaupanje v temu, da imamo v seb vse nastavke za preseganje vseh situcaij, v katere bi se lahko zaciklal, ampak  samo pod pogojem, da si jaz  znebi ambicije, da bi mu zavladal.





Se strinjam Titud, o pa še kako se strinjam s teboj.
Ampak, to je še daljši in še težje izvedljiv proces. In vsebuje v sebi vse prejšnje procese in še kakšnega , ki jih moraš dat skoz, a ne.

A bi narobe domneval, če bi ta proces poimenoval duhovna rast, oziroma pot k sebi in kot cilj...biti v sebi?

en bk
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Jaz in moji starši
Reply #52 - 10.09.2004 at 09:31:09
 
vida wrote on 10.09.2004 at 09:10:30:
Naslov, kjer postavljajo "družino" sedaj za nazaj :

http://www.korenineinkrila.com




Hvala za informacijo, Vida
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Jaz in moji starši
Reply #53 - 10.09.2004 at 09:48:46
 
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Jaz in moji starši
Reply #54 - 10.09.2004 at 10:06:47
 
en_bk wrote on 10.09.2004 at 09:28:51:
Se strinjam Titud, o pa še kako se strinjam s teboj.
Ampak, to je še daljši in še težje izvedljiv proces. In vsebuje v sebi vse prejšnje procese in še kakšnega , ki jih moraš dat skoz, a ne.


Quote:
Aja, bližnjic ni.

en bk


Smiley

Quote:
A bi narobe domneval, če bi ta proces poimenoval duhovna rast, oziroma pot k sebi in kot cilj...biti v sebi?
en bk


Zdej, k sem glih v pod enim jungovskem vplivom zrenja na ta proces,  bi temu reku induviduacija.
Back to top
 
 
IP Logged
 
umrljivi
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 39

Re: Jaz in moji starši
Reply #55 - 11.09.2004 at 02:35:20
 
Toni_Zamene wrote on 08.03.2004 at 10:05:53:
Izhajam iz predpostavke, da predstavlja družina v našem otroštvu našo edino in odločujočo stvarnost. O tem kdo sem bil in kako naj bi se  vedel do drugih, sem se odločal na osnovi izkušenj, ki mi jih je posredoval moj družinski sistem. Družinski sistem je bolj ali manj vedno dediščina - zapuščina naših prednikov.
Eden izmed ključnih elementov, ki odloča o sreči ali nesreči otroka v družini je sistem družinskih prepričanj, predvsem kar se tiče ravnanja staršev z otroki in vedenja otrok. Tako prisotna prepričanja oblikujejo vedenje družine.

Nekaj prepričanj s katerimi lahko družinski sistem moralno zaveže otroka :
- moji starši  so popolni
- vse kar so mi starši ( hudega) storili, so storili zato, ker so mi želeli dobro
- če si ne bi zaslužil   me oče ( ali mama ) že ne bi tepel
- saj vem,   da čutiš in doživljaš drugače.. - ampak ti si le otrok in o vsem skupaj nič ne veš
- vse to kar delam, delam zato  , ker te imam rad
- to, da se midva z mamo ne razumeva si  ti kriv..
- iz tebe poskušam narediti dobrega človeka..
- vsega česar se lotiš, narediš narobe..
- varčevanje s šibo pokvari otroka
- pridni otrok ne izdaja svoje  družine
- kakšen oče, takšen sin..
- itd.

V družinskem sistemu ponavadi obstajajo izgovorjena in neizgovorjena pravila. Predvsem neizgovorjena pravila so tista, ki se jim najtežje upremo. Kot otrok pogosto plačaš odobravanje in občutek varnosti z izgubo individualnosti.
Zmotna prepričanja me vodijo v negativna čustva in ta v samoomejevalno vedenje , v osebno samoodpovedovanje ali samozanikanje.

A je dovolj, da odpustim svojim staršem ( ali jih razumem ), da bi ob tovstni dediščini otroka lahko bil zadovoljen s seboj in s svojim življenjem ?



Imaš ti otroke ali prepisuješ iz knjig.
Eni so napiflani, najbrž te razpihuje od ponosa ?
Mogoče pa niti nisi zadovoljen s svojim življenjem ?
So te starši zatirali, kaznovali, pretepali.....?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4