Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 7665 times)
bp
Ex Member




Slepa pega
26.02.2004 at 14:39:49
 
Ravnokar berem knjigo Micahela Crichtona Plen, ki sicer govori o moznostih in nevarnostih, ki jih prinasa nanotehnologija in samorganizirajoci se avtonomni sistemi. (Kar pomeni, da spet nisem to noc skoraj nic spal, kot ponavadi, ko vzamem v roke kako njegovo novo knjigo).

Pa sem naletel vmes na dve strani, ki sta se notri znasli kot nek intermezzo, kjer avtor pravi, da nam vse nase psiholosko znanje in samoopazovanje, introspekcije, meditacije in podobno prav nic ne koristijo. Velja tudi za osebe, ki so sposobne v trenutku podati tudi zelo podrobno ocena katerekoli druge osebe v njihovi okolici, ko pride do tega, da bi morali na podoben nacin oceniti sami sebe, njihovi mozgani skoraj zablokirajo.

Ker se tudi sam nisem ravno prvic srecal s tovrstnim razmisljanjem in ker se dotika tudi mojega delovanja na tem forumu, me zanima, kaj si o tej tem mislite vi.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #1 - 26.02.2004 at 14:47:11
 
Menda ima vsak slepo pego o sebi, eni večjo, drugi manjšo (upam). Pri nekaterih ljudeh se mi ta pojav zdi tako očiten, da se samo čudim, kako, da se še niso spregledali.

Dobro je poslušat dobre prijatelje, ki ti tvojo slepo pego lahko zrcalijo, in jim verjet.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Slepa pega
Reply #2 - 26.02.2004 at 14:52:25
 
Če vzamem slepo pego kot tisto področje moje osebnosti, ki je vidno vsem drugim razen meni, potem

lola wrote on 26.02.2004 at 14:47:11:
Dobro je poslušat dobre prijatelje, ki ti tvojo slepo pego lahko zrcalijo, in jim verjet.


je to način, da se slepe pege nekoliko zmanjšajo.


Če pa govorimo o tistem področju, ki ni razvidno ne meni ne drugim, potem pa pravzaprav nimamo o čem govoriti. Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Slepa pega
Reply #3 - 26.02.2004 at 15:07:38
 
Meni se vcasih dogaja, da se na nekem razumskem nivoji celo zavem, kaj bi bilo v neki situaciji dobro zame in kaj bi moral storiti, vendar pa tega dostikrat ne naredim. Zakaj ne, pa sploh ne bi znal pojasniti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Slepa pega
Reply #4 - 26.02.2004 at 16:00:24
 
Moja prva reakcija: slepa pega ma svoj pomen in smisu. Zarad nje bi  si moraml priznat, da smo kot samonanašajoči posamezniki in družba po defoltu nepopolni in s tem zmotljivi. In da je ta zmotljivost nekaj najbolj koristnega, kar sem nam je moglo zgodit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #5 - 26.02.2004 at 16:04:58
 
se s tabo bp čist strinjam...

bi pa dodala še to..da tudi zrcalom (našim prijateljem) ni čist za zaupat, ker dostikrat govorijo tudi kaj kar bi si želeli slišat, ali pa imajo do nas določena pričakovanja in nas hočejo do nečesa pripravit...

meni je zato forum 1xen medij, ker je manj možnosti preigravanja interesov
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #6 - 26.02.2004 at 20:09:11
 
Quote:
Pa sem naletel vmes na dve strani, ki sta se notri znasli kot nek intermezzo, kjer avtor pravi, da nam vse nase psiholosko znanje in samoopazovanje, introspekcije, meditacije in podobno prav nic ne koristijo.
lp bp


Ne razumem, zakaj naj ne bi to koristilo. Jaz osebno mislim, da je zelo "nefer" za druge govorit, kaj nam koristi, ali ne koristi. Le kako bi lahko avtor to vedel, za mene, ali tebe, bp?

Se raje nagibam k temu, da se stvari dopuščajo, in se nakazujejo načini, kdaj pa bi kaj koristilo ...

Pa celo, da prav nič ne koristijo???!!!
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #7 - 26.02.2004 at 20:10:17
 
lola wrote on 26.02.2004 at 14:47:11:
Dobro je poslušat dobre prijatelje, ki ti tvojo slepo pego lahko zrcalijo, in jim verjet.


Meni to ni čisto jasno, kako to misliš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #8 - 26.02.2004 at 20:13:18
 
Quote:
Meni se vcasih dogaja, da se na nekem razumskem nivoji celo zavem, kaj bi bilo v neki situaciji dobro zame in kaj bi moral storiti, vendar pa tega dostikrat ne naredim. Zakaj ne, pa sploh ne bi znal pojasniti.

bp


Po moje je to zato, ker nek del tebe, pa le ne verjame, da bi bilo to dobro za tebe, in zato ne narediš tistega.

Je torej slepa pega nezavedanje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #9 - 26.02.2004 at 20:17:10
 
sinjeoka wrote on 26.02.2004 at 16:04:58:
bi pa dodala še to..da tudi zrcalom (našim prijateljem) ni čist za zaupat, ker dostikrat govorijo tudi kaj kar bi si želeli slišat  ,  


laganje

sinjeoka wrote on 26.02.2004 at 16:04:58:
bi pa dodala še to..da tudi zrcalom (našim prijateljem) ni čali pa imajo do nas določena pričakovanja in nas hočejo do nečesa pripravit...



in sebičnost


Nič novega, torej.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #10 - 26.02.2004 at 20:21:33
 
N. wrote on 26.02.2004 at 20:10:17:
Meni to ni čisto jasno, kako to misliš.


Dober prijatelj, tisti, ki mu lahko verjameš in zaupaš, lahko lažje vidi kakšno tvojo lastnost, čustvo, obrambni mehanizem, ki jo/ga v konkretni situaciji sam ne prepoznaš, je ne zmoreš videt.

Sama sem se na primer v veliki stiski  dalj časa vrtela v krogu in nisem zmogla sprejeti pomembne odločitve. Med drugim so mi pomagali pogovori s prijateljico, v katerih mi je razkrivala moje strahove in odpore, ki jih je zaradi čustvene nevpletenosti lažje videla in prepoznala, sama pa sem se slepila z različnimi izgovori. Bila pa je potrebna tudi pripravljenost z moje strani sprejeti to razkrivanje, se z njim soočiti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Slepa pega
Reply #11 - 26.02.2004 at 20:51:35
 
Drugim razlagat kaj, je men lažje zato, ker v situacije drugih  nism tako čustveno vpletena, kot sm sama pr seb. In zato mi je lažje drugim dostkrat svetovat, kot sami seb, ko rabim nasvet. Ogledala v vseh drugih pa so mi hvaležen pripomoček pr spoznavanju sebe. Tolk na kratko... Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Slepa pega
Reply #12 - 26.02.2004 at 21:42:34
 
Lilith wrote on 26.02.2004 at 14:52:25:
Če pa govorimo o tistem področju, ki ni razvidno ne meni ne drugim, potem pa pravzaprav nimamo o čem govoriti. Tongue

Govorit ne, lahko pa poskusis recim tect z volkovi Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Slepa pega
Reply #13 - 26.02.2004 at 22:08:59
 
N. wrote on 26.02.2004 at 20:09:11:
Ne razumem, zakaj naj ne bi to koristilo. Jaz osebno mislim, da je zelo "nefer" za druge govorit, kaj nam koristi, ali ne koristi. Le kako bi lahko avtor to vedel, za mene, ali tebe, bp?

Avtor opisuje razmisljanje junaka romana, po koncanem telefonskem pogovoru s svojo sestro, klinicno psihologinjo, ki mu po telefonu deli nasvete levo in desno o druzini in otrocih. Ko pa le ta kasneje v krizni situacji za par dni prevzame vlogo bejbisiterke njegovih otrok, pa ima s tem velike probleme oz. je to vloga, ki jo zmore le z veliko muko.

Moje izkusnje to razmisljanje potrjujejo, zato vas sprasujem o vasih izkusnjah, me zanima ali so podobne, ali povsem drugacne. Ne trdim, da velja to za vse povprek, niti ne trdim, da mora po pravilu v nekaterih situacijah veljat za dolicene ljudi.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Slepa pega
Reply #14 - 27.02.2004 at 08:33:47
 
Quote:
Pa sem naletel vmes na dve strani, ki sta se notri znasli kot nek intermezzo, kjer avtor pravi, da nam vse nase psiholosko znanje in samoopazovanje, introspekcije, meditacije in podobno prav nic ne koristijo. Velja tudi za osebe, ki so sposobne v trenutku podati tudi zelo podrobno ocena katerekoli druge osebe v njihovi okolici, ko pride do tega, da bi morali na podoben nacin oceniti sami sebe, njihovi mozgani skoraj zablokirajo.



Vloga  slepe pege pri opazovanju zunanjega sveta  je v tem, da je sliko sveta brez popačenja nemogoče oblikovati (slepa pega je v tem smislu metafora, vzeta iz fizionomije: slepa pega je točka,  kjer je je optičnio živec pripet k živčnemu  deblu in kjer zato ni živčinih senzorjev  za oblikovanje vizulane podobe). Podoba, ki jo ustvrijo naši možgani, kljub temu zadovoljivo odseva zunanji svet, saj slepo pego lahko lepo  zapolnimo z izpeljavami iz celotne slike, čeprav dejansko ne moremo vedet, kaj se dogaja na področju, ki ga slepa pega pokriva.

Na podlagi metafore o slepi pegi je mogoče zaključit, da je naša intospektivna predsatva o samem  po  defoltu   nepopolna če že ne zmotna. Kljub temu je ta predstava naša edina realnost, na katero se lahko opiramo pri našem aktivnem poseganju vanjo. Nemogočd je torej nezmotljivo posegat v tako ustvarjeno realnost, dodatna jeba pa je v tem, da je temljna značilnost te ralnosti,   da je kot produkt naše intropekcije v bistvu izkrivljena.  

Dodaten problem na podlagi  intropekcije   skreirane slike  relanosti  pa  je v tem, da  ni sama seb namen. Njen namen je ustvrit pogoje zanapše aktivno  poseganje v tako realnsot.  Tle pa pridemo na področje interakcije oz. povratnosti: ker izhajamo iz popačene realnosti, ne moremo vanjo  bistvu nikol posegat na 'pravi' način. Clo nasprotno, bolj ko aktivno posegamo vanjo, bolj prispevamo k deformiranju/neuravovešenosti te realnosti, ki nam še vedno nudi edino osnovo za izkrivljeno sliko o njej. Gre za efekt samoogledovanja v popačenih zarclaih, ki sta postvaljena drug nasprot drugega in ni čudno da v nekem trentku mora prit do totalne bolkade tako miselne kot opravilne sposobnosti samoopazovalca. To so ponavad preboji v tista mistična stanja aboslutne jasnosti, spoznaj o iluzornosti, občutja  blaženosti ali pa po drugi strani v stanja občutenja totalne nemoči, pishične shizme, paranoje in duhovne patologije, ki ji po domače pravimo norost.

Zato sem tud že v prejšnem postu napisal, da efekt slepe pege pozvroža zmotljivost po defoltu. To zmotljivost laho z zaprtim samoopazovanjem potenciramo do absurda, ki nas bodisi razsvetli bodisi obnori,  z odprtim samoopazovnajem pa pod pogojem, da to zmotnnost priznamo in predpostvljamo,  lahko to zmotnost do neke mere vsaj znevtraliziramo in preprečimo pretiranao neravnovesje realnosti. Če tovrstna introspekcija seveda ne poteka v zaprtih skupinah oz. sistemih, v katerih zarad efektov skupinske  interakcije   ponavad še hitreje pride  do večje neuravnovešenosti in s tem kolapsa take realnosti.

Tko, zdej sem pa  post zaključu s  tematsko navezovo na razmišljanje o odprtih/zaprih sistemih, ki sem jo  gonu o forumskih igricah brez vidne povezave s tamkajšnjo temo in jo zato na unmu topiku tud zaključujem.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3