Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 14841 times)
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Mesojedci le še zgodovina?  
08.11.2002 at 08:34:51
 
iz 24 ur.com

Mesojedci le še zgodovina?  

Pripravil: Urban Červek

Naj se kmetijski ministri in drugi politiki še tako trudijo prepričati javnost, da je uživanje mesa zdravo, popolnima nenevarno in celo v skladu z našo "evropsko" tradicijo, proizvajalci mesa pa na svoje izdelke pišejo "z manj maščob," "domače" in "naravno pridelano" je trend v razvitem svetu jasen - vegetarijanstvo je v modi.

več>>  http://24ur.com/naslovnica/zanimivosti/20021105_2016703.php
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #1 - 08.11.2002 at 09:46:03
 
Quote:
iz 24 ur.com

Mesojedci le še zgodovina?  




Hiiii.....  Cheesy

Tole me malo spominja na tvojo pico včeraj... Grin

Drugače pa se mi zdi, da se človeštvo vse bolj zaveda, da je meso zdravju lahko precej škodljivo, saj dananes živali hranijo z različnimi hranilnimi nadomestki, ki so lahko našemu zdravju precej škodljivi...

In resnica je,da bo vegetarjanstvo prešlo v modo.... MOgoče pa celo...

No, upam, si reči, da nekoč ne bomo več pobijali živali za prehrano... Hmmm?
Bodo živele tako kot mi... Wink
A ne bi bilo to nadvse lepo, prečudovito...




Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #2 - 08.11.2002 at 09:58:53
 
Vegetarijanstvo je že dolgo v modi, vendar za takšno modo se je potrebno odreči človeškemu nagonu po biti gospodar nekoga/nečesa in le-ta je po mojem preveč zakoreninjen, da bi kar masovno ljudje postajali vegetarijanci.

Tudi sama si želim, pravzaprav se vidim kot neuživalko mesa - živali, vendar ko bo čas za to. Sem namreč bila kakšne dve leti, pa me je bolj prizadelo, ko nisem zmogla ignorirat vseh ostalih ljudi, ki jedo meso. Skratka, šla sem v minus po sistemu, ko se nečemu odrečeš, dobi še večjo moč nad teboj. Ne vem, morda pa ne bi bilo slabo ostati na srednji poti oz. ostati - nedelovanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #3 - 08.11.2002 at 10:20:16
 
Quote:
Vegetarijanstvo je že dolgo v modi  


Vegetarijanstvo ni modna muha, temveč stvar zavesti.
Toda vegetarijanci tudi rastline ubijajo, mar ne ???
Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #4 - 08.11.2002 at 10:25:03
 
Se strinjam, da je stanje zavesti, ampak žal je za mnoge modna muha, kakor večji del duhovnosti. Roll Eyes

Čeprav nekako ne morem preko tega, da nekako ne verjamem, da rastline isto čutijo kot živali. Živali imajo dušo, čustva, rastline pa po moje ne, kar ne pomeni, da nismo povezani, in da me ne zaboli, če naredim rastlini kaj 'nasilnega'.  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #5 - 08.11.2002 at 10:25:33
 
Meso meni nima sploh nobenega okusa.  Tongue

Zame velja nekako tako:
- pri vsaki povečani porabi živalskih beljakovin (skuta, mleko, sir itd. )- postanem agresivna
                       - zaspana (utrujena, brezvoljna)


Menim, da vsak človek funkcionira na drugačen način.
Za družino kuham vse od A do Ž, pa se večkrat zgodi, da rečejo, pri kakšni zelenjavni jedi, da je boljše, kot vsako meso.(dobra kuharca  8) )

To ni le moda, temveč  potreba našega telesa in duha.
Ne(samo)mesojedci bomo počasi vsi.

akobané

lumpy

p.s. Folk me debelo gleda, da na rojstnodnevnih zabavah ne jem salam in kruha. Tako se zalepim k krožniku kislih kumaric in majhnemu koščku sira. Zdaj so se vsi že navadili in dajo mir.  Grin
                       
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #6 - 08.11.2002 at 10:35:30
 
Quote:
Živali imajo dušo, čustva, rastline pa po moje ne, kar ne pomeni, da nismo povezani, in da me ne zaboli, če naredim rastlini kaj 'nasilnega'.  Roll Eyes

Rastline imajo čustva, in to močna...ce imaš kako rožo, na katero se navežeš, vidiš, kako ti podpiraš njo...ona pa tebe, ko to rabiš...tak tudi drevesa...cela narava...
po drugi strani pa so verjetno rastline drugacne...jemo njihova semena, sadeze, vcasih imam pomisleke da bi kako rozo utrgala, jih pa nimam, ko grem na vrt po solato...kot da rastline to drugace sprejemajo...lahko pa tudi ne, sej ne vem.

Ker se vegetarijanstvo predvsem pojavlja v mlajsih generacijah, se mi zdi, da bo treba zamenjat se kako generacijo ali pa dve...važno je, da se ideja širi...in sočutje do živali...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #7 - 08.11.2002 at 10:40:13
 
To je predvsem odločitev vsakega posameznika. Sam o tem nisem še ne vem kako veliko razmišljal, čeprav imam občutek, da mi vedno bolj ustreza zelenjava. Če jem meso imam rad, da je poleg veliko zelenjave. Če je obrok brezmesni, je tudi ok. Zelenjava je zelo dobra, odvisno je le kako je pripravljena. Bi se pa težko odpovedal ribam in morskim sadežem. Dober tek.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #8 - 08.11.2002 at 10:42:57
 
Kar se mene tiče in pizze, in tko. Sem že nekoč dost povedu.

Bom še enkrat na kratko.

Vse je blodnja - vegetarijanstvo in opozicija.

Enostavno ješ, piješ in dihaš. Dobro pozabimo, tiste ki živijo od prane. V živo me osebno še ni noben prepričal.

In zakaj je blodnja: prehrana z živalmi (je že opisano v članku), kar se tiče rastlin, pa pejte spomlad mal po Sorškem polju, ki lepo smrdi in se po njem vozijo traktorji s polnimi rezervarji pesticidov, in mnogih drugih kemičnih preparatov.

Blodnja je množična proizvodnja hrane, zaradi tega se rušijo lokalni eko-sistemi, živalske vrste, pa četudi jih ne pobijaš za preharano jih pa zato, da ne jedo rastline.

Rešitev, ki jo vidim je lokalizacija proizvodnje hrane, v čim večjem obsegu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #9 - 08.11.2002 at 10:46:11
 
Quote:
Čeprav nekako ne morem preko tega, da nekako ne verjamem, da rastline isto čutijo kot živali. Živali imajo dušo, čustva, rastline pa po moje ne, kar ne pomeni, da nismo povezani, in da me ne zaboli, če naredim rastlini kaj 'nasilnega'.  


Jaz pa mislim, da rastline še kako dobro čutijo. En primer. Kolega je strasten pridelovalec trave, pa ne tiste ki raste na travniku. In on ko rastlino vzgaja v njo zabada igle in žebljičke, ker se potem rastlina brani in je kvalitetnejša. Vedno ima najboljšo travco daleč na okoli. 8)
Tudi če se pogovarjamo z rožami, nam lepše uspevajo. In sploh niso rade osamljene.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #10 - 08.11.2002 at 10:59:17
 
Quote:
Blodnja je množična proizvodnja hrane, zaradi tega se rušijo lokalni eko-sistemi, živalske vrste, pa četudi jih ne pobijaš za preharano jih pa zato, da ne jedo rastline.

Rešitev, ki jo vidim je lokalizacija proizvodnje hrane, v čim večjem obsegu.

To, Edi.
In to nas tudi čaka, menda... kmalu po tistem, ko bo šla borza adijo in vse te stvari, ki jih v kratkem napovedujejo...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #11 - 08.11.2002 at 11:03:41
 

Jaz se še najbolj strinjam z Edijem. Problem je nažiranje s hrano, s hrano, ki je organizem sploh ne potrebuje.
Če greš v Merkator, je notri 80% artiklov, ki jih telo sploh ne rabi, ki hranijo samo naše "lačne oči", take "potrebe" povzročajo intenzivno pridelavo, in intenzivna pridelava skupaj s prehrambeno industrijo ustvarjajo take porebe. Začaran krog. Moj predlog je: dejmo jest osnovno hrano, tud če je meso zraven, meni se to ne zdi tolk nenaravno ali nezdravo, samo da je v meji potreb organizma.

Jaz sem se tako nekako odločila in tako nekako delujem. Namesto čipsa cheese&onion  si raje skuham droban krompir v oblicah, pa malo masla zraven...kolk je to dobr!

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #12 - 08.11.2002 at 12:42:44
 
glede primerjave rastlina-žival...

nekatere rastline so pomeje namenjene nam v smislu prehranjevanja....zakaj jabolko odpade ?   da zgnije ? ali da se poje ?  katera zival pa hoce to ?

solata vsekakor nima čustev...

zakaj nam je dana zavest ?  sedaj lahko izbiramo in se zavestno odločimo....ne gre se nam vec za boj za obstanek tako kot pracloveku...


zakaj ubijati ?!

p.s.

jem meso ceprav zadnje case z vedno vecjim odporom...edina ovira je trenutno moja mama in navada-vzorci...tesko je spremenit naenkrat...zato delam to pocasi...ampak z jasno zacrtanim koncnim ciljem


LP



Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #13 - 08.11.2002 at 14:51:51
 
Jaz sem že "stari vegetarjenec", no pa ne čisto pravi, ker tam pa tam še kakšen jajc pojem, pa mleko in mlečne izdelke. Ampak dejansko se mi smilijo živli.

Nikoli ne bom pozabila prizora, ko so vozili živli za zakolj, skrita kamera, in si je en konj nogo ujel med rešetke, ker jih je bilo preveč natrpanih, pa je ferajer kar šel in mu odžagal nogo! Nikoli ne bom pozabila njegovih oči, kako so gledale, žalostno in proseče.

Smilijo se mi živali, vse. Res se ne morem izogniti, da kdaj ne bi kakšne mravlje pohodila, vendar se trudim.

Med tem, ko pri meni doma, vsi drugi jedo meso, tudi moja hčerka. Ko bo strejša, ji bom samo pokazala pot, po kateri sem jaz šla, sama se bo pa za svojo odločila.

Strinjam pa se, da imajo tudi rastline čustva. Predvsem drevesa. Meni je prav hudo, ko vidmi, kako podrejo kakšno drevo.

Pa naj povem še eno zgodbico., resnično.
Moj star ata je imel sadovnjak in tam je stala jablana, ki je zelo slabo rodila in ata se je odločil, da jo bo podrl. Šel je gor s sekiro, a se je pred jablano ustavil in rekel, naj ti bo, te bom drugo leto podrl. In ta jablana je drugo leto rodila toliko jabolk, kot nobena druga v sadovnajku, in potem še naslednje leto in še vsa naslednja. Naklučje? Vemo, da naključji ni.

Kakor koli, vegatarjanstvo ne sme biti le neka modna muha, ker te minejo, mora biti odločitev srca in mora biti v obliki, ki vsakemu najbolj odgovarja.

zase lahko povem le, da si velikokrat želim, da mi sploh ne bi bilo treba nič jesti. Bila bi najbolj srečna.

ciaoci  Kiss
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: Mesojedci le še zgodovina?  
Reply #14 - 08.11.2002 at 15:23:56
 
veronika wrote on 08.11.2002 at 14:51:51:
Med tem, ko pri meni doma, vsi drugi jedo meso, tudi moja hčerka. Ko bo strejša, ji bom samo pokazala pot, po kateri sem jaz šla, sama se bo pa za svojo odločila.


Zakaj nisi  ti kot "stara vegetarijanka"  hčerke že od malega navajala na brezmesno hrano, saj vemo, da se človek pridobljenih navad zelo težko reši. S tem, ko ji boš kasneje pokazala svojo pot, ji po mojem mnenju ne delaš nikakršne usluge. Ravno obratno.


Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3