Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 7828 times)
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Vzorec prijatelji
19.06.2002 at 01:16:29
 
Kolk se prpravljeni it v novo dobo, dobo vodnarjev, dobo komunikacije, skupnosti, enakosti? Treba bo kej prtljage pustit... evo vzorca prijateljstva:

"Veliko ljudi misli, da je prijateljstvo nekaj dobrega. Ta ideja je tako razširjena, da jo sprejemajo v skoraj vseh deželah. A če pogledate človeško zgodovino, je prijateljstvo evropski koncept, ki je dokaj nov. V starih evropskih knjigah te besede ne boste našli tako pogosto, kadar pa je uporabljena ima drug pomen. Prijatelj je nasprotno od sovražnika. Če spremljete koncept (vzorec) p rijateljstva sprejmete tudi koncept sovražnika. Kako lahko razumete svetovni m ir, če sprejemate, da imate sovražnika.
  Nekateri ljudje se bodo opravičevali, rekoč: 'Skušam biti prijatelj z vsemi.' Kdo so vsi? To je resno vprašanje. Je mogoče biti prijatelj z vsemi? Ko rečete ''vsemi'', pravzaprav mislite ''vsemi, ki jih poznam' . Torej so vaši prijatelji le ljudje, ki jih poznate. Ker ni mogoče poznati vse človeške rase, ne morete biti prijatelji z vsemi ljudmi.
Torej boste imeli tudi sovražnike.            
Lahko ste prijateljski z vsemi a to ne pomeni, da ste prijatelj tega ali onega človeka. Lahko imate prijateljski odnos z celim svetom, ne da bi to imeli za prijateljstvo. Pravilno razmerje temelji na spoštovanju in ne na prijateljstvu. Kaj je torej spoštovanje? Spoštovati pomeni razumeti, da ne razumete drugih. Ko razumete svojo nezmožnost razumeti druge jih spoštujete. Od tedaj se boste v fizičnem stiku z nekom vedli toplo. "

                                        Kendžiro Jošigasaki

To je najbolj vidno večjih mestih, ko ljudje ki jih nepoznaš, nekako ne obstajajo so samo objekti, če pa že obstajajo so pa nekako ovire, nekdo ki ti stoji na poti (v službo, na poti do uspeha, karkoli...)

Ko pa srečaš nekoga ki ga poznaš (prijatelj) si pa čist vesel... to je vzorec prijateljstva in temelji na ločevanju in mora it....

"Človeško bitje je del celote, ki jo imenujemo 'univerzum', del omejen v prostoru in času. Svoje misli in doživetja doživlja kot nekaj ločenega od ostalega - to pa je neke vrste optična iluzija njegove zavesti. Ta iluzija predstavlja za nas neke vrste zapor in nas omejuje na osebne odločitve in na občutke, dao samo malega števila oseb, ki so nam najbližji. Naša naloga mora biti, da se osvobodimo tega zapora in da širimo, krog naših občutkov, tako da bodo objeli vsa živa bitja in vso naravo v njeni lepoti."
                                               Albert Einstein
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #1 - 19.06.2002 at 01:35:31
 
Saj, ko bo več zaupanja, bo tudi več sprememb in odrekanja.

Preteklost je tista, ki je bila zelo učljiva. Zdaj, ko se ljudje počasi ozaveščajo, pa prihajajo na plan vse razne bolečine in s tem tudi sovraštva.
Zato je trenutno ta kriza, da so se ljudje raje zaprli in se tako zaščitili, Ko bo več razumevanja, pa bo tudi to minilo.

Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Vzorec prijatelji
Reply #2 - 19.06.2002 at 02:39:05
 
to ... prijateljstvo ... je eno aleševih osnovnih vodil ... če se prov spomnem ... ampak kot zgoraj piše ... kdor ima prijatelje (fura ta vzorec (na ljudi gleda kot na (ne)prijatelje)) ima tudi sovražnike ... saj je v vzorcu
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #3 - 19.06.2002 at 10:43:12
 
To, da je prijateljstvo nov koncept, me ne preseneča. Človek  v svoji zgodovini zemrom pripadal enim ožjim skupnostim (rodovom, plemenom, klanom, polisom, kastam...) ki so bile številčno pregledne in teritorialno obvladljive. Če si bil iz  take skupnost izločen  si bil avtomatsko izobčenec, če pa si bil pripadnik druge pa zato vsaj potencilani sovražnik. Z mešanjem kultur v rimskem imperiju, predvsem pa in ideloškim poenotenjem pod taktirko karščanstva, so se primarne rovne vezi pretrgale, nadomestile pa so jo bolj ohlapne in predvsem interesne kot so npr. cerkev,  narod, država.  Z razvojem urabnizacije, trgovine in proizvodnje je bilo potrebno vzpostaviti eno novo stopnjo zaupanjana podlagi enakih interesov in po mojem se je pojem  prijateljstva v današnjem pomenu razvil iz te potrebe.    

Taka razlaga se mi  danes še bolj aktualna, ko se prav na podlagi enakih interesov in sklicevnje na  prijateljstvo  sklepajo nadnacinalne  koolacije 'dobrih' proti 'zlim'.. Tudi na osebni ravni prijateljskih vez jest ne rangiram prav visoko, ker se ne morem znebiti vtisa, da stoji in pade na skupnih interesih. Poznam mnoge, ki zaradi tovrstnih  'zlorab'  prijateljskih čustev v prijateljstvo ne verjamejo več, kar je po moje tud narobe. Menim tudi, da partnerski odnos prijateljska čustva sicer predpostvalja, ne  temelji pa izključno na njih,  ker naj ne bi bil primarno interesna zadeva oz. je interesna  toliko, kolikor pratnerja drug  drugega vodita k enemu skupnemu razsvetljenju. Tle bi se dal najt tud temlje enega globalnega medčloveškega medsebojno neizključujočega prijateljstva in sprave  s svetom. Ampak ker danes večinoma temu ni tako, bi jest prijateljstvo tle rajš pojmoval kot ene vrste breglo, ki daje oporo in je smiselna, če pomaga do samostojne notranje moči, ne pa da jo nadomešča...            
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #4 - 19.06.2002 at 11:11:33
 
Mi dovolite, da tole debato o prijateljstvu malce poenostavim?

Kokr opazam folk okol sebe in nemalokdaj tudi sam pocnem isto, se oznaka prijateljstvo uporablja cist v napacnih definicijah. Dejansko se mesa se s kolegi, znanci, brati itd...

Ce govorimo o balansu med sovrastvom in prijateljstvu vam lahko razkrijem del svojega karakterja. V zivljenju imam za prijatelja/ico le eno osebo, vse ostalo so kolegi (ista stroka) in znanci (bljizni ali bezni). Je pa res, da je tako med kolegi in znaci tudi nekaj "sovragov", katere prav uspesno posiljam u maloro...

Torej v mojem zivljenju obstaja piramida ljudi, ki pac s svojimi dejanji in karakterjem zasedajo doloceno mesto na nivoju piramide. Da bi vsesplosno blebetal, da imam vse ljudi rad in so vsi moji prijatelji... eh... sorry, vec ali manj mi dol visi. Smiley

Se veliko bolje pocutim v kozi egoista, kot pa socialnega delavca.

Pa brez zamere in uzivejte se naprej...
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Vzorec prijatelji
Reply #5 - 19.06.2002 at 13:05:50
 
no ja
sej poznate tiste

prjatli so prjatli, biznis pa biznis

pr dnarju se vse konča (prijateljstvo ponavadi)

denar namreč - če ga delaš na osnovi prijateljstva, boš precej kmal popušil ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #6 - 19.06.2002 at 13:18:31
 
gape... se strinjam s tabo, sam pozabljas nekaj.

Definitivno popusis prijateljstvo, ja... sam edin kar lohk dobrga potegnes iz tega je to, da ne popusis se vseh dinijev... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Vzorec prijatelji
Reply #7 - 23.06.2002 at 15:50:23
 
Prijatelj mi je oseba, ki me sprejema, kakršno v danem trenutku sem. Sovražnikov nimam - obstajajo le ljudje, ki me sprejemajo v manjši meri in ljudje, ki me ne sprejemajo.  Roll Eyes

Suzana
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #8 - 23.06.2002 at 15:57:48
 
Susi13 wrote on 23.06.2002 at 15:50:23:
Prijatelj mi je oseba, ki me sprejema, kakršno v danem trenutku sem.

Jaz bi temu rekel že ljubezen, ali pa se motim? Brezpogojna ljubezen - sprejemanje vseh dobrot in slabosti nekega človeka... mogoče le utopija, a vsaj vredno upanje in povod za naprej.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #9 - 23.06.2002 at 17:50:36
 
Quote:
Prijatelj mi je oseba, ki me sprejema, kakršno v danem trenutku sem.


Zakaj pa potem pride do tega :

Quote:
ker sem sita same sebe, da še vedno padam v situacije, ko mi pa ni vseeno, kaj si bo nekdo mislil.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: Vzorec prijatelji
Reply #10 - 26.06.2002 at 13:28:48
 
Zelo enostavno, Robi!

Nisem še dokončno in konstantno v zavedanju, da nima smisla obremenjevati se z mnenjem "kar nekoga". Zavedam se, da se v določenih trenutkih/situacijah še vedno oziram na druge in to je to.

Na poti k popolnosti... Wink

Suzana
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
Pegasos
4
****
Offline

Human beings are creatures
of awareness
Posts: 429
Earth
Gender: female
Re: Vzorec prijatelji
Reply #11 - 13.10.2002 at 13:48:50
 
Prijateljstvo je roža, ki jo moraš zalivati, da bo lepo cvetela.
Odpuščanje je vonj, ki ga violica pošlje peti, ki jo je pohodila.
Ljubezen  je brezpogojna luč, ki sveti na vse, ki ji odpirajo okna.
Sočutje je senca drevesa v neizmerni vročini.
Svoboda pa je brezgrajnost.


Oceans of Love! Grin Grin Grin
Back to top
 

What we need to do to allow magic to get hold of us is to banish doubts from our minds. Once doubts are banished, anything is possible.&&&&The Wheel of Time
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Vzorec prijatelji
Reply #12 - 13.10.2002 at 15:16:46
 
john doe wrote:

Quote:
Je pa res, da je tako med kolegi in znaci tudi nekaj "sovragov", katere prav uspesno posiljam u maloro...

Torej v mojem zivljenju obstaja piramida ljudi, ki pac s svojimi dejanji in karakterjem zasedajo doloceno mesto na nivoju piramide. Da bi vsesplosno blebetal, da imam vse ljudi rad in so vsi moji prijatelji... eh... sorry, vec ali manj mi dol visi.  



titud wrote:
Quote:
Menim tudi, da partnerski odnos prijateljska čustva sicer predpostvalja, ne  temelji pa izključno na njih,  ker naj ne bi bil primarno interesna zadeva oz. je interesna  toliko, kolikor pratnerja drug  drugega vodita k enemu skupnemu razsvetljenju. Tle bi se dal najt tud temlje enega globalnega medčloveškega medsebojno neizključujočega prijateljstva in sprave  s svetom. Ampak ker danes večinoma temu ni tako, bi jest prijateljstvo tle rajš pojmoval kot ene vrste breglo, ki daje oporo in je smiselna, če pomaga do samostojne notranje moči, ne pa da jo nadomešča...



ce te prav razumem titud, tvoj "temelj globalnega..."  izhaja iz partnerskega odnosa, v katerem prijateljstvo ni prvotnega pomena, lahko pa nastane v kolikor partnerja znata oz. hoceta do tega prit.

torej praviš, da je  "globalno" prijateljstvo pogojeno z ljubeznijo ?

no , ampak očitno je , da nekaterim prav ustreza ne-prijateljstvo in jih niti ne moti...preprosto dol jim visi  

in zato se zelo strinjam, da "globalno" prijateljstvo danes še ni mozno


LP







Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1