Zaviralci

Priče smo silovitemu napredku. Tehnologija postaja vedno bolj uporabna tudi za povsem običajne Zemljane. Hitiri dostop do interneta, protokol WAP, MP3 in druga digitalna tehnologija ... PC-ji, prenosniki in mobilni telefoni so postali nekaj vsakdanje nepogrešljivega. Smo v obdobju pravih malih tehnoloških nebes.
Pa smo res?
Ja. Če je napredek to, da nam Telekom namesto navadnih telefonov ISDN ponuja takšne z brezžično slušalko, da Microsoft vsako leto na trg vrže nova Okna, ki se od prejšnjih razlikujejo le po kozmetičnih popravkih, da je priklop na svetovni splet namesto božjastno drage samo draga nujnost, da je še vedno mogoče s tistimi, ki so obsedeni z mobilno telefonijo - obogateti, da ni mogoče dobiti programske opreme, ki ti ne bi grenila življenja z majhnimi in velikimi hrošči, da namesto, da bi programsko opremo približevali povprečnemu uporabniku, raje piše priročnike z navodili za uporabo ...

Pozabite, da se boste - še v tem življenju - pogovarjali z računalnikom, mu sporočali želje in ukaze ter ob tem izborno uživali. Pa ne zato, ker to ne bi bilo mogoče; ne zato, ker bi bilo premalo sanjačev. Takšne manj, pa tudi bolj drzne spremembe se ne bodo zgodile samo zato, ker je še vedno preveč tistih, ki služijo na počasnem napredovanju tehnologije, in ker je še vedno premalo tistih, ki bi skušali izriniti velike. Kjer pa ni prave konkurence, tudi ni pravega razvoja. Le kdo bi se pravzaprav želel razvijati, če takšen, kot je, povsem dobro živi? Razumljivo.
Monopolna podjetja so najbolj odgovorna za neuresničitev sanj. Pravi ali prikriti monopolisti so krivi, da je napredek počasnejši, kot bi lahko bil. Oni so glavni krivci, pa če še tako otresajo z glavo.

 

Martin Senica ; spletka@spletka.net ; http://www spletka.net