NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Jezus v Indiji II.   
    sobota, 19. april 2003 @ 08:22 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Duhovna rast

    Jezusov poskus revolucije

    Nazorejec (pristaš prenoviteljskega gibanja, ne Nazarejec - saj Nazareta ni bilo) je bil edini revolucionar, ki je začel s preobrazbo na pravem mestu. Danes bi on imel dokončen uspeh, tedanje tempeljske oblasti pa so se uspešno uprle poskusu popolnega preobrata, čeprav jim je bil napovedan strašen konec, če se ne spreobrnejo. O njem je opisano, kaj se je zgodilo v templju, da so se ga hoteli iznebiti. Poznate en sam film, med stotinami, kjer bi bil pokazan njegov nastop tako kot je razvidno iz evangelijev? Kako je možno, da se je spregledalo nekaj, kar postane vsakemu otroku jasno, če se mu razloži, kaj se je dogajalo v templju? Leta 1997 je prinesla revija Humane Religion članek: Pokol nedolžnih - odnos med žrtvovanjem živali in Jezusovim križanjem, iz katerega črpam naslednje podatke.

    Od vsega začetka javnega delovanja je Nazorejec Ješua močno napadal duhovščino, farizeje in saduceje, vedno je bil agresiven v obsojanju legalističnega početja in pobožnega hlinjenja. Veliko ljudi je hotelo biti pri njegovih razlagah. Religiozni liderji v Jeruzalemu so imeli svoje utečene navade, kako ravnati z odpadniki: povečini so bili do njih tolerantni. Po deželi so hodili pridigarji in reformatorji, ki so čutili potrebo, da so svoje sporočilo oznanjali tudi v svetem mestu. "Bližala se je judovska velika noč in Ješua je šel v Jeruzalem. V templju je našel prodajalce volov, ovc in golobov ter menjalce denarja, ki so sedeli tam. Iz vrvi je spletel bič in vse izgnal iz templja z ovcami in voli vred. Menjalcem je raztresel denar in prevrnil stojnice, prodajalcem golobov pa rekel: Spravite proč vse to in ne delajte tržnice iz hiše mojega Očeta" (Jan 2,13-16). Ta dogodek opisujejo vsi štirje evangeliji, kar je redkost. To je bilo edinkrat, da je Ješua storil agresivno dejanje. Vse ovce in vole je izgnal iz templja. Je bilo to sploh mogoče? Kdo ve koliko tisoč glav živine je čakalo v templju na zakol, in koliko sto priganjačev in duhovnikov-klavcev je bilo vpletenih? Tempelj Ješua ni imenoval brlog razbojnikov zaradi menjavanja denarja (tudi to), ampak mearat parisim - brlog morilcev. Mearat pomeni brlog, paris (prs) pa raztrgati kot lev raztrga ovco. Na tisoče glav živine in na stotine ljudi, ki so imeli opravka s klanjem, je pognal iz templja en sam človek. Kje je bila tempeljska straža, ki je štela 400 izurjenih in močno oboroženih policajev in vojakov? Koliko sto pomagačev je moral imeti Ješua ob sebi, da ga niso takoj prijeli, ko je začel z akcijo! Je bil Baraba poveljnik Jezusove čete? Je bil Baraba med napadom ujet? Tako opisuje dogodke židovski zgodovinar Robert Eisler, ki je živel na Dunaju, v svoji zajetni knjigi (1400 strani): Jezus kralj, ki ni kraljeval. Obstaja filmski režiser, ki bi znal posneti tisti izgon iz templja?



    Ješua je uporabil zanj nekarakteristično nasilje, ker je šlo za klanje živali - v božjem imenu. Mi poznamo ta pripetljaj pod polepševalnim izrazom "očiščenje templja". Malo pa jih je, če sploh so, ki razumejo, da je to osrednji dogodek vélikega tedna, ki je sprožil aretacijo, sodbo in križanje Ješua, ker je poskušal končati pokol živali (in mislite, da je nekaj dni potem sam jedel jagnjetovo pečenko?). Ker je prepovedal klanje v imenu svojega Očeta kot na cvetno nedeljo novoizvoljeni kralj, je s tem zadal smrtni udarec gospodarski podlagi Jeruzalema.

    Sveto mesto je postalo središče žrtvovalne religije 600 let preje, ko so tempelj proglasili za edino legitimno klavnico. Mesto in njeni prebivalci so bili odvisni od templja za svoje preživetje. Delavci, rokodelci, trgovci in kmetje so bili posvečeni vzdrževanju žrtvenih obredov, kot tudi duhovniki, leviti in drugi, ki so imeli poklicno opravka z vsakodnevnim žrtvovanjem. Danes bi stari Jeruzalem imenovali od turizma živeče mesto.

    Znanstveniki se delajo še vedno neumne napram bibličnemu napadu na krvavo bogoslužje, vedno so tajili razlog, zakaj je Ješua napadel religiozni sistem templja. Njegovo dejanje so osredotočili na menjalce denarja, čeprav so ti bili stranski statisti v dramatičnem dogajanju. Ješua je nastopil, da podere žrtvovalski obred, ne pa sistem menjavanja denarja. V vseh treh evangelijih, ki poročajo o "očiščenju templja", so najprej na prvem mestu navedeni ljudje, ki so imeli opravka s krvavo daritvijo: ti so bili glavni cilj naskoka.

    Pri Mateju stoji: "Moja hiša naj bo hiša molitve, vi pa iz nje delate jamo razbojnikov" (Mt 21, 13). Prav tako poroča Markov evangelij. Kot smo že rekli, je bil pravi izraz: brlog morilcev. Obstaja splošno soglasje, da je Ješua tukaj navajal preroka Jeremija (7, 11), ki je obtožil tempeljsko vodstvo istega zločina, skoraj 600 let pred Ješuom. To je Jeremija izjavil, ko je stal ob vhodu v tempelj, potem ko je ljudstvo svaril: "Ne prelivajte nedolžne krvi na tem kraju". Torej gre očitno za brlog morilcev. Jeremija tukaj ni mogel govoriti o menjalcih denarja, ker teh takrat ni bilo.

    V Jeremijevem in v Jezusovem času je bila velika razlika med "razbojniki" in "tatovi". Danes bi mi to ponazorili in razlikovali med malenkostno krajo in oboroženim ropom, kjer roparji nasilno napadejo svoje žrtve in jih dostikrat pobijejo. V starem Izraelu pa je bila razlika še večja. Tat je bil, kdor je sledil trenutnemu nagonu, da je nekaj ukradel, razbojnik pa je bil nekdo, ki je živel od ropanja, napadanja in ubijanja ljudi. Ješua in Jeremija sta bila ogorčena zaradi nasilnosti žrtvenih obredov, ne pa zaradi malenkostne kraje menjalcev denarja. Brlog razbojnikov: hebrejska beseda je bila "per-eets", kar pomeni "nasilen, tiranski pokončevalec, pohlepen, razbojnik". Oba sta obsodila nasilnost sistema, morjenje nedolžnih žrtev v božjem imenu. Menjalce denarja je Ješua izgnal iz templja, ker so sodelovali pri izvajanju religije žrtvovanja, ne pa ker so morda goljufali romarje.

    Markov evangelij povezuje napad na žrtvene obrede s sklepom, da Ješua zaradi tega ubijejo: "Ko so prišli v Jeruzalem, je šel v tempelj. Začel je izganjati tiste, ki so v templju prodajali in kupovali. Menjalcem je prevrnil mize, prodajalcem golobov pa stojnice in ni pustil, da bi kdo kaj nesel skozi tempelj (podajali so si vedra krvi - ob oltarju in prenašali žive/mrtve ovce!). Učil je in jim rekel: 'Ali ni pisano: Moja hiša naj bo hiša molitve za vse narode, vi pa ste iz nje naredili jamo razbojnikov!' Ko so to slišali véliki duhovniki in pismouki, so iskali priložnost, da bi ga pogubili. Bali pa so se ga, ker se je vse ljudstvo čudilo njegovemu nauku. (Mk 11, 15-18).

    Naravnost smešno je razlagati, da so verski voditelji sklenili njegovo smrt, ker naj bi podminiral funkcijo menjalcev denarja. Ali bi se "vse ljudstvo čudilo njegovemu nauku", če jim je preprosto rekel, naj se pazijo pri menjavanju tujih valut v tempeljski denar, da ne bodo prikrajšani? Ljudstvo se je pač čudilo zaradi njegove ostre obsodbe žrtvovanja živali. Take obsodbe so poslušali že cela stoletja s strani prerokov, ki so ponavadi tak nastop plačali s svojim življenjem. Samo nekaj dni po tem, ko je nasilno udaril po tistem bogoslužju, je bil že pribit na križ. Križanje je preživel, ker je bil na to s svojimi prijatelji, zdravniki in eseni zelo dobro pripravljen. Načrt za križanje je bil narejen, da ne bi človeštvo nikdar pozabilo, zakaj se je podal prostovoljno v tako obsodbo. Ko ne bi bil obsojen na tisto najbolj kruto kazen, mi ne bi vedeli za njegov napad na žrtvene obrede. Verski liderji so pripovedovali, da je bilo njihovo bogoslužje - božja volja, in Bog noče, da se krvava daritev prekine, vsem prerokom navkljub.

    Današnji krščanski dostojanstveniki in teologi pridno ponavljajo nauk tempeljskih krvnikov kljub številnim preroškim napadom na krvavo bogoslužje, tako da kristjani sploh ne vedo, da je v bibliji dovolj jasnih izrekov proti takemu bogoslužju. Še zmerom ponavljajo perverzno izmišljotino, da je Bog tisti, ki hoče, naj bodo njegove stvaritve pobite in razmesarjene kot dejanje bogoslužja. Ali je res Bog dal Izraelcem Palestino, ali ni morda hotel, da naj bodo oni prvi, ki odpravijo krvave daritve in tako postanejo izvoljeni narod za cel svet? Vsak teden berejo vsaj enkrat vsi katoliški duhovniki sledeče stavke v Psalmih: "Klavnih in jedilnih daritev nisi hotel, ali ušesa si mi odprl. Žgalnih žrtev in daritev za greh nisi terjal. Oznanjeval sem pravičnost v velikem zboru" (Ps 40,7). (Povzeto po J.R. Hyland: Jesus and the Moneychangers, Humane Religion, Medmrežje).

    Mojzesa so potvorili, to je ponovno razlagal Ješua. Mojzes je klanje prepovedal, kaj šele ukazal. Le kaj so se pogovarjali na gori ob spremenjenju - Ješua, Mojzes in Elija? Ješua se pogosto sklicuje na Izaija. Ta pravi: "Čemu mi je obilica vaših klavnih daritev? govori Gospod. Naveličal sem se žgalnih daritev ovnov in tolšče pitane živine; krvi bikov, jagnjet in kozlov ne maram. Ne darujte več nevrednih daritev! Zato mi je kadilo gnusoba (ker je pač hinavsko, da se prekrije vonj po preliti krvi). Ne prenesem zločina ob praznikih. Vaše mlaje in praznike sovraži moja duša; v breme so mi postali, naveličal sem se jih prenašati (božič, Velika noč, žegnanje!). Ko iztegujete svoje roke, zapiram pred vami svoje oči; četudi še toliko molite, vas ne poslušam: vaše roke so polne krvi. Umijte, očistite se, odpravite svoja hudobna dejanja izpred mojih oči, nehajte s hudobijami. Če me hočete poslušati, boste uživali dobrine zemlje; če pa nočete in se upirate, vas meč požre" (Iz 1, 11-19).

    Še veliko je povedal Izaija. Takole so ga potvorili moderni pismouki: "Bike žrtvujejo, hkrati pa človeka ubijajo; drobnico darujejo, hkrati pa psu tilnik lomijo; darujejo jedilno daritev, hkrati pa svinjsko kri darujejo" (Iz 66,3). Jurij Dalmatin je leta 1580 te stavke še pravilno prevedel po izvirniku: "Sakaj kateri eniga Volla sakolje, je raunu kakor de bi eniga Mosha vbill: kateri eno Ouzo offra, je raunu kakor, de bi enimu psu vrat spahnil; kateri Shpishni offer pernessé, kakor bi svinsko kry offral." Slovenska opravičitev potvorbe: "Prerok obsoja lažno bogoslužje: pri vsaki dvojici omenja na prvem mestu pristno daritev, na drugem pa primer, ki daritev sprevrača v gnusobo." Vole in ovce torej se lahko Bogu daruje, pse pa ne! Original pa pravi, da je prvo in drugo - isto. Nemški urafni komentar obeh cerkva: "Žrtve Jahvetu stojijo poleg žrtev (ljudje, psi in svinje) drugim bogovom."

    Jeremija na vratih templja: "'Tempelj Gospodov, tempelj Gospodov, tempelj Gospodov je to!' Le če resno poboljšate svoja pota in svoja dejanja, če boste pravično ravnali drug do drugega, če ne boste tlačili tujca, sirote in vdove, ne nedolžne krvi prelivali na tem kraju, in za tujimi bogovi ne hodili v svojo nesrečo, tedaj storim, da boste prebivali v tem kraju, v deželi, ki sem jo dal vašim očetom za večne čase. Glejte, zanašate se na lažnive besede, ki nimajo vrednosti. Baalu darujete in hodite za tujimi bogovi, ki jih ne poznate, in potem prihajate in stopate predme v tej hiši, ki se imenuje po mojem imenu, in govorite: 'Varni smo', pa potem počenjate vse te gnusobe! Ali je ta hiša, ki se imenuje po mojem imenu, v vaših očeh jama razbojnikov? Dobro, potem tudi jaz tako gledam nanjo, govori Gospod" (Jer 7, 4-11). "Le kopičite svoje žgalne daritve na svoje klavne daritve in jejte meso! Ko sem vaše očete peljal iz egiptovske dežele, jim nisem nič govoril in nič zapovedal o žgalnih in klavnih daritvah, ampak sem jim dal to zapoved: 'Poslušajte moj glas, tako bom vaš Bog in vi boste moje ljudstvo.' Od dne, ko so vaši očetje odšli iz egiptovske dežele, do današnjega dne, sem rano in pozno pošiljal k vam svoje služabnike preroke. Toda niso poslušali in ne nagnili svojega ušesa, ampak so bili trdovratni, huje so ravnali ko njihovi očetje. In če jim vse te besede poveš, te ne bodo poslušali, in če jih pokličeš, ti ne bodo odgovorili. Tedaj jim reci: 'To je narod, ki ne posluša glasu Gospoda, svojega Boga, in ne sprejme nauka. Konec je zvestobe, izginila je iz njihovih ust'" (Jer 7, 21-28). To trdosrčnost in neposlušnost nadaljujejo tudi voditelji kristjanov in muslimanov. Kakor da niso nikdar slišali o pravih napotkih prerokov! V ljudski šoli smo gledali v veroučnih knjigah, kako po Mojzesovem naročilu koljejo ovce, v zahvalo, da so bili rešeni iz egiptovske sužnjosti.

    "Celo štorklja pod nebom pozna svoj čas, golob, lastovka in žerjav se drže časa svojega prihoda. Moje ljudstvo pa ne pozna Gospodove pravice! Kako morete reči: 'Modri smo! Gospodova postava je pri nas!' Res! A laž je iz nje naredilo lažnivo pisalo pisarjev" (Jer 7, 7-8). Tega pomembnega teksta ne najdeš v nobeni razpravi, zato narod ne ve, da sploh obstaja. V svetem pismu piše, da je sveto pismo potvorjeno!

    "Efraim je množil oltarje za spravo, postali so mu oltarji greha. Naj mu predpišem tisoč zakonov postave, imel jih bo za tuje. Radi imajo daritve - naj žrtvujejo. Radi imajo daritveno meso - naj jedo! Gospodu pa to ni všeč. Zdaj se spominja njihove krivde, in kaznoval bo njihove grehe; morali bodo zopet v Egipt" (Ozej 8, 11-13).

    "Mrzim vaše praznike, odklanjam vaše shode! Ako mi tudi darujete žgalne daritve, ne maram njih vonja; vaše jedilne daritve mi niso prijetne, na vaše tolste mirovne daritve se ne ozrem! Spravite izpred mene vrišč svojih pesmi, zvoka vaših strun ne maram poslušati, temveč pravica naj teče ko voda, pravičnost kakor vedno tekoč potok! Ste mi mar prinašali klavne in nekrvave daritve onih štirideset let v puščavi?" (Amos 5, 21-25).

    "S čim naj stopim pred Gospoda? Naj stopim predenj z žgalnimi daritvami, z enoletnimi teleti? Ali se bo Gospod veselil tisoč ovnov, daritve potokov olja? Ali naj mu darujem svojega prvorojenca v povračilo za svojo pregreho? Sad svojega telesa kot poravnavo za svojo dušo? Bilo ti je razodeto, o človek, kaj je dobro, kaj Gospod hoče od tebe: nič drugega, kakor da pravično ravnaš, da ljubiš usmiljenje in da si ponižen pred svojim Bogom" (Mihej 6,6-8). Teologi in religiozni dostojanstveniki - pa nič. Še nikoli niso hoteli poslušati, kaj šele poskušati!

    Razumljivo je, da so pred 2000 leti voditelji z vsemi sredstvi branili tempeljsko prakso: to je bil center, okrog katerega se je vrtelo njihovo življenje in s čimer so se preživljali. Ker so bili skoro vsi ljudje nepismeni, so morali verjeti, kar so jim natolcevali verski liderji z ozirom na božjo voljo in Sveto pismo. Ni pa lahko razumeti, zakaj današnji kristjani požirajo pravljico o potvorbi klavnih daritev. V času pismenosti in splošne komunikacije ljudje vendar lahko izbirajo. Biblija opisuje večni konflikt med silami, ki so zahtevale klavne žrtve v božjem imenu, in med silami, ki so ta nauk in to prakso ožigosali kot izprevrženost človeškega kova. Božja hiša je postala ogromna klavnica, vsak dan oblita s hektolitri krvi in smrtnimi kriki v zadnje blato ponižane živali - v božjem imenu - v svetem mestu Jeruzalemu, v krščanskem svetu pa v svetih klavnicah.

    Dr. France Susman, cerkveni zgodovinar, zgodovinar prehrane in parapsiholog


    Jezus v Indiji I.

    Jezus v Indiji III.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Jezus v Indiji I.
  • Jezus v Indiji III.
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20030414222238278

    No trackback comments for this entry.
    Jezus v Indiji II. | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Jezus v Indiji II.

    Prispeval/a: ten-nej dne sobota, 19. april 2003 @ 11:04 CEST
    Mt 10,34
    »Ne mislite, da sem prišel zato, da prinesem mir na zemljo; nisem prišel, da prinesem mir, ampak meč.\"


    Še seks je revolucija, v kateri ndolžna dekleta krvavijo.



    aleluja

    ---
    Boj je vsemu oče, je vsemu kralj. Ene izkaže kot bogove, druge kot ljudi, ene naredi za sužnje, druge za svobodne.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,64 seconds