Kako je človek premagal neandertalca

 

Iz grobišča v Sungiru, posejanega z več kot 13.000 okrasnimi elementi, so izkopali ostanke 7 skeletov ki so stari 27.000 let.
Razkošno opremljeni grobovi Homo sapiensa izvirajo iz časov 'paleolitske revolucije'
V jami Zafarraya v Andaluziji pa so našli neandertalčev zob, ki je ravno toliko star.
Torej Homo sapiens in neandertalec sta bila sodobnika.

Genetiki munchenske univerze so iz kosti neandertalca ekstrahirali dedno zasnovo, ki je takšna, kot bi bila od kakega biološkega zunajzemeljskega bitja.
Torej neandertalci niso bistveno (sploh?) prispevali k naboru genov današnjih ljudi.

Grobnica v Sungiru pa je prinesla tudi prvi konkretni dokaz, da je bil cilj zmagoslavnega pohoda ljudi uničenje neandertalcev. V grobišču so strokovnjaki našli tudi veliko stegnenico z odsekanimi členki (neandertalčevo).

 

 

 

Smrtni boj ploskoglavcev;

Kako je človek premagal neandertalca;

Der Spiegel, Hamburg; sobotna priloga dela; 1.aprila 2000

Mogočni poglavar je lovil severne jelene, na žaru pekel nosorogove zrezke in se v šotoru iz kož predajal omamnemu učinku mušnic. Nekega poletnea dne pred približno 27.000 leti pa je bilo udobnega življenja konec. Klanski poglavar, star kakih 60 let, je mrtev obležal v ruski tundri.
Pripadniki plemena so slovesno izkopali ovalen grob in dno posipali s pepelom in rdečo okro. Pokojnika so oblekli v svečano usnjeno oblačilo, okrašeno z 2936 slonokoščenimi biseri. K truplu so položili kamena rezila, amulete in okrašeno orožje. Na koncu so telo pokrili z ogrinjalom in grob zasuli.
Šele sedaj se je razkrilo, s kako edinstvenim dokumentom iz prelomnega obdobja prazgodovine je postregla zemlja. Ruska akademija znanosti je pred kratkim predstavila monografijo o tej ledenodobni Golgoti
Pokopališče v Sungiru, 150 kilometrov zahodno od Moskve, se na začetku človeške kulture umrlih lesketa kot kristal. Iz grobišča, posejanega z več kot 13.000 okrasnimi elementi, so izkopali ostanke 7 skeletov.
Med pokopanimi sta tudi dva otroka. Deček je nosil pas, na katerem je viselo 250 lisičjih zob. V dekličinem grobu so ležala miniaturna kopja in prevrtani levji kremplji. Njena mrliška obleka (kožuhovinast jopič, kapuca, do kolen segajoči škornji) je bila okrašena z več kot 5200 biseri iz mamutove slonovine.
Ni dvoma v Sungiru so pokopani zmagovalci, razkošno opremljeni Homo sapiensi z visokimi lobanjami in drobnimi okončinami. MIavzolej izvira iz časov 'paleolitske revolucije', tistega obdobja, v katerem je človek sprožil še danes nerazložljiv - tehnološki razvoj in v naskoku zavladal svetu.
Pred več kot 50.000 leti se je človeška vrsta v vzhodni Afriki nenadoma začela pripravljati na veliki naskok. Jadrno je osvojila Azijo in prodirala proti Avstraliji. Pred 32.000 leti je afriški povzpetnik že dosegel južno Francijo in v soju oljenk ustvaril sikstinsko kapelo pradavnine. Z barvami iz železovih in manganovih oksidov so prazgodovinski Picassoji poslikali jamo Chauvet.
Nato se dogodki kar prehitevajo: človek se nauči piskati na labodje kosti, žge glinene kipce in iznajde potopni grelec (razbeljene kamne meče v z vodo napolnjene živalske kože). Oblikuje harpune in prve šivanke. Pred 30.000 leti je že dejaven kot astronom.
Kako revno je ob boku te eksplozije inovacij videti neko drugo ledenodobno bitje: neandertalec. Njegovo zadnjo sled je mogoče najti v jami Zafarraya v Andaluziji. Gre za zdrobljeno zobovje, neopazno skrito v grušču, kot da bi bilo nemarno odvrženo.
In vendar se je ta fosil izkazal za senzacijo: strokovnjakom je uspelo datirati enega izmed zob. Morda bodo strokovnjaki zaradi teh izsledkov morali celotno prazgodovino civilizacije napisati na novo: čekan je namreč star 27.000 let. Neandertalec, ki ga je imel nekoč v ustih, je bil torej sodobnik sungirskega poglavarja.
Kakšno nasprotje! Na eni strani čudoviti ruski skeleti - na drugi klavrno grizalo. Na eni strani genialni Fred Kremenček, ki je kot krona stvarstva na koncu zgradil atomske bombe in pristal na internetu. Na drugi strani zguba, čokato in okorno bitje z nizkim čelom, opuščeni model evolucije.
Planet je zapustilo bizarno bitje. Neandertalec je imel kot topovske krogle debele kolenske sklepe, s katerimi je lahko udušil skoke do 5 metrov v globino. Nad njegovimi očmi so se bočili koščeni izrastki, brade ni imel. Ta vrsta je 170.000 let obvladovala severno zemeljsko poloblo. Njihov obstoj je izpričan z več kot 300 fosilnimi najdbami od Uzbekistana do Iraka. Najsevernejši primerek je bil najden ob Labi pri Hamburgu.
Neandertalec zbuja srh in veliko občudovanje. Na leto muzej v Neandertalu pri Dusseldorfu obišče 250.000 Ijudi. "Neandertalec je imel ogromne oči, s katerimi je lahko videl v mraku," pravi tubingenski antropolog Alfred Czarnetzki. Imel je izredno izostren posluh in bi z lahkoto uglasil violino.
Kljub temu je "svetovno znani nemški zvezdnik" izumrl. Pred približno 40.000 leti je vrsta neopazno zapustila Bližnji vzhod. Pred 35.000 leti, tako je zapisano v učbenikih, se je v Srednji Evropi za njo izgubila vsaka sled. Na nepojasnjen način je bil evropski staroselec popolnoma iztrebljen, nadomestil ga je Homo sapiens.

Hladna vojna v ledeni dobi

Mnenja o vzrokih za nenadno izginotje "troglodita" (jamskega človeka) se razhajajo že skoraj 150 let. Večina strokovnjakov meni, da je za tragedijo kriva volja do moči Homo sapiensa. Svojega nasprotnika naj bi pregazil v bliskoviti vojni. "Udarci z gorjačami proti debelim beticam," opisuje ameriški avtor Michael Brown teorijo o "pleistocenskem holokavstu". V Evropi naj bi sobivali največ 3000 let. Toda zakaj je prodor uspel tako hitro? Drobni popotnik iz tropov se je spustil v boj proti jetiju prilagojenemu na mraz, ki se je v biotopu odlično znašel. Tudi moč zavojevalcev je bila občutno manjša. Nasprotnik je imel od 30 do 40 odstotkov večjo mišično maso. Kot če bi se Arnold Schwarzenegger spustil v boj proti kakšnemu suhcu - in kljub temu klavrno pogorel.
Moderni človek naj bi bil hitrejši, bistroumnejši bolj premeten. Strokovnjaki menijo, da je z boljšimi lovskimi metodami svojim tekmecem pred nosom pobiral plen, z boljšim orožjem jih je premagoval v bojih.
Ta scenarij o sovražnem prevzemu pa nekaterim antropologom ni pogodu. Svoje kolege so obdolžili rasizma, projiciranega v prazgodovino. V resnici naj bi bil zgodnjeevropejec prijazen dečko, ki je s priseljenci negoval prijateljske stike. Ob tabornem ognju naj bi se tudi spolno zbliževali. Erik Trinkaus iz washingtonske univerze, glasnik "hibridne frakcije", meni: "Vrsti sta se mešali in zaplodili potomce."
Ta tabor si politično korektno - kot da bi šlo za varovanje zatirane manjšine - prizadeva, da bi z razpravami odpravil razlike med vrstama. Sveže pobrit, z modno pričesko v obleki znanega oblikovalca bi neandertalec lahko neopaženo pospravil hladni bife - tako je mnenje te frakcije raziskovalcev. Hamburški prazgodovinar Ralf Busch celo hvali ljubkost dam iz Neandertala: "Vsaj anoreksične niso bile."
Dolgotrajni boj med strokovnjaki pa ni bil podkrepljen z dejstvi. V informacijah iz aurignaciena, iz obdobja pred 40.000 do 28.000, ko se je odločalo o usodi obeh vrst, je bilo preveč vrzeli. Šele v novejšem času so se stvari spremenile. Strokovnjaki za izotopsko kemijo v izvrstno opremljenih laboratorijih, strokovnjaki za analizo fosilnega peloda in paleoklimatologi osvetljujejo kritično obdobje. Genetiki iz skeletov iz pradavnine ekstrahirajo dedno zasnovo, antropologi računalniško simulirajo mehke dele neandertalcev. Obstaja pa tudi obilica novih najdb kosti, najpomembnejših biozgodovinskih dokumentov.
Te najdbe so v stroki sprožile hudo zmedo. Obe raziskovalni frakciji sta vznemirjeni: v zmoti so bili tako zagovorniki bliskovite vojne kot zagovorniki teze o Ijubimkanju.
-Najprej je bila ovržena ideja o mešanju vrst. Genetiki munchenske univerze so iz kosti neandertalca ekstrahirali dedno zasnovo, ki je takšna, kot bi bila od kakega biološkega zunajzemeljskega bitja. Vodja raziskave Svante Paabo pravi: "Nobenih dokazov ni, da bi neandertalci bistveno prispevali k naboru genov današnjih ljudi."
- Sledil je udarec za gensko frakcijo: določitev starosti zoba iz Zafarraye. Tudi fosilu neandertalca iz velikanske jame Vindija (Hrvaška) so pripisali osupljivo starost od 28.000 do 29.000 let. Tubingenški prazgodovinar Nicholas Conard to takole komentira: "Teza o hitrem osvajanju je s tem passe."
Poleg tega bo treba mnenje spremeniti tudi zaradi drugih povsem novih spoznanj. Homo sapiens se potemtakem nikakor ni bojeval z robatim topoglavcem. To dokazujejo tri glavne ugotovitve:
- neandertalci so nosili nakit in izdelovali natančno orožje;
-vjužni Franciji in Italiji so imeli kulturna središča;
-na prodiranje Homo sapiensa so se odzvali z neke vrste oboroževalno tekmo.
Nov pogled na stvari, ki je dokumentiran v ameriški strokovni reviji Current Anthropology, je naredil močan vtis. V njej je skupina francoskih prazgodovinarjev, ki jih vodi Francesco d'Errico, opisala orodje, ki so ga neandertalci izdelovali na področju od pariške kotline do južne Italije.
Samo v jami Arcy-sur-Cure je skupina naštela 36 'osebnih okraskov': okrašene lisičje zobe, bisere iz slonovine in ostanke prstanov. Avtorji so prepričani, da te ugotovitve dopuščajo le en sklep: neandertalci so bili "povsem kultivirana človeška bitja".
Sta torej drug ob drugega trčila dva kamenodobna tekmeca? So raziskovalci na sledi ledenodobni hladni vojni? So neandertalci v sporu s svojimi bratranci ustvarili paralelni kulturni svet?
Posledice tega spoznanja so daljnosežne. Ne le, da se je sedaj neandertalski Rambo izkazal za Supermana, tudi izvor človeške kulture se kaže v povsem novi luči.
Pred približno 100.000 leti je bil Homo sapiens v Afriki anatomsko zrel, kljub temu pa je bil tempo inovacij nerazložljivo počasen. Do "velikega poka" naj bi prišlo šele pred 40.000 leti. Človek je z nadzvočno hitrostjo mutiral v Ijubitelja umetnosti, slikarja, izdelovalca orožja in sprožil osupljivo kognitivno in kulturno revolucijo.
Sedaj se nenadoma ponuja razlaga za to skrivnostno storilnostno erupcijo. Homo sapiens je, ko se je začel priseljevati v Evropo, naletel na enakovrednega tekmeca, ki mu je odrekal pravico do ozemlja.
Nakit, reliefi, rezila iz kosti - vse te pridobitve, ki so se nenadoma pojavile v aurignacienu, naj bi potemtakem bile posledica tekmovanja. K vrhunskim kulturnim dosežkom je obe vrsti spodbodel šele njun stik.

Umetniki preživetja v mrazu

Teza o pratekmi kot gibalu celotne kulture je v velikem nasprotju s predstavo o svetu ki so jo imeli prazgodovinarli do sedaj. Že od samega začetka so bili neandertalci na slabem glasu zaradi svoje domnevne duhovne manjvrednosti. Ko se je leta 1856 v kamnolomu doline Neandertal v bližini Dusseldorfa pojavil primerek, po katerem so vrsto poimenovali, so si bili učenjaki takoj edini: kosti izvirajo od "surovega praljudstva", od "rodu topoglavcev". Zgodnji plastični modeli v muzejih so se zgledovali po klišeju primitivca. Silaka so predstavljali kot pomilovanja viedno pojavo, kot pasivnega in bolehnega kretena. Risarji so si zamislih tepca z bikovskim vratom in opičjo poraščenostlo.
Pod kritičnim očesom "nove arheologije" v osemdesetih letih je bil evropski staroselec degradiran v nerodo, ki ni sposobna živeti v dvoje ali si ustvariti družine v bitje, ki svojih umrlih ne pokopava in je motorično zavrto. Lewis Binford, nestor gibanja, je neandertalca spremenil celo v mrhovinarja. S svojim okornim orodjem naj bi si od časa do časa ujel kvečjemu kakega zajca.
Za tem nazorom se skriva dejstvo, da se ima človek že od nekdaj za bitje posebne vrste. V svetem pismu nastopa kot božji izvoljenec. V grški mitologiji mu Prometej pokloni ogenj. Le človek naj bi bil sposoben ustvariti delovna sredstva, je menil Karl Marx.
Tudi znanost o prazgodovini se je cele generacije zgledovala po tej dogmi. Če so med izkopavanji naleteli na nakit ali natančno izdelana kamena rezila, so jih avtomatično pripisali Homo sapiensu. Le njemu so raziskovalci pripisovali duha in umetniški čut, socialno vedenje in abstraktno mišljenje.
Toda pregrada med inteligentnim Homo faberjem na eni strani in preprostim ostankom hominida na drugi se začenja rušiti. Tako so strokovnjaki šele pred kratkim izvedeli, da korenine številnih kulturnih izdelkov segajo mnogo dlje v preteklost, kakor so si predstavljall.
Najdbe dokazujejo, da je že Homo erectus pred 400.000 leti z velikimi sulicami zalezoval hitre kopitarje.
Doslej najbolj osupljive dokaze je predstavil arheolog Hartmut Thieme. V Schoningenu, severno od Harza, so doslej pod njegovim vodstvom izkopavali 8 kopij, izrezljanih iz majhnih smrek, ožgano palico, za katero domnevajo, da je rabila za "raženj", ter na obeh straneh zašiljeno leseno kopje, dolgo 78 centimetrov.
Odkritje teh predmetov - gre za najstarejše v celoti ohranjeno leseno orožje - odmeva po vsem svetu. "Ob tem arheološkem odkritju ostajamo brez besed " so zapisali v strokovni reviji Nature. Artefakti, konzervirani v sedimentu, so utišali vse dvomljivce: že Homo erectus je bil sposoben daljnovidno načrtovati lov na veliko divjad s posebnim orožjem.
Ko se je pred kakimi 200.000 leti na prizorišču pojavil neandertalec, je bil lov na divjad brez dvoma že izpiljen. Bitje se je - s kopji, bodali in orodjem za klanje-vedno strumneje prebijalo v vedno višje ležeče predele mrzlega severa.
Toda mraz biotopa je bil poplačan z neizčrpno ponudbo hrane. V tundri so se pasli severni jeleni in črede bizonov. Po stepi so se potikali dlakavi nosorogi in orjaški jeleni. Prav zaradi neporaščenosti z gozdom je bila pokrajina tako bogata. Livade, poraščene s travo in zelmi, so bile za kopitarje obljubljena dežela; ponudba paše je bila takrat do desetkrat večja kot danes.
Plemena so po svojih revirjih potovala v majhnih lovskih skupinah. Pozimi so počivale v votlinah. Poleti so nemirno pohajkovale po stepi in spale v šotorih iz kož. Ob večerih je prasketal taborni ogenj, zaneten s pomočjo pirita in netiva. Ustaljeni tabori so bili izjema. Gostoto prebivalstva ocenjujejo na 0,1 do 0,2 osebe na kvadratni kilometer.
Tršati neandertalec je bil na subarktično klimo odlično prilagojen. Njegov težki skelet so obdajale nabite mišice. Ogromna nosna votlina, nekakšen predprostor za ogrevanje mrzlega zraka je preprečevala nahod in hripavost. Korenjak je bil zaščiten tudi pred premrlimi prsti: imel je kratke debele prste, z nohti, velikimi kot kovanci za 1 marko. Kakor kažejo najdeni skeleti dojenčkov, se je že zgradba okostja močno razlikovala od sodobnega človeka.
Najbolj presenetljivi pri tej vrsti pa so njeni možgani. Pri skeletu iz jame Amud so izmerili volumen lobanje: 1740 kubičnih centimetrov današnji človek jih ima v povprečju le 1400. Evolucijski biologi so si edini, da je bil tako impozanten razvoj možganov mogoč le zato, ker so zgodnji hominidi več tisočletij jedli zelo kakovostne živalske beljakovine.
Posebne kemijske preiskave fosilnih okostij so sume okrepile. Zgradba kosti neandertalcev je bolj mesojeda kot pri mesojedih, ali povedano drugače: fantje so vztrajno goltali meso-zjutraj pečenko, opoldne drobovje, zvečer file Stroganof.
To ne preseneča. Z ovsenimi kosmiči tundra ni mogla postreči. Morda le s kako kislico proti ustnemu zadahu, s prgiščem jagod. Sicer pa je veljalo pravilo, da je bilo rastlinske hrane tem manj, čim močneje so pihale ledene sape s severa.
Za nadomestilo pa je v izobilju poskrbela favna. Po goščavi so šelesteli tolsti bobri in moškatni biki. En severni jelen je štiričlanski družini zagotovil živeža za najmanj teden dni. Veliko pozornost zbuja najdišče SalzgitterLebenstedt, kjer strokovnjaki iz muzeja v Mainzu proučujejo gaj, poln kosti. V zemlji so našli kakih 3000 ostankov okostij severnih jelenov, mamutov, konjev in bizonov.
Ureznine na kosteh pričajo, da so lovci živalim sistematično rezali noge, iz kosti severnih jelenov so vselej pobrali tudi kostni mozeg. Lebenstedt je postregel tudi z osupljivimi dokazi o rokodelskih spretnostih neandertalcev. Številna mamutova rebra so zašiljena, členki predelani v gorjače. Odrezano jelenje rogovje, ki je videti kot hokejska palica, je verjetno rabilo za izkopavanje. Najatraktivnejša najdba, 6,3 centimetra dolga konica kopja, je bila izrezljana iz nosorogovega okostja. Strokovnjaki pravijo, da so ti izdelki brez primere. Verjetno so bila na pojedino po množičnem lovu povabljena tudi sosednja plemena. Pospramti je bilo treba cele gore kuhanega in na žaru pečenega mesa. Odrasli mamut je nudil več ton mesa, njegovo srce je tehtalo 25 kilogramov. Prazgodovinar Weniger trdi: "Nažirali so se do onemoglosti."
Neandertalcem verjetno skladiščenje mesa ni bilo tuje. Shranjevali naj bi ga v večnem ledu, poleti pa v mrzlih votlinah. Strokovnjaki razpravljalo tudi o možnosti izdelave pemikana: pri tem postopku se posušeno meso premeša z jagodičjem in prelije z vročo maščobo. Krepki in vitalni nomad je kmalu zavzel ogromna področja. Pred 80.000 leti je naseljeval obale Črnega morja, podil se je po Libanonu in okoli Neaplja, iz Portugalske se je oziral proti Atlantiku. Le severno od 55. širinske stopinje je bilo življenje nemogoče, ker so pot zapirale ledeniške gmote.
Kljub temu življenje ni bilo lahko. Težave je vedno znova povzročal jamski medved, ki je plemenom ogrožal kvartirje. Ko so se pozimi podali v svoja zaklonišča, se jim je ta 900 kilogramov težki medo nemalokrat postavil po robu. Kdor pri napadu ni dobro ciljal, je potreboval dežurnega zdravnika - šamana.
Tudi boj proti mamutu je bil zelo tvegan. Lovci so morali svoja lesena kopja metati od blizu - slonova koža je debela 2 centimetra. Običajno so bile živali po napadu le ranjene in so pobesnelo napadale svoje mučitelje. Šele več dni pozneje so v bolečinah poginile.
Najdena neandertalska okostja pa kažejo, da so tudi napadalci skupili hude rane. Ameriški antropolog Trinkaus, ki je lani pregledal na ducate fosilov, je odkril vdrte lobanje, zlomljene roke in zdrobljena rebra.
Obstajajo tudi znamenja kulta mrtvih, pa četudi pičla. V Franciji so v kraju La Ferrassie naleteli na zagrebeno okostje 15 dni starega dojenčka, v Iraku pa na nekakšen cvetlični grob - ob odraslem mrliču so našli cvetni prah.
Toda tovrstni pokopi so izjema. Neandertalci s svojimi pokojniki niso vselej preveč obzirno ravnali. Od 300 skeletov so le 4 odstotki za silo ohranjeni. Največkrat so ohranjene le posamezne kosti, ki so pogosto posejane s praskami, v katerih tičijo drobni koščki kresilnega kamna. Antropolog Wilfried Henke iz Mainza je prepričan, da je to jasen dokaz 'razkosavanja trupel'.
Tovrstnih srhljivih navad si ni težko predstavljati: klima ledene dobe humanosti ni bila naklonjena, Na prvem mestu je bil boj za preživetje.
Veliko nevarnost so predstavljala obdobja kratkotrajnih otoplitev: s sončno pripeko so se spet pojavili gozdovi, travnata območja so izginila, z njimi pa tudi pasoče se črede.
Obstajala pa so tudi obdobja, v katerih se je povprečna temperatura v dvajsetih letih znižala do 8 stopinj. S severa so se začele približevati ledene plošče. Taka krizna obdobja so občutno zdesetkala plemena.
Toda to so zgolj ugibanja. Obstajajo dokazi, da so se prebivalci tundre v obdobjih neugodnih vremenskih razmer začeli umikati na jug. Pred približno 80.000 leti, ko je nastopilo ekstremno mrzlo obdobje, se je začel eksodus proti Levantu. V izraelskih votlinah je ohranjenih ogromno kosti.
Neandertalci so se umaknili v prijetno tople parkovne površine. V sinajski puščavi je takrat rasla bujna trava, pokrajino so pokrivale breze in grmičevje. Toda v obljubljeni deželi so severnjaki prvič naleteli na bitje, ki je zapečatilo njihovo usodo: na nežno grajenega Homo sapiensa.

Zmagoslavje Ijudi

Mnogi strokovnjaki so si trk obeh vrst predstavljali kot prijetno kramljanje. Levant naj bi bil dokaz "mirnega sožitja". V resnici pa ostanki po votlinah kažejo drugače. Po novejših raziskavah naj bi bil anatomsko sodobni človek nenadoma pregnan s tega območja in odrinjen v svojo pradomovino Afriko.
Pred kratkim je ameriški paleontolog John Shea raziskal 58 jam v Izraelu, Jordaniji in Libanonu. Obe vrsti sta v tistem času izdelovali 3 do 4 vrste kamenih konic. Pri kopjih z roženim rezilom, dragocenem orožju, ki se je uporabljalo le pri težavnem lovu na konje in kozoroge, so bili neandertalci precej uspešnejši. V njihovih taborih je bila proizvodnja te vrste orožja 28 krat večja.
V tem času je vladar severne hemisfere, gospodar tajge in tundre in kralj ledene puščave še lahko branil svoj biotop.
Toda nadležnež iz Afrike ni odnehal. Po ugotovitvah genetikov je Homo sapiens pred 50.000 do 60.000 leti ponovil naskok. Na pot pa se je po vsej verjetnosti odpravilo le 2000 drznežev. Njihovo pot so strokovnjaki že davno rekonstruirali: Evropo naj bi obšli in se usmerili proti Črnemu morju in naprej proti Vzhodu. Nato so prodrli v Indijo in Avstralijo.
Odločilen pa je bil njihov pohod proti zahodu. Conard meni, da so kolonialisti štartali od Črnega morja in sledili toku Donave. Tokrat so jurišni odredi naglo napredovali, zagotovo je k temu pripomoglo tudi takratno toplo obdobje. Šele prejšnji teden je prazgodovmar Damel Richter postregel z osupljivo datacijo: fosili iz jame Geif3enklosterle pri Ulmu dokazujejo, da je Homo sapiens dosegel zgornji tok Donave že pred 40.000 leti - več kot 5000 let prej, kot so mislili doslej.
V Švabski Juri so v številnih kraških jamah našli neverjetne artefakte: strgala, dleta, svedre, dve flavti iz kosti in številne skulpture. To so najstarejše umetnine na svetu.
Samo v jami pri Vogelherdu so našli 11 živalskih kipcev iz slonovine: drobne upodobitve mamutov, divjih mačk in nosoroga. V neki drugi katakombi je ležal - popolnoma zdrobljen'levji človek'. Plastika, izrezljana iz mamutovega zoba, je visoka 30 cm in predstavlja vzorčni primer paleolitske revolucije.
V Švabski Juri se je ohranila tudi prva upodobitev človeka. Slonokoščeni relief, ki prikazuje človeka z dvignjenimi rokami in kopitastimi nogami, ni večji od znamke. Po vsej verjetnosti predstavlja molivca ali šamana.
Portugalski strokovnjak Joao Zilhao je za te dragotrne iz Švabske takoj našel preprosto razlago: človek je postal kipar, ker je zagledal neandertalčevo grimaso.
Najnovejše datacije jasno dokazujejo, daje Homo sapiensa, ko se je nastanil v votlini pri Geif3enklosterle, obdajal svet mišičastih tujcev. Le slabih 400 kilometrov vstran so v Mettmannu ob tabornem ognju sedeli neandertalci. Natanko v tem času je pričel človek z osebnimi ornamenti poudarjati svoj socialni ložaj. Pojavila se je hierarhila. Z nakitom je ustvarjen avtonomni duhovni kod, označevalni sistem za določanje položaja v skupini in hkrati za ločevanje od okolice.
Povod za to bi utegnilo biti srečanje z neandertalcem. Soočenje z dvonožcem, ki mu je bil podoben, je v Homo sapiensu zagotovo sprožilo vprašanja o lastni identiteti. D'Errico je prepričan, da je stik obeh vrst povzročil eksplozijo, katere posledica je bila uporaba simbolov na obeh straneh.
Znanost morda nikoli ne bo mogla odgovoriti na vprašanje, kakšno je bilo srečanje bratrancev. Sta se ignorirala? Sta drug drugemu priznavala, da sta človeškega izvora? Ali pa so drug v drugem videli le lovski plen?
Razmere za mirno sobivanje so bile slabe. Eden od problemov je bila gotovo komunikacija. Bratranca bi se lahko med seboj sporazumevala kvečjemu s kretnjami.
Tudi njun anatomski "outfit" se je drastično razlikoval. Manjkalo ni niti drugih razlogov za konflikt: obe vrsti sta zasedali isto ekološko nišo, uporabljali sta iste votline in lovili isto divjad. Za newyorškega prazgodovinarja Iana Tattersala je primer jasen: neandertalci so bili eliminirani v neposrednem stiku ali posredno v ekonomski tekmi.
Po najnovejših spoznanjih je Homo sapiens naletel na odpor predvsem na zahodu. Njegov prodor proti Franciji je bil onemogočan 6000 let. Conard predlaga: "Preveriti moramo, ali so bile na Renu in Roni meje."
Na drugem bregu je bilo kultivirano ozemlje sovražnikov. Neandertalci, ki so tam živeli, so v kulturi ubrali povsem samostojno alternativno pot. Svoje pokojnike so posipavali z rdečo kredo in z novim orožjem lovili koze in severne jelene. Moški so za pasom nosili okrašena bodala iz kosti. Rokodelci so iz slonovine žagali prstane.
Nova skeletna najdba v Italiji potrjuje, da so se skrivnostni nasprotniki Homo sapiensa odlikovali tudi z visoko razvito izdelavo kamenih rezil. V Current Anrhropology so zapisali, da je bil to temelj njihove moči, ki je segala od Kantabrijskega gorovja do Pariške kotline.
Na koncu je padla tudi ta trdnjava. Pred približno 33.000 leti so neandertalci izginiti iz svojih sredozemskih središč. V votlinah pride do naglih sprememb. Pojavijo se sledovi Homo sapiensa. Je general Kremenček prešel v napad? Začudenje zbuja predvsem dejstvo, da so prav v južni Franciji, nekdanji trdnjavi neandertalcev, kmalu zatem nastale mojstrske poslikave v jami Chauvet - skoraj tako kot če bi okupatorji sredi sovražnega ozemlja razobesili svoj prapor. Conard je prepričan, da je vsaj občasno prihajalo do konfliktov.
Toda strokovnjaki ne izključujejo tudi manj dramatične možnosti: izčrpanosti zaradi tekmovalnosti. Neandertalec je začel v kulturnem finišu počasi zaostajati.
Vse kaže, da je imel Homo sapiens bolje razvito socialno strukturo in občutek pripadnosti. Morda je pri preganjanju krepkih nasprotnikov iz revirja na pomoč poklical strice iz sosednjih plemen. Ali pa je bil v primerjavi z dobrodušnim divjakom bolj diaboličen in je v obračunih posegal po zlobnejših sredstvih? Vsekakor je bilo hiranje dolgotrajno.
Za poražence je sledilo slovo od Francije. Zaprli so se v svoja zadnja pribežališča. Na goratem balkanskem področju so živeli še pred 28.000 leti. Vsaj tako dolgo je v njihovih rokah ostal Krim.
Najdlje so branili fronto ob reki Ebro v Španiji. Zadnji predstavniki neandertalske vrste so se zbrali južno od te demografske meje in tam nestavno končali. Zafarraya v bližini Malage predstavlja zadnje dejanje. V boju za preživetje je zmagal Homo sapiens.
V ledenodobni Evropi sta si več kot 10.000 let nasproti stali dve skoraj enakovredni človeški vrsti. Neandertalcu, bratrancu in rivalu, se Homo sapiens lahko zahvali za rojstvo kulture. Istočasno so nova odkritja vrgla grd madež na človeško prazgodovino. Najverjetnejeje Homo sapiens z orožjem vdrl v Evropo, izkoristil sleherno slabost svojega nasprotnika in na koncu to kultivirano bitje spravil s poti. Ameriški raziskovalec Peter Ward se sprašuje: "Je genocid pravi izraz za naš odnos do neandertalca?" Nesporno je, da je po zmagi svet človeka zasijal svetleje kot kdajkoli prej. Osvojil je Sibirijo in kmalu zatem naskocil še Ameriko. Nečimrno se je ovesil z okrasjem, amuleti in preluknjanimi školjkami.
Vrhunec razkošja predstavlja pokopališče v Sungiru. Ledenodobni lovci so bili deležni svečanega in razkošnega pogreba in oprave. Raziskovalci so izračunali, da je bilo samo za izdelava biserov iz slonovine potrebnih 26.000 ur dela.
Grobnica pa je prinesla tudi prvi konkretni dokaz, da je bil cilj zmagoslavnega pohoda ljudi uničenje neandertalcev. V grobišču so strokovnjaki našli tudi veliko stegnenico z odsekanimi členki. Mozgovna votlina mogočnega skeletaje bila napolnjena s prahom okre - žrtvenega dodatka.
Toda katero žival so zaklali? Tudi na to vgrašanje so ruski arheologi našli odgovor: neandertalca.

 

 

 

še nekaj na to temo; marko zorko ; sobotna priloga 22.4.

Nadaljujem odkrivanje manj znanih resnic o znanih resnicah - kot lahko še najbolje opišem komentarje na članke, ki jih zadnje čase prebiram v Sobotni prilogi. S precejšnjo zamudo me je dosegla številka, v kateri so bile objavljene najnovejše raziskave o izgubljenem boju Homo neanderthalensisa z bratrancem Homo sapiensom. Potolažilo me je to, da je bila moja zamuda samo dva tedna, medtem ko so odkritja, o katerih je bil govor, zamujala za približno 30.000 let ali, kot bomo poskušali dokazati, za vsaj trideset let.

Izjemno bogato dokumentiran članek, ki se je končal s srhljivo klavno žrtvijo premaganca, je predstavljen kot nekaj novega v našem poznavanju komaj polpretekle zgodovine človekovega rodu, če upoštevamo na primer, kako bogato in dolgo pot imajo za seboj črvi in stonoge. Vendar je pred tridesetimi leti avtor, ki ga kar naprej citiramo - kar kaže na njegovo izjemno pronicljivost in vseobsežnost in mu daje pečat novega svetega pisma - to že vedel, samo nihče ga ni jemal resno, ker so mislili, da gre za ZF satiro. Govorimo seveda o Stanislavu Lemu in Zvezdnem dnevniku Ijona Tihega. Čeprav so stvari poznavalcem znane in je bilo v drugi zvezi nekaj povedano tudi v tem časopisu, ga vendar poslušajmo še enkrat, tokrat s strokovnim ušesom, ki smo si ga izostrili ob branju članka Smrtni boj ploskoglavcev.

Ko je v galaktični federaciji potekala razprava o tem, ali sprejeti človeštvo v zvezo ali ne, je nasprotnik projekta, delegat s Thubana, prišel na dan z osupljivimi resnicami o vrsti, ki sebe imenuje Homo sapiens. Takole je prebral iz Galaktične teratologije:
"V skladu s sprejeto sistematiko v naši galaksiji obsega tip abnormalne oblike Aberrantia (Izrojenci), ki se deli na Debilitales (Bebci) in Antisapientales (Protirazumski). V ta zadnji tip spadata razreda Canaliacaea (Ogabneži) in Necroludentia (Truplojedi). Med Truplojedi ločimo podrazrede Patricidiaceae (Očetobijci), Matriphagideae (Materojedi) in Lasciviaceae (Zoprneži ali Gnusneži). Gnusneže kot skrajno izrojene oblike klasificiramo na Cretininae (Tepce, npr. Cadaverium mordans, Truplogriz bedasti) in Horrorissimae (Zmešane, s klasičnim predstavnikom v osebi Trapca previdnega, Idiontus erectus gzeemsi). Nekateri od zmešancev tvorijo lastne psevdokulture; sem sodijo takšne vrste kot Anophilus belligerens, Zadoljub bojevniški, ali pa taki kakor tale navzoči primerek, plešast po vsem telesu, ki ga je našel Grammpluss v najbolj temnem zakotju naše galaksije Monstroteratum furiosum (Odurnež zmešani), ki sebe imenuje Homo sapiens. "

Ta nekoliko daljši odlomek je bil potreben zato, da bomo bolje razumeli ogorčenje, ki je prevzemalo delegata s Thubana, ko se je ozrl na nekega drugega predstavnika z Zemlje, ki pa ga, žal, ni več med nami:

"Med njegovimi predniki je le eden še zbujal nekaj upanja. To je bila vrsta Homo neanderthalensis. Bil je podoben sodobnemu človeku, imel je večjo vsebino lobanje, zato tudi večje možgane ali razum. Kot zbiralec gob, nagnjen k meditiranju, ljubitelj umetnosti, lagoden flegmatik bi brez dvoma zaslužil, da bi danes obravnavali vprašanje njegovega sprejema. Žal ga ni več med živimi. Popolnoma ga je pogubil, iztrebil z obličja Zemlje tako imenovani Homo sapiens. Pri tem pa še ni bilo dovolj strašnega bratomorilstva, zemeljski učenjaki so se lotili očrnjevanja iztrebljene žrtve, višji razum so pripisovali sebi, ne njej. "

Bodi dovolj! Iz članka v prilogi je razvidno, da smo zdaj sorodnika delno rehabilitirali. Še zmeraj pa ne vemo natančno, koliko resnice je v trditvi, da je sapiens pojedel svojega prednika. O tem se je govorilo že pred desetletji, ko so našli neandertalčeve razbite kosti v bivališčih sapiensov. Tej tezi v prid govorijo nekatere besedne zveze, ki so se obdržale v naš čas, recimo: človek je dober, pri kosti je najboljše in podobno. Iz najnovejše raziskave pa razberemo, da naj bi šlo pri neandertalcu za samopožrtje in so ga poskušali razložiti z borbo za obstanek. In če bi bilo to res, še zmeraj ostane uganka, kako je poslednji neandertalec pojedel sam sebe.
Ni pa treba, da si predstavljamo eno ali drugo obliko požrtja tako krvoločno. Že dolgo je znano, da je za pot navzgor potrebno mešanje genetskega materiala. In kako to narediti, če pa si pripadniki različnih plemen niso všeč oziroma se ne gledajo radi ob tabornih ognjih, kot je bilo rečeno v članku?
Pred leti so delali poskus z deževniki. Z električnimi sunki so jim privzgojili reflekse, potem so jih zmleli, z njimi nahranili druge, še nepriučene deževnike, in glej, refleksi so delovali pri njih. Vzrok za bliskovit vzpon našega pradeda bi nemara lahko iskali tudi v požrtju iz intelektualnih razlogov - kdo bi razumel, kaj vse pride Naravi na misel, ko takole lenobno počiva ob sončnem zahodu, tokrat zahodu rceandertalca. Seveda pa je najbolj pomembno, da gre za pojedeno različnost, ki edina obeta novo kvaliteto. Slovenci, na primer, se kar naprej žremo med seboj, pa nismo zato nič pametnejši.

In če se spet obrnemo na znamenite doktorje, ki jih ne bomo več imenovali, ker so že dovolj znani - ne moremo mimo teorije o "razumni embalaži", ki pravi, da je človek pomemben zgolj kot nosilec genov, telo pa je nus produkt, ki se mu ni dalo izogniti ali pa je šlo za nesrečo v laboratoriju. Tako naj bi človek rabil samo kot embalaža, posoda za shranjevanje (opozarjamo na metaforo, ki na to namiguje, ko pravimo za nekoga, da "ni vreden počenega piskra") genetskega materiala, ki ga Narava namerava mešati. Geni, ki so bili mišljeni samo kot elementi za gradnjo "pametne materije", so podivjali. Namesto da bi bili samo nosilci lastnosti, so jih začeli proizvajati; nastali so izrastki, ki jih danes poznamo pod imenom "človek". Ali še drugače - človek je samo "divje meso" na genetskem podgobju. In v tej luči je popolnoma vseeno, ali je bil ta človek iz doline Neander ali iz pogorja Sapiens.
P. S.: Ne vemo, kaj nas čaka. Ko smo pred leti čakali, da pridemo na vrsto za pogovore v Evropski uniji, sma si zapomnili ta stavek: "O Sloveniji bomo govorili pri kosilu. "