Vendarle verovati?

Upanje vliva Bog ljubezen,
ne Bog oče

Tržna ekonomija poskuša pojasniti vse po vrsti, toda pri tem pozablja na ljubezen. In vendar nas morda določa ravno naša zmožnost ljubiti

Čaščenje je vidik vere, ki ga še dandanes težko razumem. Zamislimo si postulat o vsemogočnem bitju, ki - iz nam povsem nerazumljivih razlogov - ustvari nekaj, kar je drugačno od njega.
Zakaj neki naj bi to bitje od nas pričakovalo, da ga bomo častili? (Opravičujem se zaradi antropomorfizma.) Navsezadnje nismo prosili, da bi bili ustvarjeni. Naša življenja so pogosto težavna. Vemo, da človeški tirani, preobremenjeni z napuhom, hlepijo po čaščenju in oboževanju. Moralno brezhiben Bog pa naj bi bil po vseh pravilih brez takšnih pomanjkljivosti.

 

Zakaj je torej toliko ljudi vsako nedeljo na kolenih?
Takšni pomisleki, porojeni ob prebiranju Bertranda Russella, so me že kot najstnika pomagali odvrniti od vere. Tako moram skrušeno priznati, da mi je šele pred kratkim prišla v roke drobna, a udarna knjižica Love's Endeavour, Love's Expense izpod peresa W. H. Vanstona, upokojenega angleškega duhovnika. Avtor v njej poskuša opraviti s prevladujočo podobo Boga kot božanskega monarha. Če bi bila namreč ta podoba pravilna, priznava, potem bi imeli ljudje vso pravico, da se odvrnejo od takšnega boga.
Med razlogi, da se je Vanstone odločil za duhovniški stan, je bila izkušnja iz časa gospodarske depresije v tridesetih letih minulega stoletja, ko je videl, kako zelo je njegov oče omilil stiske svojih faranov. Njegov oče je bil delno vikar in delno socialni delavec: ljudem v težavah je ponudil več praktične pomoči kot katera koli druga prostovoljna skupina v tistem okrožju.
Ko pa je dve desetletji pozneje cerkveno službo nastopil njegov sin, avtor omenjene knjižice, je bil svet že zelo drugačen. Država je prevzela odgovornost za javni blagor, gospodarstvo je ponovno oživelo in se razcvetelo. Vanstone je bil na lepem obkrožen z Ijudmi, ki od njegove cerkve niso potrebovali ničesar in zato tudi niso bili pretirano navdušeni, da bi ji kar koli darovali. Bili so sicer vljudni, toda vero so pojmovali kot obliko vraževernosti, katere čas se je nepreklicno iztekel.
Vanstone je naglo izgubljal iluzije. Začel se je spraševati, ali nimajo morda njegovi farani prav. Cerkev morebiti res ni več pomembna. Kaj če so jo druge ustanove res potisnile na stranski tir?
Notranjo trdnost mu je uspelo ohraniti edinole s pomočjo globoko ukoreninjenega prepričanja, da Bog ljubi svojo stvaritev. In če nas Bog resnično ljubi, kaj nam to pove o njegovi dejanski naravi? A najprej - kaj sploh je ljubezen? To vprašanje danes nekako ni v modi. Kadar kdo govori o Ijubezni, ponavadi govori o svojih seksualnih podvigih.
Trenutno prevladujoči intelektualni diskurz se nagiba k definiciji ljubezni kot neizogibni posledici samega obstoja. Tržno gospodarstvo poskuša pojasniti vse - celo poroko in družinsko življenje - v okviru osebne koristi. Evolucijska biologija prodaja še bolj depresivno zgodbo. Naravna selekcija, pravi, je oblikovala naše možgane tako, kakor je oblikovala tudi naše telo. Skratka, smo organski stroji, ki se odzivajo drug na drugega na genetsko predprogramirani način. Ljubezen? Pozabite nanjo.
Toda Vanstone ni pripravljen pozabiti na ljubezen. Trdi, da nas določa ravno naša zmožnost Ijubiti. Resnična ljubezen, pravi, ima tri značilnosti. Prvič, drugače kakor njen ceneni nadomestek, denimo blagohotnost, ljubezen vsebuje brezmejno samopredajanje. Človek, ki ljubi drugega, ne pozna ovir in preprek: za ljubljeno osebo bo naredil kar koli, zanjo mu ne bo prehuda nobena žrtev.
Drugič, resnična Ijubezen je odvisna od volje drugega. Kadar nekoga ljubimo, ga ljubimo v njegovo dobro, ne v naše lastno. Ljubezen je torej nezdružljiva z vsakršnim poskusom nadzirati Ijubljeno osebo ali ji vsiljevati svojo voljo. Resnična ljubezen je tudi vselej potencialno tragična, saj nikdar ne moremo biti povsem gotovi, kakšen bo odziv ljubljene osebe. Prav lahko se zgodi, da jo ljubimo z vsem svojim bitjem, pa v zameno ne dobimo ničesar.
Tretja značilnost prave ljubezni je zatorej ranljivost. Kadar nekoga ljubimo, mu neizogibno podelimo moč nad nami. Ne moremo ljubiti in hkrati ostati odmaknjeni, zadržani in samozadostni. Ljubezen kot samodajanje je torej oblika predaje. Ne mi, ljubljena oseba odloči, kako uspešen bo naš ljubezenski podvig.
A če je ljubezen vse to, potem prevladujoča podoba Boga kot brezmejno močnega in hkrati povsem neodvisnega od tistega, kar je sam ustvaril kratko malo ne more biti prava. Če nas Bog resnično ljubi, je prej podoben zaskrbljenemu očetu s petimi otroki, dvema hipotekama in tremi službami. Predaja se nam do popolne izčrpanosti (saj ljubezen ne pozna meja); ne poskuša nas nadzirati (saj ljubezen ne dovoljuje nikakršnega omejevanja); in seveda je neizmerno ranljiv (saj je ljubezen vselej lahko zavrnjena). "Če je Bog ljubezen in če je vesolje njegova kreacija," piše Vanstone, "potem je Bog za blagor vesolja popolnoma izčrpan zaradi svojega vztrajnega, tveganega prizadevanja, katerega izid - triumf ali tragedija - ni več v njegovih rokah. Ta izid, najsi bo zmagovit ali tragičen, Bog pričakuje od svoje stvaritve. Čaka kakor umetnik ali kakor ljubimec, ki je dal od sebe vse, kar je mogel."
Boga bi morali razumeti, trdi Vanstone. A ne kot vladarja, ki zahteva našo popolno poslušnost, temveč kot brezmejno nežnega ljubimca, ki upa, da bo njegova ljubezen nekoč prepoznana. Ne za njegov lastni blagor, temveč za blagor tistih, ki jih Ijubi. Ljubezen, ki je ne prepoznamo in ki je ne prejmemo, je ljubezen, ki se je ne zavedamo. Je kakor svetloba žarometa, ki se prebija skozi temo - in vendar hkrati razsvetli vse okoli sebe.
Zamislimo si očeta, ki ima dva otroka in oba obravnava popolnoma enako. Toda hkrati si zamislimo, da eden od njiju tudi ve, da ga oče Ijubi. Ta otrok bo zagotovo neprimerno na boljšem kakor njegov brat. Zakaj? Ker je zavedanje, da je ljubljen, največje izmed vseh možnih daril - večje od katere koli ljubeznivosti, ki jih povezujemo z ljubeznijo. Tiste, ki so a priori prepričani, da je Bog mrtev, seveda ne bo premaknila nobena Vanstonova beseda. Navsezadnje Vanstone obstoja Boga ne dokaže nič bolje kot kateri koli drug teolog. Toda s proučevanjem ključnih odlik vsakega bitja, ki resnično ljubi, vsaj nakazuje možnost še neodločenim. Vanstonov umetniški Ijubimec, njegov ranljivi, izčrpani, vse prej kot vsemogočni in vsenadzirajoči Bog je bog, kakršnega si je mogoče vsaj zamisliti. V postmodernem obdobju demokracije tega nikakor ni mogoče reči za viktorijansko podobo Boga kot dobrohotnega despota: edini temelj za čaščenje takšnega Boga je razsodnost. To pa je kaj beden temelj za katero koli religijo.

Michael Prowse, Financial Times, London
Delo, 6. aprila 2002