Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 19
(Read 98509 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kaj je smisel življenja
Reply #60 - 05.03.2002 at 10:02:08
 
Quote:
lahko pa se zmenmo, da nobeden od nas nima v celoti prav in da si vsi želimo bit srečni ... ne vem če je kje kdo kdaj rekel, da noče bit srečen, po moje ne ... imamo potem le nekaj skupnega, nek smisel ...


Priznanje absurda po mojem prazvaprav temelji na spoznanju, da noben od nas nima bolj prav, vsaj nasprot drugim ne. Ni za trdit, da je to garancija za srečo, ampak vsaj v nesrečo z vsiljevanjem svojega smisla nakokrog druge pa sebe ne pehaš.   V tem je ena humanistična nota filozofije absurda, za katero je camus nobelovo nagrado dobil.

Še enkrat si upam trdit, da je eksitencializem kot filizofsko-literarna smer, posebej pa filozofija absurda, posameznika osvobodil suženjstva velikim idelogijam, religijam, nacionalizmom in drugim izmom, in ga usmeril vase. Noter v seb pa je našel kup enih  potencialov, s katerimi zdaj npr.

-  hočejo lakanovci (žižek!)  skozi ene psihoanalitične fore družbeno realnost zdravit

- hočejo bio-sociologi (ihan) posameznika pa njegovo mesto v družbi z njegovim genomom  osmslit

- hočejo socio-kognitivci  večino zaslug za kreiranje posameznika in družbe memom pripisat

- želijo postmodernistični novodobniki s kvantno-metafizično zavestjo  posameznika locirat pa na družbo linkat  

Zadeve se včasih prepletatjo, vse smeri pa stavijo na posmeznika, ki je deloma ali večinoma bodisi biloško bodisi kulturno  bodisi kozmično oblikovan, a v končni fazi sam in avtonomen.  

Vse filozofske smeri kažje na premik v smer iskanja smisla v sebi, tam najden smisel pa naj bi osmislil tudi našo družbeno bit, nadjaz. In ne obratno!

Kaj je to drugega kot to,  da s(m)o se bogovi še enkrat zmenili, da bodo/bomo smisel vase položili?  Da ga je zunaj absurdno iskat.

 
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: kaj je smisel življenja
Reply #61 - 05.03.2002 at 11:07:47
 
...Opis idealne družbe iz staroindijskih spisov (TRI RDEČE NITI): naziv zanjo je "varnašrama" in se nanaša na štiri redove (varne) in štiri stanove (ašrame), ki naravno sestavljajo vsako družbo. človekov stan določa vlogo v družbi oz. delovanje, red pa stopnjo osebnega razvoja...kasneje se je iz tega razvil kastni sistem, ki pa ne ustreza več prvotnemu cilju idealne družbe...smisel ideje o redovih (varnah) je, da naj bi se sleherni človek ukvarjal z dejavnostjo, s katero najbolj koristi sebi in družbi. to mu pomaga, da vzporedno veča učinkovitost, zadovoljstvo in duhovno osveščenost. Družba pa naj bi bila urejena tako, da posamezniku pomaga najti to dejavnost in ga zanjo čimbolje usposobi ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #62 - 05.03.2002 at 13:41:42
 
Magla wrote on 01.03.2002 at 22:08:12:

torej smisel se ne da povedat, ne da se ga pa zanikat...če ne prej pa takrat ko ti postane JASNO...takrat ti ga ni potrebno zanikat...ker ti je JASNO... in to točno tko kot pravi gape...V SRCU...
Čutim eno moč, energijo, ki izhaja iz dela telesa, kjer je srčna čakra in v tem čutenju je smisel sam po sebi...ni mi ga treba zagovarjat, ni mi ga treba pisat, ni mi ga treba dokazovat... to delam iz srca  Kiss


...in ko ti končno postane jasno - v srcu, veš da je vse kar delaš, čutiš....smiselno - v polni meri se zaveš življenja in samega sebe doživljaš kot pomemben delček v mozaiku, brez katerega ni moč sestaviti celote.  Celota te potrebuje in ti potrebuješ njo. In ta občutek, ko začutiš silno energijo, ki izhaja iz srčne čakre, je fantastičen! ...

Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
Susi13
4
****
Offline

***...ujeta v večnost
minljivega trenutka...***

Posts: 319
Medvode
Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #63 - 05.03.2002 at 14:25:07
 
Magla, zelo enostavno... ker si dovoljujem samo to, da je, brez, da bi ga pretirano omejevala... Že itak sem preveč omejena... Zakaj bi omejila še dani trenutek z iskanjem smisla v njem? Lažje, bolj prav,... nenavsezadnje: bolj sem jaz, če samo živim v danem trenutku. Sem. Delujem. Živim! Ne potrebujem smisla za prej našteto. Mogoče obstaja nek smisel, ki je meni edini ali pa skupen nam vsem. Mogoče. Vendar ga ne iščem, ga ne živim, ga ne diham,... Me ne žene naprej!
V danem trenutku je moje razmišljanje, dojemanje,... tako. Mogoče ga bom kdaj spremenila. Ali pa ne. Vseeno mi je. Ker mi je nepomembno. Zato ne obstaja...

Suzana Roll Eyes

***Zakaj bi omejila dano omejitev?...Želim si razprostreti krila in poleteti...***
Back to top
 

*...Trenutek...*
WWW WWW Susi13 fonci99@yahoo.com  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: kaj je smisel življenja
Reply #64 - 05.03.2002 at 14:45:31
 
[quote]
...in ko ti končno postane jasno - v srcu, veš da je vse kar delaš, čutiš....smiselno - v polni meri se zaveš življenja in samega sebe doživljaš kot pomemben delček v mozaiku, brez katerega ni moč sestaviti celote..

zelo lepo, Le-ona...v zgornjem prispevku sem le nakazala, kako so nekateri narodi že zdavnaj doumeli pomen duhovnega vidika na tej poti... zahodni "razviti" svet (kamor spadamo) to zanika in zato poti do samouresničitve vodijo preko trpljenja ali pa tudi ne ... ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #65 - 05.03.2002 at 15:02:12
 
Susi13 wrote on 05.03.2002 at 14:25:07:

***Zakaj bi omejila dano omejitev?...Želim si razprostreti krila in poleteti...***


Suzana ni potrebno omejevati danih omejitev. Ti le razprostri krila in poleti, kajti lepo se je osvoboditi vseh spon in svobodno zadihati ali kot praviš Ti - poleteti! Zakaj ne? Če močno želiš in v tej smeri tudi kaj narediš - se želja zanesljivo izpolni - verjemi (iz izkušenj govorim).

Lepo se imej in ...
Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kaj je smisel življenja
Reply #66 - 06.03.2002 at 11:03:24
 
Sem hotu prikazat, da kakorkoli se iskanja, priznanja  al pa zanikanja smisla lotevamo, zmerom se nazaj vase zatečemo. V zavest, srce, čakre, gene, meme ali pa psiho-kemične procese.

Ampak ker smo družbena bitja, je vprašanje smisla hočeš-nočeš tud družbeno pogejeno. Vida je primer iz ved navedla, kako naj bi bila posameznik pa družba tako usklajena, da se posamezniku sploh ne bi blo treba o smislu spraševat. Ker spraševat se začneš, ko gresta ti pa družba vsaksebi.

Raziskave kažejo, da je samomorilnost pri nas zato tako velika, ker posameznik ni sposoben izpolnit pričakovanj, ki jih postavlja družba prednej. To človek ponotranji v lastno manjvrednost, ne vid več smisla se v eni izolaciji matrat in se gre rajš ubit. Pri  nekaterih gre  tud za  psihično nestabilnost, ampak pri večini samomorilcev ne gre tolk za bolezen kot za socialni faktor, ki samouničevalno kemijo v možganih sproži.

Kaj storit?

Kot sem že reku, se nima smisla izolirat, ker virus svoje  družbene pogojenosti  ti že v seb nosiš in te bo slej ko prej začel uničevat.  Nima se smisla tud zanikat pa družbi razdajat, ker boš svojo induvidualnost še bolj na družbene vrednoste navesu, se v njih in z njimi vred zgubu.

Je treba smisel v eni osrediščenosti najt, se upirat pa prilagajat tako sebe družbi kot družbo tebi.

Se je treba naučit srce odpret pa mu zaupat, da bo z možgansko kemijo že znalo tako upravljat, da ji ne bo uspelo volje v srčno utripanje vzet.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #67 - 06.03.2002 at 13:51:48
 
titud wrote on 06.03.2002 at 11:03:24:

Se je treba naučit srce odpret pa mu zaupat, da bo z možgansko kemijo že znalo tako upravljat, da ji ne bo uspelo volje v srčno utripanje vzet.


Wow, kako lepa misel, Titud! Si jo bom zapisala v tist zvešček, kjer imam zapisane misli velikih in malo manj velikih modrecev! ...

Obilo ...    želim, pa mnogo volje v  ... !
Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kaj je smisel življenja
Reply #68 - 07.03.2002 at 14:05:33
 
Hvala, le-ona, ampak mene je najprej zaskrbel, če je kakšna tipkarska napaka not. Začuda so samo slovnične, sem se kot zgleda res fino potrudu...
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #69 - 29.04.2002 at 19:08:40
 
Kaj ko bi postal vaš smisel (pa čeprav ne življenja) nekaj povedati tako, da vas bo razumela tudi kakšna članica kmečkih žena?! A?! A?!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: kaj je smisel življenja
Reply #70 - 29.04.2002 at 19:22:10
 
Samonekdo !

Pa ne rečt,da tudi jaz preveč filozofiram,ali pa,da sem nerazumljiv. Smiley

Smisel življenja je življenje samo.
Smiley

Pa povej ti na svoj način.Da bomo videli kako ti razmišljaš in si predstavljaš smisel Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #71 - 29.04.2002 at 20:15:30
 
Smisel življenja, comp. Težko bi rekla. Mogoče se še najbolj približam, ko rečem, da je zame smisel v uresničevanju majhnih ciljev. Pa tudi tistih, za ketere mislim, da so majhni, potem pa se izkaže, da niso.
Tako so majhni cilji zame priti na Triglav, ne Himalajo, poskrbeti, da me bodo imeli radi moji, ne cela Slovenija, osrečiti par, ne vse, biti človek, ne velik človek...

Kar se pa tiče:
Pa ne rečt,da tudi jaz preveč filozofiram,ali pa,da sem nerazumljiv.  

Saj veš, veš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: kaj je smisel življenja
Reply #72 - 29.04.2002 at 20:39:44
 
Moj namen je pa samo biti to ,kar sem.

Lahko me ima rad samo en človek ali pa celi svet.

Res ne vem,zakaj bi si delal omejitve. ???

Ja,pa tudi to je,da nekdo tudi mora biti "velik človek",ker če mi ne bomo,bodo še naprej tisti sebičneži,dobri ljudje pa bomo še vedno v senci.
To,da je treba biti skromen,pa priden,pa govorijo le tisti,ki si želijo ljudi podrejati (vlada,cerkev...).

Pa je to naš smisel ? Biti v senci sebičnežev ? Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #73 - 30.04.2002 at 09:00:23
 
Robi wrote on 29.04.2002 at 19:22:10:
Smisel življenja je življenje samo.


Res je comp, dragi forumski prijatelj! Življenje je podarjeno le redkim srečnežem - in mi smo med njimi! Torej bodimo srečni, da živimo, kajti SMISEL ŽIVLJENJA JE ŽIVLJENJE SAMO - torej smisel življenja je ŽIVETI!

Tebi, comp in vsem forumašem želim prijetne proste dni, obilo sonca in dobrega počutja! Imejte se radi!

Poljubčke za vse!
Le-ona
Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: kaj je smisel življenja
Reply #74 - 30.04.2002 at 22:14:30
 
Comp.

Kdo pa je človek brez omejitev?

Seveda si delaš omejitve, če si jih ne boš, potem boš šel v skrajnosti. OBE. Torej, dobro in slabo.

Kaj potem? Se omejuješ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 19