Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 14 15 16 17 
(Read 47092 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #225 - 29.03.2011 at 13:07:36
 
Quote:
Potrebo vidiš zato, ker vedno gledaš iz ločenosti to je iz svojega jaza. Jaz bo vedno vzpostavil nek odnos. In to je ta iluzija o kateri govorijo filozofi. Narediš platno in si na beli strani platna, resnica je na poslikani strani v enosti.

Lp,Igor

Jaz ni  rezultat/posledica  ločenosti ali celo izobčenosti, iz katrega bi izhajala potreba po ponovni združitvi/povezavi (re-ligio v religioznem pomenu ponovnega združevanja razdruženega ali potrebe  umeščanju v 'big picture' v bolj posvetni filozofski govorici). Jaz  je  že edinstven plod/rezultat združitve ('ljubezenskega akta'), tko da ljubezen je imanetno (notranje) stanje jaza, ki zgolj teži k realiziciji na svoj edinstven način. Od tod moje prepričanje, da ljubezen ustvrja trajno potrebo po  inovivaciji  načinov svoje realizacije in da je to tisto, kar se evolucijsko potrjuje kot resnično.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #226 - 29.03.2011 at 14:01:51
 
Ločenost sem opisal zgolj zaradi tega, da sem jo opredmetil. V resnici je njegov smisel v združevanju. Kot pravim, to je ta iluzija.

Delovanje iz potrebe nam daje videz naključja, kar je negotovost. Uporabljamo različna orodja, ki jih potem nekje odložimo. Delo iz veselja ima sestavine neskončnosti saj se vanj vnaša naša nesmrtnost in se kaže kot trajnost. Jaz v obliki veselja je naša nesmrtnost. Življenje je zato v dualnosti (smrt-oživitev), tako kot ljubezen, ki ima dva pola, svobodo in obveznost. Harmonija je skladnost, sozvočje  dveh polov.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Trdi determinizem
Reply #227 - 29.03.2011 at 14:04:43
 
samo otroci pa nimajo jaza , jaz se ne rodi z telesom ampak je posledica vzgoje , evolucija pa tudi nima nic z jazom , jaz ljubi samo sam sebe fajne obcutke in temu rece ljubezen . Jaz mora imeti prepricanja in teorije da lahko obstaja .
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #228 - 29.03.2011 at 14:08:18
 
Devi wrote on 28.03.2011 at 16:03:26:
Poet wrote on 28.03.2011 at 15:14:48:
Tisti, ki pa ne prepozna pogojenosti, ki jih je sprejel njegov um od zunaj, je pa seveda še naprej "determiniran" ravno s temi pogojenostmi, katere ni presel v smislu, da bi jih ozavestil in se jim odrekel.

zavedanje nečesa še ne pomeni tud avtomatsko ozavestitve al pa ozdravljanje le-tega.
maš določene čustvene travme al pa pogojenosti (like fobije), ki jih zgolj razumsko ne moreš rešit.

Problem je v tem, da se ljudje oklepajo svojih čustvenih travm, oz. ljubijo dejstvo, da se zaradi svoje preteklosti lahko počutijo kot žrtve nekoga, saj jim to daje občutek pomembnosti in upravičenosti, da zdaj se pa lahko jezijo na cel svet. In ta občutek je izredno močan in zapeljiv, zato se ljudje največkrat ne želijo odpovedati svojim čustvenim travmam ampak jih do konca življenja negujejo in vanje vedno več vlagajo. Toliko o tem, da se jih ne da preseči - seveda se jih ne da preseči, če jih pa ljudje nočejo preseči in se vanje zaljubijo in v njih iščejo neko perverzno uteho.

Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #229 - 29.03.2011 at 14:11:18
 
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 14:04:43:
samo otroci pa nimajo jaza , jaz se ne rodi z telesom ampak je posledica vzgoje , evolucija pa tudi nima nic z jazom , jaz ljubi samo sam sebe fajne obcutke in temu rece ljubezen . Jaz mora imeti prepricanja in teorije da lahko obstaja .

Po mojem o tem titud govori. Če ne bi obstajala biološka podlaga za razvoj jaza (kompleksni človeški možgani, ki so sposobni ustvariti "center"), potem tudi vzgoja ne bi igrala nobene vloge. Torej jaz mora biti tudi biološko/vrstno pogojen, kot latentna matrica, ki se razvije zaradi ugodne stimulacije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #230 - 29.03.2011 at 15:13:05
 
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 14:04:43:
samo otroci pa nimajo jaza , jaz se ne rodi z telesom ampak je posledica vzgoje , evolucija pa tudi nima nic z jazom , jaz ljubi samo sam sebe fajne obcutke in temu rece ljubezen . Jaz mora imeti prepricanja in teorije da lahko obstaja .


Jaz so kot problem ustvarile religije, saj so jazu vcepile občutek ločenosti/razdruženosti z namenom,  da bil  ta svojo  imaneteno občutje združenosti prisiljen realizirat po točno predpisanem kodeksu, ki v kali zatrle vsako inovacijo.

Religijske (tradicionalne) skupnost, ki so so na tak način prevzele nadzor (ekskluzivo) nad realizacijo občutja stanja združenosti, so si vse po pravilu tako  zožile svojo evolucijsko nišo, da so zapadle v družbeno  anomijo oz. se razpršile na posameznike ( ki so jih predhodno same skreirale kot rečeno z namenom, da bi jih nadzirale).

Mi smo bolj ali manj dediči te družbene anomije, ki smo se, da bi se izvili iz nje, prisljeni najprej izvit iz podedovanega koncepta jaza,  da bi hrati lahko  inoviral način njegove realizacije, to je,  da bi ustvriti tako okolje, ki bo podpiralo jazovo  imanentno občutje (stanje) združenosti...            
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #231 - 29.03.2011 at 15:46:02
 
Poet wrote on 29.03.2011 at 14:11:18:
Po mojem o tem titud govori. Če ne bi obstajala biološka podlaga za razvoj jaza (kompleksni človeški možgani, ki so sposobni ustvariti "center"), potem tudi vzgoja ne bi igrala nobene vloge. Torej jaz mora biti tudi biološko/vrstno pogojen, kot latentna matrica, ki se razvije zaradi ugodne stimulacije.


Biološka (boljš rečeno anatomska) podalga v možganih za takšen koncept jaza je (antropološko gledano) obstajala že davno v zgodovini. Lahko bi rekli kot potencialna sposobnost, ki se je tradicionalnih in kasneje v modernih skupnostih realizirala pač  na način, ki ga je določalo socilano ozadje. Vsakokratno socialno ozadje pač določa drugačen način organizacije kognitivnih funkcij možganov, ustvarja nove (drugačne) koalicije, ki se kažejo v drugačnih načinih (samo)zavedanja.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #232 - 29.03.2011 at 17:50:02
 
Poet wrote on 29.03.2011 at 14:08:18:
Devi wrote on 28.03.2011 at 16:03:26:
Poet wrote on 28.03.2011 at 15:14:48:
Tisti, ki pa ne prepozna pogojenosti, ki jih je sprejel njegov um od zunaj, je pa seveda še naprej "determiniran" ravno s temi pogojenostmi, katere ni presel v smislu, da bi jih ozavestil in se jim odrekel.

zavedanje nečesa še ne pomeni tud avtomatsko ozavestitve al pa ozdravljanje le-tega.
maš določene čustvene travme al pa pogojenosti (like fobije), ki jih zgolj razumsko ne moreš rešit.

Problem je v tem, da se ljudje oklepajo svojih čustvenih travm, oz. ljubijo dejstvo, da se zaradi svoje preteklosti lahko počutijo kot žrtve nekoga, saj jim to daje občutek pomembnosti in upravičenosti, da zdaj se pa lahko jezijo na cel svet. In ta občutek je izredno močan in zapeljiv, zato se ljudje največkrat ne želijo odpovedati svojim čustvenim travmam ampak jih do konca življenja negujejo in vanje vedno več vlagajo. Toliko o tem, da se jih ne da preseči - seveda se jih ne da preseči, če jih pa ljudje nočejo preseči in se vanje zaljubijo in v njih iščejo neko perverzno uteho.

Lp

Mislim, da se tu ne gre za to, da "ljubijo". Nihče ne ljubi travm in bolečine.
Da se jih oklepajo, zgleda le na videz. to pa zato, ker drugače ne znajo razmišljati in dojemati realnosti, kot pa skozi tisto, kar jim povzroča same travme.
Ne moreš postati drug človek in izbrisati svojega spomina.
Razne travme ali pa fobije presežeš le s tem, da se izpostavljaš določenim izkušnjam, ki prikažejo zavesti, da na primer neka žival ni nevarna tako, kot smo jo doživeli kot otroci.
Quote:
Problem je v tem, da se ljudje oklepajo svojih čustvenih travm, oz. ljubijo dejstvo, da se zaradi svoje preteklosti lahko počutijo kot žrtve nekoga, saj jim to daje občutek pomembnosti in upravičenosti,

To je le posledica travm. Zaradi samih travm, dobiš občutek, da si žrtev, kar pa ne pomeni, da to ljubiš.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Trdi determinizem
Reply #233 - 29.03.2011 at 22:40:49
 
titud wrote on 29.03.2011 at 15:13:05:
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 14:04:43:
samo otroci pa nimajo jaza , jaz se ne rodi z telesom ampak je posledica vzgoje , evolucija pa tudi nima nic z jazom , jaz ljubi samo sam sebe fajne obcutke in temu rece ljubezen . Jaz mora imeti prepricanja in teorije da lahko obstaja .


Jaz so kot problem ustvarile religije, saj so jazu vcepile občutek ločenosti/razdruženosti z namenom,  da bil  ta svojo  imaneteno občutje združenosti prisiljen realizirat po točno predpisanem kodeksu, ki v kali zatrle vsako inovacijo.

Religijske (tradicionalne) skupnost, ki so so na tak način prevzele nadzor (ekskluzivo) nad realizacijo občutja stanja združenosti, so si vse po pravilu tako  zožile svojo evolucijsko nišo, da so zapadle v družbeno  anomijo oz. se razpršile na posameznike ( ki so jih predhodno same skreirale kot rečeno z namenom, da bi jih nadzirale).

Mi smo bolj ali manj dediči te družbene anomije, ki smo se, da bi se izvili iz nje, prisljeni najprej izvit iz podedovanega koncepta jaza,  da bi hrati lahko  inoviral način njegove realizacije, to je,  da bi ustvriti tako okolje, ki bo podpiralo jazovo  imanentno občutje (stanje) združenosti...            
Kdo je pa religijo ustvaril ?. Kaj pa zivali , tudi tam je ena vodja in mora biti nek jaz ki lahko igra vlogo. V bistvu je pa samo iluzija iz katere ne mores izstopit po svobodni volji ker je ni, jo ima samo jaz zato da lahko obstaja naprej. Kot sem rekel jaz rabi teorije zakaj kako in cemu da se lahko razvija in prilagaja stanju zavesti tako vzdrzuje navidezno igro nekega dogajanja .
Back to top
 
 
IP Logged
 
Poet
4
****
Offline


Posts: 403
Ljubljana
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #234 - 30.03.2011 at 07:38:02
 
Robi,

ljubijo, ljubijo svoje komplekse, ker brez njih ni več njihove identitete. In bolj jih je strah spremembe svoje identitete, ki bi prišla z relegacijo travn na domeno passe preteklosti, kot pa to, da bi se odrekli svojim travmam za vedno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #235 - 30.03.2011 at 08:04:00
 
Poet wrote on 30.03.2011 at 07:38:02:
Robi,

ljubijo, ljubijo svoje komplekse, ker brez njih ni več njihove identitete. In bolj jih je strah spremembe svoje identitete, ki bi prišla z relegacijo travn na domeno passe preteklosti, kot pa to, da bi se odrekli svojim travmam za vedno.

To se strinjam, da se gre za vprašanje identitete in da je lažje trpeti, kot pa se spremeniti.

Vendar so travme nastale neodvisno od samih želja in samega jaz-a. Ne sprašujejo za občutke.
Ljubi pa lahko le "jaz".
Težko sprejemam trditve, da kdo ljubi travme. Travme so le del neke osebnosti in vsak si želi, da travm ne bi bilo, ostalo kar je dobrega pa naj ostane. Zato vsak ljubi le en del, ta dobri del svoje osebnosti, travm pa noče. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Trdi determinizem
Reply #236 - 30.03.2011 at 09:27:06
 
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 22:40:49:
Kdo je pa religijo ustvaril ?. Kaj pa zivali , tudi tam je ena vodja in mora biti nek jaz ki lahko igra vlogo. V bistvu je pa samo iluzija iz katere ne mores izstopit po svobodni volji ker je ni, jo ima samo jaz zato da lahko obstaja naprej. Kot sem rekel jaz rabi teorije zakaj kako in cemu da se lahko razvija in prilagaja stanju zavesti tako vzdrzuje navidezno igro nekega dogajanja .


Živalski jaz je nezveden in kot tak vedno v funkciji preživetja vrste. Je organsko povezan z vrsto kot organizmom, ni izdefernciran na način, da bi lahko pri zasledovanju lastnih interesov ogrozil vrsto kot organizem.

Religiozni jaz je izdefirenciran  iz organske vezi z vrsto z namenom, da se z njo na novo integrira na način, ki je v naprej določen/kodificiran, če ne tvega izobčenje iz skupnosti. Nastanek tradicionalnih religijskih skupnosti je posledica 'trkov' različnih organskih skupnosti, ki so se razrešili na način podjarjamnaja in ne zgolj iztebljenja. Vezane so nastanek poljedeljstva, ko so poljedeljske skupnosti zaradi svoje totalitarnega načina produkcije (težnje po širjenju ozemelj, ki edino zagotavlja večanje lastnega prebivalstva), osvajale  sosednja ozmelja na način, da so  podjarmljale  pastirsko/nomdske/nabiralniško/lovske skupnosti in jih spreminjala v poljedelsko 'delovno silo' ali  vojsko za osvajanje novih teritorijev. Posledice takih trkov, kjer je bilo dejansko druge (ki so sebe v razmerju do teh okupascijskih skupnosti tudi dojemali kot druge)  potrebno re-integrirati v novo skupnost, so se povratno odrazile (okužile) tudi na te 'okupacijske' skupnosti same, saj je povzročilo tudi razpad organske povezanosti  svojih članov z zahtevo/potrebo po ponovni re-integraciji. Večinoma  monotestične religije so ta problem očitno tako dobro razrešile, da so skupnosti, ki so jih prakticirale, zasedle prevladujoč položaj in se širile tako ozemljske kot populacijsko.

Zelo tipičen primer razrešitve tega problema je judovski monoteizem, ki pa je v bistvu nastal med poraženim pastriskim semitskim ljudstvom, ki je mitologijo  sosednjih zmagovalnih poljedljskih ljudstev monotestično priredil in re-interpretiral tako uspešno, da so jo tako predeleno prezeli tudi zmagovalci in jo razširili takorekoč globalo. Tako da tudi ni presentljivo, da se je prav judovska religija tako uspešno razvila koncept izdefernciranega  posameznika v razmerju do njegove reintegracije s skupnostjo, da so njene koncepte  jaza prevzele tudi moderne psihološke (npr. Freud) in sociološke ter ekonomske znanosti (npr. Marx).  

Sorry za malo daljše predavanje, ampak geneza  koncepta jaza je tako komplesna, da  se je na opisat v dveh stavkih.
 

         


Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Trdi determinizem
Reply #237 - 30.03.2011 at 09:43:52
 
Robi wrote on 30.03.2011 at 08:04:00:
Poet wrote on 30.03.2011 at 07:38:02:
Robi,

ljubijo, ljubijo svoje komplekse, ker brez njih ni več njihove identitete. In bolj jih je strah spremembe svoje identitete, ki bi prišla z relegacijo travn na domeno passe preteklosti, kot pa to, da bi se odrekli svojim travmam za vedno.

To se strinjam, da se gre za vprašanje identitete in da je lažje trpeti, kot pa se spremeniti.

Vendar so travme nastale neodvisno od samih želja in samega jaz-a. Ne sprašujejo za občutke.
Ljubi pa lahko le "jaz".
Težko sprejemam trditve, da kdo ljubi travme. Travme so le del neke osebnosti in vsak si želi, da travm ne bi bilo, ostalo kar je dobrega pa naj ostane. Zato vsak ljubi le en del, ta dobri del svoje osebnosti, travm pa noče. Smiley

 najprej mora clovek poznati in se zavedati da obstaja se kaj drugega kot samo jaz oziroma to stanje v katerem biva, potem bi se lahko zavedno oklepali in ljubili svoj jaz .Dokler pa clovek ne pozna drugega je jaz vse kar ima .
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Trdi determinizem
Reply #238 - 30.03.2011 at 10:41:29
 
titud wrote on 30.03.2011 at 09:27:06:
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 22:40:49:
Kdo je pa religijo ustvaril ?. Kaj pa zivali , tudi tam je ena vodja in mora biti nek jaz ki lahko igra vlogo. V bistvu je pa samo iluzija iz katere ne mores izstopit po svobodni volji ker je ni, jo ima samo jaz zato da lahko obstaja naprej. Kot sem rekel jaz rabi teorije zakaj kako in cemu da se lahko razvija in prilagaja stanju zavesti tako vzdrzuje navidezno igro nekega dogajanja .


Živalski jaz je nezveden in kot tak vedno v funkciji preživetja vrste. Je organsko povezan z vrsto kot organizmom, ni izdefernciran na način, da bi lahko pri zasledovanju lastnih interesov ogrozil vrsto kot organizem.

Religiozni jaz je izdefirenciran  iz organske vezi z vrsto z namenom, da se z njo na novo integrira na način, ki je v naprej določen/kodificiran, če ne tvega izobčenje iz skupnosti. Nastanek tradicionalnih religijskih skupnosti je posledica 'trkov' različnih organskih skupnosti, ki so se razrešili na način podjarjamnaja in ne zgolj iztebljenja. Vezane so nastanek poljedeljstva, ko so poljedeljske skupnosti zaradi svoje totalitarnega načina produkcije (težnje po širjenju ozemelj, ki edino zagotavlja večanje lastnega prebivalstva), osvajale  sosednja ozmelja na način, da so  podjarmljale  pastirsko/nomdske/nabiralniško/lovske skupnosti in jih spreminjala v poljedelsko 'delovno silo' ali  vojsko za osvajanje novih teritorijev. Posledice takih trkov, kjer je bilo dejansko druge (ki so sebe v razmerju do teh okupascijskih skupnosti tudi dojemali kot druge)  potrebno re-integrirati v novo skupnost, so se povratno odrazile (okužile) tudi na te 'okupacijske' skupnosti same, saj je povzročilo tudi razpad organske povezanosti  svojih članov z zahtevo/potrebo po ponovni re-integraciji. Večinoma  monotestične religije so ta problem očitno tako dobro razrešile, da so skupnosti, ki so jih prakticirale, zasedle prevladujoč položaj in se širile tako ozemljske kot populacijsko.

Zelo tipičen primer razrešitve tega problema je judovski monoteizem, ki pa je v bistvu nastal med poraženim pastriskim semitskim ljudstvom, ki je mitologijo  sosednjih zmagovalnih poljedljskih ljudstev monotestično priredil in re-interpretiral tako uspešno, da so jo tako predeleno prezeli tudi zmagovalci in jo razširili takorekoč globalo. Tako da tudi ni presentljivo, da se je prav judovska religija tako uspešno razvila koncept izdefernciranega  posameznika v razmerju do njegove reintegracije s skupnostjo, da so njene koncepte  jaza prevzele tudi moderne psihološke (npr. Freud) in sociološke ter ekonomske znanosti (npr. Marx).  

Sorry za malo daljše predavanje, ampak geneza  koncepta jaza je tako komplesna, da  se je na opisat v dveh stavkih.
 

         



jaz se razvija vzporedno z zavestjo , pred petsto leti je bil pac drugacen kot danes in tudi religijo so uvajali ljudje z svojim jazom ki je bil pripravljen ubijat za svoja jazovska prepricanja . Danes je zavest drugacna in jaz mora biti drugacen da doseze svoje .
V bistvu je pa cisto enostavno ,vsaj zame je jaz samo ideja o sebi , ko se oseba zaveda svojega jaza se jaz omehca in clovek se zave da ni samo ta ideja in jaz vec ni tako pomemben s tem pride tudi neka harmonija z zivljenjem takim kot pac je zdaj tukaj .
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Trdi determinizem
Reply #239 - 30.03.2011 at 10:43:40
 
titud wrote on 30.03.2011 at 09:27:06:
ego-3p wrote on 29.03.2011 at 22:40:49:
Kdo je pa religijo ustvaril ?. Kaj pa zivali , tudi tam je ena vodja in mora biti nek jaz ki lahko igra vlogo. V bistvu je pa samo iluzija iz katere ne mores izstopit po svobodni volji ker je ni, jo ima samo jaz zato da lahko obstaja naprej. Kot sem rekel jaz rabi teorije zakaj kako in cemu da se lahko razvija in prilagaja stanju zavesti tako vzdrzuje navidezno igro nekega dogajanja .


Živalski jaz je nezveden in kot tak vedno v funkciji preživetja vrste. Je organsko povezan z vrsto kot organizmom, ni izdefernciran na način, da bi lahko pri zasledovanju lastnih interesov ogrozil vrsto kot organizem.

Religiozni jaz je izdefirenciran  iz organske vezi z vrsto z namenom, da se z njo na novo integrira na način, ki je v naprej določen/kodificiran, če ne tvega izobčenje iz skupnosti. Nastanek tradicionalnih religijskih skupnosti je posledica 'trkov' različnih organskih skupnosti, ki so se razrešili na način podjarjamnaja in ne zgolj iztebljenja. Vezane so nastanek poljedeljstva, ko so poljedeljske skupnosti zaradi svoje totalitarnega načina produkcije (težnje po širjenju ozemelj, ki edino zagotavlja večanje lastnega prebivalstva), osvajale  sosednja ozmelja na način, da so  podjarmljale  pastirsko/nomdske/nabiralniško/lovske skupnosti in jih spreminjala v poljedelsko 'delovno silo' ali  vojsko za osvajanje novih teritorijev. Posledice takih trkov, kjer je bilo dejansko druge (ki so sebe v razmerju do teh okupascijskih skupnosti tudi dojemali kot druge)  potrebno re-integrirati v novo skupnost, so se povratno odrazile (okužile) tudi na te 'okupacijske' skupnosti same, saj je povzročilo tudi razpad organske povezanosti  svojih članov z zahtevo/potrebo po ponovni re-integraciji. Večinoma  monotestične religije so ta problem očitno tako dobro razrešile, da so skupnosti, ki so jih prakticirale, zasedle prevladujoč položaj in se širile tako ozemljske kot populacijsko.

Zelo tipičen primer razrešitve tega problema je judovski monoteizem, ki pa je v bistvu nastal med poraženim pastriskim semitskim ljudstvom, ki je mitologijo  sosednjih zmagovalnih poljedljskih ljudstev monotestično priredil in re-interpretiral tako uspešno, da so jo tako predeleno prezeli tudi zmagovalci in jo razširili takorekoč globalo. Tako da tudi ni presentljivo, da se je prav judovska religija tako uspešno razvila koncept izdefernciranega  posameznika v razmerju do njegove reintegracije s skupnostjo, da so njene koncepte  jaza prevzele tudi moderne psihološke (npr. Freud) in sociološke ter ekonomske znanosti (npr. Marx).  

Sorry za malo daljše predavanje, ampak geneza  koncepta jaza je tako komplesna, da  se je na opisat v dveh stavkih.
 

Jaz ima dva pola. Eno je, da smo v bivanju eno , tako z živalmi, kot s kamenjem. Tukaj v naših temeljih je univerzalna ljubezen.
Drugi pol je naš individum. Sem enkraten in nič v univerzumu tega ne more zlomiti, niti vsa teža univerzuma. In prav ta individualnost nam daje ustvarjalno veselje, ni univerzalna in ima zato največjo vrednost. Pa vendar je to ustvarjalno veselje želja univerzuma in samo z njim ga lahko dobimo.
Naš individum ima tudi večje telo, ki je družbeno (sociala) in v njem imamo zopet svoje želje. Tu želimo lastne pravice in hočemo zadovoljstvo. Vedno hočemo manj plačati in več dobiti, več od drugega, kar ustvarja spore in borbo. Seveda je skrita v sociali tudi neskončnost, ta je v našem hotenju po dobrobiti družbe, ki presega individum in ni zgolj sedanjost. Uveljavljanje svojega jaza po družbenem dobro zatira tvoj širši jaz.

Imamo opravka z dualizmom, ki je v pojavu in resnici. Naš jaz je iluzija in resnica-absolutno. Iluzija je individum, resnica je neskončnost, dvojnost, ki jo spravljamo v harmonijo. In o tem govorijo religije v svojem bistvu, preden so se izrodile v praznoverju in ekskluzivnosti. Enako je z znanostjo psihologije, sociologije, itd.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 14 15 16 17