Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 9899 times)
plesnamesecu
Ex Member




Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
01.06.2010 at 09:06:50
 
Se mi zdi, da bi bilo v direktoriju sanje koristno odpreti posebno temo o načinu razlaganja sanj (vsaj meni manjka prostor za tovrstne debate), saj se pri predstavljanju lastnih sanj ob takšnih debatah velikokrat izgubi rdeča nit in preglednost je s tem slabša. Na ta način lahko vsak izrazi svoje mnenje o različnih pristopih k razlagi sanj, predvsem pa predstavi osebne izkušnje, ki so lahko koristne za druge.

Ker nisem hotela preveč zapletati posameznih tem o sanjah, sem nekaj iz drugih tem prekopirala sem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #1 - 01.06.2010 at 09:11:41
 
Če najprej strnem nekaj lastnih izkušenj in opazovanj. Pri teorijah o razlagi sanj se ponavadi izjemno poudarja Freudova psihonaliza. Opiranje na Freudovo psihoanalizo zame nima posebne uporabne vrednosti (predvsem s fiksacijo na nezavedno željo), uporabnejši so teoretiki, ki so njegovo teorijo nadgradili in vnesli nove pomene. Jung je tu zame neprimerno koristnejši, sicer pa po moje ne obstaja univerzalno teoretično orodje, ki bi človeku omogočilo celosten vpogled v lastne sanje.

Poznavanje samega sebe je najkrajša pot do razumevanja sanj (sicer naj bi bilo to tudi stališče Freuda). Pri sebi vidim, da je razumevanje sanj zelo preprosto takrat, kadar natančno vem, kateri procesi in dogajanja so jih sprožili. Ampak tudi takrat se sanje pogosto pojavijo v tako zapleteni obliki, da mi je jasno, da bi jih brez poznavanja ozadja razložila popolnoma drugače in verjetno zgrešila bistvo.

Zelo uporabno je po mojih izkušnjah tudi opazovanje ponavljajočih se motivov in simbolov v sanjah, s tem pa tudi razlaganje posamičnih sanj v kontekstu vseh ostalih sanj - seveda v primeru, ko so sanje posledica nekih dolgotrajnejših psihičnih procesov.

Skratka, teorije so, vsaj meni, v minimalno pomoč, izhajati moram iz lastne subjektivnosti. Kadar pa nekdo skuša pomagati s svojo interpretacijo, je po mojih izkušnjah najbolj učinkovita pomoč takrat, kadar gre za izkušnje s podobno psihično strukturo in notranjimi procesi.

Mnenja drugih?
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #2 - 01.06.2010 at 09:28:29
 
titud wrote on 31.05.2010 at 13:39:11:
Tko da v kolikor jest to razumem ne obstaja neka preobstoječa/potlačena/latentna   misel, ki bi  se v procesu sanjanja preoblikovala v neko manifestirano misel iz katere bi se s pravilno interpretecijo dalo dokopat do njenega predobstoječega pomena. Edina uporabna realnost  sanj je tako lahko le sama (površinska) forma sanj brez  skritega 'originala', ker ta ne obstaja oz. je konstruiran  retrogardno, kot tak pa je lahko  rezultat postopka neke analize/interpretacije le zato, ker  (pred)obstoj takega originala sama (zmotno) predpostavlja...      


Ne razumem, zakaj označevati sanje kot misel - jaz jih doživljam kot slikovno upodobitev občutkov. Tudi jaz dvomim v teorijo o potlačitvi - po mojih izkušnjah so sanje preslikava notranjega duševnega dogajanja, ki je lahko popolnoma harmonično ali pa konfliktno, nikakor pa ne nujno potlačeno v podzavest.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #3 - 01.06.2010 at 12:30:51
 
Quote:
Ne razumem, zakaj označevati sanje kot misel - jaz jih doživljam kot slikovno upodobitev občutkov. Tudi jaz dvomim v teorijo o potlačitvi - po mojih izkušnjah so sanje preslikava notranjega duševnega dogajanja, ki je lahko popolnoma harmonično ali pa konfliktno, nikakor pa ne nujno potlačeno v podzavest.


Sanje se označujejo kot misel v procesu jezikovne interpretacije, ki je predpogoj vsake pishoanalitične obravnave. V tem procesu je treba tudi intersubjektivna občutja ubesedit (misleno interpretirat), da so dostopna bodisi  nam (če smo v vlogi samointerpretatoraja) bodisi sogovorniku (analitiku/terapevtu). Najbrž je ravno ta potreba po ubeseditvi razlog za skušnjavo, da iščemo neko artikulirano (a potlačeno/latentno) misel v 'jedru' sanj, ki je kot rečeno ni (oziroma potrebo po njenem obstoju skreiramo skozi ubesedene/manifestirane  sanje).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #4 - 01.06.2010 at 17:05:12
 
Quote:
Skratka, teorije so, vsaj meni, v minimalno pomoč, izhajati moram iz lastne subjektivnosti. Kadar pa nekdo skuša pomagati s svojo interpretacijo, je po mojih izkušnjah najbolj učinkovita pomoč takrat, kadar gre za izkušnje s podobno psihično strukturo in notranjimi procesi.

jes nisem čist prepričana v to, da je potrebna neka psihična sorodnost, da bi bla interpretacija uporabna. prej mogoče sorodnost v podajanju interpretacije. ker ljudje na nek način razmišljamo skoz različne miselne strukture, se mi zdi, da lažje prepoznamo uporabnost, če je podana v 'našem' mentalnem jeziku, kot če je v 'tujem'.
ravno pri sanjah se meni zdi zanimivo to, kolk pogosto vidimo podobne stvari ne glede na to, kolk smo čustveno in mentalno različni.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #5 - 01.06.2010 at 20:28:17
 
Quote:
jaz jih doživljam kot slikovno upodobitev občutkov.

Jaz tudi, kot sem omenll v prejšnjem postu.

Quote:
ravno pri sanjah se meni zdi zanimivo to, kolk pogosto vidimo podobne stvari ne glede na to, kolk smo čustveno in mentalno različni.

Ljudje nismo tako zelo različni.
Ta različnost se izraža predvsem na površini, ker izbiramo različne metode, za doseganje podobnih ciljev.
Cilje pa imamo vsi v glavnem iste..to so ljubezen, zadovoljstvo, sreča... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #6 - 02.06.2010 at 12:29:28
 
Devi wrote on 01.06.2010 at 17:05:12:
Quote:
Skratka, teorije so, vsaj meni, v minimalno pomoč, izhajati moram iz lastne subjektivnosti. Kadar pa nekdo skuša pomagati s svojo interpretacijo, je po mojih izkušnjah najbolj učinkovita pomoč takrat, kadar gre za izkušnje s podobno psihično strukturo in notranjimi procesi.

jes nisem čist prepričana v to, da je potrebna neka psihična sorodnost, da bi bla interpretacija uporabna. prej mogoče sorodnost v podajanju interpretacije. ker ljudje na nek način razmišljamo skoz različne miselne strukture, se mi zdi, da lažje prepoznamo uporabnost, če je podana v 'našem' mentalnem jeziku, kot če je v 'tujem'.
ravno pri sanjah se meni zdi zanimivo to, kolk pogosto vidimo podobne stvari ne glede na to, kolk smo čustveno in mentalno različni.


Jest bi to dvoje združil: vsem skupen nam je (psihičen) proces (logika) formiranja sanj, razlike pa se vzpostavijo  pri iskanju/razumevanju  'skritega pomena' (jedra pomenjanja) sanj. Subjekt lako uživa v svojem simptomu (ki je vpostavljen na  skrivnostni nevednosti) le, če mu uhaja logika formiranja sanj. Merilo uspešnosti interpretacije sanj je tako lahko le razpust fascinacije nad simptomom. Sanje tudi po tem, ko ko smo pojasnili njihov skriti pomen, njihovo latentno misel, ostanejo enigmatičen fenomen: kar ostaja nepojasnjeno, je preprosto njihova forma, proces, s pomočjo katerega skrivni pomen  prevzema takšno formo.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #7 - 02.06.2010 at 13:28:07
 
titud wrote on 02.06.2010 at 12:29:28:
Jest bi to dvoje združil: vsem skupen nam je (psihičen) proces (logika) formiranja sanj, razlike pa se vzpostavijo  pri iskanju/razumevanju  'skritega pomena' (jedra pomenjanja) sanj. Subjekt lako uživa v svojem simptomu (ki je vpostavljen na  skrivnostni nevednosti) le, če mu uhaja logika formiranja sanj. Merilo uspešnosti interpretacije sanj je tako lahko le razpust fascinacije nad simptomom. Sanje tudi po tem, ko ko smo pojasnili njihov skriti pomen, njihovo latentno misel, ostanejo enigmatičen fenomen: kar ostaja nepojasnjeno, je preprosto njihova forma, proces, s pomočjo katerega skrivni pomen  prevzema takšno formo.    


S tem se zelo strinjam. Drži. No, zase lahko rečem, da me še vedno zelo fascinirajo razlike pri doživljanju/branju/razumevanju sanj. Pravzaprav tudi takrat, ko je pomen sanj že pojasnjen. Fascinira me tudi ne samo zgodba sama, ampak sposobnost nezavednega za združevanje simbolov in podob v neko smiselno zgodbo s pomenom. Ne zdi se mi pa nemogoče, da nekoč ne bi razvozlali tudi procesa, po katerem nezavedno oblikuje formo sanj.

In v določenih primerih, ko je pomen sanj pojasnjen, še vedno ostaja vprašanje, kaj narediti s sporočilom in pridobljeno vednostjo. Sicer pa se v tistih primerih, kjer sanje nakažejo na kakšen problem, ki ga razčiščuje nezavedno (in verjetno tudi zavedno), podobni motivi ponavaljajo v sanjah, dokler ne dosežejo razrešitve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #8 - 02.06.2010 at 17:43:48
 
men se zdi zanimivo, kolk velik sanjskih zgodb drugih ljudi si zapomnim, mi ostanejo in pridejo kdaj nazaj v premislek. ker imajo določeno simbolno težo, ki ima splošno vrednost, četud je bla v nekem trenutku personificirana. pa v bistvu nit ni nujno, da imajo nek pomen, mogoče je zgolj slika, ki vzbudi določene občutke. ki jih želim obdržat, ker se mi zdijo zanimivi, lepi ali pomembni.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Vrtnica
2
**
Offline

Angels do exist!
Posts: 89

Gender: female
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #9 - 05.06.2010 at 17:39:27
 
Tole je moj prvi in krstni post na forumu. Juhej!  Cool
Ok moje mnenje o sanjah, se strinjam z večino predhodnikov o napisanem, jaz pa si najbolj pomagam s sanjsko knjigo, kjer se mi 98% stvari uresniči, ja vem, sick  Huh
Recimo predvčerajšnjim sem sanjala nekaj, kar mi napoveduje težke čase na čustvenem področju in ja, danes z zagotovostjo lahko trdim, da sem v k.... khm, v slabem stanju. Zunaj je sonce, poletje, jaz pa noter tičim in komaj živim. Ok, da ne bom off topic, naj še kdo kaj pove o sanjah in razlagi.

LP
Back to top
 

We are not human beings on a spiritual journey. We are spiritual beings on a human journey.
Stephen Covey
 
IP Logged
 
Mr.Smith
5
*****
Offline


Posts: 695

Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #10 - 05.06.2010 at 17:42:59
 
- dobrodošla -
Back to top
 
 
IP Logged
 
Vrtnica
2
**
Offline

Angels do exist!
Posts: 89

Gender: female
Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #11 - 05.06.2010 at 17:53:55
 
Hvala Mr. Smith!  Smiley
Back to top
 

We are not human beings on a spiritual journey. We are spiritual beings on a human journey.
Stephen Covey
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Orodja in pristopi k razlagi sanj - teorije, mnenja, izkušnje
Reply #12 - 05.06.2010 at 23:41:26
 
Helow tut od mene : )
: )
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1