Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12 
(Read 88818 times)
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #135 - 20.02.2011 at 22:44:04
 
hvala, polboginja
Smiley


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: človekova svobodna volja
Reply #136 - 21.02.2011 at 12:02:02
 
Devi wrote on 20.02.2011 at 19:53:17:
tebe tud že dolg ni blo
in wb to you too Smiley

Težko bi rekl 'tebe' v smislu mind-a, je ta doživu tko temeljito preobrazbo, da ga ni več za spoznat. Bi jo blo zanimivo opisat z mind-ovo terminilogijo in ne tolk aravindino, da se nam bolj  razumljivo razodene (dis)kontinuiteta? Mind/Aravinda?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #137 - 21.02.2011 at 14:39:51
 
Pozdravljen titud,

med mind-om z začetkov pisanja po tem forumu in Aravindo je res precejšnja razlika. če bi mind pisal po forumu ko je bil majhen fant bi tudi bila precejšnja razlika v primerjavi z mindom iz začetkov pisanja po tem forumu, itd...kljub temu pa smo vsi trije... mind otrok, mind in Aravinda eni in isti. imamo isto identiteto, skratka smo še vedno "jaz". s tega zornega kota smo ostali popolnoma nespremnjeni.


sem pa pogledal zadnjih nekaj postov od "mind-a" preden sem nehal pisat in nisem opazil posebno velike "preobrazbe" v primerjavi z Aravindo. precej večja "preobrazba" se je zgodila med začetnim in zaključnim "mindom".

sprememba je izhajala iz odločitve "jaz-a". nič posebnega se v bistvu ni zgodilo. ta možnost odločitve je itak "po naravi" del vsakega od nas. navzven se mogoče včasih vidi kot neke velike spremembe ali preobrazbe, ampak vse to so že posledice, o katerih se potem lahko na dolgo in široko razpravlja Smiley



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: človekova svobodna volja
Reply #138 - 21.02.2011 at 16:16:53
 
Aravinda wrote on 21.02.2011 at 14:39:51:
Pozdravljen titud,

med mind-om z začetkov pisanja po tem forumu in Aravindo je res precejšnja razlika. če bi mind pisal po forumu ko je bil majhen fant bi tudi bila precejšnja razlika v primerjavi z mindom iz začetkov pisanja po tem forumu, itd...kljub temu pa smo vsi trije... mind otrok, mind in Aravinda eni in isti. imamo isto identiteto, skratka smo še vedno "jaz". s tega zornega kota smo ostali popolnoma nespremnjeni.


sem pa pogledal zadnjih nekaj postov od "mind-a" preden sem nehal pisat in nisem opazil posebno velike "preobrazbe" v primerjavi z Aravindo. precej večja "preobrazba" se je zgodila med začetnim in zaključnim "mindom".

sprememba je izhajala iz odločitve "jaz-a". nič posebnega se v bistvu ni zgodilo. ta možnost odločitve je itak "po naravi" del vsakega od nas. navzven se mogoče včasih vidi kot neke velike spremembe ali preobrazbe, ampak vse to so že posledice, o katerih se potem lahko na dolgo in široko razpravlja Smiley

Spremba se na forumu manifestira prevsem kot sprememba terminilogije in na nas deluje kot posledica, o kateri lahko na dolgo in široko razpljavljamo, čeprav  ravno ta sprememba terminologije održala tvojo notranjo preobrazbo, ki je bistvu nediskutabilna izven svojega hermenavtičnega kroga. Kako jo torej izkomunicirat na način, da bi bila diskutabilna tudi izven hermenavtičnega  kontkesta? To vprašanje me je iritiralo že pri aryanu, s katerim pa nisem dialoške izkušnje iz časov pred njegovo preobrazbo in zato nisva imela takšne komikacijske izkušnje kot sem jo imel s tabo kot 'mindom', zato  nikakor mogel prebit njegovega hermenevtičnega kroga (lahko sva debatirala samo znotraj oklepajev, ki zamejujeo ta njegov krog).  

Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #139 - 21.02.2011 at 17:12:33
 

jaz mislim, da tudi-ti ne komuniciraš izven tvojega hermenavtičnega kroga. mislim da to sploh ni mogoče, če je krog pristen in ne samo nek zunanji "show".

skratka milsim da je to mogoče samo takrat, kadar je ta sprememba, zunanja, navidezna, in dejansko sploh ni prišlo do notranje spremembe.  če se je notranja sprmemeba res zgodila je pristna in realna.

nekdo si npr. lahko nadene "oranžno oblačilo" in se predstavlja za Guruja in uporablja določeno terminologijo.  če se z njim spoprijateljiš, boš mogoče lahko prebil ta krog in bo potem s teboj uporabljal (staro) terminologijo kot jo je imel ko je bil v "belih oblačilih". če pa oseba res dejansko živi to "oranžno oblačilo", pa ne vem kako bi bilo to možno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #140 - 21.02.2011 at 18:59:29
 
spomnil sem se bolj vsakdanjega primera.

otrok in odrasel človek. če je človek odrasel bo uporabljal drugačno terminologijo, kot otrok. odrasel človek bi na tvojo željo sicer lahko komuniciral tako kot je komuniciral v otroških letih, ampak to bi bilo samo neka zunanja forma, in ne bi bilo pristno, ker ta človek je sedaj odrasel.

pomoje je tvoja želja izhajala iz tvojega nezaupanja v njegovo pristnost, in si želel da pride ven iz svojega "hermenavtičnega kroga" in ti razloži svoj pogled na način, ki bi bil izven tega kroga. ampak pol to z njegove strani ne bi bilo več "pristno"...to ne bi bil on, ampak neka njegova zunanja forma, preobleka prilagojena tvojim željam.

meni osebno se mi zdi, da lahko diskutiram tudi z nekom izven mojega "hermenavtičnega kroga". tudi če ne poznam terminologije ali pa mi ta terminologija ne "diši", kot je to v tvojem primeru.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: človekova svobodna volja
Reply #141 - 22.02.2011 at 09:33:24
 
Aravinda wrote on 21.02.2011 at 17:12:33:
jaz mislim, da tudi-ti ne komuniciraš izven tvojega hermenavtičnega kroga. mislim da to sploh ni mogoče, če je krog pristen in ne samo nek zunanji "show".


Itak da komuniciram znotraj svojega kroga, vendar je razlika, a imama namen  s tako komunikacijo potegnit sogovornika v svoj krog ali pa samo 'vzporedno' v svoji terminologiji dodajam svoje misli/stališča/prepričanja na neko temo, za katero predpostvljam, da je  vsem skupna ne glede na uporabljeno terminologijo.

Quote:
skratka milsim da je to mogoče samo takrat, kadar je ta sprememba, zunanja, navidezna, in dejansko sploh ni prišlo do notranje spremembe.  če se je notranja sprmemeba res zgodila je pristna in realna.

nekdo si npr. lahko nadene "oranžno oblačilo" in se predstavlja za Guruja in uporablja določeno terminologijo.  če se z njim spoprijateljiš, boš mogoče lahko prebil ta krog in bo potem s teboj uporabljal (staro) terminologijo kot jo je imel ko je bil v "belih oblačilih". če pa oseba res dejansko živi to "oranžno oblačilo", pa ne vem kako bi bilo to možno.

Seveda je možno ob predpostavki, da za to obstaja obejstarnski motiv/pripravljenost. Tudi če smo sogovorniki iz  povsem različnih kulturnih krogov, ki za komunikacijo uprabljajo povsem nekontabilne simbolne pomene,  jih je mogoče izkomunicirat  zgolj s formalno konvencijo govora. Ob tem zavedanju me še vedno vznemeirja dejstvo, zakaj potreba po formalni komunikaciji med tako različnimi kulturnimi krogi sploh obstaja z obeh strani. Po mojem malo naivnem prepričanju tudi zato, ker se na tak način bogatiimo vsi  neglede na to, da se naši kulturni krogi  z dialogom ne izenačitijo/zlijejo (v  celoti ali zgolj na presečišču krogov)  in  da se ta  oboagatitev izrazi zgolj v utrjevanju  pripadnosti svojemu  krogu ali poskusu prepričevanja/spreobračanja  drugega v smsilu  mesijanstva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: človekova svobodna volja
Reply #142 - 22.02.2011 at 09:43:49
 
Aravinda wrote on 21.02.2011 at 18:59:29:
spomnil sem se bolj vsakdanjega primera.

otrok in odrasel človek. če je človek odrasel bo uporabljal drugačno terminologijo, kot otrok. odrasel človek bi na tvojo željo sicer lahko komuniciral tako kot je komuniciral v otroških letih, ampak to bi bilo samo neka zunanja forma, in ne bi bilo pristno, ker ta človek je sedaj odrasel.

pomoje je tvoja želja izhajala iz tvojega nezaupanja v njegovo pristnost, in si želel da pride ven iz svojega "hermenavtičnega kroga" in ti razloži svoj pogled na način, ki bi bil izven tega kroga. ampak pol to z njegove strani ne bi bilo več "pristno"...to ne bi bil on, ampak neka njegova zunanja forma, preobleka prilagojena tvojim željam.

meni osebno se mi zdi, da lahko diskutiram tudi z nekom izven mojega "hermenavtičnega kroga". tudi če ne poznam terminologije ali pa mi ta terminologija ne "diši", kot je to v tvojem primeru.

Gre za problem vžiljanja/empatije oz. za sposobnost sočustvovanja, ki je lahko samo pristno ali pa ne obstaja. Ne vidim razloga, zakaj bi to čustvo izgubilo na svoji pristnosti, če se izkomunicira na  meni (ali npr. otroku) razumljvi komunikacijski formi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #143 - 22.02.2011 at 12:49:49
 
titud
Quote:
Itak da komuniciram znotraj svojega kroga, vendar je razlika, a imama namen  s tako komunikacijo potegnit sogovornika v svoj krog ali pa samo 'vzporedno' v svoji terminologiji dodajam svoje misli/stališča/prepričanja na neko temo, za katero predpostvljam, da je  vsem skupna ne glede na uporabljeno terminologijo.


odvisno je od narave kroga. krog ima lahko takšno naravo, da govornik samo dodaja svoje misli in stališča. narava kakšnega drugega kroga pa je, da želi sogovornika (iz različnih motivov - npr. ljubezen, želja po name&fame, itd..) pritegniti v svoj krog.

če si subjektivno pristno noter v svojem krogu, boš krog drugega vedno opazoval skozi svoj subjektivni krog.

drugače pa je moje osebno mnenje, da se želja po pritegnitvi drugega v svoj krog skoraj vedno pojavlja. gre samo za to, da pri nekaterih to zelo očitno oz. izraženo na bolj direktnih grobih nivojih, pri nekaterih pa manj očitno...se pa kljub temu da to čutiti na bolj subtilnih. popolnoma "vzporedna" indiferentna komunikacija pa pomoje nima v sebi nebenega "življenja", bi rekel, da je tako rekoč "mrtva".

Quote:
Seveda je možno ob predpostavki, da za to obstaja obejstarnski motiv/pripravljenost.


kot sem zgoraj poskušal povedati..jaz vidim obojestranski (enak) motiv kot  željo, ki izhaja iz določenega kroga. v bistvu je ta želja kontaradiktorna tistemu "le" "vzporednemu dodajanju pogledov".


Quote:
Gre za problem vžiljanja/empatije oz. za sposobnost sočustvovanja, ki je lahko samo pristno ali pa ne obstaja. Ne vidim razloga, zakaj bi to čustvo izgubilo na svoji pristnosti, če se izkomunicira na  meni (ali npr. otroku) razumljvi komunikacijski formi.


če se npr. nekomu zdi določen način komuniciranja "pravljični", še ne pomeni da ga tudi drug tako dojema. tisti ki ga uporablja ga lahko dojema kot povsem "zemeljskega".

pomoje je bolj kot v obliki komunikacije, problem v nesprejemanju oz. v nestrinjanju z bistvom/esenco.

 
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: človekova svobodna volja
Reply #144 - 22.02.2011 at 15:12:30
 
Aravinda wrote on 22.02.2011 at 12:49:49:
titud
Quote:
Itak da komuniciram znotraj svojega kroga, vendar je razlika, a imama namen  s tako komunikacijo potegnit sogovornika v svoj krog ali pa samo 'vzporedno' v svoji terminologiji dodajam svoje misli/stališča/prepričanja na neko temo, za katero predpostvljam, da je  vsem skupna ne glede na uporabljeno terminologijo.


odvisno je od narave kroga. krog ima lahko takšno naravo, da govornik samo dodaja svoje misli in stališča. narava kakšnega drugega kroga pa je, da želi sogovornika (iz različnih motivov - npr. ljubezen, želja po name&fame, itd..) pritegniti v svoj krog.

če si subjektivno pristno noter v svojem krogu, boš krog drugega vedno opazoval skozi svoj subjektivni krog.

drugače pa je moje osebno mnenje, da se želja po pritegnitvi drugega v svoj krog skoraj vedno pojavlja. gre samo za to, da pri nekaterih to zelo očitno oz. izraženo na bolj direktnih grobih nivojih, pri nekaterih pa manj očitno...se pa kljub temu da to čutiti na bolj subtilnih. popolnoma "vzporedna" indiferentna komunikacija pa pomoje nima v sebi nebenega "življenja", bi rekel, da je tako rekoč "mrtva".

Quote:
Seveda je možno ob predpostavki, da za to obstaja obejstarnski motiv/pripravljenost.


kot sem zgoraj poskušal povedati..jaz vidim obojestranski (enak) motiv kot  željo, ki izhaja iz določenega kroga. v bistvu je ta želja kontaradiktorna tistemu "le" "vzporednemu dodajanju pogledov".


Quote:
Gre za problem vžiljanja/empatije oz. za sposobnost sočustvovanja, ki je lahko samo pristno ali pa ne obstaja. Ne vidim razloga, zakaj bi to čustvo izgubilo na svoji pristnosti, če se izkomunicira na  meni (ali npr. otroku) razumljvi komunikacijski formi.


če se npr. nekomu zdi določen način komuniciranja "pravljični", še ne pomeni da ga tudi drug tako dojema. tisti ki ga uporablja ga lahko dojema kot povsem "zemeljskega".

pomoje je bolj kot v obliki komunikacije, problem v nesprejemanju oz. v nestrinjanju z bistvom/esenco.  


Vsaka komunikacija zahteva nek skupen diskruz. Znastveni npr. logični v  polju resnično/neresnično, umetniška estetsk v polju grdo/lepo, reliigozni moralno/etični v polju dobro/slabo. Nestrinjanje z esenco se tako kaže kot nekontabilnlnost oz. mešanje esence/bistva diskursuzov, zaradi katerega npr. ni mogoče logično argumentirano dokazovat  (ne)resničnost religiozne izkušnje dobrega ali estetskega občutja (ne)lepega... Lepo si  to ponazoril na primeru 'pravljičnega', ki se doživlja kot subjektivno resnično le znotraj svojega diskurza dobro/slabo, ne 'prenese' pa npr. znanstveno/logične objektivizacije te subjektine resničnosti. Seveda obstaja tudi rešitev: razglasitev takko oblikovane  resničnosti za zgolj še eno od  subjektivno resničnosti (npr.  za 'mit', 'vero' ali 'pravljico') in ji na tak način spremeniti 'esenco', ampak ali ne bi s tem osiromašili celostne človeške precepcije sveta za eno njenih pomebnih dimenzij, samo  da bi se lahko vrnili v otroški svet  vladavine mita (ki očitno ni bil tako pravljičen kot se nam kaže v retrospektivi, ker če bi bil, potem ne bi bilo nikakršne potrebe po tem, da bi razvili nekaj takega kot je znanost oz. na logiičnem argumentiranju  utemeljeno objektivizacijo stvarnosti)?      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #145 - 22.02.2011 at 15:52:19
 
jaz mislim, da je možno tudi subjektivno resničnost dokazati na t.i. znanstveni način. če vzamam samo primer ene izmed znanstvenih ved "psihologija" kjer so dokazi mogoče malo drugačni kot pri fiziki, ampak kljub temu je možno raziskovat to psihološko znanost in postavljati določene znastvene zaključke.

ali če obrnem zadevo... in vzamem kakšno bolj "matematično" vedo..so za nekoga ki ni "praktično" seznanjen s to vedo doloćeni zaključki samo "pravljica"ki je ne razume, in mu zato niti nič kaj dosti ne pomeni. če pa neka oseba najprej v šoli študira matematiko, potem deluje pod vodstvom kakšnega znanstvenika, dela mnogo ponovitev raznih poskusov, itd..skratka si pridobi "praktično" znanje te vede, bo lahko dejansko razumela kakšni so ti zaključki, trditve oz. zakaj so takšni kot so.

pogoj, da nekdo sploh gre "raziskovat" je želja oz. odločitev. če tega ni, pol tudi ne more prit do "razumevanja".
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: človekova svobodna volja
Reply #146 - 22.02.2011 at 20:23:53
 
[quote author=Aravindalochan_Das link=1268211231/131#131 date=1298212117 Quote:
]Absolutno svobodno voljo ima samo Bog. On je Vsemogočen in po Njegovi vrhovni volji se vse dogaja.

To je res, ne more in ne sme pa direktno vplivati ali delovatina človekovo svobodno voljo, zaradi svojega večno nespremenljivega reda.

Quote:
mi smo Božji otroci, Njegovi majhni delčki in imamo podobne lastnosti kot On. vendar naša svobodna volja je precej omejena. noben ne more priklicati sonca po svoji omejeni volji, ampak morem počakati da vzide, tako kot je določil tisti ki ima Vrhovno voljo. da mi nimamo Absolutne svobodne volje je torej vidno na vsakem koraku.

Da je volja nepoponega človeka ničeva pred Božjo, je popolnoma jasno zakaj, kako bi pa izgledalo, če bi nepopoln človek imel vsemogočno voljo in vso oblast, v svoji neumnosti in samovolji bi uničil popolnost in na koncu še sebe. Samo nepopoln človek ima omejeno voljo, ima pa svojo svobodno voljo nedotakljivo iz strani Boga, in lahko dela pred Bogom svobodno kar hoče, če je pa njegova volja šibka pa tiči razlog za to v njemu samem.

Popoln človek, ki je s svojim prizadevanjem, vero zaupanjem in ljubeznijo do Boga in do bližnjega, dosegel potrebno stopnjo duhovnega razvoja, kjer lahko Božjo voljo sprejme za svojo voljo, takšen človek je na svoji duhovni poti že osvojil vse Božje lastnosti, zato mu Božja volja ni tuja in lahko dela, kar lahko dela Bog sam.

Da, smo že samo zato, ker smo se rodili v meso te zemlje, Božji otroci, to ni res, je pa res, da imamo možnost postati Božji otroci, ampak le po svojem prizadevanju duhovnega napredka.

Quote:
vseeno pa smo ustvarjeni po Njegovi podobi, kar pomeni da imamo relativno svobodno voljo. smo prav tako osebe, z lastnostmi mišljenja in čutenja. lahko se odločamo, ampak znotraj Njege volje.

Ustvarjeni smo po Njegovi podobi, nismo pa ustvarjeni po Njegovi inteligenci, slednjo moramo pridobiti sami, in to ravno na podlagi preizkusa svobodne volje v mesu, katera je pogoj za pridobitev Božje inteligence. Če bi bilo tako, kot ti praviš, bi bili ljudje le oživljeni stroji, katere bi vodila Božja volja, ne pa imeli možnost doseči večno samostojno življenje, ki deluje po večno nespremenljivem Božjem redu.

Če bi Bog hotel takšne oživljene stroje, kot je človeško telo, bi jih lahko s svojo vsemogočno modrostjo in voljo, v trenutku priklical v tukajšnje bivanje, ampak potem bi jih moral s svojo voljo oživljati, zatorej tukaj o kakšnem samostojnem življenju ne more biti govora.

Quote:
ta svet je Njegova igra in pravila so določena od Njega. kar lahko mi storimo je le, da igramo to igro po Njegovih zapovedih. in zakaj sploh imamo svobodno voljo, sposobnost čutenja in mišljenja (thinking, willing, feeling) ?  zakaj nas je On ustvaril takšne ?

Pravila so res postavljena od Njega, na nas pa je če jih bomo s svojo svobodno voljo sprejeli ali pa ne. Kot sem že rekel; svobodna volja nam je dana zaradi možnosti doseganja večno samostojnega duhovnega življenja.

Quote:
in Bog si želi, da bi ga mi ljubili spontano, brez prisile. ker nam je dal možnost da ga ljubimo, nam je torej moral dati tudi možnost da ga ne ljubimo. vsaj dve možnosti morata biti, da lahko rečemo da ni prisila.

To je res.

Quote:
no, mi ki se nahajmo v tem materialnem svetu, smo v nekoč v večnosti (ne moremo določit trenutka s pomočjo materialnega časa) izbrali to drugo možnost in se tako obrnili stran od njega. ker je naša narava da si želimo zadovoljstvo, smo to hoteli izkusiti brez Njega. in zato je Bog ustvaril neksončno mnogo materialnih univerzumov, kjer nam je to omogočil.

Ja, tole je kar doga zgodba.

Quote:
naš pravi jaz je prekrit z materialnim telesom in ker se positovečamo z materialnim telesom iščemo zadovoljetvo v materialnih objektih. zaradi tega tega tudi od večno trpimo štiri osnovne nadloge materialne eksistence (rosjstvo, bolezen, staranje in smrt), ki se ciklično ponavljajo. krog rojstev in smrti. na tak način nam želi Bog indirektno nakazati "kaj ne". na tak način lahko sami spoznamo "kaj ja" in se sčasoma spontano obrnemo nazaj k Njemu.

Ja, nekaj podobnega.

Quote:
Vede zato pravijo, (sicer je sliši malo hudo, ampak je res), da tisti ljudje ki se ne sprašujejo o smislu življenja, ki živijo samo te štiri živalske principe, niso boljši kot živali.

Ja, to je tudi res, nekateri celo precej slabši od živali.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #147 - 22.02.2011 at 22:24:07
 
ljubezen z Bogom ne pomeni da izgubimo svojo samostojnost, svojo lastno identiteto, ker za ljubezen sta vedno potrebna dva. v izključni enosti ne more biti ljubezni. smo različni od Njega v smislu da nikoli ne moremo biti On, in hkrati smo neločljivo povezani z Njim, smo eno z Njim v smislu, da ne obstaja nič izven Njega. ta hkratna enost in različnost je osnova Vedskega nauka.

Bog nas je ustvaril za Njega, ni nas ustvaril zaradi nas samih. biti samostojen v smislu, da Ga ne potrebujemo je velika prepreka v duhovem življenju. brez Njega ne moremo biti srečni, niti nesrečni. brez Njegove odobritve se ne more niti listek na vejici zamigat. če nekoga res ljubiš ali si mu naklonjen, ga poskušaš zadovoljit.  takrat so želje tistega ki ga želiš zadovoljit v ospredju. mi nismo ustvarjeni za to da Ga izkoristimo izključno za svoje lastne želje. vse naše želje so avtomatično izpolnjene v ljubečem odnosu z Njim.  


želja po osvoboditvi od tega materialnega sveta in želja po sebičnem uživanju tega sveta, sta dve strani istega kovanca. oboje ni povezano z Njim in v obeh primerih gre za sebično aktivnost.

jaz ne sledim nauku osvoboditve od te materije, ampak želim uporabiti to materijo za Njegovo zadovoljstvo.


poznam nekaj primerov oseb, ki so poskušali sledit proces brezvročne ljubezni do Boga in so kmalu prenehali. na začetku so slišali, da je ta svet "grd" (da je vse to maya,iluzija), da se je potrebno odreči vsemu temu za Boga in tako so pod "pretvezo" ljubezni do Boga pustili šole, službe, družine itd...nekateri so šli živet v templje. ampak jaz nimam teh želja. potrebno je razumet, da cilj Ved ni osvoboditev od materije, ampak ljubezen do Boga. z dejansko, pristno naklonjenostjo do Boga spontano pride osvoboditev, ni se potrebno posebej za to trudit. vse kar je potrebno, je da uporabmo to kar imamo na razplolago za njegovo služenje. ker se nahajamo v materialnem svetu, bi morali to uporabiti, ne pa se na "suho" temu odrečt. dejansko se lahko odrečejo le tisti, ki imajo višji okus, vsi ostali pa samo imitirajo. kar se ponavadi kmalu pokaže.  

v tem svetu ni ljubezni, ampak je samu poželjenje, lust. vse temelji na tem. vse tako imenovane ljubezni imajo vzadaj pripeto sebično uživanje. dokler v center svojega življenja ne postavimo Boga, se ne moremo pravilno obnašati do kogarkoli v tem svetu. ma-ya v dobesednem prevodu pomeni "not there" (ni tam). Vede uprabljajo ta izraz, da bi spoznali da prave sreče ni tam, kjer jo sedaj iščemo. v ekploatacije tega materialnega sveta ni sreče. not there.  

četudi Ga ne želimo, je On še vedno naš Oče ki čaka da se enkrat za vselej obrnemo nazaj k Njemu. pomaga nam na indirekten način tako da nam včasih daje neprijetne rakcije na naša napačna delovanja, pomaga nam od znotraj (živi v našem srcu kot Paramatma) in pomaga nam od zunaj preko tistih, ki so mu iskreno naklonjeni.

Hare Krishna
Back to top
 
 
IP Logged
 
M.L.
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1728

Re: človekova svobodna volja
Reply #148 - 22.02.2011 at 22:42:36
 
Aravinda wrote on 22.02.2011 at 22:24:07:
ljubezen z Bogom ne pomeni da izgubimo svojo samostojnost, svojo lastno identiteto, ker za ljubezen sta vedno potrebna dva. v izključni enosti ne more biti ljubezni. smo različni od Njega v smislu da nikoli ne moremo biti On, in hkrati smo neločljivo povezani z Njim, smo eno z Njim v smislu, da ne obstaja nič izven Njega. ta hkratna enost in različnost je osnova Vedskega nauka.

Bog nas je ustvaril za Njega, ni nas ustvaril zaradi nas samih. biti samostojen v smislu, da Ga ne potrebujemo je velika prepreka v duhovem življenju. brez Njega ne moremo biti srečni, niti nesrečni. brez Njegove odobritve se ne more niti listek na vejici zamigat. če nekoga res ljubiš ali si mu naklonjen, ga poskušaš zadovoljit.  takrat so želje tistega ki ga želiš zadovoljit v ospredju. mi nismo ustvarjeni za to da Ga izkoristimo izključno za svoje lastne želje. vse naše želje so avtomatično izpolnjene v ljubečem odnosu z Njim.  


želja po osvoboditvi od tega materialnega sveta in želja po sebičnem uživanju tega sveta, sta dve strani istega kovanca. oboje ni povezano z Njim in v obeh primerih gre za sebično aktivnost.

jaz ne sledim nauku osvoboditve od te materije, ampak želim uporabiti to materijo za Njegovo zadovoljstvo.


poznam nekaj primerov oseb, ki so poskušali sledit proces brezvročne ljubezni do Boga in so kmalu prenehali. na začetku so slišali, da je ta svet "grd" (da je vse to maya,iluzija), da se je potrebno odreči vsemu temu za Boga in tako so pod "pretvezo" ljubezni do Boga pustili šole, službe, družine itd...nekateri so šli živet v templje. ampak jaz nimam teh želja. potrebno je razumet, da cilj Ved ni osvoboditev od materije, ampak ljubezen do Boga. z dejansko, pristno naklonjenostjo do Boga spontano pride osvoboditev, ni se potrebno posebej za to trudit. vse kar je potrebno, je da uporabmo to kar imamo na razplolago za njegovo služenje. ker se nahajamo v materialnem svetu, bi morali to uporabiti, ne pa se na "suho" temu odrečt. dejansko se lahko odrečejo le tisti, ki imajo višji okus, vsi ostali pa samo imitirajo. kar se ponavadi kmalu pokaže.  

v tem svetu ni ljubezni, ampak je samu poželjenje, lust. vse temelji na tem. vse tako imenovane ljubezni imajo vzadaj pripeto sebično uživanje. dokler v center svojega življenja ne postavimo Boga, se ne moremo pravilno obnašati do kogarkoli v tem svetu. ma-ya v dobesednem prevodu pomeni "not there" (ni tam). Vede uprabljajo ta izraz, da bi spoznali da prave sreče ni tam, kjer jo sedaj iščemo. v ekploatacije tega materialnega sveta ni sreče. not there.  

četudi Ga ne želimo, je On še vedno naš Oče ki čaka da se enkrat za vselej obrnemo nazaj k Njemu. pomaga nam na indirekten način tako da nam včasih daje neprijetne rakcije na naša napačna delovanja, pomaga nam od znotraj (živi v našem srcu kot Paramatma) in pomaga nam od zunaj preko tistih, ki so mu iskreno naklonjeni.

Hare Krishna

Čista resnica, kar si povedal, Boga lahko dosežemo tam kjer smo doma, in ne rabimo živeti nekih fanatičnih puščavnikov, templarjev in kaj jaz vem kaj vse še neumni ljudje počenjanjo za blagor svoje duše, a vendar jim vse to bolj škodi kot pa koristi, kajti samo resnično nesebična ljubezen do Boga in do bližnjega, nas lahko popelje in dvigne našo dušo na raven popolne duhovnosti.

Pa lep pozdrav.
Back to top
 

Vrnimo Življenju življenje.

 
IP Logged
 
Aravinda
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 67

Re: človekova svobodna volja
Reply #149 - 22.02.2011 at 23:49:37
 
M.L
Quote:
Čista resnica, kar si povedal, Boga lahko dosežemo tam kjer smo doma, in ne rabimo živeti nekih fanatičnih puščavnikov, templarjev in kaj jaz vem kaj vse še neumni ljudje počenjanjo za blagor svoje duše, a vendar jim vse to bolj škodi kot pa koristi, kajti samo resnično nesebična ljubezen do Boga in do bližnjega, nas lahko popelje in dvigne našo dušo na raven popolne duhovnosti.


temu se reče "lažno odpovedovanje" in se pojavi takrat, ko se "na suho" odpovemo nečemu, kar je trenutno še vedno našo večno dobrobit.

kljub temu pa obstaja tudi "pristno odpovedovanje", to je takrat, ko ima nekdo višji okus in lahko spontano opusti nižjega. zato je tudi v vseh religijah toliko problemov (škandalov), ki se lahko manifestirajo v precej hudi obliki. želja na dolgi rok namreč ni mogoče odstranit, lahko jih samo preusmerimo, zamenjamo. če ni pristne zamenjave, slej kot prej pridejo stare spet na plan.

zato je za tiste, ki nimajo višjega okusa (okusa po izključnem služenju Boga) bolj priporočljivo, da regulirano v skladu z Svetimi spisi izpolnjujejo svoje nižje želje in se tako postopoma čistijo. konkretno to pomeni, da je živeti v templju med samimi moškimi in cel čas razmišljti o sexu z žensko popolna neumnost, ki se slej kot prej manifestira zavzven. v takšnem primeru je boljše imeti družino (ženo), in prakticirati vdanost do Boga na takšen reguliran način. kljub temu pa je družina kjer ni v centru Boga, podobna živalski družini, kjer se samo spi, prehranjuje, razmnožuje in se v strahu brani.

otroke, ženo in svoje telo lahko vključimo v Njegovo služenje tudi če cel dan delamo v službi. prakticiranje vdanosti do Boga namreč ni nekaj zunanjega, neka zunanja forma ampak je notranji vzgib in navzven lahko zgledajo aktivnosti tistega ki služi Boga in tistega ki samo zavodovoljuje svoje čute povsem enako. pomemben je namen, zakaj vse delamo. kdo je naš objekt oboževanja in kdo prevladuje v našem srcu.

Hare Krishna          
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 12