Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 19679 times)
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #30 - 20.12.2009 at 05:01:27
 
Quote:
čutiš tisto pravo prijetno čustvo sprejemanja. poriv, da greš vseeno skozi se mi zdi pa da prihaja od zaupanja v radost. v to da dobre stvari obstajajo.

Ta poriv je ravno ta težnja ali energija, ki nas sili k tistemu osnovnemu in zdravemu stanju.
To ni odvisno od našega zaupanja, ampak je to kot življenjska energija. Vse teži k življenju.
Ko popustijo blokade in razni strahovi, takrat čutimo, dasmo eno z okoljem, čutimo ljubezen in neizmeren vir energije. Takrat življenje zacveti.
Tu se potem vidi, kaj je smisel življenja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
satis
5
*****
Offline


Posts: 1073

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #31 - 20.12.2009 at 18:29:21
 
Robi wrote on 16.12.2009 at 20:25:27:
Quote:
Žal pa slepo človeštvo na tem svetu postavlja sebi in svojim naslednikom le materialne temelje, ki pa ne zdržijo pritiska tega sveta in se na koncu ločijo od življenja ter skupaj z človekom padejo v prepad.

Ja..in takšen človek misli, da bo lahko z materijalnimi dobrinami nadomestil ljubezen.
Zato je ta družba vedno bolj hladna ali "prazna".


Res je. Zunanje dobrine duhovnemu bitju, ki biva v telesu, ne morejo izpolniti praznine. Treba je dajat hrano telesu in duhu, potem lahko človek solidno funkcionira, dokler ga smrt ne doleti. Ker vsi smo že izkusili, da nas materialni dobitek trenutno navda z evforijo, ki pa se prav kmalu razblini. V nasprotnem duhovna praksa daje srečo, ki je trajna.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #32 - 22.12.2009 at 13:38:17
 
Bamby wrote on 11.12.2009 at 15:23:36:
Če bi bilo tako potem bi lahko rekli, da nihče na tem svetu nima temeljev saj vsi ljudje poznajo(mo) omenjene lastnosti, če jih ne bi, se o njih niti ne bi mogli pogovarjati saj jih ne bi poznali.


Mi je zanimivo to, ko pišeš, da temelji brez stavbe nimajo pomena.

Sicer pa vztrajam, da določeni ljudje, nimajo pre-vzdraženega živčnega sistema odd preteklega stresa, ki je popačil sistem! NEkateri pa za kurji nič reagirajo burno, ali vsaj čutijo burno. Po nepotrebnem. Daleč od morale ali verskega perfekcionizma. Al kar že.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #33 - 22.12.2009 at 13:59:53
 
Eva wrote on 14.12.2009 at 19:29:43:
bit skoz ista in nespremenljiva?




Ne glede na tebe, na to kar pišeš, se meni zdi vedno bolj tako.... temelj je dobro imeti in potem od tega temelja navzgor ni več daleč, medtem če nimamo temeljev, gremo pregloboko in predaleč od neke uravnotežene platforme in smo še dlje od boga. Ker jaz recimo, lahko rečem, da se kopam v božjih barvah le takrat, ko skočim iz platforme, imam zalet, ko sem v badu, nimam odswkočne deske, ker je vse drizasto.
Temelj se mi jača in se večkrat počutim zelo okej, skladno z življenjem. In življenje me hoče.... okej. Odgovorno, močno itd.

Uh, še neki. Življenje, kozmos, bog, kakokorkoli, ima neko logiko, neke zakone.... eden od zakonov, v katere jaz verjamem, da jaz ne vem točno kaj je zame dobro, zato se učim počakati in prepustiti.... višja zavest, božja zavest ki vse kreira, ve, kaj je zame, kar je v skladu z mojo dušo, ker moja duša je že skladna z bogom.

Ampak, če nimam temeljev, potem ne zaupam, ne verjamem v dobro in se ne pepustim, ampak hočem vse kontrolirat!!
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #34 - 22.12.2009 at 14:04:45
 
Robi wrote on 15.12.2009 at 10:53:49:
Amstel wrote on 10.12.2009 at 18:42:36:
Me zanima, kako razmišljate o tem, kaj je temelje posameznika. Kaj mislimo, ko rečemo, graditi svoje temelje? Kako živi, človek, ki ima temelje, kako če jih nima?
Kako se kaže temelje? Kaj sploh to je?
Hvala.

Temelji so kot korenine. So kot korenine drevesa, ki mu omogoča, da raste, da črpa energijo in se uspešno upira vsem vremenskim razmeram, da ga ne bi že majhen vetrič podrl....
Eno izmed temeljnih pravil je, da se lahko nekaj gradi in uspeva, če za to obstajajo pogoji. Pogoj je, da živio bitje kakorkoli seodeluje z okoljem, da mu okolje omogoča rast, da lahko črpa energijo in je na splošno z okoljem v nekem odnosu.
Vsa živa bitja že na nek način nastanejo z medsebojnim sodelovanjem in sprejemanjem. Ena celica se ne more združiti z drugo, če ni sodelovanja in ljubezni, ki bi omogočala obstoj in rast.  Zato je ljubezen nek temelj, k iomogoča bivanje, rast....
Na primer, če posadimo sadiko in če drevo ne bo pognalo dobrih korenin, da bo zemlja slaba, k ine bo omogočala rasti, bo to drevo imelo slabe temelje. Že malo močnejši veter ga lahko podre...Tako mu slabi temelji onemogočajo dobro rast, saj bo vedno osiromašeno, nemočno....Podobno je pri človeku..če ni v začetku ljubezni, ki bi omogočalo razvoj močnih temeljev, bo takšnega človeka že najmanjši izziv spravil iz ravnovesja, ga sesul, vse do njegovih temeljev. Zato dobi tak človek občutek, da se celo življenje ukvarja le s svojimi temelji.
Tudi, če takšen človek s trudom gradi svojo osebnost, bo tista špranja v temeljih, vedno vir nekega strahu, da bo se spet vse podrlo.
In zakaj se zruši do temeljev ?
Zato, ker smo tam najšibčkejši. Ker so tam naše meje.
Drevo bo padlo tam, kjer je najšibkejše.
Vsakodnevni izzivi preizkušajo naše meje in če imamo slabe temelje, se bo zrušilo do temeljev.
Kot sem omenil se naše žiljenje gradi na ljubezni, ljubezen je sila, ki drži svet skupaj. Če bi bila sama ljubezen, bi bilo vse kot eno. Ne bi bilo mej.
Vsak otrok, ko se rodi, hrepeni po ljubezni in sprejemanju, saj si želi biti in rasti. Če ni v tem obdobju dovolj ljubezni, se bo vedno v življenju vračal do svojih temeljev in z željo po sprejemanju s strani staršev, znova in znova želel zapolniti tisto vrzel, ki mu predstavlja mejo, k zdravemu razvoju osebnosti.


Amen.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #35 - 22.12.2009 at 14:08:20
 
Mateja B. wrote on 15.12.2009 at 11:40:38:
Edino, kar mi daje trdnost (saj to naj bi bila naloga temeljev, a ne?) in me tu - v 3D svetu - ukoreninja, je neopredeljiv, a jasen občutek notranje gotovosti.

Ker ena od poant knjige je, da lahko svoje življenje brez večjih pretresov uravnavaš proti svojemu cilju, ko dosežeš enotnost duše in razuma.
 
Smiley


O, krasno! Notranja gotovost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Edino bi rekla pri "svojem" cilju, se nanašam na moje...
mi je blizu ena fora, kako nam Bog odgovarja....
- da
- ne še
- imam boljšo rešitev zate
Grin Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #36 - 22.12.2009 at 14:11:51
 
M.L. wrote on 16.12.2009 at 19:50:57:
Brez ljubezni je vse mrtvo, zato je za rast nujno potrebna ljubezen, ki vse ustvarja in oživlja v življenje. Ljubezen ima lastnosti svetlobe in toplote, te pa so nujne za stvarjenje in ohranjanje življenja. Brez svetlobe in toplote si ni moč zamisliti kaj obstojnega, če pa že, se pa hitro pogubi.

Tako je tudi z temelji pri človeku, če mu ljubezen ni starševsko položena že od spočetja, zibelke in naprej v otroška leta, je takšen človek brez temeljev in kot pravi Robi; bolj kot si bo takšen odrasli človek gradil samostojno trdnost, bolj se mu bo vse rušilo in vedno znova in znova se bo vračal nazaj v otroška leta, po tisto kar mu manjka.
A le redki bodo lahko našli, kajti za to kar jim manjka, bodo rabili veliko potrpežljivosti, ponižnosti, skromnosti, zaupanja in spoštovanja do drugih, da bodo sploh lahko spoznali česa so bili prikrajšani v otroških letih od svojih staršev. Če bodo spoznali to kar jim manjka in to je ljubezen, bodo tudi nedvomno našli, s tem pa že imeli postavljene nove temelje za samostojno življenje, ki jih več ne poruši noben vihar.

Srečen je lahko človek, ki je od svojih odgovornih staršev dobil tako rekoč temelje samostojnosti v ljubezni že položene v zibelko. Takšen človek bo v svojem življenju veliko lažje premagoval napake, ki jih bo storil in se z močjo ljubezni veliko lažje zoperstavil napakam in jih kot zmagovalec tudi odpravil. Človek, ki pa nima trdnih temeljev podkovanih z močjo ljubezni, pa bo že na svojih neznatnih napakah v življenju klonil in se jim ne bo zoperstavil, ampak  mu bodo od začetka celo všeč. Tako bo iz majhnih napak zabredel v velike in popolnoma omagal, ko bo iz njega odšla še zadnja iskrica življenja.

Zato so temelji, kateri so zgrajeni na ljubezni, največja duhovna moč, ki je ne more uničiti niti največja materialna sila. Človek ni le materialna tvorba, ampak predvsem duhovno bitje, in če hoče, da se bo razvil v samostojno duhovno izoblikovanega človeka, mora za ta cilj postaviti duhovne temelje, kar ljubezen nedvomno je.

Žal pa slepo človeštvo na tem svetu postavlja sebi in svojim naslednikom le materialne temelje, ki pa ne zdržijo pritiska tega sveta in se na koncu ločijo od življenja ter skupaj z človekom padejo v prepad.

No pa lep pozdrav.


Hvala!!
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #37 - 22.12.2009 at 14:13:49
 
Devi wrote on 16.12.2009 at 16:16:28:
Robi wrote on 15.12.2009 at 10:53:49:
Vsa živa bitja že na nek način nastanejo z medsebojnim sodelovanjem in sprejemanjem. Ena celica se ne more združiti z drugo, če ni sodelovanja in ljubezni, ki bi omogočala obstoj in rast.  Zato je ljubezen nek temelj, k iomogoča bivanje, rast....

jes nisem čist sigurna, da je to, kar omogoča rast ljubezen. men se bolj zdi da je to življenjska radost. radost nekako teži k širitvi.
ljubezen pa.. je zdravilo. in zna bit kdaj tud zlo grozna in zlo tragična in težka in destruktivna. in včasih šele na koncu ko prideš skoz nekej, čutiš tisto pravo prijetno čustvo sprejemanja. poriv, da greš vseeno skozi se mi zdi pa da prihaja od zaupanja v radost. v to da dobre stvari obstajajo.


Če verjameš, da dobro obstaja, imaš temelje. Zakaj bi bila ljubezen grozna?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #38 - 22.12.2009 at 14:53:02
 
Ljubezen je ena takšna čudna zadeva...Odprem dlan in se mi vsede na odprto dlan. Če dlan zapiram v pest, čutim, kako se mi ljubezen izmika in bolj ko stiskam, bolj se mi izmika.
Na koncu že tako močno stiskam in se trudim, da me boli roka...ampak ljubezni pa že zdavnaj več ni. Je samo še trud in bolečina.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #39 - 22.12.2009 at 21:10:58
 
Amstel wrote on 22.12.2009 at 14:13:49:
Če verjameš, da dobro obstaja, imaš temelje. Zakaj bi bila ljubezen grozna?

zato, ker je ljubezen tud to, da včasih rečeš 'ne' in se pol počutiš grozno. ampak če ne bi rekel 'ne, bi umrl odznotrej. in zahteva od tebe da njenem imenu sprejemaš stvari, ki jih komej preneseš al pa moraš spremenit cele sisteme prepričanj, ki te kar trgajo na kose. To je vse ljubezen, a ni? ljubezen je sprejemat svet tak kot je, z milijoni umirajočih od lakote. ljubezen je vseobsegajoča. in zato je strašna. v končni fazi je največja stvar na svetu, v kratki fazi ti grejo pa od nje včasih lasje pokonci. ljubezen je včasih tolk jokat, da komaj dihaš, da lahko spraviš iz sebe vso svinjarijo, ki te duši. ampak če je jokat edina rešitev, ki lahko nekej očisti, potem je jokat največja ljubezen. ljubezen je (ljubeče) na polno sprejet tu in zdaj, ne glede na to, kakšen ta je.
al ne?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #40 - 23.12.2009 at 09:00:21
 
Amstel wrote on 22.12.2009 at 14:13:49:
Devi wrote on 16.12.2009 at 16:16:28:
Robi wrote on 15.12.2009 at 10:53:49:
Vsa živa bitja že na nek način nastanejo z medsebojnim sodelovanjem in sprejemanjem. Ena celica se ne more združiti z drugo, če ni sodelovanja in ljubezni, ki bi omogočala obstoj in rast.  Zato je ljubezen nek temelj, k iomogoča bivanje, rast....

jes nisem čist sigurna, da je to, kar omogoča rast ljubezen. men se bolj zdi da je to življenjska radost. radost nekako teži k širitvi.
ljubezen pa.. je zdravilo. in zna bit kdaj tud zlo grozna in zlo tragična in težka in destruktivna. in včasih šele na koncu ko prideš skoz nekej, čutiš tisto pravo prijetno čustvo sprejemanja. poriv, da greš vseeno skozi se mi zdi pa da prihaja od zaupanja v radost. v to da dobre stvari obstajajo.


Če verjameš, da dobro obstaja, imaš temelje. Zakaj bi bila ljubezen grozna?


Mogoče še en vidik 'groznosti' ljubezni iz po moje osebne izkušnje vesne godine, ki se kaže v njeni ideologizaciji:

Boštjan M. Zupančič je v enem od svojih esejev zapisal, da sam še edino normalnost najde v družini. Za primer bi vzel ljubezen. Nekoč o njej skorajda niso razmišljali, danes pa jo enačimo z življenjsko srečo. Če je nekoč politika krojila usodo ljudi, se zdi, da je danes vse več ljudi popolnoma odvisnih od partnerjev. A ni to pekel?
Se strinjam. Klasično slovensko družinsko življenje je bil pekel. Lahko beremo Voranca, Cankarja, Prešerna. Sodobna investicija v ljubezen je tržna investicija. To je tržna strategija. In v tem smislu je ljubezen res postala največja vrednota. V zadnjih 100 letih je dobila izredne rešiteljske ali odrešiteljske dimenzije. Na zahodu ima svoj začetek v konceptu romantične ljubezni. Tega druge, nezahodne družbe ne poznajo.
Zakaj ne?
Torej, ljubezen vam odrešitve ne more dati. Če to verjamete, pomeni, da padete na tržno finto, na trženje ljubezni. Pred 100 leti ljubezen še ni bila trg. Če primerjate trge pred 100 leti in danes, lahko ugotovite, da so danes najbolj pomembni tisti trgi, ki tržijo človekovo nesrečo in strah. To so trgi ljubezni, seksa, lepote, mladosti in zdravja. To je pet najpomembnejših trgov, ki tržijo človekovo nesrečo oziroma strah. Teoretično, bi lahko rekli, tržijo objekt petit a. V lacanovski psihoanalizi je to objekt, ki naj bi nudil popolno zadovoljitev. Vemo, da takšnega objekta ni. Ker ga ni, je vsaka zadovoljitev nepopolna. In ker je vsaka zadovoljitev nepopolna, lahko trg obljublja popolnejšo ali celo popolno zadovoljitev. Če boste kupili nov pralni prašek, zobno pasto, če boste uporabili novo seksualno tehniko, če boste tako in tako ravnali s partnerjem, boste doživeli popolnejšo zadovoljitev. Več sreče. Več zadovoljstva.
Kako pa je bilo nekoč?
Nekoč je bilo jasno, da te ljubezen ne more rešiti. Rešitev je bila moralni Zakon. Ta Zakon je padel, ker se ne da tržiti. Klasični moralni Zakon človeka izpisuje iz trošenja. To pa ni skladno z interesi po vse večjih profitih. Trženje nezadovoljstva in nezadovoljenosti je bistveno bolj uporabno. Trži se lahko v neskončnost. Eno področje tovrstnega trženja je ljubezen, drugo je na primer new age. Tukaj se trži ista stvar: obljubljajo se sreča, zadovoljenost, polnost, popolnost ipd. Rekla sva že, da je medkulturna odraslost definirana kot stanje, kjer človek ve, da ne gre za njegovo ugodje, ampak za socialna pravila. Se pravi, da je človekova sreča drugotnega pomena in da je normalno, da nisi srečen. Na zahodu pa je sreča postala najpomembnejši cilj zato, ker je sreča postala trg. Razlika v primerjavi s klasično formulo je očitna: nekoč, tudi ko si partnerja nehal ljubiti, si moral ostati v zakonu, ker tvoja nesreča ne šteje. Šteje socialno pravilo in to je ohranitev družine. Danes je pravilo obratno: ko si nesrečen s partnerjem, se moraš ločiti in poiskati drugega, ki ti bo dal srečo. Če boš ostal s partnerjem, ki ti ne daje sreče, si že skoraj sadomazohist, bolna psihična struktura. Skratka, ugodje je nad vsem. Morali bi seveda vedeti, da trajna srečna ljubezen ne obstaja. Obstajajo stanja sreče, potem pa je treba iti dalje. A tržiti se da ravno tisto, kar ne obstaja. Temu služi ideologija srečne ljubezni.


Skratka, umestitev  ljubezni  med  vrednote zna bit tudi 'nameščena', brez realne podlage v temeljni eksistenčni izkušnji, nekakšna 'trženjska finta', ki nas dela nesrečne že v izhodišču...  
Back to top
« Last Edit: 23.12.2009 at 14:52:25 by titud »  
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #41 - 23.12.2009 at 21:19:59
 
Quote:
Če je nekoč politika krojila usodo ljudi, se zdi, da je danes vse več ljudi popolnoma odvisnih od partnerjev. A ni to pekel?

Odvisnih zato, ker se vedno več pričakuje od sebe in s tem tudi od drugih. Kar se potem odraža kot odvisnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #42 - 23.12.2009 at 21:21:53
 
Quote:
Skratka, umestitev  ljubezni  med  vrednote zna bit tudi 'nameščena', brez realne podlage v temeljni eksistenčni izkušnji, nekakšna 'trženjska finta', ki nas dela nesrečne že v izhodišču...

Med vsemi temi vrednotami, pravili in zahtevami pa se res še težko najde kaj prostora za ljubezen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Temelji posameznika
Reply #43 - 23.12.2009 at 21:28:31
 
Quote:
zato, ker je ljubezen tud to, da včasih rečeš 'ne' in se pol počutiš grozno. ampak če ne bi rekel 'ne, bi umrl odznotrej. in zahteva od tebe da njenem imenu sprejemaš stvari, ki jih komej preneseš al pa moraš spremenit cele sisteme prepričanj, ki te kar trgajo na kose. To je vse ljubezen, a ni?

Tu se gre za ohranjanje ali vzpostavljanje odnosa z neko osebo. Ponavadi se takšen odnos, ko moraš pri sebi ne vem kaj vse spremeniti, ne obnese.
Ljubezen je predvsem tisto stanje duha, ko si lahko tisto, kar si. Če se počutiš grozno, potem ne čutiš ljubezni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Temelji posameznika
Reply #44 - 23.12.2009 at 22:23:00
 
ne gre tolk za odnos z osebo, kolk gre za odnos s sabo oz do sebe.
in stanje ljubezni po moje ne izključuje jasnosti zavedanja situacije, v kateri si. niti drugih čustev, ki so z njo prepletena. jes se ne spomnim zlo dost situacij, v kateri ne bi blo mešanih čustev. po možnosti takih, ki se med sabo borijo. sam pač ene situacije preveva ljubezen skozi ta čustva, druge pa ne.
lahko smo si pa pač tud tolk različni, da čustvujemo drugač.. who knows..
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4