Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 26378 times)
kreten40
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #15 - 22.07.2009 at 12:14:38
 
Quote:
Glede potresa

Kadar se zgodi močan potres, so poškodovane ali uničene tudi najbolj protipotresno grajene zgradbe. Prav tako ranljive so tradicionalne hiše iz surove opeke, ki nudijo dom tretjini svetovne populacije.


Lep pozdrav  Smiley


Heh, fora pri protipotresni gradnji ni ohranjanje nedotaknjenosti objekta (vsaj kolikor jaz vidim). Fora je v tem, da se stanovalcem bajta ne podre na glavo pri malo večjem prdcu glave družine (malo karikiram, danes mi tolče na hec Wink ). Z drugimi besedami, bajta naj bi stala čim dlje tudi ob hujših potresnih sunkih, tako da imajo ljudje (in živalce s podganami vred) čas oditi na prosto, kjer naj bi bili varni (kar se življenja tiče).
Hec je nareč v tem, da če je bajta samo zložena skupaj (pa naj bo to iz bal slame, hlodov ali opeke) in slabo ali pa celo nič povezana (čemur služijo protipotresni stebri na vogalih in na vsakih par metrov zidu, ter venci pod cimprom, da o ustrezno armiranih ploščah (medetažnih) ne govorim), se bo sesula sama vase ob prvem malo večjem sunku. Kar zna pomeniti tudi to, da če se to zgodi ponoči (recimo) boš zvečer lepo zaspala, sredi noči pa se že znaš zagovarjati pred Stvarnikom (če sem malo hudoben). Hočem reči to, da se take stvari znajo zgoditi zelo na hito in se ne boš niti zbudila ko bo že pol bajte na tebi. V izogib temu služi protipotresna gradnja.

Glede okusa se pa popolnoma strinjam. Žal je udejanjanje našega okusa zelo omejeno z zakonodajo, oziroma prostorsko ureditvenimi akti posameznih občin, kateri znajo iti v take skrajnosti, da določajo celo obliko (??!!!) in barvo strešnikov. Zame je to popolnoma nesprejmljivo. Seveda pa imaš na drugi strani ljudi (in tudi  "strokovnjake") katerih čut za estetiko žali vsako odstopanje od okoliških zgradb.  Jeba  Angry
Back to top
 
 
IP Logged
 
radovedni soncek
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 620

Re: Hobitska hiška
Reply #16 - 22.07.2009 at 12:42:37
 
Quote:
Quote:
Glede potresa

Kadar se zgodi močan potres, so poškodovane ali uničene tudi najbolj protipotresno grajene zgradbe. Prav tako ranljive so tradicionalne hiše iz surove opeke, ki nudijo dom tretjini svetovne populacije.


Lep pozdrav  Smiley


Heh, fora pri protipotresni gradnji ni ohranjanje nedotaknjenosti objekta (vsaj kolikor jaz vidim). Fora je v tem, da se stanovalcem bajta ne podre na glavo pri malo večjem prdcu glave družine (malo karikiram, danes mi tolče na hec Wink ). Z drugimi besedami, bajta naj bi stala čim dlje tudi ob hujših potresnih sunkih, tako da imajo ljudje (in živalce s podganami vred) čas oditi na prosto, kjer naj bi bili varni (kar se življenja tiče).
Hec je nareč v tem, da če je bajta samo zložena skupaj (pa naj bo to iz bal slame, hlodov ali opeke) in slabo ali pa celo nič povezana (čemur služijo protipotresni stebri na vogalih in na vsakih par metrov zidu, ter venci pod cimprom, da o ustrezno armiranih ploščah (medetažnih) ne govorim), se bo sesula sama vase ob prvem malo večjem sunku. Kar zna pomeniti tudi to, da če se to zgodi ponoči (recimo) boš zvečer lepo zaspala, sredi noči pa se že znaš zagovarjati pred Stvarnikom (če sem malo hudoben). Hočem reči to, da se take stvari znajo zgoditi zelo na hito in se ne boš niti zbudila ko bo že pol bajte na tebi. V izogib temu služi protipotresna gradnja.

Glede okusa se pa popolnoma strinjam. Žal je udejanjanje našega okusa zelo omejeno z zakonodajo, oziroma prostorsko ureditvenimi akti posameznih občin, kateri znajo iti v take skrajnosti, da določajo celo obliko (??!!!) in barvo strešnikov. Zame je to popolnoma nesprejmljivo. Seveda pa imaš na drugi strani ljudi (in tudi  "strokovnjake") katerih čut za estetiko žali vsako odstopanje od okoliških zgradb.  Jeba  Angry




Protipotresna gradnja deluje tako:

1.)vzame se lastnosti potresov na tem pdorocju
2.)obdea s epovprečje
3.)hišo s ezgradi točno za te določene potrese

Torej: če pride potres tak k so ga predpsotavili, hisa ostane cela prezivis  in je pokodovana jo mores podreti in novo anrediti

Torej; ce prie drug tip potresa ko tje bil predviden pol ap hisa pade uajme rekvenco in jo zejbe v parih sekundah .

Proti potresna gradnja ni zato da bi his eobstale je samo zato, da ljduej prezivijo tudi imovine in lasnine s ene resuje.

Edini objekt, k ej tako urejen da prezvi potres v elasticnem pdorocju materijala je nuklearni realtor,.

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Nahatee
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #17 - 23.07.2009 at 00:18:52
 
Quote:
Heh, fora pri protipotresni gradnji ni ohranjanje nedotaknjenosti objekta (vsaj kolikor jaz vidim). Fora je v tem, da se stanovalcem bajta ne podre na glavo pri malo večjem prdcu glave družine (malo karikiram, danes mi tolče na hec Wink ). Z drugimi besedami, bajta naj bi stala čim dlje tudi ob hujših potresnih sunkih, tako da imajo ljudje (in živalce s podganami vred) čas oditi na prosto, kjer naj bi bili varni (kar se življenja tiče).
Hec je nareč v tem, da če je bajta samo zložena skupaj (pa naj bo to iz bal slame, hlodov ali opeke) in slabo ali pa celo nič povezana (čemur služijo protipotresni stebri na vogalih in na vsakih par metrov zidu, ter venci pod cimprom, da o ustrezno armiranih ploščah (medetažnih) ne govorim), se bo sesula sama vase ob prvem malo večjem sunku. Kar zna pomeniti tudi to, da če se to zgodi ponoči (recimo) boš zvečer lepo zaspala, sredi noči pa se že znaš zagovarjati pred Stvarnikom (če sem malo hudoben). Hočem reči to, da se take stvari znajo zgoditi zelo na hito in se ne boš niti zbudila ko bo že pol bajte na tebi. V izogib temu služi protipotresna gradnja.


Nimam nič proti protipotresni gradnji, samo poudarila sem da betonske hiše tudi niso neranljive ob potresu, zmotno je misliti da je betonska hiša zato ker je težja tudi potresno bolj varna, če ima hiša stavba veliko maso se ob potesu, zgornji del pomakne z zamikom, nastane nihanje in razpoke.

Pri lažjih stavbah zamika skoraj ni poleg tega pa je les bolj prožen in bolje  prenese zamike. Kar se tega tiče je taka hiša potreseno bolj varna.

Glede hiše iz gline in slame kako pa so včasih gradili hiše in zdržale so tudi 200 let ali več. ( imam sorodnike, ki še vedno živijo v 150 let stari hiši iz gline, slame in lesa in jim ni nič hudega  )

Razlika je tudi  je kaj ti v primeru potresa prileti nate, betonski tram, les, opeka al pa slama.  Smiley

Pa še to nepremičniski lobiji in mediji so nam vcepili ali se nam trudijo vcepiti, da je potrebno za hišo porabiti ogromno denarja, zato da je potem kvalitetna za bivanje.

Lep pozdrav  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #18 - 23.07.2009 at 00:37:14
 
Ko sem delal na Goričkem sem videl veliko takšnih hiš, starih. Stare so bile pozimi hladne in nek specifičen vonj po slami in glini (gradili so jih zato, ker tam ni bilo kamna). Pri novih me moti debelina sten. In potem neka popularna pasivnost. Hiše nikdar ne moreš popolnoma ohladiti. Pa še nobene elegance. Neko posnemanje narave na nenaraven način.
Priporočam raje les in kamen.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
radovedni soncek
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 620

Re: Hobitska hiška
Reply #19 - 23.07.2009 at 12:59:22
 
Quote:
Quote:
Heh, fora pri protipotresni gradnji ni ohranjanje nedotaknjenosti objekta (vsaj kolikor jaz vidim). Fora je v tem, da se stanovalcem bajta ne podre na glavo pri malo večjem prdcu glave družine (malo karikiram, danes mi tolče na hec Wink ). Z drugimi besedami, bajta naj bi stala čim dlje tudi ob hujših potresnih sunkih, tako da imajo ljudje (in živalce s podganami vred) čas oditi na prosto, kjer naj bi bili varni (kar se življenja tiče).
Hec je nareč v tem, da če je bajta samo zložena skupaj (pa naj bo to iz bal slame, hlodov ali opeke) in slabo ali pa celo nič povezana (čemur služijo protipotresni stebri na vogalih in na vsakih par metrov zidu, ter venci pod cimprom, da o ustrezno armiranih ploščah (medetažnih) ne govorim), se bo sesula sama vase ob prvem malo večjem sunku. Kar zna pomeniti tudi to, da če se to zgodi ponoči (recimo) boš zvečer lepo zaspala, sredi noči pa se že znaš zagovarjati pred Stvarnikom (če sem malo hudoben). Hočem reči to, da se take stvari znajo zgoditi zelo na hito in se ne boš niti zbudila ko bo že pol bajte na tebi. V izogib temu služi protipotresna gradnja.


Nimam nič proti protipotresni gradnji, samo poudarila sem da betonske hiše tudi niso neranljive ob potresu, zmotno je misliti da je betonska hiša zato ker je težja tudi potresno bolj varna, če ima hiša stavba veliko maso se ob potesu, zgornji del pomakne z zamikom, nastane nihanje in razpoke.

Pri lažjih stavbah zamika skoraj ni poleg tega pa je les bolj prožen in bolje  prenese zamike. Kar se tega tiče je taka hiša potreseno bolj varna.

Glede hiše iz gline in slame kako pa so včasih gradili hiše in zdržale so tudi 200 let ali več. ( imam sorodnike, ki še vedno živijo v 150 let stari hiši iz gline, slame in lesa in jim ni nič hudega  )

Razlika je tudi  je kaj ti v primeru potresa prileti nate, betonski tram, les, opeka al pa slama.  Smiley

Pa še to nepremičniski lobiji in mediji so nam vcepili ali se nam trudijo vcepiti, da je potrebno za hišo porabiti ogromno denarja, zato da je potem kvalitetna za bivanje.

Lep pozdrav  Smiley




Gospodična

Bom nekaj reči razložil.

Nosilnost: Če bi vzeli les jeklo in beton. Ter vzeliod vsakega materijala palco katera bi bila 1 cm debela in bi poiskali višino tele palice katera bi povzročila da se tlačno trdnost preseže ima les najvišjo višino z 2,5 km jeklo mislim da ima 2,0 metem ko iam beton 1,5km (profeosr je to pvoedal)

Imamo lastnosti:
beton: lezenje, tečenje, tlačna trdnost, strižna trdnost, natezna trdnost
les: tlačna trdnost, strižna trdnost, natezna trdnost, (50% ejanske trnsoti ti da neomejeno prenasanje obremnitev)
jeklo tlačna trdnost, strižna trdnost, natezna trdnost, utrujanje

Ko potres se zgodi  se objekt premakne. Objekt zaniha ker materija želi dohiteti maso. Zto pride do nihanja. Zmotno je misliti, da če imaš težjo hišo ali lažjo hišo, da bo objekt lazje potres prenesel. naj razložim lepoprosim. Potres v horizontalni smeri obremni objekt. Najslabši objekti so tisti k imajo spremebo konstrukcisjega sklopa ali zansove v konstruckijski shemi objekta. Medtem ko je masa objekta ali nadstropja odvisna od pohištva itd,.. v nadstropju. Ko potres pride vsa ta masa deluje na objekt. Torej iz tega lahko rečemo, da ja sila z katero deluje potres na objkket funkcija materiajla in stvari v objektu in teže same konstrukcije. Toda, ponavljam izbira materijala za protipotresno gradnjo določi samo koliko vleiko lahko materijal zdrži preden s epodre. In glede na to se dimenzijonira. Les je lazji toda bolj elastičen samo morete vedeti da ce zelite dosezti neskoncno nosilnost lesa je potrebno znižati tlacno ali kateri koli drugo trdnost ki jo dobimo pripretrgu itd,. za 50% če še ne več.  Beton je tezji drži več, zakja. Ker ko se prerez betona premika ustvari armatura v smislu napetosti neke vrste karo (kot karta) diagram na osi napetosti tako da površina tega diagrama kara objekta pove koliko energije določen prerez lahko absorbira. Torej iz tega lahko zaključimo, da betonsk ekonstrukcije so boljše kot lesene z strani disipaciej energije. Ko potres pride more konstrukcija energijo sisipirati v kosntrucikciji. Za to pa so najboljše jeklene in betonske konstrukcije. Les ne vme kok lohak to počne me ap zanima ce se to akko drugace projektira. Povdaril bi tudi, da j ezmotno razmišljanje, da ce rečemo, da bomo psotavili betonsko kosntrukcijo, da bomo varni. Protipotresna gradnja se gradi po evorpskemu standardu ki s emu rece harmoniziran standard in se zadevo deli na tri skupine. 1,2 in 3 kalsa. To pomeni duktilnos tkosntrukcije. Bolj k ej konstrukcija duktilna boljs e lohak giblje in vec enegije lahko sprjme kar pomeni da vec energije bo prevzela preden poči. Če imamo duktilno kosntrucijo ali duktilno palcko kar je enako kot testo za gresine jo prepognemo in ne poči, ce damo testo pect pa prepognemo gresin poci to ej togo. Toga kosntrucija ni ok ker se podere vse po rsti v potresu. Po drugi strani pa bi povdaril, da potres po zakonu se prijektira na 3 princpipe po duktilnosti, če zelite iti v stroko, potlej ap se vzame potrese an podorcju povprecja vzme itd,.... sem zgori pvoedal, ce koga zanima lohaknapsiem vse strokovno.  Rad bi povdaril da ljduje islijo dve reci o potresih.

1.) če imam potresno gradnjo sem varen
2.)lazja je hisa boljs em varen
3.) v hisi z potresno gradnjo ne bom umrl

odgovori:
1.) Če pride potres kateri je isti kot je bil predviden pri ancrtuvanju hiše pol se hisa poskoduje jo popravimo in je to to.
2.) če je hiša lazja ne pomeni da bo manj skode ker potres ko ujame frekvenco hiše jo unici kot bi mignil v parih sekundah. potres uajme frekvenco hiše (isto je z mostovi), ko ga ujame ni pomoci zato pa pretehtamo katere frekvence potresov se poajvijo na nekem podorcju in pol zgradimo hiso z ciusto drugo frekvenco.
3. Hiša ni namenjena teku da obmo preziveli ce je potresno grajena. Ozirma drgac da povem, hiša katera je grejena potresno zagotavlja določen cas da s ehiso izprazni in da s eljduej lahko resijo oziroma ce ostanes v njej da se resi zivljenja. Torej protipotresna grednja je namejnea resevanju ljudi ne premozenja. Jedrski reaktorji so projektirani tkao da silo katero potres ki je recmo najvecnji bil v 50.000 letih (statisika) pride na objekt in povroci sile na ta objekt je dejansko prenesen v elatičnem področju materijala. to pomeni. Jeklo ima elasticno podorcje materijala kjer se raztezski in sila linarna na grafu to pomeni da se vse vrne v prvotno stanje, pol ap so se druga stanja. Tako, da to so edini objekti kjer se niti razpoka ne prikaze na zidu ko je potres ke rje tkao anrejeno.

Torej,.. tezka ali lahka hiša, polna ali prazna niamta pomena. Če potres uame frekvenco kot vojaki namostu s ehisa sesuje v prah. Priznam pa da je z dolocenii prijemi tkao hiso lazehje graditi itd,.. sam o tem drugic ce kog azanima. Recmo ce imas v 1 stuku smao stebre pa pride potres tuci izven frekvence hise bos ostal brez 1 stuka,.. dokazano prevejreno in tega ne gradimo vec,.

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
radovedni soncek
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 620

Re: Hobitska hiška
Reply #20 - 23.07.2009 at 13:04:17
 
Quote:
Ko sem delal na Goričkem sem videl veliko takšnih hiš, starih. Stare so bile pozimi hladne in nek specifičen vonj po slami in glini (gradili so jih zato, ker tam ni bilo kamna). Pri novih me moti debelina sten. In potem neka popularna pasivnost. Hiše nikdar ne moreš popolnoma ohladiti. Pa še nobene elegance. Neko posnemanje narave na nenaraven način.
Priporočam raje les in kamen.

Lp,Igor



Hej

Hišo lahko popolnoma ohladiš. Preverjeno.

1.) Pod hišo anredis bazen (lahko vam tudi geomehaniko zracunam), na ta bazen lohak psotvis hiso . In v ta bazen naliješ vodo. Poleti jevoda mrzla in haldi hišo poleti jo segrejes na raen nacine in imas akumualcijo za pozimi ko jo grejes Obstaj ahisa na barju. Ta princip je edini princip da jaz vme iz geomehanike da lohka na barju psotavis teoreticno tudi 10 stukov stolpnico veliko.

2.) luknja v hisi v tleh ki ej globoka 5 metrov ima hlad in ta hald lohak korsitis. Potegnes noter vodo in naredis pretok skozi raijatorje in iasm hlajenje.

3.) Skople slukno zunaj izpod zemlej in anreids pretok rzaka kot klima ziehr je ceneje.

Izoalcija sluizi za omoljanje toplote in haldu. Povem vam odkrito, da hiša kjer sme delal je bila poleti hladna da te je zeblo noter ko si odprl okno ti je bilo malo toplo. tako, da izolaciaj je huda reč. Izoliran ahisa zame je hisa k ima 20 do 30 centiemtorv izolacije, po nekateirh izracunih bi jo mogel iemti 1000 mm tako, da leporposim.  Če das za hiso 5 cm izolacije pol bos palceval skozi leta tok za ogrevanej da je noro ce pa das 30 cm polap se ti na dolgirok poklapa,..

imam rad hiše.

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #21 - 23.07.2009 at 14:35:26
 
Še vednjo nimaš akumulacije. Izolacija ti ne da akumulacije. Praviš z vodo pod zemljo. Tu verjetno misliš toplotno črpalko in vrtine. To se splača pri večjih objektih. Vrtine niso poceni.

Sicer sem z ohladitvijo mislil, da pozimi ohladiš hišo tudi v vseh kotih. Da odmrejo mikroorganizmi, da ne rataš čez par let nek alergičen pacient. Potem boš tako za razne lekarniške pripravke toliko zapravil, kot boš prišparal pri ogravanju.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
radovedni soncek
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 620

Re: Hobitska hiška
Reply #22 - 23.07.2009 at 14:52:42
 
Quote:
Še vednjo nimaš akumulacije. Izolacija ti ne da akumulacije. Praviš z vodo pod zemljo. Tu verjetno misliš toplotno črpalko in vrtine. To se splača pri večjih objektih. Vrtine niso poceni.

Sicer sem z ohladitvijo mislil, da pozimi ohladiš hišo tudi v vseh kotih. Da odmrejo mikroorganizmi, da ne rataš čez par let nek alergičen pacient. Potem boš tako za razne lekarniške pripravke toliko zapravil, kot boš prišparal pri ogravanju.


Zdravo Gospod

Se strinjam akumulacija ni izolacija.

Teorija gre tako:

1.) poleti/podnevi: Izolacija preprecuje segrevanejnotranejga prosotra, medtem ko notranji zid je hladen in hladi in ima akumualcijo halda.. Pr strehi ej to se bolj pomebno.

poleti/ponoči: ponoči pa odpres okna da se notranji zid k je cez dan bil segret k je prislo skozi izoalcijodolcen del k te je zgrel zid da se ohladi.

Teroiaj stremi k tem, da podnevi perpecujes segrevanje in ponoci ko konstrukcijski sklop rata segret ga ohladiš. So določeni principi kako hladiti fasado z vodo in zrakom sam to je malo bolj zahtevno.

Podal bi tudi da se strinajm z teboj igor. De so vrtien res drage. toda vrtien se delajo kejr prides do topel vode in jo pol z navadno crpalko potegnes gor in mas zaprti tokokrog vode.

Jaz osbno govorim o bazenu, 10/10 metrov,..

Ok bo razlozil.

Gospod fizik iz lj je nareidl hoiso na barju. matematika je bial taka. barje nima nosilnosti ozirma ima zelonenosilna tla. Zato, moreš iz zemlej izkiopati tok zemlje kot je tezka hiša da ti zadeva stoji. Torej. Tipo je naredil lukno in si psotavil noter v lukno zrak pol je naredil palto in naredil tezko hiso. Matematika govori: Odvzeta zemlja je v tleh sprostila zemljski pritisk kateri je bilnadomeščen z hišo. če hiša je pretežka pol tone ce je prelahka jo potisne zemlja navzgor. Simpelj k pasulj. Tipo pa ej tako zracunal da je z vodo korigiral razliko med hiso in rpitikom.

teza hiše + voda = pritisku katerega je mela zemlja na prejsnjem mestu.

V bazenu msilim da ima 2 metra vode in s emu pozna pozimi priogrevanju poelti imas pa veliko akpaciteto hlada. Mislim,.. 10*10*2= 200m3 metrov vode tako, da s emi zdi da ej to dovolj vleiak akumulacija halda lai topolote je pa res tega ne mreos egreti na 40 stopinj. Poelti lohak ogrevas vodo ali pozimi jo ogrevas z sončnimi koelktorji poleti pa pustis da je hladna.

Kar pa se tiče zdiov  ozirma kosntrukcijkih sklopov pa je takole

- izoalciaj more biti zunaj ce mas konstantno nasljensot v objektu
- izoalciaj noter je za vikende k rabis da s ehitro segreje
-masivni zidvo noter da imas akumualcijo toplote pozimi (stena oddaja ko pec ugasnemo)
- paraizenacevalni sloj
-difuzija vodenga toak (para voda gre iz topelga v hladno poelti gre od zunni noter oziram susis pozimi ap ti lohak valga zastaja v toski rosisca tkao da se amerijal navlaziin zgbi izoalcijo. Zato ne smes dobiti tocko rosisca v izoalciji k niasm nic od nje itd,... .
- zrak je najbolsja izoalcioja sma to amlo ljudi ve.
itd,. itd,..
Poznam rpimer oziram sme slisal da ej tipo potegnil vodo iz tal, teorija gre tako, da vsakih 10 metorv je zemlaj toplejsa in pr 100 emtrih v zemjo imas dovoljtoplote da s elohak grejes zastonj pac kot  punpa vlece vodo od spdoi gor v radijator. Problem je v tem da vrtnaje ni zastonj ce pades na lukno gre noter lohka m3 mnogo vode itd,.. to bi mogu malo preveriti se,.

lp


Lp,Igor

Back to top
 
 
IP Logged
 
kreten40
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #23 - 23.07.2009 at 15:51:33
 
Bom kar malo na splošno pametoval, da ne bom citiral vsakega posebej (škoda prostora). Seveda je vse napisano moj pogled, jaz pa sem samo študiran kmet in ne gradbenik ali strojnik  Cool

Kot je že sonček zapisal, teža in material iz katere je bajta narejena nima veliko skupnega s protipotresno gradnjo. Gre za to, kakšna so razmerja med gradivi inposameznimi elemnti hiše (beto, gradbeno železo, kako so razporejeni protipotresni stebri, kakšne so dimenzije posameznih elemntov itd). Torej (kot spet pravilno ugotavlja sonček), če so razmere prave se bo podrla vsaka hiša. Cilj je zagotoviti dovolj dolgo dobo do kolapsa, da se lahko ljudje umaknejo.
Takole na pamet bi rekel, da imajo pri tej gradnji definitivno prednost lesene bajte (prave lesene, se pravi brunarice) in sicer zaradi načina vezave elementov (brun), ki je v bistvu elastična in omogoča določeno gibanje (bolj kot pri betonskih variantah). Seveda rata jeba ko (če) pridejo sunki v fazo in hišo dobesedno v trenutku sesuje. Ampak to je ekstrem, ki je malo verjeten.

Akumulacij, izolacja, hlajenje, ogrevanje .... .
Meni ni jasno, zakaj je akumulacija toplote v zidovih tako opevana. V bistvu je bolj ovira kot prednost, saj je to akumulacijo potrebno najprej napolniti, kar pomeni, da je hiša ta čas v bistvu hladna. To se najlepše vidi v prehodnem času, ko se s kurjenjem odlaša dokler se da (iz kakršnega koli že razloga). Odvisno od debeline in sestave zidu sicer ampak kurjenje s polno paro lahko traja par dni preden bo klima v prostoriu ugodna za konfortno bivanje. In to toliko dni, da se zidovi pregrejejo. Sredi zime (pri T pod 0) pa ta akumulacija spuhti v roku par ur, seveda odvisno od izolacije. S stališča ekonomike in tudi ugodja bivanja je daleč najboljša varianta, da se ogreva/ohlaja samo zrak, ne pa tudi zidovi. Pri pasivnih hišah na primer je to rešeno itak s ploskovnimi grelnimi telesi (nizkotemperaturnimi), ki so vgrajeni v tla ali zidove (ali pa oboje). Kar za seboj potegne dejstvo, da je za človeka to še najbolje, saj ogrevane površine sevajo toploto.

Toplotne črpalke ali pa ogrevanje/ohlajanje neposredno z zemljo ...
vrtine in uporaba podtalnice je definitivno najdražja varianta uporabe toplotne črpalke. Najcenejša je seveda uporaba zunanjega zraka za ogrvanje notranjega. Ampak tu se veselica hitro neha ko se  T spustijo globoko pod 0. Veliko boljša varianta so ploskovni kolektorji za zajem toplote zemlje. To je učen izraz za par km cevi razpeljane 1 m pod površjem . po ceveh se pretaka zrak ali tekočina, ki zemlji odvzema ali oddaja toploto,  nadrugi strani pa je toplotn ačrpalka, ki to energijo koncentrira. Slaba stran tega principa je, da potrebujemo kar nekaj površine, recimo par sto kvadratov (koliko je odvisno od toplotne črpalke in potreb hiše).
Ta varianta o bazenu pod hišo je zanimiva ampak najbrž vse prej kot poceni in zelo verjetno bo ostala zanimivost. Jaz osebno ze ne bi šel spat nad bazen  Cool

Osebno imam precej hude zadržke tudi do pasivnih hiš, ker morajo biti zrakotesne. Samo zato, ostalo mi je kolikor toliko sprejmljivo. Ampak eden bistvenih elementov take hiše je ravno zrakotesnost, to pa pomeni, da v taki hiši v bistvu živiš v nekem umetnem, plastčnem mehurju. In kar je najbolj hecno od vsega je to, da pri takem načiniu gradnje prednjačijo graditelji lesenih hiš (ne brujnaric, da ne bo pomote). S tem zavržejo vse prednsoti ki jim jih nudi les. Jeba.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #24 - 23.07.2009 at 16:32:15
 
Prav pri nizkotemperaturnem ogrevanju je potrebna akumulacija. Sama izolacija ni dovolj. Preveri pri kom, ki jo ima in porabo nafte. Izračuni so lahko drugačni v praksi je pa tako.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreten40
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #25 - 23.07.2009 at 16:44:08
 
Quote:
Prav pri nizkotemperaturnem ogrevanju je potrebna akumulacija. Sama izolacija ni dovolj. Preveri pri kom, ki jo ima in porabo nafte. Izračuni so lahko drugačni v praksi je pa tako.

Lp,igor


O kakšni akumulaciji govoriš? O zidovih ali o hranilnikih toplote (30 do 1000 ali celo več litrskih sodih poleg peči)?
Drugače pa sem preveril; bratranec je sam naredil hišo  v leseni izvedbi  - skeletna gradnja, plošča zunaj, plošča not, vmes pa 20 cm izolacije. Akumulacija zidu - nikakva. Hranilnika toplote nima, čeprav se pripravlja že nekaj let, da ga bo zrihtal. Kuri stara vrata, ki jih dobi pri strankah, ko jim jih menja z novimi. Že par zim ni skuril kubika lesa iz gozda. Zakuri zjutraj in zvečer, po par ur, vmes nič, pa je vseeno prijetno toplo. Tudi sam nisem mogel verjeti. Gre za to, da greje samo zrak, ne zidov. Hiša ni v pasivni izvedbi. Po izolaciji in oknih bi mogoče še šlo, ni pa zrakotesna. Okna ima obrnjena na jug in to se pozimi neverjetno pozna Wink
Aja, še to; ima talno gretje, torej toplotni režim 40 - 50/ 20 stopinj. zadeva laufa, jebi ga  Cool
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #26 - 23.07.2009 at 16:59:48
 
Komerat ma isto talno gretje in izolacijo 30cm. Porabi 40% več nafte, kot malo večje stanovanje od njegovega z zidom in nato 10 cm izolacije.
Kolektorji, 3 kubični rezervoar talno ogrevanje nekje 80 kv. metrov pa še vedno porabi 1500 L nafte. Je pa res, da je bolj na vetrovnem in stanovanje vsak dan zrači.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreten40
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #27 - 23.07.2009 at 17:07:57
 
Quote:
Komerat ma isto talno gretje in izolacijo 30cm. Porabi 40% več nafte, kot malo večje stanovanje od njegovega z zidom in nato 10 cm izolacije.
Kolektorji, 3 kubični rezervoar talno ogrevanje nekje 80 kv. metrov pa še vedno porabi 1500 L nafte. Je pa res, da je bolj na vetrovnem in stanovanje vsak dan zrači.

Lp,Igor


Jp, tukajle nekaj resno ne štima. Takole na uč bi on moral porabiti največ 800l nafte. Toplota mu nekje uhaja da glava peče. Pa to ni samo zračenje, razen če ima stalno odprta okna. Če je to, potem pa ni čudno.
Dokler si jaz nisem zrihtal vsaj tistih bogih 800 l hranilnika toplote sem tudi spal pri odprtem oknu (pol noči recimo), ker je peč premočna za tako bajto kot jo imam, kurim pa drva, se pravi lahko pozabim na regulacijo. Zdaj porabim za skoraj pol manj drv pa še stalno toplo je. No ja, skoraj Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #28 - 23.07.2009 at 17:25:45
 
Ma nič ne uhaja. Okna ma ponoči zaprta. Lufta pač, ker je kadilec, pa tudi drugače je dobro zračit. Sam ionizator ni dovolj. Mam dva pa vem.
Smo vse preštudiral in ni drugega kot akumulacija. Je podstreha; les, 25cm tervola, les, 10cm tervola. Pa pravim, regulacijo ma na borih 20 stopinj (meni je mal hladno) pa prabi poleg sonca še toliko nafte.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreten40
Ex Member




Re: Hobitska hiška
Reply #29 - 23.07.2009 at 17:38:59
 
Quote:
Ma nič ne uhaja. Okna ma ponoči zaprta. Lufta pač, ker je kadilec, pa tudi drugače je dobro zračit. Sam ionizator ni dovolj. Mam dva pa vem.
Smo vse preštudiral in ni drugega kot akumulacija. Je podstreha; les, 25cm tervola, les, 10cm tervola. Pa pravim, regulacijo ma na borih 20 stopinj (meni je mal hladno) pa prabi poleg sonca še toliko nafte.

Lp,igor


Jah, obračaj kakor hočeš, cifre (poraba) pravi, da uhaja. Ali pa peč ni dobra (neučinkovita) ali pa ....

Mah brez veze je takole na pamet ugibat kaj bi lahko bilo. Predpostavljam, da je že gostil kakšnega mojstra na to temo. Če niso nič ugotovili ostane smao še poltergajst (hecam se  Cheesy)
Mislim, nekaj je narobe, porabo ima skoraj še enkrat preveliko, to je dejstvo. Akumulacija (še vedno nisi povedal ali misliš na zidove ali na sod)  po moje ne bo rešila nič. Zidovi imajo premajhno akumulacijo, sod pa pri nafti pravzaprav ni potreben. Razen če je peč predimenzionirana pa se vklaplja in izklaplja stalno. Potem je lahko to to (ampak to bi majster zaznal takoj).
Poznam še en primer, ko je lastnik pametnejši kot cel svet in namesto da bi uporabil vgrajeno regulacijo na peči, hodi vključevat in izključevat gorilec na roke. Odveč je povedati, da ima porabo da glava peče  Sad
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4