Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 86 87 88 89 90 
(Read 278633 times)
bp
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1305 - 13.02.2009 at 11:41:20
 
Quote:
Pes opravlja selekcijo - mora vedeti, koga spustiti v polje domačnosti in koga pregnati. Ščiti in napada, odvisno od okoliščin. Se crklja ali grize, odvisno od okoliščin. Mislim, da je to en tak aspekt človeka, ki zahteva iskanje ravnotežja med zunaj in znotraj. Med domačim in tujim svetom.

Pes je tudi udomačen volk v dnevni sobi. Nekaj na videz domačega, zanesljivega, pa vendar divje instinktivnega, nekaj, kar lahko preseneti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Sanje
Reply #1306 - 13.02.2009 at 12:00:08
 
Quote:
Quote:
Pes opravlja selekcijo - mora vedeti, koga spustiti v polje domačnosti in koga pregnati. Ščiti in napada, odvisno od okoliščin. Se crklja ali grize, odvisno od okoliščin. Mislim, da je to en tak aspekt človeka, ki zahteva iskanje ravnotežja med zunaj in znotraj. Med domačim in tujim svetom.

Pes je tudi udomačen volk v dnevni sobi. Nekaj na videz domačega, zanesljivega, pa vendar divje instinktivnega, nekaj, kar lahko preseneti.



Psi so gensko spremenjeni volkovi? Kdo je modificiral volčji gen? Človek? bp ti sigurno poznaš odgovor!!! Sem sem prišel samo zato,ker si me ti sodil na nekem drugem topicu! Vračam!!!!!
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sanje
Reply #1307 - 13.02.2009 at 15:24:41
 
Quote:
Kar najbrž pomeni, da se pripravljaš na spremembe in da si pripravljena reagirati. Zdi se mi, da gre za nek prehod iz uživanja v toplini domačnosti v bolj nepredvidljiv svet. V bistvu gre samo za moje ugibanje.


Ja, najbrž res, samo da se do zdejle nisem tega prov zares zavedla. Ena faza življenja se mi bo zdej počas začela zaključevat in se bo začela nova. Samo da še ne vem, kakšna bo, ker je še vse odprto. V bistvu se še nič ni zgodilo, samo napoveduje se. In stvari se pojavljajo. Dosti novih stvari, med katerimi bi mogla izbirat. Rabim nove priložnosti in izkušnje. In počutim se mal ogroženo, ker ne vem, kaj je dobro kaj pa ne tolk. Bom mogla pazljivo izbrat, kaj bom počela. In s kom. In se mi zdi, da v bistvu to že delam, instinktivno. Imam kdaj ob kom prijetnem neprijeten občutek, četud ni za to nobenga razloga. In drugič iščem stik s kom, čeprov navidez nimam z njim nič skupnega. Samo da mu zaupam. četud je tuj. Enemu drugemu pa ne, četud je 'domač'. Tud tega se nisem zavedala do zdej. Se mi zdi, da me je najbolj strah tega, da med vsemi temi tujimi ljudmi ne bom znala najt pravih. Ločit dobrih in slabih. Da se ne bom zavedla nevarnosti. In da bom spregledala priložnost, ki bi jo mogla zagrabit. Al pa ustvarit. Mogoče tud, kje postavit mejo, kolk deleč še hočeš, da kdo nate vpliva in se mu pustiš spreminjat. Kaj vzet, kaj pa pustit, čeprov je v istem paketu. Dobro izbrat, v bistvu. In najt domov al pa varen prostor. Kjerkoli si. Nisem prov zaupala vase, da bom znala. Pa si mi pokazala, da to v bistvu že nekako delam.

Tvoje sanje so mi ble všeč, z unim psom ob sebi. Vsak pes te bo v kritičnem trenutku branil, ko bo dovolj hudo, pa če je še tolk bojazljiv. V bistvu gre za vprašanje kritičnega trenutka. Ko ti ne bi znala najt, bi mogoče on našel. Dokler najdeš sama, te samo spremlja. Imaš zasilno rešitev. Lahko se zaneseš nanjo. Ko jo boš rabila.

Zelo ti hvala za tvojo razlago Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1308 - 14.02.2009 at 01:06:20
 
Ni kaj  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1309 - 14.02.2009 at 09:39:39
 
Ajgor, original zdaravilo se imenuje seroxat ne xeroxat. Predpiše jih lahko tudi osebni zdravnik. Sicer pa so za zdravila usposobljeni ljudje, ki jih predpisujejo. Imenujejo se zdravniki. Kar se tiče zdravil, poslušam njih. Jaz nisem ne zdravnik in ne farmacevt, zato o zdravilih ne morem nič pametnega povedati in tega tudi nisem nikoli počel. Imam pa dovolj izkušenj z zdravili, da vem, da pravo zdravilo človeka tudi pozdravi. V adolescenci sem bil sam žrtev predsodka proti zdravilom, ki so mi ga vcepljali kvaziduhovneži. Verjamem, da so zdravila različna: napačna, prava, slabe kvalitete, dobre kvalitete,.... Je pa res, da je na žalost naša družba revna,oziroma vlaga ogromna sredstva v napačne stvari in si nemore privoščiti uporabe psihoterapije v dovolj veliki meri. Družba na splošno premalo vlaga v duhovnost. No, na žalost je med duhovnostjo polno duhovne revščine. Ko človek stopi v današnje knjigarne, je zasut  z duhovno literaturo zelo nizke vrednosti. Pač, takšno je trenutno stanje družbe....,vlada potrošništvo in želja po zaslužku, posledica je duhovna revščina. Ljudje, ki se iščemo in iščemo, imamo pri prebiranju plev in zrnja veliko dela. Konec koncev je to način, kako se kaj naučiti. Skozi izkušnje. Je papotrebno, seveda tudi delovati. Jaz lahko delujem v družbenem smislu samo v obliki forumskega pisanja, ker kaj več zaenkrat še ne zmorem in ne znam. V razvoju duha si pomagam s sanjami, kar lahko v meri, ki jo premorem, tudi dajem. In tosemi zdi smiselno. Delam, kar delajo tu drugi udeleženci. Dobronamerno. Zato ne vidim razloga za nestrpnost in jezo in podtikanje predsodkov, s katerimi nekateri funkcionirajo. Vsi imamo inferiorne aspekte, vsi se učimo, vsi iščemo pomoč, in dobro bi bilo, da se tega vsi udeleženci, ki zaidejo na ta topic, tudi zavedajo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1310 - 14.02.2009 at 10:42:42
 
Devi wrote on 11.02.2009 at 17:35:22:
V roku enega meseca sem mela trikrat sanje o psih.

-----
Sanjala sem, da je nek silos in na notranji strani vodijo gor stopnice in tam stopiš v čist nov svet. Hodila sem po njem in na pot mi je prišel nek pes. Ustrašla sem se. prišla je K. Oz sem jo poslala tja. Dej pejt ti pogledat kaj je s to živaljo. K. jo je ostro poklicala k nogi in žival se je odzvala. Senca se je spremenila iz dobermana v enega malega prijaznega hišnega psa. Odpeljala ga je dol in ven. Pripeljala ga je k meni. Da stestiramo, če je kej narobe z njo. Bo prespal pri meni. V tistem sem se zbudila.
-----
Sanje. Polne žensk. Neka podnajemniška soba. Ne vem če moja, nekaj sem prišla z eno iskat. Ko sem bla v njej, so iz druge sobe skozi mojo hodile ženske ven. Nobene privatnosti. Potem smo bli v pritličju. En kup žensk. Nič nismo mele skupnega. Nekej so se pogovarjale, če je spodej pod hišo še klet in jes sem rekla da je, kot da bi to hišo poznala. Bla je stara in vlažna. Na kavču sredi sobe, kjer nobena ni sedela, je bil en čist mejhen muc. Kot da so ga prinesli domov, ker si ga je ena zaželela. Samo da je pol pozabila nanj. Tolk je bil mejhen. In nekako sam. Ni prosil za pozornost. Sam tolk mi je blo žal, da ima tako usodo. in čeprov ne maram mačk sem se vsedla k njemu, da se je lahko stisnil k meni. Pol sva naenkrat ležala in spala in mali muc se je spremenil v ne več tolk malega buldoga.in hotel je držat glavo na mojem obrazu, ko je spal in me je celo poslinil. Jes sem se režala in blo mi je mal nagravžno, da me pes slini in imel je tako veliko glavo in tak mejhen trup. In sem ga obrnila na hrbet da ga mal pobožam po trebuhu in pogovarjala sem se z njim. Sej lahko spiva tud mal drugače, sem pol rekla in mislim da je zaspal ob meni in se nehal tiščat v moj obraz.
-----
Sanjala sem, da je en.. zaljubljen vame? Samo da ni bil primeren, ker je delal za nas in ker je bil.. pes? Jesus kake sanje. Za en par se je šlo, žensko in moškega in do te ženske je bil nekdo /skor bi rekla da je bla ženska/ krut, prov mučil jo je psihično vsakič, ko je nekam šla. In moški jo je spremljal, četud ni al ni mogel nardit nič da bi blo drugač. Samo stal je tam poleg in čakal, da bo konec in bosta lahko šla. Jaz sem šla naprej in in jim vsem dajala do znanja, da sem tam, da je treba muvnit, ne previdno čakat, da se bom oni/a spomnila nekej rečt. Dajala sem izgovor, da se lahko gre. In tam je bil en pes in moja edina zabava je bla, da sem se igrala z njim, bil je okoli in pritegnil me je v igro in ko sva se preganjala okrog sem se zares nasmejala. Edini razlog za smeh v tistem prostoru. In potem sem razmišljala kako čudno je, da bi lahko bil pes zaljubljen vame in pes je začel dobivat človeške poteze, vidla sem, da razmišlja, zunanjost se je začela spreminjat… bil je pozoren, čuječ, varuh… Medtem, ko sem čakala na par, sem bla v hiši, nekje v zgornjih nadstropjih, in hodnik je prehajal v gozd, oz ni se dobro vedlo kje se hiša neha in kje se nadaljuje steza v gozd. Odprla sem vrata v eno sobo in hotla prižgat luč, pa ni delala, ker ni blo elektrike.
-----

Mislim, da je bil pes iz prvih in zadnjih sanj enak, nekej skuštranega črno-belega. Ko sem mela prve sanje, sem si misla, kaj sem si to pripeljala dol z astrala zdej.. skor sem bla prepričana da je astral. V zadnjih sanjah ta isti pes vnaša življenje v eno zelo mučno situacijo. Ponavadi nimam sanj o živalih. Nedolg nazaj sem v knjigi Ženske ki tečejo z volkovi brala lih zgodbo o nekem psičku. Noter je bil predstavljen kot nek instinktiven del moške psihe, ki moškemu pomaga, ko odpovejo vsa druga sredstva.
V mojih sanjah so same ženske. V prvih sanjah pokličem K. K. ni posebej čustven človek, zelo pragmatična je. Ena močnih žensk. Pozna živali in na njeno presojo sem se po moje zanesla, ko je psa pregledala. Ona je sposobna rečt, tole nima smisla več ohranjat pri življenju, ker se ne da popravit, oz je sposobna tud prevzet odgovornost, ko vidi, da se nekaj da nardit. Ona je presodila, da je pes v redu. Potem sem ga dobila v roke jaz.
v drugih sanjah so same ženske. Meni so tuje in ukvarjam se z živaljo.
V tretjih sanjah imam par in žensko, ki jo muči. Moški je pasiven. Poleg sem jaz, ki se posebej ne vpletam in pes, ki me hoče razvedrit.
Zakaj je ta žival zdej tukej? A ima to kej opravka s tem, da moški del v meni zelo očitno ne deluje uredu?
Oz, kakakoli ideja?


Pes je verjetno simbol za brezpogojno vdanost, navezanost, ljubezen. To verjetno pričakuješ od moškega. Dokler je bilo to samo neozaveščeno čustvo, si s tem nisi imela kaj začeti. Nato pes dobi človeško podobo. Verjetno si svojo potrebo začela predelovati, jo naredila bolj za med ljudi, bolj sprejemljivo tudi za moške. Pot do tega je bila trnova. Osamljena mlada mačka si ti. Mačke so zelo zajebane, pretirano samosvoje, jemljejo, a ne dajejo. Dajejo tako, da jemljejo. Ženska družba, ki ne omogoča intime. Za ženske je zelo značilno, da s svojo posesivnostjo in pretiranimi potrebami dušijo intimo drugega (moški v sanjah nenehno teži ženski). Pes (zveza z moškim, v sanjah čakaš na par) torej ni nevarna, če ne predstavlja samo čustvo brezpogojne vdanosti in navezanosti, ampak je bolj človeška, z večjo prisotnostjo razmišljanja in akceptiranja realnosti in potreb partnerja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Sanje
Reply #1311 - 14.02.2009 at 10:55:09
 
Murileon, glavno da veš za katere tablete gre. Ime sem narobe napisal, je pa generik pravilno napisan in dosti cenejši, zato ni doplačila. Predsodke do psihiatrije si pa ti nekaj podtikal, da vlada v družbi.
Če o nečem rečeš, da nima velikega efekta, to še ni predsodek. Je mnenje. Zadeva gre tako, da se psihoterapija po Freudu tudi pri nas počasi umika.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1312 - 14.02.2009 at 12:00:09
 
Devi wrote on 13.02.2009 at 09:14:06:
tole je dobro razmišljeno titud. Sicer ne razumem čist, ker ti zlo dobro ubesedaš simboliko, ki jo jes zgolj intuitivno povezujem u neke filinge, sam imam občutek, da nekej od tega zelo drži in je pomembno zame v tem primeru.


Ne vem če se dost poudaru, da je spol psihosocialni konstrukt, utemeljen sicer na biloških razlikah, a vendar še vedno konstrukt, skreiran iz potrebe po vzdrževanju  vsakokratne osebene in družbene (re)produkcije. Samoumevnosti idetifikacije s spolom, ki se reproducira pri običajni zavesti, zato  sanje ne morejo podpirat ampak jo kot zavestno vzdrževan konstrukt  praviloma rušijo, zato od sanj ne moreš pričakovat, da boš v njih odkrivala pravo moškost/ženskost. Vse kar ti lahko odkrijejo je tvojo zmotnostlažnost/zlaganost zavestne identifikacije s spolom in da avtentićno izražanje spola spoh ni možno, ker ni za to nobenih niti bioloških niti duševnih podlag. Nikjer v svojih sanjskih  globinah ne bomo odkrili  avtetntičnig temeljev  niti ženske niti moškega, amapk bomo naleteli  samo simbolne izraze nekih duševnih principov, ki nas pritegnejo/očarajo ali ustrahujejo - podobno  kot nas pritegne in očara ali ustrahuje pasja narava, katero moramo zavestno skultivirat (sprogramirat ne samo z  vzgojo, amapak tudi genetkso), tako da lahko z njo zaživimo v interesni in čustveni simbiozi.... Mislim  da o podobnem zavestnem  kultiviranju odnosa s psom (dejanskim in simbolnim) govori tud murelion
Quote:
Pes (zveza z moškim, v sanjah čakaš na par) torej ni nevarna, če ne predstavlja samo čustvo brezpogojne vdanosti in navezanosti, ampak je bolj človeška, z večjo prisotnostjo razmišljanja in akceptiranja realnosti in potreb partnerja.      


čeprav  včasih za moj okus to kultivarnje v strahu pred ogrožujočo intimo njemu vleče malo na  dsiciplino/dresuro, njemu pa moj način  kultiviranja  vsaj po mojem mnenju vleče na popuščanje/podrejanje.  
     
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sanje
Reply #1313 - 15.02.2009 at 12:37:56
 
murileon wrote on 14.02.2009 at 10:42:42:
Pes je verjetno simbol za brezpogojno vdanost, navezanost, ljubezen. To verjetno pričakuješ od moškega. Dokler je bilo to samo neozaveščeno čustvo, si s tem nisi imela kaj začeti. Nato pes dobi človeško podobo. Verjetno si svojo potrebo začela predelovati, jo naredila bolj za med ljudi, bolj sprejemljivo tudi za moške. Pot do tega je bila trnova. Osamljena mlada mačka si ti. Mačke so zelo zajebane, pretirano samosvoje, jemljejo, a ne dajejo. Dajejo tako, da jemljejo. Ženska družba, ki ne omogoča intime. Za ženske je zelo značilno, da s svojo posesivnostjo in pretiranimi potrebami dušijo intimo drugega (moški v sanjah nenehno teži ženski). Pes (zveza z moškim, v sanjah čakaš na par) torej ni nevarna, če ne predstavlja samo čustvo brezpogojne vdanosti in navezanosti, ampak je bolj človeška, z večjo prisotnostjo razmišljanja in akceptiranja realnosti in potreb partnerja.

hehe
men je kar sapo vzelo, ko sem tole prebrala Smiley
Kej tacga še nisem slišala, da bi me kdo tako opisal, pa tudi ne. Sam v zadnjem času sem res precej razmišljala o tem, kako dosti jemljem iz odnosov. In da ne dajem posebej dost nazaj. Včasih, se mi zdi, sem hotla dosti več dajat. Včasih me je zelo skrbelo za ljudi. Se spomnim, kako se je bp še hecal, kako se meni zdijo vsi ubogi in bi rada vsem pomagala. In pol se mi zdi, da sem počasi kar nekako nehala s tem. Al pa vsaj nehala s tem pretiravat. In pol sem v nekem času nehala tolk čustveno reagirat. Govorit o čustvih. In dušit s čustvi. Sej v bistvu ne vem, če sem zares nehala, nisem nikogar o tem vprašala, tako da nimam fitbacka. Sam včasih se mi zazdi, da bi ljudje kdaj rajši, da bi bla bolj čustvena. Jaz pa ne čutim več na tak način. Ne morem več verjet, da bo nekaj dobro, samo zato, ker hočem v to verjet, če racionalno vidim, da bo treba še zelo dost delat, da bo to vsaj malo dobro postalo.
Tako se mi v odnosu v moških zdej že nekej časa precej tepeta oba pogleda. Tisti romantični, kjer je ljubezen dovolj, in tisti bolj razumski, ki ve, da je ljubezen samo začetek in da če se ne udejanji v raznih stvareh, sama čustva ne bodo zdražala niti en mesec. Vidim recimo, kako še vedno reagiram na nekaj po starem... da me kar preplavi. In se potem zberem in postanem mogoče pretirano racionalna. Vem, da bom rabila še nekej časa, da bom oboje uskladila na eno pravo mero. Samo mi je všeč to počet.
Se mi zdi, da si zelo dober uvid napisal, hvala murileon.

Drugač se pa ne strinjam čist, titud, da sanje ne morejo pomagat razumet spola in da je zgolj psihosocialni konstrukt. Mislim, verjetno duša res nima spola in tisti visoki ravni to ni niti najmanj pomembno. Ampak sanje se pogosto ukvarjajo z osebnostjo in odnosnostjo. Mogoče celo sposobnostmi, ki jih glede na določen karakter in naravo telesa imaš. In telo je spolno. In odnosi so zaradi tega precej definirani na ravni telesa. Četud mogoče težijo k preseganju, ker duša vnaša presežne elemente v te odnose. Se mi zdi, da se v vsakdanjem življenju nujno morajo ujet tud na ravni osebnosti. Semi zdi da pri tem lingvističnem kaosu telesnosti, čustvenosti, mentalnosti, čutenja in vsega, kar se meša v tej dimenziji, ki je fizično-duhovna, sanje dostkrat služijo kot nek interdimenzionalni translator, ki služi temu, da ga na določeni ravni dejansko lahko razumeš in predvsem (in to se mi zdi pomembno) praktično uporabljaš.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1314 - 16.02.2009 at 09:58:04
 
Devi wrote on 15.02.2009 at 12:37:56:
murileon wrote on 14.02.2009 at 10:42:42:
Pes je verjetno simbol za brezpogojno vdanost, navezanost, ljubezen. To verjetno pričakuješ od moškega. Dokler je bilo to samo neozaveščeno čustvo, si s tem nisi imela kaj začeti. Nato pes dobi človeško podobo. Verjetno si svojo potrebo začela predelovati, jo naredila bolj za med ljudi, bolj sprejemljivo tudi za moške. Pot do tega je bila trnova. Osamljena mlada mačka si ti. Mačke so zelo zajebane, pretirano samosvoje, jemljejo, a ne dajejo. Dajejo tako, da jemljejo. Ženska družba, ki ne omogoča intime. Za ženske je zelo značilno, da s svojo posesivnostjo in pretiranimi potrebami dušijo intimo drugega (moški v sanjah nenehno teži ženski). Pes (zveza z moškim, v sanjah čakaš na par) torej ni nevarna, če ne predstavlja samo čustvo brezpogojne vdanosti in navezanosti, ampak je bolj človeška, z večjo prisotnostjo razmišljanja in akceptiranja realnosti in potreb partnerja.

hehe
men je kar sapo vzelo, ko sem tole prebrala Smiley
Kej tacga še nisem slišala, da bi me kdo tako opisal, pa tudi ne. Sam v zadnjem času sem res precej razmišljala o tem, kako dosti jemljem iz odnosov. In da ne dajem posebej dost nazaj. Včasih, se mi zdi, sem hotla dosti več dajat. Včasih me je zelo skrbelo za ljudi. Se spomnim, kako se je bp še hecal, kako se meni zdijo vsi ubogi in bi rada vsem pomagala. In pol se mi zdi, da sem počasi kar nekako nehala s tem. Al pa vsaj nehala s tem pretiravat. In pol sem v nekem času nehala tolk čustveno reagirat. Govorit o čustvih. In dušit s čustvi. Sej v bistvu ne vem, če sem zares nehala, nisem nikogar o tem vprašala, tako da nimam fitbacka. Sam včasih se mi zazdi, da bi ljudje kdaj rajši, da bi bla bolj čustvena. Jaz pa ne čutim več na tak način. Ne morem več verjet, da bo nekaj dobro, samo zato, ker hočem v to verjet, če racionalno vidim, da bo treba še zelo dost delat, da bo to vsaj malo dobro postalo.
Tako se mi v odnosu v moških zdej že nekej časa precej tepeta oba pogleda. Tisti romantični, kjer je ljubezen dovolj, in tisti bolj razumski, ki ve, da je ljubezen samo začetek in da če se ne udejanji v raznih stvareh, sama čustva ne bodo zdražala niti en mesec. Vidim recimo, kako še vedno reagiram na nekaj po starem... da me kar preplavi. In se potem zberem in postanem mogoče pretirano racionalna. Vem, da bom rabila še nekej časa, da bom oboje uskladila na eno pravo mero. Samo mi je všeč to počet.
Se mi zdi, da si zelo dober uvid napisal, hvala murileon.

Drugač se pa ne strinjam čist, titud, da sanje ne morejo pomagat razumet spola in da je zgolj psihosocialni konstrukt. Mislim, verjetno duša res nima spola in tisti visoki ravni to ni niti najmanj pomembno. Ampak sanje se pogosto ukvarjajo z osebnostjo in odnosnostjo. Mogoče celo sposobnostmi, ki jih glede na določen karakter in naravo telesa imaš. In telo je spolno. In odnosi so zaradi tega precej definirani na ravni telesa. Četud mogoče težijo k preseganju, ker duša vnaša presežne elemente v te odnose. Se mi zdi, da se v vsakdanjem življenju nujno morajo ujet tud na ravni osebnosti. Semi zdi da pri tem lingvističnem kaosu telesnosti, čustvenosti, mentalnosti, čutenja in vsega, kar se meša v tej dimenziji, ki je fizično-duhovna, sanje dostkrat služijo kot nek interdimenzionalni translator, ki služi temu, da ga na določeni ravni dejansko lahko razumeš in predvsem (in to se mi zdi pomembno) praktično uporabljaš.


Globinsko psihološko imaš v sebi ustvarjena dva aspekta, tistega zelo čustvenega in njegovo nasprotje, tistega zadržanega in hladnega. Normalno, drugi aspekt potrebuješ, da se ti ne zmeša od prvega. Razvijati moraš aspekt, ki ga v tvojih sanjah predstavlja počlovečen pes. V bistvu si že začela, zato se je pa v sanjah pojavil. Torej nek aspekt čustvene, empatične, razmišljujoče osebe. Empatija namreč ni sočustvovanje, kot nekateri mislijo. Empatija je precej več, je vpogled, razumevanje in ni nujno pospremljena s čustvi, ki jih goji druga oseba, sploh pa ne z nekimi primitivnimi nasprotujočimi čustvi.
Kar se čustev do druge osebe tiče, bi jaz zelo ločil čustvo zaljubljenosti, navdušenja, od čustva ljubezni. V bistvu ne vem točno, kaj ljubezen sploh je. Definitivno je ljubezen to, da ti je nekdo všeč, da v njem vidiš neke kvalitete. Če ti je nekdo samo všeč in te k njemu ne vlečejo neke kvalitete, pol je to res samo kratkega daha. Ker odnos je dinamična zadeva, polna konfliktnih trenutkov, kjer do partnerja gojiš tudi zelo negativna čustva. V takih primerih, sploh če trajajo dlje časa, odtehta samo kvaliteta, spoštovanje, dovoljenje partnerju, da ni popolen, da ima tudi svoje procese, potrebe itd. Seveda, če to on nudi tudi tebi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1315 - 16.02.2009 at 14:42:47
 
Devi wrote on 15.02.2009 at 12:37:56:
Drugač se pa ne strinjam čist, titud, da sanje ne morejo pomagat razumet spola in da je zgolj psihosocialni konstrukt. Mislim, verjetno duša res nima spola in tisti visoki ravni to ni niti najmanj pomembno. Ampak sanje se pogosto ukvarjajo z osebnostjo in odnosnostjo. Mogoče celo sposobnostmi, ki jih glede na določen karakter in naravo telesa imaš. In telo je spolno. In odnosi so zaradi tega precej definirani na ravni telesa. Četud mogoče težijo k preseganju, ker duša vnaša presežne elemente v te odnose. Se mi zdi, da se v vsakdanjem življenju nujno morajo ujet tud na ravni osebnosti. Semi zdi da pri tem lingvističnem kaosu telesnosti, čustvenosti, mentalnosti, čutenja in vsega, kar se meša v tej dimenziji, ki je fizično-duhovna, sanje dostkrat služijo kot nek interdimenzionalni translator, ki služi temu, da ga na določeni ravni dejansko lahko razumeš in predvsem (in to se mi zdi pomembno) praktično uporabljaš.


Če predpostavljamo, da imamo prek sanjskih simolov dostop do nekega nabora psiholoških 'programov', ki so se v kolektivnem nezavednem akumulurali kot najustreznejši ( pri čemer kriterij ustreznosti uspešna  genetska reprodukcija vrste, skozi katereo se načini razrešitve dojnosti, ki nam jo kreirajo biološke razlike in skozi katero se nam nabor možnosti sploh lahko akumulira), potem je izbor naujusteznjšega vsakor pogojen z osebno izkušnjo (akumulirano osebno zgodovino). Prava stvar (praktično uporabna) je, ko se zadevi pokrijeta, ko se arhetip poosebi oz. osebna izkušnja dobi  univerzalni status. V tem smislu pravim, da spol (v smislu prave/avtentične moškosti oz. ženskosti)  kot tak ne (pred)obstaja v kolektivnem nezavednem niti v (zavesni) osebni izkušnji, je vedno le vsakakokraten odnos med njima, ki edini lahko ustvarja tako močno  psihodinamko, da nas nezaustvljivo žene  k  realizaciji v praksi.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1316 - 16.02.2009 at 15:10:01
 
titud wrote on 16.02.2009 at 14:42:47:
Devi wrote on 15.02.2009 at 12:37:56:
Drugač se pa ne strinjam čist, titud, da sanje ne morejo pomagat razumet spola in da je zgolj psihosocialni konstrukt. Mislim, verjetno duša res nima spola in tisti visoki ravni to ni niti najmanj pomembno. Ampak sanje se pogosto ukvarjajo z osebnostjo in odnosnostjo. Mogoče celo sposobnostmi, ki jih glede na določen karakter in naravo telesa imaš. In telo je spolno. In odnosi so zaradi tega precej definirani na ravni telesa. Četud mogoče težijo k preseganju, ker duša vnaša presežne elemente v te odnose. Se mi zdi, da se v vsakdanjem življenju nujno morajo ujet tud na ravni osebnosti. Semi zdi da pri tem lingvističnem kaosu telesnosti, čustvenosti, mentalnosti, čutenja in vsega, kar se meša v tej dimenziji, ki je fizično-duhovna, sanje dostkrat služijo kot nek interdimenzionalni translator, ki služi temu, da ga na določeni ravni dejansko lahko razumeš in predvsem (in to se mi zdi pomembno) praktično uporabljaš.


Če predpostavljamo, da imamo prek sanjskih simolov dostop do nekega nabora psiholoških 'programov', ki so se v kolektivnem nezavednem akumulurali kot najustreznejši ( pri čemer kriterij ustreznosti uspešna  genetska reprodukcija vrste, skozi katereo se načini razrešitve dojnosti, ki nam jo kreirajo biološke razlike in skozi katero se nam nabor možnosti sploh lahko akumulira), potem je izbor naujusteznjšega vsakor pogojen z osebno izkušnjo (akumulirano osebno zgodovino). Prava stvar (praktično uporabna) je, ko se zadevi pokrijeta, ko se arhetip poosebi oz. osebna izkušnja dobi  univerzalni status. V tem smislu pravim, da spol (v smislu prave/avtentične moškosti oz. ženskosti)  kot tak ne (pred)obstaja v kolektivnem nezavednem niti v (zavesni) osebni izkušnji, je vedno le vsakakokraten odnos med njima, ki edini lahko ustvarja tako močno  psihodinamko, da nas nezaustvljivo žene  k  realizaciji v praksi.      


Arhetipi so samo eni od simbolov. Vprašanje je, če se čisti arhetip sploh kdaj pojavi. Simboli so večplastni, eni imajo mogoče bolj arhetipski, drugi subjektivni naboj. Tole o psiholoških programih pa se zdi precej čudna terminologija za področje psihe. Programi so eksaktni, psiha pa ne najbolj. V tisti zgornji plasti gre za tipske "programske" vsebine. Bolj kot spuščaš sondo, bolj nedoločljive, kompleksnejše in bolj mnogoplastne oblike se pojavljajo, na katerih stoji zgornji svet. Periskop v globinsko psihologijo so pa sanje. Žensko ali moško se vsaj meni zdi precej arhetipski simbol. Ni pa nujno, da ženska ali moški v sanjah nujno predstavljata ženski ali moški princip. Odvisno je od konteksta sanj in življenske situacije. Definitivno pa sta moški in ženski princip ločena že v sami biološki osnovi, nato globinsko psihološki, pa družbeni, vse skupaj pa se itak prepleta.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sanje
Reply #1317 - 16.02.2009 at 16:38:14
 
murileon wrote on 16.02.2009 at 15:10:01:
Arhetipi so samo eni od simbolov. Vprašanje je, če se čisti arhetip sploh kdaj pojavi. Simboli so večplastni, eni imajo mogoče bolj arhetipski, drugi subjektivni naboj.

Arhetip je kompleksen niz nekih postopkov, s pomočjo katerih psihološko razrešujemo neke procese, ki jih zgolj z individulano izkušnjo (npr. logično analizo) ne zmoremo razrešit, ker so iz našega posamičnega vidika/izkušnje prekompleksni. V arhaičnih predreligioznih družbah so vlogo arhetipov  kot način uskljevanja subjektivnega s skupnim opravljale mitiologije, v religioznih dogme, modernih ideologije, v postmodernih pa odkrivamo uprabnost vsega predhodnega + primerjalne analize.    

Quote:
Tole o psiholoških programih pa se zdi precej čudna terminologija za področje psihe. Programi so eksaktni, psiha pa ne najbolj. V tisti zgornji plasti gre za tipske "programske" vsebine.

V bistvu gre za istinkte/(na)gone, ki so vsaj kar se spolnosti tiče kar precej eksaknti (površinski) v smsilu, da zahtevojo množično praktikciranje (tako v smislu razširjenosti med folkom kot pogostosti prakticiranja), če naj zadovoljivo opravijo svojo reproduktivno funkcijo vrste.  


Quote:
Bolj kot spuščaš sondo, bolj nedoločljive, kompleksnejše in bolj mnogoplastne oblike se pojavljajo, na katerih stoji zgornji svet. Periskop v globinsko psihologijo so pa sanje. Žensko ali moško se vsaj meni zdi precej arhetipski simbol. Ni pa nujno, da ženska ali moški v sanjah nujno predstavljata ženski ali moški princip. Odvisno je od konteksta sanj in življenske situacije. Definitivno pa sta moški in ženski princip ločena že v sami biološki osnovi, nato globinsko psihološki, pa družbeni, vse skupaj pa se itak prepleta.

Po moje se komplesksnost oz. dvoumnost ne povečuje z globino, ampak s povečvanjem potrebe po praktičnem zadovoljevanju/realizaciji fizioloških/duševnih potreb. Iskanje/odkrivanje avtentično moškega/ženskega je vedno posledica  potreb, ki jih narekuje praksa, ne pa kakšnega misitičnega raziskovanja psihičnih globin, saj je znano, da se tja dol  hodi po  izkušnjo nedvoumne in nedizferncirane enosti.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sanje
Reply #1318 - 16.02.2009 at 20:51:45
 
titud wrote on 16.02.2009 at 14:42:47:
V tem smislu pravim, da spol (v smislu prave/avtentične moškosti oz. ženskosti)  kot tak ne (pred)obstaja v kolektivnem nezavednem niti v (zavesni) osebni izkušnji, je vedno le vsakakokraten odnos med njima, ki edini lahko ustvarja tako močno  psihodinamko, da nas nezaustvljivo žene  k  realizaciji v praksi.      

mislim, da je nekej podobnega Coelho rekel v Enajst minutah, pa tega takrat (oz do zdaj) nisem razumela.

"Najgloblja in najbolj resnična želja je tista, ki te žene, da se nekomu približaš. Šele tedaj se začnejo dogajati odzivi, moški in ženska začneta igro. Tisto prej, privlačnost, ki ju je združila, pa je nemogoče razložiti. To je nedotaknjena želja, želja v svojem prvinskem stanju. Ko je želja v čistem stanju, se moški in ženska zaljubita v življenje, plodno in zavestno živita vsak svoj trenutek in pričakujeta pravi čas, ko bosta lahko prejela nove blagoslove."
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Sanje
Reply #1319 - 17.02.2009 at 18:24:45
 
Devi wrote on 16.02.2009 at 20:51:45:
titud wrote on 16.02.2009 at 14:42:47:
V tem smislu pravim, da spol (v smislu prave/avtentične moškosti oz. ženskosti)  kot tak ne (pred)obstaja v kolektivnem nezavednem niti v (zavesni) osebni izkušnji, je vedno le vsakakokraten odnos med njima, ki edini lahko ustvarja tako močno  psihodinamko, da nas nezaustvljivo žene  k  realizaciji v praksi.      

mislim, da je nekej podobnega Coelho rekel v Enajst minutah, pa tega takrat (oz do zdaj) nisem razumela.

"Najgloblja in najbolj resnična želja je tista, ki te žene, da se nekomu približaš. Šele tedaj se začnejo dogajati odzivi, moški in ženska začneta igro. Tisto prej, privlačnost, ki ju je združila, pa je nemogoče razložiti. To je nedotaknjena želja, želja v svojem prvinskem stanju. Ko je želja v čistem stanju, se moški in ženska zaljubita v življenje, plodno in zavestno živita vsak svoj trenutek in pričakujeta pravi čas, ko bosta lahko prejela nove blagoslove."


Devi

Coelho tega kar navajaš ti- ni rekel. Rekel pa je- moški mora dovoliti ženski v sebi zaživeti in ženska naj dovoli moškemu v sebi zaživeti.
Enajst minut je zgolj prispodoba same intimne združitve moški ženska,s čimer je želel ponazoriti plehkost ,praznost neiskrenost naših odnosov,ki služijo zgolj egoistični potešitvi obeh partnerjev.
Pri Colhu se  že v njegovi fizični pojavnosti  vidi,da je mojster medčloveških  odnosov, predvsem moški-ženska.

Lp Alojz Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 86 87 88 89 90