Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4591 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Betonska hiša in počutje
03.03.2008 at 23:36:03
 
Po dolgi poti iskanja tipa gradnje svoje nove na 3/4 pasivne hiše sem trenutno pristal na betonu kot osnovno gradivo.
Zanimajo me slabosti armirano-betonske gradnje v smislu faradejeva kletka, ločenost od naravnih pozitivnih sevanj ipd. Ali kdo kaj od tega zares občuti. Hladu ne bo, saj bo zunaj obilo izolacije in talno gretje seveda.
Za vse firbčne je spodaj kratek opis gradnje (pomembno povdarjeno), forumaše pa naprošam za tehtne pripombe in kako vspodbudno besedo, ki jo bom potreboval pri odločitvi za beton - predsodki so huda reč.
Ključno vprašanje, ki se mi postavlja je, kako to da se ljudje ne pritožujejo nad svojimi stanovanji v bloku, ki so pretežno betonska. Ne mislim na slabosti, ki so očitne, če je slabo grajeno.

- Hiša s slemenom v smeri vzhod-zahod z velikimi steklenimi površinami na jugu (tudi v mansardi)
- Talna plošča cca 30cm betona na 15cm stirodura - torej brez temeljev in toplotnih mostiv, estrihi v pritličju brez izoalcije - zaradi večje akumulacije.
- Obodne stene 15cm obojestransko armirani beton, z notranje strani morda oblepljene (obzidano) s klasično opeko debeline 6cm - predvsem tam kjer so debelejše inštalacije, kjer bi opeka igrala vlogo inštalacijske ravnine (zidano po postavitvi inštalacij) in skrbela za boljšo mikroklimo. Elektriko in komunikacije bi verjetno lahko dal v steno.
- izoalcija 20cm stiropor, prvi sloj z utorom za izravnavo (po potrebi lepljen točkovno), drugi sloj navzkriž lepljen preko cele površine, žez pa tenkoslojna kontaktna fasada.
- predelne nosilne stene polna klasična enkrat žgana opeka (širine 12cm) ali klasični modularc
- omet opečne stene ilovnat, betonske pa apneno cementni. Ilovnati na opečno steno zaradi večje akumulativne sposobnosti za vlago kot beton.
- Tudi tretja plošča naj bi bila betonska, kar znatno poveča toplotno akumulacijo mansarde, zrakotesnost .. Poceni in kakovostno je v beton vgraditi nekaj cevi za hlajenje z zemeljskim kolektorjem. Odpadejo vse mogoče špranje, spoji različnih materialov, parne oh in sploh ovire.
- Frčada z ravno rahlo poševno streho, strop betonski, enako trikotni navpični steni. Frčada naj bi bila ena dolga cca 6m, na sredini 1 - 2 m zidu, na vsako stran pa široka dvokrilna balkonska vrata. Morda bi prislonil še balkon.

Čemu tako?, prednosti:
Visoka akumulacija (omogočeno pasivno sončno ogrevanje), vitke obodne stene, zrakotesnost in parno zaprto - oboje da se v stiroporu in pod fasado proizvaja čim manj kondenza.

Slabosti: Teža je na videz veliko večja, a je pri 30cm opečni steni - kolikor zahteva arhitektka, teža betonske komajda kaj večja (10%).
Slaba izolativnost med pritličjem in mansardo - prehod toplote preko obodnega zidu. Pri računani razdalji 40cm (od pritličja do mansarde) in temperaturni razliki (na tej razdalji) 10°C je pretok toplote skozi beton za celo hišo sicer 150W, a tako velike razlike bodo le izjemoma pa še to, če zgoraj ne bo nobenega stanovalca.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #1 - 10.03.2008 at 13:22:09
 
Ojla, Oldi

Gape mi je povedal, da je nekje govora o gradnji hiše. Arhitektura, še posebej notranji dizajn, je moja velika zabava. Na to temo imam že ogromno idej, za več hiš ... Doma imam kupe revij Brava Casa, Ambient, Casa Viva ... Predvsem gledam na to iz estetskega in praktičnega vidika.

V betonu in opekah ne vidim nobene težave, saj niso toliko drugačni od kamna. Narejen je iz povsem naravnih stvari. Železo, če z njim ne pretiravaš, tudi ne moti. Do pred nekaj let sem živela v hiši iz armiranega betona, pa ni bilo nobenih težav zaradi tega. Kovina je itak del zemlje, tako kot kamenine, in v normalnih količinah ne more škodit. Sama bi za hišo na ravnini sicer raje izbrala les (ker mi je prijetnejši) v kombinaciji z veliko stekla (skozi katero bi seveda moral biti viden lep razgled).

- sleme vzhod-zahod: to je ponavadi v naselju itak določeno z urbanističnim načrtom
- steklo na jugu: odlično Smiley  (berem tvoj post in sproti komentiram)
- nisem vedela, da je lahko kar brez temeljev; definitivno bolj simpl
- eni pravijo, da stiropor ni najboljši, ker ne prepušča nič vlage in potem se lahko pojavi plesen; ampak mislim, da to velja v primeru, če je izolirano z njim od znotraj (npr. pod opažem) ali če stene niso dobro presušene, preden se namesti zunanjo izolacijo
- midva imava ilovnat omet na severni steni (osrednji del kamnit, ob straneh dozidan s polno oranžno opeko) in odlično prevaja vlago in zrak; ilovica je krasno izsušila to steno, ki je naslonjena v hrib (večidel smo zemljo in skale od zunaj sicer odkopali, ker je prihajalo v hišo preveč vlage - hiša je namreč stara in grajena je bila s kar najmanj stroški); je pa res, da se zaradi prehajanja vlage in zraka ilovica hitro umaže, ampak midva kuriva na drva in kar naprej odpirava peč, zato je veliko finih črnih saj (pa še kadi se v stanovanju), pri talnem ogrevanju pa po moje to ne bi smel biti problem
- hm, o ceveh za hlajenje ipd. konstruktorskih rečeh pa ne vem nič ... Smiley
- frčade so lepe in praktične, balkoni pa tudi; ko sem stanovala pri starših, sem ga imela in moram reči, da sem ga izkoristila do maksimuma – super je, ko stanovanje razširiš navzven

Če nimaš neomejeno denarja, da bi lahko izkoristil prav vse najboljše možnosti, potem vedno ostane kakšna slabost. You get something & you lose something ... Smiley

Naj vam uspe čim bolje!
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #2 - 10.03.2008 at 13:28:28
 
To pa je na moja ideja za hišo na prisojnem terasastem pobočju (tak je teren, kjer stanujeva zdaj). Po načelu manj je več ... Ali ukini vse nepotrebno ... Smiley

Če bi se kdaj spravila gradit, bi bila hiša ozka in dolga (5 x 15 m ali 6 x 13 m), vgrajena v hrib, namesto strešnikov bi bila na rahlo proti jugu viseči strehi trava, vsa južna stena bi bila steklena z vmesnimi betonskimi stebri (prekrasen razgled po dolini, na vrhu hriba mogočni hrasti - odličen feng shui). Zadnja, severna stena in stranski dve bi bile betonske in dobro izolirane proti vlagi. Taka hiša bi bila moderna na pol zemljanka, kar bi super ohranjalo temperaturo: pozimi bi sonce, ki je nizko na nebu, skozi okna lepo ogrelo prostore, poleti pa je sonce visoko in ne bi toliko sijalo noter (vedno se tudi lahko raztegne tendo ali zagrne zavese), zadja stena pa bi prostor lepo ohlajevala.
Da ne govorim, kako blazno lepo bi bilo to videti. Z vrha hriba bi se iz trave videl samo dimnik, z doline na jugu pa bi se videlo sama okna in skoznje v hrib vgrajeno stanovanje ... Noro. Imam že par skic na to temo, ki jih rišem, kadar me popade arhitektaka ustvarjalnost ... Aja, vhod bi bil z juga, neposredno v steklen predprosor, iz katerega bi stopil neposredno v dnevni prostor (velika dnevna + kuhinja in jedilnica), ki bi zavzemal osrednji del hiše, na vzhodu bi bila spredaj spalnica in zadaj kopalnica (tako da bi bile vse vodovodne napeljave samo v eni steni - med kuhinjo in kopalnico), na zahodu pa bi bila delovna soba, ki se po potrebi lahko pregradi dve.

Dalo bi se narediti tudi tako dvonadstropno hišo, pri čemer bi bilo zgornje nadstropje pomaknjeno proti hribu in ravno tako vkopano vanj, na južnem delu pa bi tako nastal prostor za teraso.

Oh, moram nehat.  Roll Eyes Kar meša se mi, ko začnem razmišlat o tem ... Ampak sem si prav morala dati duška.  Smiley
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #3 - 11.03.2008 at 15:06:42
 
Mateja B. wrote on 10.03.2008 at 13:22:09:
 
V betonu in opekah ne vidim nobene težave, saj niso toliko drugačni od kamna.

ampak midva kuriva na drva in kar naprej odpirava peč, zato je veliko finih črnih saj


Zaradi betona se delajo t.i. toplotni mostovi. Vlečejo vlago in nastaja plesen.

Glede saj - če je dimnik preozek, se rade delajo.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #4 - 11.03.2008 at 22:17:12
 
"Talna plošča cca 30cm betona na 15cm stirodura"

Zanima me kdo ti ke to svetoval???Kar je mojega znanja o gradbenistvu(ne prav malo) vsa teza ki jo nameravas postaviti na to,stirodur ne bo prenesel.

2.se en nasvet glede debeline zida 15 cm.Ce delas zid da bo protipotresen mora imet dve mrezi ,in ce bos po zidu peljal kak odtok ali kaj podobnega je prva pametna mera 25cm,kar je manj je premalo,oz ni statike.

Da te ne samo kritiziram,te 100% podpiram pri gradnji pasivne hise,bi pa po moje imel najmanj problema ce bi delal leseno.Sam namrec  bom tudi gradil hiso a le nizko energetsko ne pa pasivno.
in se nekaj,kdor gradi pasivno hiso je ponavadi ekolosko osvescen,to pa pomeni da da poudarka tudi na to koliko energije je potrebne za izdelavo materiala in vgradnje le tega v hiso,ne le koliko bo od zaklucka gradnje naprej privarceval.Varcevanje naj se zacne ze danes.

Zato me zanima zakaj si izbral beton za osnovni material.???


moz od amstel
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #5 - 11.03.2008 at 23:12:16
 
Beton je toplotno zelo akumulativen, kar omogoča izkoriščanje sonca skozi okna. Taka hiša se lahko januarja cela greje skozi južna okna, brez vsake regulacije, le vrata do severnih pomožnih prostorov + spalnica odpreš. Sicer pa alhko več preberete na mojem spletniku na forumu pod svojo streho

Glede haldu bo ap hiša zelo dobro izolirana, glede stirodur podloge pa je nekaj na gornjem linku pod Isoquick
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #6 - 12.03.2008 at 23:10:02
 
to da pozimi dobis veliko toplote skozi okna se strinjam,da pa to vpliva na + lastnosti sten pa ni res
beton je res akumulativen,a kaj bos naredil poleti ko se bo beton pregrel???
Pozimi pa shladil????
Nisem 100%,a mislim da je specificna toplota materiala tista ki je pomembna pri iskanju dobre klime v hisi.
Mogoce bos tu dobil kak dober podatek.;

http://www.nastrehi.net/content/view/144/65/
Kaj pa sestavo strehe si nastudiral???Najvec izgub je skozi streho.

LP:
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #7 - 13.03.2008 at 07:48:13
 
Železobeton je dober material.

Kar se izolativnosti tiče, je najbolj pomembna debelina zunanje izolacije, od zunanje izolacije pa je odvisno tudi prehajanje vlage skozi beton - bolj kot se beton ohlaja na zunanji strani, bolj bo nase vlekel notranjo vlago, od česar potem nastaja plesen.

Ne vem pa točno, kako je s temelji - to pa vejo statiki povedat, vendar se mi zdi, da ta sistem s ploščo brez temeljev ni ravno pogosto uporabljen - še posebej,če misliš imeti tudi stene iz betona. Najbrž niti ne bobiš gradbenega dovoljenja, če to ni narejeno po predpisih.

Kar se sevanj tiče, s hišo delaš votlino, v kateri se nabira radon, zato je potrebno zračiti, z zračenjem pa pridejo tudi vse potrebne sveže in koristne energije.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #8 - 13.03.2008 at 22:37:50
 
Beton se ne bo imel čas segreti oziroma ohladiti oziroma se bo to dogajalo največ kak dan ali 2 in to hočem, torej če bo toplega februarja 3 dni sonce, se bo hiša malo pregrela, naslednji dan bo ravno prav, nato pa pričnem ogrevati iz zalogovnika v katerem se je nabrala sončna energija. Poleti ponoči zračim in hladim, podnevi v pasjih dnevih se pa pogreje za stopinjo ali 2. Sicer bom pa imel v stropovih cevi skozi katere bom hladil - z vodo iz zemeljskega kolektorja.

Streha je kriza, zato bo zadnja mansardna plošča betonska, čeznjo 20cm tervola, nato ostrešje s tervolom med špirovci. Ostrešje bo pretežno izven izolacije, torej ne bo toplotnih mostov. Tudi drugje jih ne bo, torej se beton ne bo nikjer ohladil in ni teorije po akteri bi se kje nabiral kondenz.
Statik mi je izračunal temeljno ploščo in dobil 30cm, je pa zelo konzervativen, tako da morda dam 25 + cca 7 estriha za zalitje instalacij - brez izolacije pod njim.
Glede betona pa sem vas zelo vesel, same vzpodbudne besede, pričakoval sem pa trop new agerjev, ki mi bodo napovedali skorajšnji konec, če se preselim v tako hišo Smiley
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #9 - 13.03.2008 at 23:06:27
 
zanima me tvoj predracun za izolacijo.Zanima me kliko denatja bos porabil in za kaksno ????
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Betonska hiša in počutje
Reply #10 - 14.03.2008 at 07:34:40
 
Trenutno še teoretiziram oziroma se dela na idejni zasnovi, izolacija fasade bo pa stiropor, na podstrehi pa tervol. Okna in vrata v izolaciji (montirana na zunanjo stran nosilne stene.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
radovedni soncek
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 620

Re: Betonska hiša in počutje
Reply #11 - 08.07.2009 at 23:22:35
 
Zdravo

No tale sestavek sme si lepo prebral in bi neki reci izpostavil, da ne bo nepotrebnih hudih reči.

Pa nočem solit pameti samo par reči mi je res, kako bi reku,... toalno zgresenih.

1.) Palvajoča plošča oziroma plošča pod objektom je namenjena slabo nosilnim tlom. To moremo tkaoj razčistiti. Temelj je element kateri prenaša obtežbo na nosilna tla. Torej (bom pvoedal tri moznosti):

1.1.) Trakovni ali pasovni temelji in točkovni temelji: ti so namenjeni zmerno dobro in odličnim temeljnim tlom.

1.2.)  Temeljne plošče so namenjene slabo nosilnim tlom. (debelina 50 cm)

1.3.) Če delaš na barju pol pa izkopljes lukno, vanjo anrediš bazen in pol na ta bazen narediš hišo. Fora je v tem, da če je hisa prelahka v priemrjav z izkopano zemljo ti jo bo zemlja potinila gor. (vzgon). V rpiemru, pa da je hiša retežk apa ti bo zlezla v tla. Tukaj s epojavi vprašanje, kako tole približno izenačit. Moj odgovor je z vodo. Vodo naliješ v bazen ravno toliko da zadevo izenačiš in pol si na nuli. Hiša ne gre dol ne gor. ZTraven pa imaš akomulacijo toplote v vodi ki te greje v zimskih dnevih.

2.0) Beton,... oziroam armirani beton katerega se uporablja za mednadstropne konstrukcije je odličen materijal. Zakaj? Zato:

- maksimalan nosilnost
- absolutna togost v primeru potresa v horizontalni smeri
- kontinuiteta zagotovljena
- kvaliteta materijala zagotovljena
- nemogoča prebojnost
- odlične nosilne lastnsoti

imaš s emožnost polnil kot so mont itd,.. toda tuki se začnejo rpoblemi pri raznih prebojnih rečeh itd.

3.) Streha je funkcija toejga lokalnega podočja. Mislim ne pozabiti da streha ni tkao zelo pomebna, če veš da imaš bazo nekje drugje. Streha je lahko samo za preprečevanje vstopa vlage v objekt. Izolacijo pa imaš lahko na vrhu zadnje plošče, e seveda streha ni pohodna. ceneje).

4.)Zidovi: menim da je zunanji zid 30 cm, odlična zadeva medtem ko morejo notranji zidovi biti 20 cm, odvisno kako hišo delaš. za predelne zidove bi uporabil mavčno kartonske plošče katere lohka odlično izoliraš in jih po potrebi premikaš. Medtem ko betonske stene ne bi nikoli gradil, zakaj:

- čez beton seka vlaga
- slaba izolativnost
- tako kot poelti tkao pozimi
- drage so
- itd,..

predlogi / nasveti

zidovi: penobeton: odlična izolativnost, lepo se gradi, sam lahko zgradiš, ensotavna vgradnaj inštaacij, itd,....

mednadstropne konstrukcije: penobeton, odlična izolacija, simpel gradnja, vse lahko sam narediš, tlačna betonska plošča in zalivanje ab vezi (morejo biti na 4 metre nejveč, da ti povežejo sestavne dele), imaš spiralno aramturo katera je veliko oblj efektivna kot anvadna ki je naravnost.

sem projektiral hišo iz penobetona lepo je videti da kaj takega obstaja.

okna: vedeti moreš, da tok kot okno spusti noter tudi odvzame energije. tako, da če bos na severni strani vzel zelo izolativna ona boš imel malo vnosa id zunaj noter in malo iznosa ven iz notranjosti. Tako, da tuki ti svetujem da na severju nimaš oken. Jug, je pa druga zadeva, če imaš možnost si naredi majhno stekleno sobo ali stekelnjah na hiši, enromno vleiko ti akumulira toplote.

zima poletje: to je res, visoko sonce nizko sonce to se da vse urediti. Imaš razne programe k ti to lohka izračunajo, ni tkao tezko samo malo casa rabis pa lohka v hisi premetavas okna in gledas kako ej sovetljena notranjos tin kaj to pomeni zate.

Izoalcija: stiropor da bi bil zanič ne vem, dejstvo pa je, da bi mogel mogoce pogeldati izoalcije in katera ti je ok. Glej da iam najboljso lamdo. Osbno bi vzel heraklit. Potlej pa mrezica in omet simpel naprej. V kolikor bi rad pa imel hudo fasado pa ti svetujem da si pogledas zivi les. zakon reč. Samo ne me prašat o izkoristku.

zrak: V kolikor mislis objekt prezravevati vedi da ogormno toplote gre tako ven, zato si vzemi cas in potegni po hiso notranej voda za odzracevanje in zrak v notranjsoti hise prečisti oziram fiiltriraj. Vsakič ko zamnjas zrak v sobi zgubis vse ogrevanje zato se ti blj splača zrak prefiltriati itd,. kot pa na novo ogrevati.

če maš se kak vprasanje prašaj, lahko ap ti tudi kako reč zrišem.

Samo ne za božjo voljo delati cele hiše betonske. Bo grozno, sej si clovek ne pa vojak v bunkerju.

lepo pozdravljen ap brez zamere

p.s.: slamante strehe lai streha iz skodelj je odlicna traja dolgo casa, medtem ko betonska kritina poveča obremenitev tal za velik koeficijent.

lp


Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1