Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2624 times)
plesnamesecu
Ex Member




Zabavni preizkus
15.01.2008 at 10:08:16
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zabavni preizkus
Reply #1 - 15.01.2008 at 10:18:07
 
Finta je v tem, da je rezultat tistega izračuna vedno mnogokratnik števila 9
10d + e - d - e = 9d

In vsi mnogokratniki števila 9 imajo v tabeli enak znak.
Katerokoli število že si izmisliš, izračuno število ima poleg sebe vedno isti znak, zato tudi tako izpade, kakor da bi ti ga vedno "uganil".



Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Zabavni preizkus
Reply #2 - 15.01.2008 at 10:29:36
 
No, super, sem vedela, da bo znal kakšen matematik to pojasnit  Smiley  Cheesy.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zabavni preizkus
Reply #3 - 15.01.2008 at 10:38:49
 
Lahko se pa tudi pogleda izvorno kodo te spletne strani in
če je kdo že kdaj kaj podobnega delal, mu bo vzbudil pozornost tale stavek napisan v javascriptu:

if ( i%9 == 0 &&  i < 89 )
                 a=ax;

vsi mnogokratniki števila 9 ki so manjši od 89 (finta!)  dobijo isti znak.

Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zabavni preizkus
Reply #4 - 15.01.2008 at 11:39:08
 
Še en dokaz, da je virtualna skupnost res 'majhna': včeraj sem se okrog 12. ure ukvarjal toćno s to 'magijo' in jo seveda demistificiral šele po kar obširni razlagi hčere, ki me je vanjo ujela.... Še ena zanimivost: zalotil sem se, kako sem ji šepetal rezultat, da ga  računalnik ne bi 'slišal'  in mi na podlagi tega prisluškovanje nameščal simbole; pazil sem tudi, da se nisem rezultata dotaknil  z miško in tako pustil sled... Res dober test, da  nam razkrije naše prvinsko magično reflektiranje pojavnosti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Zabavni preizkus
Reply #5 - 15.01.2008 at 12:09:32
 
Virtualna skupnost je že velika, vendar so z globalizacijsko infrastrukturo informacije postale lažje dosegljive.
Dobre fore se zelo hitro razširijo ..
Da dosežeš kogarkoli kjerkoli na svetu (ki je "ožičen") zadostuje danes le nekaj klikov z miško.

V predglobalizacijskem času se je bilo potrebno za prenos informacij osebno odpraviti na dolgo pot, ki je lahko trajala tudi mesece, zato so novice po dolgem času  prinesli kvečjemu kakšni potujoči trgovci, misijonarji ali pustolovci (kot je bil Marco Polo, ki je zaradi svojih novic z vzhoda prišel celo v zgodovino)
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zabavni preizkus
Reply #6 - 15.01.2008 at 13:10:53
 
Bardo_Thodol wrote on 15.01.2008 at 12:09:32:
Virtualna skupnost je že velika, vendar so z globalizacijsko infrastrukturo informacije postale lažje dosegljive.
Dobre fore se zelo hitro razširijo ..
Da dosežeš kogarkoli kjerkoli na svetu (ki je "ožičen") zadostuje danes le nekaj klikov z miško.

V predglobalizacijskem času se je bilo potrebno za prenos informacij osebno odpraviti na dolgo pot, ki je lahko trajala tudi mesece, zato so novice po dolgem času  prinesli kvečjemu kakšni potujoči trgovci, misijonarji ali pustolovci (kot je bil Marco Polo, ki je zaradi svojih novic z vzhoda prišel celo v zgodovino)


Majhna sem dal v navednice zato, ker sem s s tem imel v mislih  tehnološki proces, ki omogoča razširitev nekega pojava skorjda globalno v času, ki je bil pred informacijsko tehnologijo omejen na majhno skupnost, npr. vas.

V tem kontekstu sem se spomnil primera, ko je nek inženir  sredi 19. stoletja ugotovil, da bi močno olajšali komunikacijo med amariškimi mesti, če bi gradili lesene ceste, saj bi omogočile  komunikacijo tudi v času dežja, ko je bilo zaradi blata konjskim vpregam potovanje onemogočeno. Izračunal je, da takšna lesena cesta vzdrži osem let in da je zato taka gradnja ekonomsko upravičena. Hitro so se našli posnemovalci in v nekaj letih je bilo zgrajeno celo omrežje takih cest med amariškimi mesti, za katere pa se je v praksi kaj kmalu  izkazalo, da vzdržijo le štiri leta, zato so njihovo izgradnjo zaradi ekonomske nerentabilnosti hitro tudi opustili, njihovo vlogo pa je prevzelo železniško omrežje, ki se je po ameriki začelo širiti v rano v tem času. Avtor je z navedbo tega primera ilustriral , da se  t.i. 'caskadno' širjenje novitet (še posebej na področju omogočanja širjenja  komunikacij/informacij) lahko izkaže za (ekonomsko/ekološko) pogubno, zato je imelo počasno širjenje informacij v preteklosti določen 'višji' namen: posamezna noviteta je imela čas. da se verificira v praksi, šele na ta način pa se caskadno posnemanje (kot element psihologije množic) novitet lahko izkaže za koritno tudi širše, da ne rečem globalno....    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1