Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 31861 times)
bat
Ex Member




Se da dogodek izbrisati iz spomina?
17.10.2007 at 20:41:36
 
Za uvrstitev te teme v ta sklop sem se odločila, ker je povezana tudi z medsebojnomi odnosi in odnosi v nas samih.
Zelo me zanima, če je možno kakšen izjemno slab dogodek, ki ga imamo ves čas v mislih, enostavno pozabiti? Tako...
za ZMERAJ? Da niti ne pomislimo na njega oz. se ga niti ne moremo spomniti? Da nikoli več nanj ne mislimo? Da je vse tako kot je bilo pred njem? Undecided
Če kdo ve za kakšno metodo ali če ima kdo kakšno izkušnjo s tem...potem krvavo prosim za odgovor...
Lp in hvala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #1 - 17.10.2007 at 23:11:49
 
Po moje ni teorije, morda se ga da relativizirati, vendar ker ne vem za kaj gre, ni moč nič reči.
V praksi sicer to obstaja, a je stvar obrambnega sistema v glavah, ki ob šokantnem dogodku povsem zablokira percepcijo dogodka in se obnašamo kot da se dogodek ni zgodil.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #2 - 18.10.2007 at 09:31:18
 
Znanstveniki sicer razmišljajo v tej smeri: http://24ur.com/naslovnica/servisi/vizita/20070704_3101207.php  (to sem enkrat dala v nek topic), ampak jaz imam precej pomislekov o takšni metodi. Možnost brisanja spomina bi po moje omogočila neverjetne manipulacije.

Vse, kar se je zgodilo, ostane zapisano v človeku in deluje skozi nas na takšen ali drugačen način. Ne verjamem, da je resnično pozabljanje možno (razen tablete, o kateri razmišljajo znanstveniki), možna je samo potlačitev dogodka. Potlačitev gre v nasprotno smer od ozaveščanja oziroma osvobajanja. Dogodek lahko predelaš in se osvobodiš njegove teže samo s soočanjem - s tem, da prepoznaš, ozavestiš in izraziš čustva, ki te vežejo nanj. Če se nekaj nenehno vriva v naše misli, je to ponavadi izraz potlačenih čustev.

Človek ponavadi zelo slabe dogodke težko sprejme, oziroma lahko se zgodi, da ostane odrezan od svojih čustev, ki so ga takrat preplavljala. S tem izgubi stik z delom svoje osebnosti. To je obrambni mehanizem, psihična zaščita, ki pa na daljši rok postane obremenjujoča in terja
razrešitev. Mislim, da s trudom po pozabljanju tega ne moreš razrešiti. Razviti je treba  pot do tistega dela sebe, ki je ostal ujet v dogodku. To ni trenutek, ampak je ponavadi pot, ki traja kar nekaj časa.

Uporabna metoda je sprejemanje. Sprejemanje samega sebe in tega, kar se je zgodilo. Ne v smislu tega, da bi bilo to neproblematično (ne vem, o kakšnem dogodku konkretno sprašuješ), ampak v smislu  enakovrednega sprejemanja vseh dogodkov v celovito zgodbo svoje preteklosti.



Back to top
 
 
IP Logged
 
catja
2
**
Offline

čista vest je največji
generator energije
Posts: 50

Gender: female
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #3 - 18.10.2007 at 11:42:20
 
po mojem nima smisla, tudi če bi se dalo.
vsak dogodek se nam zgodi z razlogom in važno je, da se od njega naučimo.
saj ko ga predelamo podolg in počes in gremo naprej, itak več ni pomemben - četudi je grozen in slab.
"Predelava" pa gre po mojem tako, da ga moramo najprej sprejeti: zgodilo se je, tega se ne da spremeniti.

Po mojem, ko to naredimo, se stvari tako skristalizirajo in greš dalje s polnim zagonom in
novim dogodivščinam naproti.

Brisanje dogodokov bi blo po mojem bolj škodljivo kot pa koristno, čeprav bi blo pa bolj komot.
Back to top
 

ljubi me, ko si to najmanj zaslužim,&&ker takrat to najbolj potrebujem
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #4 - 18.10.2007 at 12:45:54
 
Quote:
Za uvrstitev te teme v ta sklop sem se odločila, ker je povezana tudi z medsebojnomi odnosi in odnosi v nas samih.
Zelo me zanima, če je možno kakšen izjemno slab dogodek, ki ga imamo ves čas v mislih, enostavno pozabiti? Tako...
za ZMERAJ? Da niti ne pomislimo na njega oz. se ga niti ne moremo spomniti? Da nikoli več nanj ne mislimo? Da je vse tako kot je bilo pred njem? Undecided
Če kdo ve za kakšno metodo ali če ima kdo kakšno izkušnjo s tem...potem krvavo prosim za odgovor...
Lp in hvala.


O Bat

Zdej, jst sem samo en bk in se na radiranje ne spoznam glih, sem pa slišal, da je lobotomija taprav naslov za take probleme, kt jih imaš ti. Metoda je mal radikalična, baje pa učinkovita fest.

Je še ena metoda. Lepo se zapreš v časovni stroj, se vrneš v preteklost in preprečiš, da bi se ta dogodek zgodil. A če se zajebavam? Ja se. Že od stavka "je še ena metoda" naprej.

Drgač je en fajn slogan: Posle jebanja nema kajanja.

Pa še en: Kamr ti, ke tud tvoja senca.

butl Kiss

Back to top
 
 
IP Logged
 
bat
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #5 - 18.10.2007 at 15:43:32
 
No ja... Kaj pa vem.
Kaj pa če jih hočeš malce "predelat"? Nekaj izpustit ali nekaj dodat? Undecided
Da se ne obremenjuješ več tako zelo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #6 - 19.10.2007 at 11:06:22
 
Quote:
No ja... Kaj pa vem.
Kaj pa če jih hočeš malce "predelat"? Nekaj izpustit ali nekaj dodat? Undecided
Da se ne obremenjuješ več tako zelo?


Ja, to je pa nekej čist druzga, Bat.

To se pa da.

Zdej bi ti vprašala, kako pa, a ne.

In jst bi ti odgovoru, da odvisn od tega, kaj želiš predelat.

Tko da, če bi rada kej blj konkretnega, morš bit tud ti blj konkretna.

butl Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
bat
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #7 - 19.10.2007 at 16:07:36
 
Hm... Mnja.

Recimo, da vem, da za neke dogodke iz preteklosti nisem dejansko kriva, ampak so se zgodili zaradi moje neodločnosti in premalo poguma. (Npr. da sem se premalo postavila zase), ampak predvsem v zadnjem obdobju zaradi njih doživljam "navale" občutka krivde - čeprav se po mnenju vseh okrog mene ne bi smela počutiti tako slabo, ker vse, kar se mi je dogajalo, ni nič kaj vplivalo na moje življenje - razen tega, da čutim neko obremenjenost zaradi tega. Vse to mi sploh ne gre več iz glave. Vsi mi govorijo, da se preveč sekiram - in najbrž se dejansko res, ker se mi zdi enostavno prelepo, da bi bila kdaj brez skrbi... Undecided
Upam da je to zvenelo vsaj malce smiselno...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #8 - 19.10.2007 at 22:46:47
 
Quote:
Hm... Mnja.

Recimo, da vem, da za neke dogodke iz preteklosti nisem dejansko kriva, ampak so se zgodili zaradi moje neodločnosti in premalo poguma. (Npr. da sem se premalo postavila zase), ampak predvsem v zadnjem obdobju zaradi njih doživljam "navale" občutka krivde - čeprav se po mnenju vseh okrog mene ne bi smela počutiti tako slabo, ker vse, kar se mi je dogajalo, ni nič kaj vplivalo na moje življenje - razen tega, da čutim neko obremenjenost zaradi tega. Vse to mi sploh ne gre več iz glave. Vsi mi govorijo, da se preveč sekiram - in najbrž se dejansko res, ker se mi zdi enostavno prelepo, da bi bila kdaj brez skrbi... Undecided
Upam da je to zvenelo vsaj malce smiselno...


Jebemti!  Smiley Pa ti uživaš v mučenju sebe.
Lej, zavestno sigurno veš, da je po toči zvoniti prepozno. Kar je blo, je blo. Mirno si lahko odpustiš svoje morebitne napake iz preteklosti. In si daš namero, kako delovati v naprej. To verjetno veš. Ampak tebi stvari hodijo po glavi in te ne pustijo... Podzavestni um te zajebava. Moraš se ga naučit mal kontrolirat. Probi kakšno meditacijo, recimo dobr bi bla vipasana, kjer samo opazuješ, kaj se v teb dogaja. Da začutiš "zavest priče", da začutiš, da ti nisi tvoj um, čustva, vzgibi itd. Pol boš lažje kontrolirala vse to... Zdi pa se mi, da bi ti rada po ta lažji poti. Da bi ti en to na hitr zbrisou, a? Po moje je ni. Razen mogoče tist kar je gor omenu en_bk  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
bat
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #9 - 20.10.2007 at 09:36:06
 
Verjemi, da nisi edini, ki je mnenja, da uživam v mučenju sebe, Dayaran Undecided To VSI pravijo. Z vsem se obremenjujem. Vedno najdem kaj, s čimer se lahko.
Berem knjige, ki sta mi jih predlagala ti in Lotus'. V njih piše, da moramo spremeniti le naše mišljenje v zvezi s tistim, kar se nam zdi slabo, pa je vse drugače. Če začnem jaz tako razmišljat, me zagrabi občutek krivde, da sem mnoge prizadela in da si napak ne morem in ne smem odpustiti - in da če so bile dejansko take, da so prizadele druge, potektakem sploh ne morejo biti dobre. Undecided
Če sedaj mislim le na sedanjost, če skušam pozabiti napake in odslej govorim resnico, ljubim iskrenost in naredim absolutno vse za tistega, ki ga imam rada - se mi še vedno zdi da LAŽEM. Da se pretvarjam da je vse v redu, v resnici pa NI.
Zavedam se, da imam vse pogoje, da sem srečna. Dobro se razumem z vsemi, vse ostalo mi "šiba" v življenju... Le da bi lahko pozabila na tisto, s čimer se bavim, pa bi lahko vsem okoli mene dala VEČ. Dala bi jim lahko tisto kar sem, brez občutka krivde za NAZAJ. Razmišljala sem ze (če ne bom nehala s tem obremenjevanjem) o kakšni hipnoterapiji. Vem, da z njo ni možno karkoli pozabiti, pa vendar - en_bk, a lahko poveš, če je to tisto, o čemer si govoril v zadnjem postu? Da lahko preurediš spomin in podzavestne misli o njem?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #10 - 20.10.2007 at 10:32:25
 
Lej, pozabit po moje na noben način ne moreš. Tud če uporabiš kakšno metodo a la hipnoza ipd. bo energija vse tvoje preteklosti še vedno živela nekje v tvoji podzavesti in te slej ko prej spet začela zajebavat. Mislim da je tvoja lekcija točno v tem, da se soočiš s tem na zavestni ravni. Oziroma itak sploh ni problem v teh dogodkih, ker ni ga človeka, ki v življenju ne bi naredil kakšnih bedarij, ampak v tvojih občutkih krivde. To je bistvo tvojga problema, ne pretekli dogodki. Kot je rekel Yogananda - there's no sinner without future and there's no saint without past. To je pač način rasti na tem planetu za vsa bitja - rastemo in učimo se skozi napake. Tko je in tuki nimaš kej. Tvoja lekcija je, da to dojameš in sprejmeš na zavestni ravni. Po moje bi bla najboljša stvar, če te to res tolk muči, kakšna dobra psihoterapija.
Sicer pa je baje dobra tehnika za zavestno delat s preteklimi dogodki tud rekapitulacija. Sam je nisem delu, tko da se boš mogla še mal po forumu pozanimat, kako se jo dela.

LP!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Dayaran
4
****
Offline

I am who I am.
Posts: 408
Ljubljana
Gender: male
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #11 - 20.10.2007 at 10:42:59
 
Tuki sem najdu neki o rekapitulaciji: http://www.gape.org/gapes/prispevki/aktivna_stran_neskoncnosti2.htm
Sam po moje je najboljš, če ti pomaga kdo, ki jo je že sam tud delal in jo obvlada.
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #12 - 20.10.2007 at 11:00:25
 
meni to ni brisanje iz spomina...  

veliko dela
veliko dela..    spominjanja, podoživljanja, energija, blablajhgdzugdweu.....

zbiranje tega kar smo raztrosili, razpršili naokoli....   pozabili, pustili...
zbiranje sebe, dajanje spet nazaj na en kup..  na/v sebe....
energija..

recimo...

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #13 - 20.10.2007 at 11:12:58
 
rakapitulacija bo verjetn res še njaboljša
morš predelat in odpustit od sebe to kar se je zataknlo
pa ... ne gre se za krivdo ... blj za odgovornost
kaj tazga si nardila?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bat
Ex Member




Re: Se da dogodek izbrisati iz spomina?
Reply #14 - 21.10.2007 at 00:04:05
 
Sicer sem o tem približno že napisala v neki drugi temi, ampak da na hitro povzamem:
Do lanskih dogodkov se nikoli, ampak res nikoli nisem znala postaviti zase - predvsem zato, ker nikogar nisem želela prizadeti - ne ljubljenih oseb ne popolnih tujcev. Če sem jih, pa sem se grozno zasekirala, nisem mogla spati, itd. (ves čas sem mislila na to). Mislim, da imam to deloma tudi od vzgoje - starša sta mi vedno dajala razloge za sekiranje, če sem storila kaj narobe (posledično ugotavljam, da imam nekatere čudne podzavestne navade, kadar nočem, da se spet kregamo.) Nenavadno veliko razmišljam o tem, kaj si o meni mislijo drugi, kaj bi lahko storila, da jih ne bi spravila v zadrego, ipd.
Lansko leto sem se začela z nekom dobivati (še vedno sva par Smiley) in v tistem obdobju so 3 fantje šli z mano malce predaleč - čeprav so vedeli, da sem v zvezi, so me želeli "speljat" stran. Naj povem, da se z nobenim od njih nisem spustila v kakšno avanturco, ampak njihovi poskusi so bili tako daleč, da bi lahko povzročili tazaresno varanje. In ker se nisem znala postavit zase, se odločit, da bom temu naredila konec (bala sem se, da bi koga prizadela-->vem, butasto), je do vsega tega sploh prišlo. Če bi znala takoj vse skenslat, če bi imela dovolj moči, bi vse to lahko preprečila. K sreči sem se naposled naučila postaviti zase in danes nimam z nikomer več problemov, ker vem, kaj moram v kakšni situaciji storiti. Fantu in prijateljicam sem za to povedala, pravijo da se naj ne sekiram - da kar je bilo je pač preteklost, itd. Ampak mene še vedno muči občutek krivde. Včasih norim od želje, da bi bila najina zveza popolna, brez tistih zapletov, življenje brez prizadejanja drugih, brez bolečine... Stvar je v tem, da sem vedno pripravljena odpustiti ljudem okrog mene, sebi pa skoraj nikoli. Undecided

Pardon...tole ni bila obnova posta, ampak kar cela "novela" Shocked
Na, pa se že spet sekiram Huh

A mogoče kdo ve kaj več o tej rekapitulaciji? Ne vem, ampak osebno bi raje slabe dogodke pozabila kot jih podoživela Huh.
Kakorkoli... Kdo pa to sploh izvaja? Prebrala sem nekaj iz tistega linka, ampak a se res dela ta seznam oseb pa to?

Lp vsem
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5