Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 32032 times)
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #30 - 25.08.2007 at 15:21:04
 
Quote:
Obstoj duše seveda ni vprašljiv skozi prizmo psihologije/dušeslovja - če imamo vedo, ki se ukvarja z dušo, mora ta presneto tudi obstajati  Tongue.

Ja, to postavlja novo zanimivo vprašanje, kdo je/bo prej izumrl, zmaji, ali zmajeslovci?  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #31 - 25.08.2007 at 15:29:26
 
Fiction wrote on 24.08.2007 at 17:00:33:
In kaj točno te je zmotlo? Si kje kontriram? Seveda pravim, da je zavedanje nedeljivo in je unikatno. Sem s kakim primerom ponazoril drugače??

Kako je z zavedanjem pri desetih kloniranih ovcah in desetih kloniranih Franceljnih?
Imajo ti eno skupno zavedanje, v katerem si vsa doživetja in izkušnje delijo?
Imajo 10 različnih zavesti, vsak svojo specifično izkušnjo in nobene skupne?
Če imajo vsak svojo specifično zavest in zavedanje, zakaj potem govoriš o skupnem, enem, nedeljivem zavedanju?
Kaj je skupno zavedanje, duša, ali višji jaz ali karkoli že naj bi bilo transcendentnega?
V čem bi bila razlika med človekom brez duše in človekom z dušo?
V čem bi bila razlika med ovco brez duše in ovco z dušo?

Evo, ene par vprašanjc za začetek in ogrevanje.  Wink

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #32 - 25.08.2007 at 17:01:45
 
Quote:
Fiction wrote on 24.08.2007 at 17:00:33:
In kaj točno te je zmotlo? Si kje kontriram? Seveda pravim, da je zavedanje nedeljivo in je unikatno. Sem s kakim primerom ponazoril drugače??

Kako je z zavedanjem pri desetih kloniranih ovcah in desetih kloniranih Franceljnih?
Imajo ti eno skupno zavedanje, v katerem si vsa doživetja in izkušnje delijo?
Imajo 10 različnih zavesti, vsak svojo specifično izkušnjo in nobene skupne?
Če imajo vsak svojo specifično zavest in zavedanje, zakaj potem govoriš o skupnem, enem, nedeljivem zavedanju?
Kaj je skupno zavedanje, duša, ali višji jaz ali karkoli že naj bi bilo transcendentnega?
V čem bi bila razlika med človekom brez duše in človekom z dušo?
V čem bi bila razlika med ovco brez duše in ovco z dušo?

Evo, ene par vprašanjc za začetek in ogrevanje.  Wink

bp



1. Hja to mislm, da sm že povedu in se nebi rd ponavlu. Vsak francl se zaveda zase in vsak se zaveda le v enem telesu zato, ker sem mnenja, da je zavedanje unikatno in nedeljivo. Če bi se dalo tvoje zavedanje kopirat na 100 zavedanj potem bi lahko opravljal še 100 teles ampak tega se po mojem ne da, jz tako mislm pač.

2. Imajo zavedanje vsak posebaj ne glede na to, da imajo identične možgane, ker je zavedanje unikatno in enkratno torej če smo klonirali franclove možgane krat deset, je devet možganov enakih prvim, zavedanje pa še vedno ostane v originalu. Ostalih devet se ravno tako zaveda in vsako zavedanje je individualno posebej...

3. Zavest je le zavedanje. čutenje okoli sebe in to mogoče niti ni duša, jaz mislim sicer da je, ker dušo definiram kot zavest in nič drugega. Torej če ima vsaka od teh zavesti prometno nesrečo se tega zaveda...torej izkušnje lahko doživljajo enako če imajo enake možgane...Ljudje doživljamo izkušnje drugače, ker smo si karakterno različni, zavest je povsod enaka, ni pa deljiva.

4. Ma pa smo spet na začetku. Glej tuki ne vem če bova kam pršla, ker se mi zdi da si čis narobe razlagava stvari. S tem, ko govorim o nedeljivem zavedanju hočem rečt, da če zdejle nardimo še pet tvojih kopij, ti ne boš vživel še v petih telesih čeprav bojo meli 100% enako klonirane možgane. S tem hočem povedat da tvoja zavest ostane v originalu in se je ne da klonirat, ker je nesnovna.

5. Skupnega zavedanja ni. Sam si predstavljam, da je skupno zavedanje kvečjem da se lahko vživiš v vsakega človeka in skozi njegove možgane podoživljaš svet. Maš dobro temo na to tuki: Vse je Eno.

6. Tega ne vem, ker sam definiram dušo le kot zavedanje. Lahko pa da se motm in je duša čis neki druzga. Zavedanje pa neki tretga. Nevem kaka je razlika. Ne znam si predstavlat človeka brez zavedanja kot nezavestnega. Če pa je duša neki drugega pa lahko da obstajajo tud ljudje brez duše.

7. Ovčka brez duše-zavedanja je pač nezavestna ovčka al pa v komi. Beeee


Zdj pa dost, matr si me zmatru.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #33 - 25.08.2007 at 17:09:45
 
A pol ima lahko moj računalnik, ki je po zasnovi in konfiguraciji popolnoma enak, kot tvoj računalnik, tudi dušo, saj moj računa druge reči, kot jih računa tvoj?

(načelno bi se morda dalo celo doseči, da bi dva računalnika delala popolnoma identično, vzporedno, ampak za to bi se bilo treba celo kar precej potrudit in to vanju vgradit že v zasnovo)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Fiction
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 18

Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #34 - 25.08.2007 at 17:53:13
 
Quote:
A pol ima lahko moj računalnik, ki je po zasnovi in konfiguraciji popolnoma enak, kot tvoj računalnik, tudi dušo, saj moj računa druge reči, kot jih računa tvoj?

(načelno bi se morda dalo celo doseči, da bi dva računalnika delala popolnoma identično, vzporedno, ampak za to bi se bilo treba celo kar precej potrudit in to vanju vgradit že v zasnovo)



Hja ne vem vidš tle se pa lah prašamo če nismo mi tut neke vrste računalniki...to pa je že nova filozofija
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #35 - 27.08.2007 at 08:36:14
 
Quote:
Quote:
Obstoj duše seveda ni vprašljiv skozi prizmo psihologije/dušeslovja - če imamo vedo, ki se ukvarja z dušo, mora ta presneto tudi obstajati  Tongue.

Ja, to postavlja novo zanimivo vprašanje, kdo je/bo prej izumrl, zmaji, ali zmajeslovci?  Tongue


Potem se postavi novo vprašanje: ali simboli lahko izumrejo ali pa ostanejo zapisani v kolektivnem nezavednem?

Pa vprašanje, kaj vse poimenujemo z dušo. Poznamo izrek: "ima lepo dušo." Bolj čudno zveni: "ima lep skupek informacij/ ima lepo kombinacijo psihičnih procesov."
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #36 - 27.08.2007 at 11:31:33
 
Quote:
Quote:
Quote:
Obstoj duše seveda ni vprašljiv skozi prizmo psihologije/dušeslovja - če imamo vedo, ki se ukvarja z dušo, mora ta presneto tudi obstajati  Tongue.

Ja, to postavlja novo zanimivo vprašanje, kdo je/bo prej izumrl, zmaji, ali zmajeslovci?  Tongue


Potem se postavi novo vprašanje: ali simboli lahko izumrejo ali pa ostanejo zapisani v kolektivnem nezavednem?

Pa vprašanje, kaj vse poimenujemo z dušo. Poznamo izrek: "ima lepo dušo." Bolj čudno zveni: "ima lep skupek informacij/ ima lepo kombinacijo psihičnih procesov."

Ena od omejitev je že, kako se simboli v "kolektivnem nezavednem" prenašajo med generacijami ... če obstaja možnost, da se ne prenesejo naprej, torej "izumrejo".
Ravno različni pojavi, ki jih lahko poimenujemo koz zavest, zavedanje in duša, omogoča retorično manipuliranje raznim večjim in manjšim mojstrom manipulacije ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #37 - 28.08.2007 at 08:33:29
 
Quote:
Ena od omejitev je že, kako se simboli v "kolektivnem nezavednem" prenašajo med generacijami ... če obstaja možnost, da se ne prenesejo naprej, torej "izumrejo".


Nisem tako prepričana v to. Po moje obstajajo univerzalni arhetipi, ki jih pozaba lahko prekrije, ne morejo pa izginiti. Vprašanje je, kako smo povezani z informacijami kolektivnega nezavednega.

Quote:

Ravno različni pojavi, ki jih lahko poimenujemo koz zavest, zavedanje in duša, omogoča retorično manipuliranje raznim večjim in manjšim mojstrom manipulacije ...


To je še kako res. IMHO - težje je nekaj definirati, bolj je podvrženo manipulaciji. Ampak zame to ni razlog, da bi se odrekla iskanju odgovorov.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #38 - 28.08.2007 at 10:25:39
 
Quote:
t wrote on 24.08.2007 at 13:24:18:
Obstoj/neobstoj duše sploh ni tako problematičen kot je problematično to, kaj naj bi duša bila (kar se mene tiče duša vsekakor ni zavedanje, čeprav oba najdemo v isti škatli).


Obstoj duše seveda ni vprašljiv skozi prizmo psihologije/dušeslovja - če imamo vedo, ki se ukvarja z dušo, mora ta presneto tudi obstajati  Tongue. Mene bega vprašanje obstoja duše z nekega drugega vidika.

Kaj pa bi bilo potem zavedanje? In v kakšni povezavi je z dušo?



Imamo tudi cel kup religij, ki častijo različne zadeve, ki ne obstajajo ali pa njihovega obstoja ni mogoče dokazati... Če imamo neko vedo, to še ni nobena garancija, da predmet te vede tudi de facto obstaja...

Zavedanje je samo beseda za s katero povemo, da je nekdo v duševnem stanju, v katerem neposredno ve za svoje obstajanje in svoja (druga) duševna stanja. Zavedanje je torej samo eno od duševnih stanj, ki se navezuje na pojem zavesti:

1) zavest, kot jo vidi psihologija je stanje, ko se človek zave časovno-prostorskih razsežnosti doživljajskih tokov, tj. zaznav, občutkov itd., pa tudi razsežnosti sebe samega (zavest o jazu). Izkušnje so torej zavestne, kadar so pojmovno strukturirane. V kognitivni psihologiji so zavestni vsi psihološki postopki, na katere je usmerjena pozornost. V nasprotju s tem izhaja psihologija zavesti iz identitete med psihičnim in zavestjo. Njen najpomembnejši predstavnik je bil W. Wundt. S. Freud je zavest obravnaval kot eno izmed lastnosti psihičnega; zavestna je npr. predstava, ki je navzoča v zavesti posameznika in jo ta zaznava, druge predstave so nezavedne; posameznik jih ne zaznava, so pa dejavne in pomembno določajo človekovo delovanje; obstoj teh v duševnem življenju posameznika dokazujejo razl. znamenja (npr. govorne napake, pozabljanje imen ipd.).
     

2) zavest s fiziološkega stališča je možganska skorja živčni substrat zavesti, ki lahko z draženjem tamkajšnjih nevronov izzove zavestne občutke. Poleg tega so v možganskem deblu identificirali strukture, pomembne za budno stanje kot nujen pogoj za zavest. Motnje v zavesti so predvsem poškodbe možganov.
     
3) zavest kot jo vidi filozofija je celota duhovno-duševnih stanj, doživljajev in zaznav, vednost o njih in instanca vednosti sama (jaz, subjekt). V fenomenologiji je temeljna struktura zavesti intencionalnost; zavest je vedno zavest o nečem, s to posebnostjo, da je sama zaprta v svojo lastno intencionalnost (samonanašanje). Kot takšno je imelo samozavedanje izjemen pomen tudi v idealistični filozofiji.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Zaggy
3
***
Offline

Riba, ki se je izgubila
v morju, je še vedno
doma.
Posts: 109

Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #39 - 28.08.2007 at 21:12:32
 
Zdravo, mislim da je človek brez duše mrtvo telo. Če so poškodovani možgani mislim, da ni poškodovana zavest ampak prej zaznave, um in inteligenca. Prepričan sem, da nezavesti ni. Če se osebek klonira se ne klonira njana zavest, temveč telo, pa še to potrebuje seme živega bitja.
Mislim, da lahko zavest deluje tudi brez telesa, predvsem sanje so kar dober dokaz nematerjalnega bivanja, pa tudi izkušnje mnogih ljudi, ki so v različnih situacijah gledali svoje materjalno telo. V teh primerih je nezavestno telo, logično če pa je zavest ali duša izven telesa. Naj pa bi imela duša tudi telo podobno materjalnemu telesu, celo svetovne religije učijo, da je materjalno telo le odsev pravega duhovnega telesa, ki ga ni mogoče deliti ali poškodovati...
Klub vsemu pa mislim, da kloniranje ne more prinesti nič dobrega v prihodnosti, le pestrost se zmanjša in s pestrostjo lepota bivanja.
Nekako tako,...
LP
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #40 - 29.08.2007 at 15:17:19
 
t wrote on 28.08.2007 at 10:25:39:

Imamo tudi cel kup religij, ki častijo različne zadeve, ki ne obstajajo ali pa njihovega obstoja ni mogoče dokazati... Če imamo neko vedo, to še ni nobena garancija, da predmet te vede tudi de facto obstaja...


Zveni logično. Samo psihologijo si predstavljam kot znanost, ki si prizadeva za neko kredibilnost, predvidevam, da se psihologi ne doživljajo kot častilci nečesa, ampak kot resni raziskovalci obstoječih fenomenov  Undecided. Bi bilo zanimivo slišati mnenje kakšnega psihologa ali psihologov, ki imajo različne poglede.


Zaggy wrote on 28.08.2007 at 21:12:32:
Mislim, da lahko zavest deluje tudi brez telesa, predvsem sanje so kar dober dokaz nematerjalnega bivanja, pa tudi izkušnje mnogih ljudi, ki so v različnih situacijah gledali svoje materjalno telo.

Problem je v tem, da znanost sanj ne jemlje za dokaz nematerialnega bivanja. Niti različnih zunajtelesnih izkušenj. Večinoma je možno vse prikazati kot proizvod delovanja možganov. Ampak sanje so po drugi strani tako bogate z raznovrstnim materialom, da je vprašanje, kakšna je ta dejavnost možganov, da so sposobni proizvajat simbole, povezave in podobe, ki jih ne moreš pridobiti z vsakdanjim izkustvom. Od kod potem črpajo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #41 - 29.08.2007 at 16:11:21
 
Quote:
Samo psihologijo si predstavljam kot znanost, ki si prizadeva za neko kredibilnost, predvidevam, da se psihologi ne doživljajo kot častilci nečesa, ampak kot resni raziskovalci obstoječih fenomenov  Undecided. Bi bilo zanimivo slišati mnenje kakšnega psihologa ali psihologov, ki imajo različne poglede.

Psihologija je rahlo netipično področje, obstaja marsikaj, kar naj bi spadalo tja, pa z znanostjo nima ravno velikih povezav.

Zelo zanimivo je, da recimo skoraj vse psihoanalitične organizacije in združenja, po organiziranosti bolj spominjajo na cerkve in razna prostozidarska in podobna združenja, kot pa na decentralizirano znanstveno skupnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #42 - 29.08.2007 at 21:16:38
 
Quote:
t wrote on 28.08.2007 at 10:25:39:

Imamo tudi cel kup religij, ki častijo različne zadeve, ki ne obstajajo ali pa njihovega obstoja ni mogoče dokazati... Če imamo neko vedo, to še ni nobena garancija, da predmet te vede tudi de facto obstaja...


Zveni logično. Samo psihologijo si predstavljam kot znanost, ki si prizadeva za neko kredibilnost, predvidevam, da se psihologi ne doživljajo kot častilci nečesa, ampak kot resni raziskovalci obstoječih fenomenov  Undecided. Bi bilo zanimivo slišati mnenje kakšnega psihologa ali psihologov, ki imajo različne poglede.


Saj psihologi načeloma nimajo težav: kot si sama že napisala, oni raziskujejo določene aspekte, katerim se lahko prilepi označevalec duševni...

Načeloma tudi biologija ne proučuje življenja kot takega, temveč samo določene aspekte, ki pridejo pod ta označevalec...


Zaggy wrote on 28.08.2007 at 21:12:32:
Mislim, da lahko zavest deluje tudi brez telesa, predvsem sanje so kar dober dokaz nematerjalnega bivanja, pa tudi izkušnje mnogih ljudi, ki so v različnih situacijah gledali svoje materjalno telo.



Sanje so le težko dokaz kakršnegakoli nematerialnega bivanja, saj vedno potrebujejo neko  telo, ki biva in jih sanja....



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Zaggy
3
***
Offline

Riba, ki se je izgubila
v morju, je še vedno
doma.
Posts: 109

Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #43 - 29.08.2007 at 22:32:08
 
t wrote on 29.08.2007 at 21:16:38:
Zaggy wrote on 28.08.2007 at 21:12:32:
Mislim, da lahko zavest deluje tudi brez telesa, predvsem sanje so kar dober dokaz nematerjalnega bivanja, pa tudi izkušnje mnogih ljudi, ki so v različnih situacijah gledali svoje materjalno telo.



Sanje so le težko dokaz kakršnegakoli nematerialnega bivanja, saj vedno potrebujejo neko  telo, ki biva in jih sanja....


uživajte!


Hm, samo nekatere sanje so močno doživete le, da karkoli se v njih zgodi, se prebudimo in telo je nespremenjeno, kot takrat ko smo zaspali. Sem pa že večkrat sanjal sanje, ki so močno vplivale na moje razpoloženje v prihajajočem dnevu. Ni mi ravno blizu ideja, da sanje projecirajo možganski procesi, razen urejanje informacij prejšnega dne. Dostikrat imam občutek, da sanje prihajajo iz drugega vera in katerih cilj ni urejanje informacij pač pa sporočilo, tolažba ali razjasnitev določenih vprašanj. Torej je zavest lahko budna, lahko pa tudi spi. Razmišljam, če človek zaradi hude nesreče zgubi ude in si močno poškoduje možgane da jih deluje samo še polovica, tak človek še vedno s pomočjo drugih živi in ima zavest(življenje) . V takšnem telesu je še vedno duša, le da navidezno v njem ni zavesti. Zaradi velike milosti in ljubezni je zavest takšnega človeka uspavana, da ne trpi.
Lep pozdrav!
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: S kloniranjem se da dokazat obstoj duše?
Reply #44 - 30.08.2007 at 07:02:34
 
Zaggy wrote on 29.08.2007 at 22:32:08:
t wrote on 29.08.2007 at 21:16:38:
Zaggy wrote on 28.08.2007 at 21:12:32:
Mislim, da lahko zavest deluje tudi brez telesa, predvsem sanje so kar dober dokaz nematerjalnega bivanja, pa tudi izkušnje mnogih ljudi, ki so v različnih situacijah gledali svoje materjalno telo.



Sanje so le težko dokaz kakršnegakoli nematerialnega bivanja, saj vedno potrebujejo neko  telo, ki biva in jih sanja....


uživajte!


Hm, samo nekatere sanje so močno doživete le, da karkoli se v njih zgodi, se prebudimo in telo je nespremenjeno, kot takrat ko smo zaspali. Sem pa že večkrat sanjal sanje, ki so močno vplivale na moje razpoloženje v prihajajočem dnevu.


Kako je karkoli doživeto je popolnoma vseeno glede na to, da ni nobenega boživljanja (in življenja nasploh) brez "telesa".

To da je telo nespremenjeno pa je spet samo (tvoj) subjektivni občutek: telo se neprestano spreminja in neprestana sprememba je edino dejstvo, ki pri telesu ostaja nespremenljivo.

(mogoče si kdaj doživel tudi spodoben zobobol, ki nikakor ni vplival na tvoje razpoloženje žez dan Wink )

[quote author=Zaggy link=1187875807/30#43 date=1188419528]t wrote on 29.08.2007 at 21:16:38:
Ni mi ravno blizu ideja, da sanje projecirajo možganski procesi, razen urejanje informacij prejšnega dne. Dostikrat imam občutek, da sanje prihajajo iz drugega vera in katerih cilj ni urejanje informacij pač pa sporočilo, tolažba ali razjasnitev določenih vprašanj.


Če bi našel sanje brez možganov, ki so jih sanjali, bi mogoče lahko res razmišljal v tej smeri.

[quote author=Zaggy link=1187875807/30#43 date=1188419528]t wrote on 29.08.2007 at 21:16:38:
Torej je zavest lahko budna, lahko pa tudi spi. Razmišljam, če človek zaradi hude nesreče zgubi ude in si močno poškoduje možgane da jih deluje samo še polovica, tak človek še vedno s pomočjo drugih živi in ima zavest(življenje) . V takšnem telesu je še vedno duša, le da navidezno v njem ni zavesti. Zaradi velike milosti in ljubezni je zavest takšnega človeka uspavana, da ne trpi.
Lep pozdrav!


Načeloma velja, da človek je buden ali spi..., ima zavest (je zavesten - torej se zaveda svojih telesnih in duševnih stanj) ali pa je nima.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6