Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2299 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Razvajenost ali ne?
06.04.2007 at 13:36:11
 
Sem brala zadnjič v Oni nek intervju z bivšim zasvojencem pa me zanima vaše mnenje o napisanem...(sem spraševala že na nekem drugem forumu in se debata nekako ni razvila, tako da nisem dobila zadovoljivega odgovora)...Del intervjuja sem pretipkala za lažje razumevanje:

V: Pri večini zasvojencev se iščejo vzroki v otroštvu, vi, zanimivo, poudarjate, da tisto, zaradi česar ste sklenili mračen posel s heroinom, ki ste mu za več let prodali svoje življenje, ne spada v ustaljene predstave o vzrokih zasvojenossti.


O: Zakoreninjena so stereotipna prepričanja o izkušnji zasvojenosti kot podaljšku negativnih izkušenj v otroštvu. V mojem življenju tega ni bilo. Družinsko ozračje je bilo ugodno, oče in mama sta se imela rada, dajala sta mi veliko pozornosti in topline, hodil sem v vrtec, se igral z otroki, v osnovni šoli sem bil odličnjak, esperantist, karateist, odbojkar, plavalec, smučar, zanimali so me fotografija, potopisi, literarno ustvarjanje. V vsem tem sem se dobro počutil. Skratka, nobeni kavlji ne štrlijo iz mojega otroštva in zgodnjega mladostništva, na katere bi lahko obesili vzroke za razvoj odvisnosti. Ko pa me je življenje poklicalo v prve bojne vrste-pri dvanajsti
h, trinajstih- ko bi si moral naložiti več odgovornosti lastne rasti in razvoja avtonomnejšega človeka, sem se odgovornosti prestrašil. V zavest so začela vdirati hrepenenja, povezana z erotiko in drugimi odnosi, ki so pridobili pomen kot organizator samopodobe. Ker so bila hrepenenja močna in pomembna zame, jaz pa sem se jih bal, da jih ne bom uresničil in se bom moral sprejeti v slabši podobi, kot sem bil pripravljen, sem začel bežati. Bal sem se tvegati, sprejeti odgovornost zase in vstopiti v nove, zahtevne izzive, brez tega pa nisem mogel zadovoljiti svojih vse agresivnejših potreb. Namesto resničnega in ranljivega sebe sm v odnosih začel ponujati maske, ki so zagotavljale kratkoročne zadovoljitve in prinašale mnogo gotovosti.



Kaj vam pade na pamet ob tem branju... Meni osebno razvajenost, saj v članku ta bivši zasvojenec navaja strah pred tveganjem, strah pred odgovornostjo do sebe, itd, kar se mi zdijo tipični znaki razvajenosti.... Menim, da se celo veliko zasvojenosti (tudi drugih, ne samo kemičnih) razvije ravno zaradi tega, čeprav je nekako na zunaj videti urejeno družinsko okolje...mogoče se motim, mogoče vidite še kaj drugega...?

Zanima pa me tudi to, ali mislite, da lahko zasvojen postane res nekdo, ki je imel kvalitetno/optimalno otroštvo, ali moramo vzroke res vedno iskati v družinskem okolju?

Lepo se imejte in hvala za vaša razmišljanja.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Razvajenost ali ne?
Reply #1 - 06.04.2007 at 16:36:01
 
kdo pa razvaja otroke
in kdaj
da taki nastanejo?

eni majo prezajeban lajf
eni pa preizi
usak ma svoj blem ... ki ga je pršu razrešt sm dol ...

se reče ... tud če izkušnje ne izgledajo 'negativne' na prvi pogled ... one lahko delujejo negativno na razvoj v nekem obdobju ... za nekoga ...

v večini je tko nekak da se navadjo predvsem uni z večjimi problemi v lajfu
pa tud unih ni mal ki nobenih problemov kot takih niso imel ... in zato jih ne znajo reševat ... se reče ... lahko izgleda okolje krasno ... a je u bistvu preveč 'vatirano'



kaj pa je to zaen 'drug' forum kjer se debata ni hotla razvit?

nima se km dost razvijat ... ne pove nč dost druzga kt to kar že vemo ... ta primer ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Razvajenost ali ne?
Reply #2 - 07.04.2007 at 16:21:45
 
Kdo razvaja otroke? Najprej njihovi starši (ali skrbniki) pa potem ponavadi še stari starši...pa konec koncev ves sistem je že zadnje cajte postal premisiven (čeprav na trenutke izgleda prav kontra)... Glavni pa so po moje starši...Zakaj v bistvu te to sploh zanima?

Ta 'drug' forum je iskreni. net...krasen družinski forum...za velik naučit se...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Razvajenost ali ne?
Reply #3 - 08.04.2007 at 01:29:55
 
ni nujno, da je to razvajenost.
mislm, da v dužini dostkrat velja pravilo, da če starši otrokom dajo navidezno vse (denar, svojo sobo, računalnik, če niso ločeni ipd.), potem veljajo za dobre starše.

poznam kr neki primerov, k so jim starši povedal, da jih majo radi ipd., ampak takrat, ko so nrdil kej nrobe, so jim dal pa velik občutek krivde oz. da niso dovolj dobri zanje (npr. mama k se zjoka zato k njen otrok ne bo naredu razreda in mu v solzah reče, da ne ve, kaj nj nrdi in s čim si je to zaslužla in po možnosti še reče, da ga ma pa ona rada in ve, da je inteligenten, ampak ne ve, kaj bo z njim).
in mislm, da ena izmed stvari k otroka najbolj bolijo je vidt "ranjene in razočarane starše" (k so pa zanjga vse nrdil), in je logično, da se počut krivga. in si misl, sj je res, zafrknu sem jst.

morm priznat, da zame pr odvisnostih vedno igrajo velko vlogo starši. ne da bi jih krivila, ampak mislm, da je nemogoče, da bi bil nekdo odvisnik, če ni bilo za to razlogov v družini.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Razvajenost ali ne?
Reply #4 - 08.04.2007 at 14:12:38
 
Eeej, pr'jatli , imam ravno te dni opravka z podobnim "scrkljancem" , ki so ga na srečo odvadili od drog, čeprav so bile grooozne muke . Sicer gre temu tipu sedaj bolje, pa vendarle še ne dovolj  Cry. Sicer pa je še mlad , okrog 25 let . Še ima nekaj časa  Cool Wink  Smiley
Lep pozdrav by Boštjanko , čaw ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1