Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 12414 times)
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #15 - 17.02.2007 at 23:06:01
 
zame je Vida mit negotovih moških in žensk z ambivalentnim odnosom do lastne svobode  Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #16 - 18.02.2007 at 00:17:18
 
tai, ne vem, ce je pravo mesto vide res ob svojem starcu. po mitski logiki mi brhka mladenka in bolni starec nekako ne gresta skupaj.  Undecided

ravno Vida mi je dala misliti, da imajo miti lahko tudi neko konkordanco, vzporednice z določenimi realnimi zgodovinskimi dogodki oz. da se lahko odražajo v posameznih realnih življenjih. v našem primeru, v določenem delu slovenske emigracije.

taksen je fenomen primorskih Aleksandrink, ki jih opisuje Tomšič, ki so zapuščale svoje družine, da so kot dojilje odhajale služit v Egipt. tam se jim je  srce trgalo po domu, ko pa so se vracale domov, so hrepenele po družinah in varovancih, ki so jih pustile v egiptu. in celo življenje so bile razklane med dvoje družin, dvoje otrok, dvoje domov. (morda je res ves point v razklanosti, ki je vida ne zmore preseči).

sicer bolj kot s klasično, masovno,emigracijo z Vido povezujem primere individualne emigracije/potovanj, ki ima poleg ekonomskih morda še kake globlje psihične vzgibe (T. Križnar, Z. Šeruga, U. in K. Ravbar, Fedr ...). resnično jim ne bi želela delati krivice (ker ne morem vedet, kaksna je bila situacija v tistem casu) ampak če bi bile Aleksandrinke res samo ekonomske migrantke, bi delo morda raje iskale kje bliže, v Gorici, Trstu, Udinah kot perice, sobarice ... ampak one so izbrale svet. in to ravno egipt (zamorc). naključje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Donna
3
***
Offline

I love Angel
Posts: 219
slo
Re: Lepa Vida
Reply #17 - 22.02.2007 at 09:35:20
 
Meni Lepa Vida kot Prešernova pesem pojasnjuje čisto nekaj povsem drugega.
Vemo, da je bil Prešeren začarn ob liku Julije, ki jo je prvič srečal z materjo v cerki pri maši v Ljubljani. Bila je anoreksična trinajstletnica, bledega obraza in naduvane nravi. Zaljubil se je v njo in celo življenje mu je bila edina pesniška muza. Julija se je kasneje resnično poročila s starcem premožnega stanu, vendar ni imela otrok, če se spominjam dobro. V Lepi Vidi Prešeren opisuje Julijo. Vedel je, da je nesrečna v zakonu s stracem iz katerega NE MORE POBEGNITI. Jokajoči bolehni otrok je v biti prispodoba neuresničenih mladostniških sanj. Prav nič me omenjena pesem ne spominja na to, kar piše Lina. Kaje si to razlago pesmi sploh našla?
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #18 - 23.02.2007 at 00:11:40
 
lina wrote on 18.02.2007 at 00:17:18:
tai, ne vem, ce je pravo mesto vide res ob svojem starcu. po mitski logiki mi brhka mladenka in bolni starec nekako ne gresta skupaj.  Undecided

ravno Vida mi je dala misliti, da imajo miti lahko tudi neko konkordanco, vzporednice z določenimi realnimi zgodovinskimi dogodki oz. da se lahko odražajo v posameznih realnih življenjih. v našem primeru, v določenem delu slovenske emigracije.

taksen je fenomen primorskih Aleksandrink, ki jih opisuje Tomšič, ki so zapuščale svoje družine, da so kot dojilje odhajale služit v Egipt. tam se jim je  srce trgalo po domu, ko pa so se vracale domov, so hrepenele po družinah in varovancih, ki so jih pustile v egiptu. in celo življenje so bile razklane med dvoje družin, dvoje otrok, dvoje domov. (morda je res ves point v razklanosti, ki je vida ne zmore preseči).

sicer bolj kot s klasično, masovno,emigracijo z Vido povezujem primere individualne emigracije/potovanj, ki ima poleg ekonomskih morda še kake globlje psihične vzgibe (T. Križnar, Z. Šeruga, U. in K. Ravbar, Fedr ...). resnično jim ne bi želela delati krivice (ker ne morem vedet, kaksna je bila situacija v tistem casu) ampak če bi bile Aleksandrinke res samo ekonomske migrantke, bi delo morda raje iskale kje bliže, v Gorici, Trstu, Udinah kot perice, sobarice ... ampak one so izbrale svet. in to ravno egipt (zamorc). naključje?


zanimivo razmišljanje,
ker se mi zdi, da smo ljudje vedno mal razklani, ker si želimo nečesa. ko pa to dobimo, si želimo to, kar smo imeli prej. standard  Cheesy

se mi pa ne zdi, da je blo to mišljeno v lepi vidi, zato ker manjka ta "drugi del"... recimo, če bi ona potem šla nazaj domov in bi nekje na kratko bilo omenjeno, da pa vseeno pogreša to življenje z zamorcem, bi rekla,ok, to je to.

ampak lepa vida se konča tko, da starec hrepeneče išče njo in se s čolnom fura po morju, da bi jo našel (kokr se spomnm), ona pa joka, ko krava  Cheesy tko da js k sm to brala sm vedno mela filing, da nam pesem reče - ej folk, cenite stvari, ki jih imate, čeprov se vam zdijo zajebane. ampak so hrepenenja po boljšem življenju samo utvare, ne hrepenet po tem. še posebi pa mislm, da poudari, da ne smemo hrepenet po enih "površinskih" zadevah (zamorc=materializem, bogastvo, prefinjenost), ampak bi mogl cent ostale "srčne" vrednote (starec=družina, varnost)
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
alter_ego
2
**
Offline


Posts: 73

Re: Lepa Vida
Reply #19 - 01.03.2007 at 11:36:46
 
Kva pa če Vido jebe sam občutek krivde?
Back to top
 

Anything good in life is either illegal, immoral, or fattening.
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #20 - 01.03.2007 at 22:07:21
 
alter_ego wrote on 01.03.2007 at 11:36:46:
Kva pa če Vido jebe sam občutek krivde?


hm, ja sj to vemo, da jo.
vprašanje je zakaj  Wink
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
alter_ego
2
**
Offline


Posts: 73

Re: Lepa Vida
Reply #21 - 02.03.2007 at 08:07:18
 
K je mau zasrala ane Grin
Back to top
 

Anything good in life is either illegal, immoral, or fattening.
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #22 - 02.03.2007 at 15:45:10
 
alter_ego wrote on 02.03.2007 at 08:07:18:
K je mau zasrala ane Grin


uf, ta je pa globoka  Wink
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Solange
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5

Re: Lepa Vida
Reply #23 - 15.04.2007 at 16:16:55
 
Mislim, da je Lepa Vida res simbol hrepenenja po ljubezni in seksu. Nedopolnjena duša si želi ... le kaj. Še sama ne ve. Trpi, dokler se ne naveliča. Ko je meja trpljenja dosežena kot polna luna, v trenutku nastopi odrešenje. Spusti vrv in se prepusti samo bivanju. Nato poskrbi narava, da se pojavi ON/ONa in že je tu ljubezen in sex.

 Smiley Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #24 - 16.04.2007 at 13:45:13
 
Solange wrote on 15.04.2007 at 16:16:55:
Mislim, da je Lepa Vida res simbol hrepenenja po ljubezni in seksu. Nedopolnjena duša si želi ... le kaj. Še sama ne ve. Trpi, dokler se ne naveliča. Ko je meja trpljenja dosežena kot polna luna, v trenutku nastopi odrešenje. Spusti vrv in se prepusti samo bivanju. Nato poskrbi narava, da se pojavi ON/ONa in že je tu ljubezen in sex.

 Smiley Smiley


hmmm, kaj pa tole:
"Vida vsak dan je pri okni stala,
se po sinku, oču, mož' jokala."

zadnja dva verza lepe vide  Wink

Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #25 - 16.04.2007 at 17:51:54
 
tai wrote on 16.04.2007 at 13:45:13:
hmmm, kaj pa tole:
"Vida vsak dan je pri okni stala,
se po sinku, oču, mož' jokala."

zadnja dva verza lepe vide  Wink


hrepenenje je od leta 2018 bolezen po DSM-VIII, zdravi se največkrat simptomatsko, tako se vzame kakšno tabletko prozaka, personologina oz. šnelkurs personologije oz. globinsko z različnimi, čimbolj dolgotrajnimi psihoterapevtskimi metodatmi. obboje odpravi jok, stok, jamranje in vzdihovanje. običajni stranski učinek simptomatskega zdravljenja je t.i. shopping spree, v težjih primerih pa tudi killing spree, stranski učinki psihoterapije pa finančne težave. kljub temu, da je zdravljenje simptomatsko, je z napredkom sodobne medicine in psihofarmakologije bolezen mogoče držati pod nadzorom.  Tongue

bp (prosto po titudu)

P.S. meni se še vedno zdi, da imata tukaj svoboda in odgovornost prste zraven
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #26 - 17.04.2007 at 02:07:19
 

lina wrote on 16.02.2007 at 22:26:43:
saj ravno zato gre, da sama ne ve, kaj hoče.
Najprej hoče stran od moža-starca in bolnega otroka, potem ko odide z zamorcem, pa si želi spet nazaj domov.

Včasih so, predvsem moški, take prilike vulgarno barvito zaključili z enim samim kratkim stavkom …
Simpl, seksa ji je manjkal, pozornosti in »idej«, pa je šla … (»Jajca« sem namerno izpustila.)
A se človk »belga kruha« prenaje (tut z »zamorcem«); še posebej če ni «nič gor za namazat».
Da o tem, da vsak itak vse svoje »kufre« skoz s sabo troga, kamorkol se že odprav (al pa, kao, pobegne), pa če hoče al pa ne, niti ne razpredam.

A se hkrati ne morem znebit občutka, da so prav vsi »BP-jevi gospodje« potrebovali točno tako, tako, ki gre, pa ne »teži u nulo«, pa se za svoj prav/želje/pričakovanja itd. bori/prosi/grebe/dela ... In boh ne daj, da bi ji memgrede pršlo na misel še to, npr., da bi se »krehast mož« tut lahko enmal za bolanga otroka pobrigu ... In so jo tako z užitkom malal; na daljavo, od daleč, na varni razdalji, kakopak.

lina wrote on 16.02.2007 at 22:26:43:
Problem vidim v tem, da realizacija želje ne prinese zadovoljstva, ampak namesto tega zbudi novo hrepenenje po starem stanju. Tako lahko celo večnost samo hrepeni. Ko je tu, hrepeni po biti tam, ko je tam, hrepeni po biti tu.

Smiley

Skratka, človeški evergreen.
Se je predvsem plodno spraševat, zakaj želje in čemu.
Še posebej nastop cajt za to, ko “kje stojiš in se cmeriš” ...

tai wrote on 01.03.2007 at 22:07:21:
alter_ego wrote on 01.03.2007 at 11:36:46:
Kva pa če Vido jebe sam občutek krivde?

hm, ja sj to vemo, da jo.
vprašanje je zakaj  Wink

Ma, čist možno, da zato, ker smo ljudje najbolj »vodljivi« oz. na osebnostnem preizkusu ravno takrat, ko nas zajame občutek krivde ... Na primer.

Quote:
P.S. meni se še vedno zdi, da imata tukaj svoboda in odgovornost prste zraven


Men tut.
Predvsem slednja, s katero si daš prvo.

Wink
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Lepa Vida
Reply #27 - 17.04.2007 at 12:28:11
 
Quote:
tai wrote on 16.04.2007 at 13:45:13:
hmmm, kaj pa tole:
"Vida vsak dan je pri okni stala,
se po sinku, oču, mož' jokala."

zadnja dva verza lepe vide  Wink


hrepenenje je od leta 2018 bolezen po DSM-VIII, zdravi se največkrat simptomatsko, tako se vzame kakšno tabletko prozaka, personologina oz. šnelkurs personologije oz. globinsko z različnimi, čimbolj dolgotrajnimi psihoterapevtskimi metodatmi. obboje odpravi jok, stok, jamranje in vzdihovanje. običajni stranski učinek simptomatskega zdravljenja je t.i. shopping spree, v težjih primerih pa tudi killing spree, stranski učinki psihoterapije pa finančne težave. kljub temu, da je zdravljenje simptomatsko, je z napredkom sodobne medicine in psihofarmakologije bolezen mogoče držati pod nadzorom.  Tongue

bp (prosto po titudu)

P.S. meni se še vedno zdi, da imata tukaj svoboda in odgovornost prste zraven


Uf, dobr si mi osvežu dan, bp.

Če se lotimo analizirat stanje, v katerega se je  spravila lepa vida, z vidika  sodobnih personologistov, bi  za njeno dejanje  zihr mogoče  najt podlago v njeni  osebnosti. Glede na to, da je šla z zamorcem iz  koristoljubenga nagiba, svoboda in  materialna blaginja pa sta najviše postavljeni sodobni vrednoti,  bi lepa vida ti vrednoti zihr internalizirala ravno zaradi tega, ker je zamorca izbrala svobodno (se mu je prostovoljno podredila). Akt prostovoljne podreditve, zaradi katerega je storila dejanje, ki je sicer v nasprotju z njenimi osebnimi prepričanji, namreč sproži proces zmanjševanja kognitivne disonance (čustvenega stresa ob konfliktu vrednot) z naknadno racionalizacijo dejanja, zarad katere bi ugotovila, da ji mož in otrok dejansko nista mogla bog ve kaj pomenit, če se bila sposobna prostovoljno podredit zamorcu (ki v tem smislu seveda ne nikaršen črni afričan ampak premožni amerikanec tipa donalda  trampa, ki pooseblja prevladujočo idelogijo uspeha). Agensi podreditve (oziroma zunanje avtoritete, ki poosebljajo vladajoče vrednote) bi bili v sodobnem primeru mediji, tako da imamo vse elemente potrebne za internalizacijo vrednot oz. za to, da vida dejanje vzame  za akt svoje osebne samuresničtve, zaradi katerega  vsi razlogi za obžalovanje oz. za hrepenenje po možu in otroku odpadejo spljoh. Skratka, univezum dela zanjo...


P.S. Hrepenenje po svobodi lahko sodobni personolg razglasi le  za  arhaični ostanek dobe, ko se je posameznik še nesvobodno podrejal zunanjim okoliščinam in ko je bil še suženj neozaveščenih notranjih sil...
   
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #28 - 17.04.2007 at 15:48:13
 

čist off topic (mogoče pa tud ne)
mi je lih ene dva dni nazaj prijatlca razlagala, da ko maš enkrat črnca, te drugi ne zanimajo več  Smiley
iz lastne izkušnje. da so tolk bolj izi-going.

pa še, da bi z zamorcem cele dneve plesala  Smiley (mogoče pa probam... press)
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Lepa Vida
Reply #29 - 17.04.2007 at 16:15:17
 
m wrote on 17.04.2007 at 15:48:13:
čist off topic (mogoče pa tud ne)
mi je lih ene dva dni nazaj prijatlca razlagala, da ko maš enkrat črnca, te drugi ne zanimajo več Smiley
iz lastne izkušnje. da so tolk bolj izi-going.

pa še, da bi z zamorcem cele dneve plesala  Smiley (mogoče pa probam... press)


a dej, dej... da imajo tok enih prednosti? Grin
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3