Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 12415 times)
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Lepa Vida
16.02.2007 at 00:27:04
 
Večkrat razmišljam o mitu Lepe Vide in njegovemu pomenu za slovensko kolektivno psiho. Mit naj bi poznali tudi drugi narodi, živeci ob Jadranski obali, in ni samo slovenski, pa vendar se mi zdi, da se je v slovenske duše še posebej usidral. Morda tudi zato, ker imam kar nekaj kolegic, ki so se navdušene  poročile v tujino in jih zdaj muči hudo melanholično, lepovidovsko hrepenenje po domu. Ena od razlag mita, ki sem jo dobila v nekem pogovoru, je bila, da Slovenci kot narod nismo znali oblikovati pravega zavedanja o sebi, svoji vrednosti in vrednosti svojega prostora, zato se moramo - če hočemo najti svojo identiteto - od sebe odmakniti (zapustiti dom). Razlaga se mi zdi smiselna (odgovori mi tudi na vprašanja, zakaj gre že skoraj vsaki drugi Slovenec z biciklom okoli sveta), vendar me zanimajo še drugi aspekti. Lepa Vida se mi zdi nekakšen simbol slovenske Anime. po čem ta Anima tako hrepeni, kaj je njen dom in kako jo uspešno integrirati pa ostajajo odprta vprašanja. Kakšna ideja?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Lepa Vida
Reply #1 - 16.02.2007 at 11:00:08
 
lina wrote on 16.02.2007 at 00:27:04:
Večkrat razmišljam o mitu Lepe Vide in njegovemu pomenu za slovensko kolektivno psiho. Mit naj bi poznali tudi drugi narodi, živeci ob Jadranski obali, in ni samo slovenski, pa vendar se mi zdi, da se je v slovenske duše še posebej usidral. Morda tudi zato, ker imam kar nekaj kolegic, ki so se navdušene  poročile v tujino in jih zdaj muči hudo melanholično, lepovidovsko hrepenenje po domu. Ena od razlag mita, ki sem jo dobila v nekem pogovoru, je bila, da Slovenci kot narod nismo znali oblikovati pravega zavedanja o sebi, svoji vrednosti in vrednosti svojega prostora, zato se moramo - če hočemo najti svojo identiteto - od sebe odmakniti (zapustiti dom). Razlaga se mi zdi smiselna (odgovori mi tudi na vprašanja, zakaj gre že skoraj vsaki drugi Slovenec z biciklom okoli sveta), vendar me zanimajo še drugi aspekti. Lepa Vida se mi zdi nekakšen simbol slovenske Anime. po čem ta Anima tako hrepeni, kaj je njen dom in kako jo uspešno integrirati pa ostajajo odprta vprašanja. Kakšna ideja?


lina  Smiley ...se počutim izzvano  Wink
od doma smo se že dovolj odmaknili, bi bil čas da bi ga sedaj s toplino "oživili" ... ta Anima po ljubezni hrepeni, no po moje ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #2 - 16.02.2007 at 12:26:27
 
Anima gor, anima dol, prostor je majhen in zaprt, izbira temu ustrezna, želje in pričakovanja pa (pri ženskah je to projekcija Animusa, če se prav spomnim Jungovih napletanj in če je v njih kolikortoliko vsaj sistematičnosti,  potem to ne more biti Anima) pa presegajo okvire in omejitve.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #3 - 16.02.2007 at 14:19:54
 
JUng je mite obravnaval s posebno občutljivostjo, razumel jih je kot kolektivne projekcije arhetipov, ki odražajo nezavedne psihološke vzorce (vozle) posameznega ljudstva. Ne vem za primer, da bi kak mit odpravil kot lari fari. Po mojem Lepa Vida odraža več kot samo probleme pri iskanju partnerja v kakšnih hribovskih zaselkih. Ker je Vida ena redkih mitoloških junakinj ženskega spola (v slovenskih mitih jih je - se mi zdi še posebej malo), slutim, da odraža projekcijo tistih arhetipskih lastnosti, ki  jih (smo jih) Slovenci videli kot ženske. Če je Vida zmedena, neodločna, muhasta, zaletava, nezrela, hrepeneča ali karkoli že, je to lahko odraz lastnosti naše Anime.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #4 - 16.02.2007 at 16:59:35
 
Nisem se obregnil  ob mit, pač pa ob animo, ki jo postavljaš v center.

Pa še ob tole se bom: ali je Vida res zmedena, neodločna, muhasta, zaletava, nezrela, hrepeneča, ali samo ujeta v odnose, ki ji ne ustrezajo?

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #5 - 16.02.2007 at 19:05:15
 
v center - v kakšnem smislu?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #6 - 16.02.2007 at 19:50:27
 
lina wrote on 16.02.2007 at 00:27:04:
Lepa Vida se mi zdi nekakšen simbol slovenske Anime. po čem ta Anima tako hrepeni, kaj je njen dom in kako jo uspešno integrirati pa ostajajo odprta vprašanja. Kakšna ideja?


Simbol slovenske anime? Dom? Integracija?

po mojem so odgovori lažji, če veš kaj Vida hoče. in res ne vidim razloga, zakaj se želje ne bi smele s časom spreminjat.

bp (home is where your heart is)
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #7 - 16.02.2007 at 22:26:43
 
Oprosti bp, ampak res ne vem, kaj mi želiš povedat.
Morda se zatakne pri različnem razumevanju pojmov. Integrirati (animo) - ozavestiti animo. Anima je pomemben arhetip, ni pa središče psihe. Ne mislim, da Vida odslikuje celovito podobo slovenske anime, ampak samo enega njenih aspektov. Ne zanikam niti možnosti, da je ta aspekt že bolj ali manj integriran.

"odgovori so lažji, če veš, kaj Vida hoče" - saj ravno zato gre, da sama ne ve, kaj hoče. Najprej hoče stran od moža-starca in bolnega otroka, potem ko odide z zamorcem, pa si želi spet nazaj domov.

[quote]/ne vidim razloga, zakaj se želje ne bi smele s časom spreminjat [quote] Tudi jaz ne  Wink. Problem vidim v tem, da realizacija želje ne prinese zadovoljstva, ampak namesto tega zbudi novo hrepenenje po starem stanju. Tako lahko celo večnost samo hrepeni. Ko je tu, hrepeni po biti tam, ko je tam, hrepeni po biti tu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #8 - 17.02.2007 at 00:03:12
 
animo postavljaš v središče zgodbe o lepi vidi. to upam, da se še strinjava. zakaj? zakaj lepo vido povezuješ s slovenstvom, domom, narodovo samopodobo in ne recimo z žensko željo ali kar seksualnostjo?

če govoriš o animi iz para animus/anima, potem spada IMO Vidino iskanje prej pod animus, torej podobo moškega v ženski duši, kot pa pod animo.

če govoriš o animi iz para anima/persona, potem s tem ne poveš prav dosti in ostajaš v očitnem, Vidino hrepenenje gotovo ni del skrbno negovane zunanje podobe.

tiste razlage z narodom in identiteto naroda pa se mi zdijo za lase privlečene, torej smiselne samo vklolikor opravičujejo pozicijo oz. držo govorca, ki jih izjavlja.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #9 - 17.02.2007 at 00:57:32
 
Zakaj Lepo vido povezujem s slovenstvom? Ker jo to mit, ki ze stoletja intrigira generacije Slovencev in se stalno vrača ali v obliki ljudske pesmi, ali v obliki dram (I. Cankar: Lepa ), sodobnih romanov (M. Tomšič, J. Felc) ... Očitno je v njem nekaj, kar še vedno privlači, očitno hoče nekaj povedat, pa ne uspemo čisto zaštekat kaj.

Verjamem, da imajo tudi posamezna ljudstva/narodi/skupine v prostoru in času neko abstraktno kolektivno psiho, npr. slovenska psiha-duša, ameriška psiha, srednjeveška psiha, trgovska psiha ... Te kolektivne psihe živijo neko svoje abstraktno življenje in so podvržene podobnim zakonitostim kot individualne, zato so občutljive tudi na delovanje mitov in arhetipov. POsamezniki smo do neke mere določeni s temi kolektivnimi vzorci.

Zakaj Vido povezujem z Animo? Lahko da delam napako. Ampak po mojem odraža tipične značilnosti tega arhetipa. V animi so shranjene vse psihične lastnosti, ki pripadajo ženskemu polu. Vida jih kar dobro odraža, odigra vse možne ženske vloge in njihove lastnosti kot mati, žena, ljubica ... Anima je pri ženskah navadno zavedna, pri moških pa potlačena. Po mojem je bolj ali manj potlačena tudi na kolektivni ravni, kadar gre za patriarhalne družbe. Animus (zbirka moš. psihičnih lastnosti) pa ravno obratno, pri m. je del zavesti, pri ženskah potlačen. Seveda stanje, v katerem se nahaja anima, marsikaj pove o stanju animusa in obratno.

Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #10 - 17.02.2007 at 01:01:50
 
PS. MIt govori na različnih ravneh (plasteh), tako da  se da Vido razumeti tudi samo na seksualnem nivoju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lepa Vida
Reply #11 - 17.02.2007 at 01:51:13
 
aha, torej če te prav razumem, govoriš predvsem o animi tistih predvsem gospodov, ki jih zgodba lepe Vide iz nekega razloga fascinira, ne toliko o animi pri Vidi sami.

kaj pa po tvojem poganja Vido na njeni poti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Lepa Vida
Reply #12 - 17.02.2007 at 10:08:19
 
Quote:
aha, torej če te prav razumem, govoriš predvsem o animi tistih predvsem gospodov, ki jih zgodba lepe Vide iz nekega razloga fascinira, ne toliko o animi pri Vidi sami.


Smiley

Quote:
kaj pa po tvojem poganja Vido na njeni poti?


Če naj bi vida utelešala kolektivno dušo naroda (oz. predvsem gospodov, ki jih  njena usoda fascinira Smiley), pol bi si upal trdit, da prej kaže na enotnost v  narodovi razcepljenosti (shizmi/paranoji) kot pa na neko kakršnokoli že dušno celovitost, ki naj bi jo anima utelešala. Ker  tud jest ne verjamem v enotnost narodove duše (takoj ko jo kdo omeni,  se mi naježijo lasje in se primem v mrkaičevem žargonu za pištolo, saj se počutim, kod da bi me skušal  kdo pod krinko enotnosti oropat lastne duše ...), zato bom v vsaki gospe, ki naj bi poosebljala to dušo, pač iskal in našel dokaze te razcepljnosti (neke vrste antigonovski (arhe)tip  racepljene narodove duše (anime)  nam današnjim  gospodom po moje še najbolje uteleša spomenka).  
Back to top
« Last Edit: 17.02.2007 at 11:15:36 by titud »  
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Lepa Vida
Reply #13 - 17.02.2007 at 20:33:18
 
Titud, ni mi čisto jasno: ti ne verjameš a)v kolektivno dušo ali b)v enotnost kolektivne duše? Če a), kako pa bi potem imenoval tisto, s čimer se ukvarjajo npr. mundana astrologija, geomantske analize posameznih prostorov in tudi mitologija.

S tem, ko priznavam obstoj kolektivne psihe, sploh ne zanikam individualnosti posameznikove duše. Bolj ko je nekdo individuiran, manj moči imajo nad njim kolektivni vzorci, črednega človeka pa - bi rekla - lahko precej  zaznamujejo. Povezanost individualne in kolektivne psihe lahko probam ponazorit npr. z astrologijo. V vsaki natalni karti najdemo personalne planete in aspekte, ki določajo individualen značaj, ter transpersonalne aspekte, ki določajo cele generacije, živeče v nekem prostoru (ti so po mojem del kolektivne psihe).  

Mislim, da bi bilo preozko reči, da Vida določa slovenske gospode, raje bi rekla, da kaže enega od načinov, na katerega Slovenci (m. ali ž. spola) občutijo ženski element, princip ženskosti (tudi princip duše- anima=duša).
Back to top
 
 
IP Logged
 
tai
3
***
Offline

I am grateful to be ME

Posts: 233

Gender: female
Re: Lepa Vida
Reply #14 - 17.02.2007 at 22:52:48
 
hm, res je, da nisem vsega brala, tko da mogoce bom mal kiksnla  Smiley
ampak ocitno sm edina, k sm point lepe vide razumela drugace.
lepa vida je sla od doma, zato, ker je hotla nekaj vec, v tistem zamorcu je vidla ene sanje, sreco in sele potem, ko gre z njim ugotovi, da to sploh ni to. da ji to preprosto in materialno tud boljse zivljenje ne more dat tistega, kar je imela doma - varnost, ljubezen in otroka. simple as that.
mogoce po principu filma najini mostovi  Smiley (ooo, kok cute film  Cheesy i just cant help myself)

js vidm bolj povezavo s t.i. american dreams, kjer vsi hrepenijo po nekem boljšem (=bogatem) življenju, za kar se v bistvu izkaže, da so to samo iluzije in da je resnična sreča doma ob krehastem možu in kričečem otroku  Wink
povezava s slovenci samo zato, ker grejo slovenci tud od doma tko kt je sla lepa vida? i dont think so. ker slovenci kokr je meni znano, v vecini potem lih ne kricijo na veliko, da bi se pa oni radi vrnil v slovenijo. samo zato, ker oboji grejo se ne pomen, da iz istega razloga.
Back to top
 

Be the change you wish to see in the world.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3