Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 
(Read 43987 times)
bp
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #105 - 03.04.2007 at 17:31:45
 
Poet wrote on 03.04.2007 at 15:09:07:
Cool. Seveda ti, učen intelektualec in sijajen pundit, meniš, da je tu mišljen intelekt, oz. tisti inštrument  s katerim razkrivamo laži in slepila družbe. Seveda meniš, da predlagam da nehaš razmišljati in za sveto sprejmeš vse kar so nam natvezile religije in družba. Seveda se svojemu umu ne moreš odpovedati, ker si v njega že preveč vložil. Častiš svojo razgledanost in prodoren intelekt ter vsako stvar takoj dojameš.

Čestitam, take pundite in sijajne govorce se Buddhe že stoletja otepajo s palicami. Vi bi pa še kar govorili in razpredali in uživali v svojem intelektualnem blišču - tako kot Evald Flisar, tako kot milijoni punditov, tako kot brezštevilna in nepregledna množica duhovnih turistov na tem svetu.

Čestitam in sem počaščen, da je tak negodigatreba topic odprl tak intelektualnež, ga po možnosti malo prebrskal in blagovoljil nanj tudi nekaj načečkati. S tem se je svetovna bera punditov znova malček povečala.

Če bi beseda pundit izvirala iz besede pun, potem bi se lahko morda lahko celo strinjal s tabo, ampak, ko sem šel preverit v slovar, se mi je zazdelo, da naziv bolj ustreza tebi, jest se recimo za razliko od tebe nisem nikjer naslanjal na kakšne vede in druge hindujske nauke, pravzaprav čisto odkrito priznavam, da me niti preveč ne zanimajo. Niti me ne zanimajo takšni bude, ki se radi pretepajo s palicami.

bp
Back to top
« Last Edit: 03.04.2007 at 18:58:56 by bp »  
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #106 - 04.04.2007 at 17:21:25
 
[quote author=bp link=1170330524/105#105 date=1175614305]Poet wrote on 03.04.2007 at 15:09:07:
jest se recimo za razliko od tebe nisem nikjer naslanjal na kakšne vede in druge hindujske nauke, pravzaprav čisto odkrito priznavam, da me niti preveč ne zanimajo. Niti me ne zanimajo takšni bude, ki se radi pretepajo s palicami.


No, lejga, sej potem sploh ni problema. Nihče te ne sili, da prebiraš vede in podobne nauke. Dobro vem kaj pomeni beseda "pun" in zategadelj je bil tvoj zadnji komentar nadvse domiseln, čeprav ne preveč inteligenten. Čeprav moraš priznati, da je problem homo sapiensa izredno velik in se po vsej verjetnosti razteza preko celotnega vesolja vse do prilike o Rajskem Vrtu, ne moreš, če te čista duhovnost pač ne zanima, iz čiste radovednosti in dolgočasja pač stresati komentarje, ki so kontra produktivni. S tem izražaš točno tisto nevednost in pogojenost s slepilom Maje, ki je zakrivila tako mizerno stanje človeške rase.

Pa saj ne da bi homo sapiens dejansko obstajal kot kaj več kot le projekcija uma, toda nezmožnost odpovedi željam, mnenjem, egoizmu, navezavam in podobni umski nesnagi te pač ne bo osvobodila slepila in zategadelj ne moreš zahtevati končanja revščine v Afriki, konec umorov, samomorov, posilstvev, svetovnih vojn in podobnih filmskih projekcij. Te se bodo končale šele, ko um popolnoma odmre.

Keep in touch.
Back to top
 
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #107 - 07.04.2007 at 12:19:52
 
Poet wrote on 03.04.2007 at 13:19:03:
Kaj je tisto, dragi so-homo sapiensi in drugi nesrečniki, kar um prekriva le delno, ne v celoti?


Ramana Maharshi: Avarana (prekrivanje) ne prekrije posameznika v celoti. Ta še vedno ve, da je. Vidi svet, toda ne, da je le Brahman. To je luč v temi (ali znanje v nevednosti).

Torej zavest o lastnem obstoju je božanska iskra, ki jo prekriva projekcija telesa, miselne nesnage in celotnega vesolja. Celotno vesolje in vse kar se najde v njem je le projekcija pred tem "občutkom obstajanja", ki je zavest, ki je zdaj zadušena s strani uma. Čeprav ne maram krščanske terminologije bi tu lahko rekli duša - zavest, ampak samo v tem primeru.

Za ljudi v času kali yuge je najbolj primerna tehnika osvobajanja petje božjih imen in zvok/svetloba meditacija. Toda Vichara (poizvedovanje) je najbolj direktna in najbolj osnovna metoda. Gre se za spraševanje "Kdo sem", zakaj to je bistvo celotnega problema. Ta mali jaz, "ego", proizvaja vse predmete, vse osebe. Celotno vesolje in vse kar v njem obstaja obstaja zaradi jaza/ega. Če začnemo poizvedovati kdo ali kaj ta "mali jaz" je, se le-ta razblini v nič, ker sam po sebi sploh ne obstaja. Potem izgine tudi vsa projekcija.

"Jaz sem" je torej začetek vsega. V življenju nam ni potrebno storiti nič drugega kot le odkriti kdo ta "jaz" sploh je. Za vas ne vem, ampak jaz sploh ne vem, kako sem prišel v to kreacijo. Ničesar pred mojim rojstvom se ne spominjam, kako sem prišel sem, kaj naj bi sploh počel. Bil sem kar vržen v to pojavnost in zdaj naj se kar znajdem kot to najbolje znam.

Pri vseh treh stanjih - budnosti, sanjah in globokem spancu - zavest o sebi še vedno obstaja in bo obstajala tudi po smrti. Zato vse kar imamo v življenju (in smrti) je le občutek lastne eksistence, katero iluzija Maje ne more v celoti prekriti - in to je tisto najbolj pomembno. Da v celotnem vesolju, ne glede na to kako slabo nam gre v življenju, kako smo šibki in nesrečni in vse kar je narobe z nami in celotnim svetom - tu vedno in povsod obstaja zavest o lastni eksistenci, ki ni od uma ali telesa. In to je edini pristan v celotnem stvarstvu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #108 - 07.04.2007 at 12:35:04
 
Poet wrote on 01.02.2007 at 12:48:44:
Toliko debat o tem in onem! Homo sapiens je edina oblika življenja katere možgani so sposobni ustvarjati neresničnost - vsaka druga oblika življenja na Zemlji ne spreminja resničnosti in ne beži pred njo ampak jo sprejme tako kot je.

Strela: nobena živalska ali rastlinska vrsta ni še nikoli naredila tega kar je naredil homo sapiens. Ko možgani katere koli druge vrste na Zemlji zaznajo strelo, se v njih sproži ohranitveni mehanizem, ki jih pripelje na varno. In tu se celotna zgodba zaključi. A ne pri homo sapiensu. Homo sapiens zaradi svojih "posebnih možgan" ni sposoben sprejeti resničnosti take kot je in raje zaradi lastnega strahu in lažnega občutka varnosti "izumi" boga strele. Potem izumlja bogove po istem kopitu dokler naposled možgani po mnogih generacijah ne postanejo preobremenjeni z raznovrstnimi interpretacijami resničnosti o katerih nobena druga vrsta na planetu ne celotno vesolje niso še nikdar slišali.

Človeški možgani so najbolj obremenjen živ organizem v vesolju. S seboj prenašajo zablode vseh preteklih generacij - posledično je homo sapiens najbolj nevrotična in najbolj nezadovoljnja oblika življenja na Zemlji.

Ampak zaradi česa nekdo sprejme nekatere ideje, drugih pa ne, medtem ko nekdo drug sprejme nekaj drugega, tistega pa ne (oziroma se "prilepi" na določene interpetacije resničnosti drugih pa ne), pa moram odkrito priznati da se mi niti ne sanja.

Po principu Tabule rase bi dva novorojena homo sapiensa v istem okolju morala glede na zunanje pritiske sprejeti iste "ideje" a se to niti približno ne zgodi. Potem ostane le še ideja o reinkarnaciji in karmi, ki pa je po vsej verjetnosti le nova interpretacija resničnosti izpod možgan človeške rase.



Še to sem se spomnil, kar sem pisal že davnega leta.

Seveda, povsem logično! Um ki sam ustvarja vesolje in vse kar se najde v njem, ustvari "homo sapiensa" in potem ta homo sapiens ustvari Boga, ki ga časti kot stvarnika svojega sveta. Kakšna prevara! Um je sam ustvaril svet in zdaj se preko vere v "Boga" sam producira še naprej! Um hoče, da častimo Boga/Alaha in podobno, ker s tem častimo um, njega samega, svoj lasten zapor!

Joj, in potem um ustvari še vse želje in navezave, ki držijo njega samega v svoji lastni kreaciji. Rečeno je: Kdor premaga svoj lastni um, premaga celoten svet. Resnični junak je le tisti, ki je premagal svoj um.  

Veste, že Jezus je govoril o dveh Bogovih. Ne vem kje sem to slišal, po vsej verjetnosti ni bilo v kakšnem kanoničnem evengaliju (Discovery dokumentarec morda), ko Jezusovi učenci molijo k Bogu, da bi jim le ta uslišal njihove želje. Pove jim, da so največji tepci, če molijo k Bogu, ki je ustvaril celotno stvarstvo. Da je tam drugje Bog, ki je neskončen, itd.

Seveda vse religije častijo stvarnika celotnega vesolja, ker je to del univerzalne prevare in del izkoriščanja celotne človeške rase - oz. samo-ohranitveni mehanizem uma, ki noče končati svoje lastne iluzije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #109 - 07.04.2007 at 16:44:02
 
Poet wrote on 07.04.2007 at 12:35:04:
Rečeno je: Kdor premaga svoj lastni um, premaga celoten svet. Resnični junak je le tisti, ki je premagal svoj um.  


Poet, kako konkretno se ti osebno boriš s svojim umom? Res me zanima.

Besedna zveza "boriti se s svojim umom" mi gre sicer kar mal težko izpod prstov ker se mi ne zdi smiselno boriti se z delom samega sebe. Kaj praviš na integracijo vseh delov sebe, kjer vsak del služi svojemu namenu? Ergo um kot orodje, ne kot poglavar. Pa vendar je um kar visoko v hierarhiji: mind over matter, passion/feelings & emotions.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #110 - 07.04.2007 at 20:10:49
 
ixtlan wrote on 07.04.2007 at 16:44:02:
Poet wrote on 07.04.2007 at 12:35:04:
Rečeno je: Kdor premaga svoj lastni um, premaga celoten svet. Resnični junak je le tisti, ki je premagal svoj um.  


Poet, kako konkretno se ti osebno boriš s svojim umom? Res me zanima.

Besedna zveza "boriti se s svojim umom" mi gre sicer kar mal težko izpod prstov ker se mi ne zdi smiselno boriti se z delom samega sebe. Kaj praviš na integracijo vseh delov sebe, kjer vsak del služi svojemu namenu? Ergo um kot orodje, ne kot poglavar. Pa vendar je um kar visoko v hierarhiji: mind over matter, passion/feelings & emotions.


Ixtlan, ti si kar resen iskalec samo nažalost so te ujele duhovne diverzije kot so kabala, Castaneda in podobno (če te prava duhovnost sploh zanima).

Kaj je um? Um je le skupek misli, želja in navezav in sploh ni nobena konkretna oblika, a mi še vedno mislimo, da smo neka entiteta.

Kako se jaz borim proti umu? Tako kot imaš povsod predpisano (ponavljam, če bi te prava duhovnost res zanima bi se že pozanimal).

Da se boriš proti samemu sebi? Saj ti sploh nisi um! Višji um/čisti intelekt na neki točki spozna, da je čisto vsak, ampak čisto vsak užitek tega sveta le bolečina in iluzornost, in nato prevzame vajeti in kontrolira čustva - ki telo le izčrpavajo in kradejo moč. Ampak tudi ta del uma je še vedno um in mora na koncu umreti - v bistvu te ta del uma vodi k duhovnosti, potem pa še sam odmre in s tem se umakne celotna tančica/iluzija Maje.

Ampak ti že v sami osnovi nisi um - um je le projekcija pred tvojo zavestjo. Jogiji, ki so se tega zavedali, so predpisali odpoved vsem posvetnim željam, opazovanje lastnih misli v vlogi čistega opazovalca, razne oblike meditacije (petje božjih imen, japa, simran, pranayama in podobno).

Gre se za to, da se um debeli ob stiku s posvetnimi užitki, kreaciji mnenj, vzniku navezav in želja - vse to je treba posekati tako, da se čimbolj odpoveš vsem svojim željam, da misli opazuješ in te ne preplavijo in redna meditacija glede na tvoje predispozicije. Vse to počnem tudi sam (da odgovorim na tvoje vprašanje).

Kar se mene tiče: Vse premnogo ljudi je na smrtni postelji spoznalo, da so zapravili svoje življenje s tem, da so se gnali za posvetnimi užitki. Vse kar so dosegli se je z njihovo smrtjo razblinilo pred njihovimi očmi. Vse je bilo le utvara in smrt je bila vsak dan bližje. Zapravili so svoje življenje, ker jih ni zanimalo kdo ali kaj je bila tista entiteta, ki je bila živa in se je ves čas bala smrti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #111 - 08.04.2007 at 16:21:00
 
Kabala bi ti bila všeč. Je usmerjena v razvoj abstraktnega/simbolnega/višjega uma. Ta je večen, del individuma, za razliko od logičnega uma/intelekta, ki je del osebnosti in kot tak minljiv/zamenljiv.

Kontrola uma, ja. Bolj ali manj uspešno prakticiram, vaja dela mojstra.

Željam se ne gre na silo odpovedat. Naj minejo same od sebe. Ne vse, kakšna mora pa že ostat, ane.

Ljudje smo si različni, vsak ima svojo pot. Pa nič bat za druge, življenje samo po seb poskrbi za evolucijo. Vsako življenje je svojevrstna izkušnja, ki jo človek za svoj razvoj potrebuje. Nobeno življenje ni zapravljeno. Poskušaj odmisliti, da je čas linearen in si predstavljaj, da se vsa življenja dogajajo hkrati. To postavi vse v čisto drugačno perspektivo.

---

And now, the end is here
And so I face the final curtain
My friend, I'll say it clear
I'll state my case, of which I'm certain
I've lived a life that's full
I traveled each and ev'ry highway
And more, much more than this, I did it my way

Regrets, I've had a few
But then again, too few to mention
I did what I had to do and saw it through without exemption
I planned each charted course, each careful step along the byway
And more, much more than this, I did it my way

Yes, there were times, I'm sure you knew
When I bit off more than I could chew
But through it all, when there was doubt
I ate it up and spit it out
I faced it all and I stood tall and did it my way

I've loved, I've laughed and cried
I've had my fill, my share of losing
And now, as tears subside, I find it all so amusing
To think I did all that
And may I say, not in a shy way,
"Oh, no, oh, no, not me, I did it my way"

For what is a man, what has he got?
If not himself, then he has naught
To say the things he truly feels and not the words of one who kneels
The record shows I took the blows and did it my way!


Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #112 - 09.04.2007 at 10:43:58
 
ixtlan wrote on 08.04.2007 at 16:21:00:
Ljudje smo si različni, vsak ima svojo pot. Pa nič bat za druge, življenje samo po seb poskrbi za evolucijo. Vsako življenje je svojevrstna izkušnja, ki jo človek za svoj razvoj potrebuje. Nobeno življenje ni zapravljeno. Poskušaj odmisliti, da je čas linearen in si predstavljaj, da se vsa življenja dogajajo hkrati. To postavi vse v čisto drugačno perspektivo.



Tole je pa super! To se mi je že zazdelo, tako na lastni koži, brez da bi o tem prebral,oziroma imam ta občutek v zadnjem času skoraj skoz. Mogoče tole bolj ustrezno opiše moje izkustvo: da vedno živimo svoje zadnje življenje, vsa druga življenja so pa kot del računalniške simulacije, nekako res hkrati, vse v enem programu - ker se šele v zadnjem življenju zares zavemo svoje zavesti in svoje predhodnje pogojenosti in potem drugega sploh ni.


ixtlan wrote on 08.04.2007 at 16:21:00:
Ljudje smo si različni, vsak ima svojo pot. Pa nič bat za druge, življenje samo po seb poskrbi za evolucijo.


Še to bi te vprašal: se mi zdi, da si enkrat pisal topic: "Smo lahko srečni, če so drugi nesrečni", al neki podobnega. Kako zdaj gledaš na to v luči zapisanega? Ker to vprašanje tudi mene zanima, oz. si dolgo časa nisem mogel priti na jasno glede tega.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #113 - 12.04.2007 at 17:34:49
 


Je imel Albert zares prav - če hočeš neomejenost jo takoj dobiš v človeški neumnosti...




Grin
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #114 - 15.04.2007 at 22:32:39
 
t wrote on 12.04.2007 at 17:34:49:
Je imel Albert zares prav - če hočeš neomejenost jo takoj dobiš v človeški neumnosti...




Grin


Kajne? Človeška neumnost je res neomejena ...

Kdo, oz. kaj, pa je Kača iz Rajskega vrta?
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #115 - 17.04.2007 at 11:18:14
 
Poet wrote on 09.04.2007 at 10:43:58:
ixtlan wrote on 08.04.2007 at 16:21:00:
Ljudje smo si različni, vsak ima svojo pot. Pa nič bat za druge, življenje samo po seb poskrbi za evolucijo.


Še to bi te vprašal: se mi zdi, da si enkrat pisal topic: "Smo lahko srečni, če so drugi nesrečni", al neki podobnega. Kako zdaj gledaš na to v luči zapisanega? Ker to vprašanje tudi mene zanima, oz. si dolgo časa nisem mogel priti na jasno glede tega.




Ja, se spomnim. Trenutno bolj delam na tem, da bom sam srečen... Wink Ironično... Pa mi je trenutna situacija neprimerno ljubša kot tista takrat. S to razliko, da sem medtem postal bogatejši za par spoznanj. Grin Ignorance is bliss. Preprosti cilji, preprosto življenje, pa je človek hitro srečen oz. pojma nima, da je nesrečen/neizpolnjen. Grin Kot vidiš je vse relativno, ane, predvsem pa sreča... Zato se nima smisla sekirat za druge. Mogoč so celo srečnejši kot ti.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #116 - 17.04.2007 at 14:11:51
 
ixtlan wrote on 17.04.2007 at 11:18:14:
Poet wrote on 09.04.2007 at 10:43:58:
ixtlan wrote on 08.04.2007 at 16:21:00:
Ljudje smo si različni, vsak ima svojo pot. Pa nič bat za druge, življenje samo po seb poskrbi za evolucijo.


Še to bi te vprašal: se mi zdi, da si enkrat pisal topic: "Smo lahko srečni, če so drugi nesrečni", al neki podobnega. Kako zdaj gledaš na to v luči zapisanega? Ker to vprašanje tudi mene zanima, oz. si dolgo časa nisem mogel priti na jasno glede tega.




Ja, se spomnim. Trenutno bolj delam na tem, da bom sam srečen... Wink Ironično... Pa mi je trenutna situacija neprimerno ljubša kot tista takrat. S to razliko, da sem medtem postal bogatejši za par spoznanj. Grin Ignorance is bliss. Preprosti cilji, preprosto življenje, pa je človek hitro srečen oz. pojma nima, da je nesrečen/neizpolnjen. Grin Kot vidiš je vse relativno, ane, predvsem pa sreča... Zato se nima smisla sekirat za druge. Mogoč so celo srečnejši kot ti.


Je nekaj na tem... Mojstrovina delanja na lastni sreči je po moje v tem, da s tem delanjem vsaj ne onesrečaš drugih oz. če jih, da je to bolj  njihov problem kot tvoj. Jemat osrečevanje drugih za edini vir lastne sreče se dostkrat izkaže za premabiciozen projekt oz. zgolj kot mašilo/kompenzacija za lastno nesrečnost/neizpolnjenost...
Back to top
 
 
IP Logged
 
poet
Ex Member




Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #117 - 18.04.2007 at 19:26:52
 
Da, se popolnoma strinjam z obema. Kdor se ukvarja z drugimi ljudmi pač sam hrani svoj ego/um/pomembnost, svojo vizijo o sebi kot "svetniku" in podobno. Poleg tega to prav lepo odvrača pozornost od lastnih težav in napak.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #118 - 17.07.2007 at 10:19:47
 
"Ampak resnično nikjer ne moreš najti resnično inteligentnih ljudi!"

Moraš pa biti zelo razočaran nad svojim življenjem ,da si ustvariš takšno mnenje.
Nesmiselno je zato ,ker ti življenje ne vrača tistega, kar bi rad.
Če bi razumel sebe, bi v vsem tem nesmislu videl smisel. Enostavno razumel bi.

Le zakaj bi iskal potrditve o svoji omejenosti.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Problem Homo Sapiensa
Reply #119 - 17.07.2007 at 10:21:28
 
....zato, ker hočem ,da postane to resnica.....da moja iluzija postane resnica.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9