Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Poll Poll
Question: Spolna zloraba

Spolnost in odnosi    
  2 (66.7%)
Svetovalnica    
  1 (33.3%)




Total votes: 3
« Created by: minaa_83 on: 20.01.2007 at 09:10:55 »

Pages: 1 2 3 4 
(Read 21993 times)
Madan_Gopal_Das
Ex Member




Re: Seks!?!
Reply #30 - 22.01.2007 at 08:33:33
 
Oldio wrote on 21.01.2007 at 02:23:35:
Bolj ko se trudim manj mi je jasno, kako bi lahko izgledala ljubezen do Boga.

osvobojen morš bit vseh materialnih designacij, grobih in subtilnih, opazit, da večno izhajaš iz Boga, da si od Boga, da je Bog popolni objekt ljubezni in pol Ga le ljubit, tj. delovat tako, da bo On zadovoljen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
TheONE
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 39

Re: Seks!?!
Reply #31 - 22.01.2007 at 10:16:57
 
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #32 - 22.01.2007 at 11:40:10
 
Kršanski bog naj bi bil  strozavezni  osebni  bog abrahama in mojzesa oz.  bog izralelskega ljudstva, ki je 'star' preko 3000 let in ga je jezus le poosebil v osebnega boga za vsakogar, ki vanj veruje (jezus kot božji sin je itak le poudrjeno osebni, celo utelešni bog),  ne glede na njegovo krvno/rodovno zvezo z židosvskim ljudstvom. Krščanski bog naj bi bil  torej prvotno osebni bog in ne nek breosebnen logično filozoski konstruskt (npr. kitajski tao ali busitični asboslut), čeprav ga  je kasnejše krščanstvo s podržavljnjem cerkve razosebilo (vinko ošlak npr. kritizira napačno razlago  1. božje zapovedi, ki se originalnno glasi   'ne imej drugih bogov.. .'  in ne  'veruj v enega boga' kot je prvo zapoved kasneje v skaldu s filozosko doktrino državne cerkve spremenila  krščanska cerkev...)

Različne religije so svoje bogove razosbeljale/poosebljale  pač v skadu z duhom časa, kakor je bilo pač bolj prikladno za njihove cerkve, pa naj gre gre za vzhodne ali zahodne...      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Seks!?!
Reply #33 - 22.01.2007 at 12:56:32
 
titud wrote on 22.01.2007 at 11:40:10:
(vinko ošlak npr. kritizira napačno razlago  1. božje zapovedi, ki se originalnno glasi   'ne imej drugih bogov.. .'  in ne  'veruj v enega boga' kot je prvo zapoved kasneje v skaldu s filozosko doktrino državne cerkve spremenila  krščanska cerkev...)

Originalna različica zapovedi je liberalnejša in je lahko sprejemljiva tudi za ateiste,
krščanska različica prevoda 1. zapovedi je bolj nasilna, saj zapoveduje, da moraš verovati (v enega boga).

Lep primer, kako je mogoče, le z "drobceno" spremembo prevoda manipulirati s folkom.
Veliko pove tudi o namenih prevajalcev ...





Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #34 - 22.01.2007 at 14:43:54
 
Bardo_Thodol wrote on 22.01.2007 at 12:56:32:
Originalna različica zapovedi je liberalnejša in je lahko sprejemljiva tudi za ateiste,
krščanska različica prevoda 1. zapovedi je bolj nasilna, saj zapoveduje, da moraš verovati (v enega boga).


Kolikor sem jest razumu vinkota, je originalna/fundamentalna  različica clo bolj ortodoksna, ker je identiteta boga točno določena/zapovedana, dočim v kasnejši  cerkveni verziji postane zapovedan samo monoteizem, kar je ustvarilo prostor za filozofski koncept neosebnega boga, ki je bil skadnejši s poznorimskim imperijem oz. njegovim  konceptom cerkve, ki ni več  vodenje članov k osebni odrešitvi, ampak vodenje folka v skladu z interesi države. Vinko trdi, da odrešitev v okviru takega koncepta (neosbenega) boga ni mogoča, zato se je tud odvrnu od 'državne' cerkve...
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #35 - 22.01.2007 at 16:03:40
 
Deset zapovedi, kakor jih lahko najdemo v Bibliji:

Prepis iz Svetega pisma (5 Mz 5,1-22)


 1. »Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti. Ne imej drugih bogov poleg mene!
 
2. Ne delaj si rezane podobe, ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo! Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, GOSPOD, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog, ki obiskujem krivdo očetov na sinovih in na tretjih in na četrtih, tistih, ki me sovražijo, toda izkazujem dobroto tisočem, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi.

  3. Ne izgovarjaj po nemarnem imena GOSPODA, svojega Boga! Kajti GOSPOD ne bo pustil brez kazni tistega, ki po nemarnem izgovarja njegovo ime.

  4. Pazi na sobotni dan in ga posvečuj, kakor je zapovedal GOSPOD, tvoj Bog! Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela, sedmi dan pa je sobota za GOSPODA, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela, ne ti ne tvoj sin ne hči ne hlapec ne dekla ne tvoj vol ne osel ne katero tvoje živinče ne tujec, ki biva znotraj tvojih vrat, da si odpočijeta tvoj hlapec in tvoja dekla kakor ti. Spominjaj se, da si bil suženj v egiptovski deželi in te je GOSPOD, tvoj Bog, od tam izpeljal z močno roko in z iztegnjenim laktom! Zato ti je GOSPOD, tvoj Bog, zapovedal obhajati sobotni dan.

  5. Spoštuj očeta in mater, kakor ti je zapovedal GOSPOD, tvoj Bog, da se podaljšajo tvoji dnevi in da ti bo dobro na zemlji, ki ti jo daje GOSPOD, tvoj Bog!

  6. Ne ubijaj!

  7. Ne prešuštvuj!

  8. Ne kradi!

  9. Ne pričaj po krivem proti svojemu bližnjemu!

 10. Ne žêli žene svojega bližnjega! Ne bodi pohlepen po hiši svojega bližnjega, po njegovem polju, hlapcu, dekli, volu, oslu ali čemer koli, kar pripada tvojemu bližnjemu.«


In RKC-jevsko spremenjene:

1.Veruj v enega Boga.

2.Ne skruni božjega imena..

3.Posvečuj Gospodov dan .

4.Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji.

5.Ne ubijaj.

6.Ne nečistuj

7.Ne kradi.

8.Ne pričaj po krivem

9.Ne želi svojega bližnjega žene

10.Ne želi svojega bližnjega blaga.

Največji problem dekaloga (poleg slabega in nekorektnega prevoda) je vseeno vrstni red - če mu pripišemo določen pomen, potem je zaradi kršitve prvih štirih (ali petih) ubijanje povsem upravičljivo (kar je tudi Mojzes sam lepo naredil s častilci zlatega teleta)...

Še večja štala pa je tista z rezano podobo - v tem primeru je krščanstvo že davno stopilo izven okvirov izvornega dekaloga...križi so povsod in tudi ostale "rezane podobe" lahko vidimo marsikje...da ne govorimo o čaščenju svetnikov in celo svetnic  Grin

U bistvu bi morali govoriti o desetih židovskih božjih zapovedih (kot jih je zapisal Mojzes) in o desetih krščansko-božjih zapovedih...

uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Seks!?!
Reply #36 - 22.01.2007 at 16:09:52
 
Judovski jahve se je pojavljal v dokaj abstraktnih oblikah, naprimer kot glas iz višav, kot goreči grm ali kvečjemu preko posrednikov - angelov.
Krščanski Bog pa je za razliko od nepredstavljivega judovskega boga neposredno materializiran v telesu Kristusa in tudi celotno krščanstvo je fokusirano na križ in na pribitega Boga.


Krščanstvo tako pravzaprav ponuja odrešitev preko najbolj osebnega mogočega boga - utelešenega boga, zato mi ta Ošlakov zaključek ni preveč razumljiv.

Pa malo smo že zašli z naslovne teme, sploh če upoštevamo dogmo, po kateri naj bi bil Kristus spočet brez seksa   Cool


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #37 - 22.01.2007 at 16:15:06
 
Bardo_Thodol wrote on 22.01.2007 at 16:09:52:
Judovski jahve se je pojavljal v dokaj abstraktnih oblikah, naprimer kot glas iz višav, kot goreči grm ali kvečjemu preko posrednikov - angelov.
Krščanski Bog pa je za razliko od nepredstavljivega judovskega boga neposredno materializiran v telesu Kristusa in tudi celotno krščanstvo je fokusirano na križ in na pribitega Boga.


Krščanstvo tako pravzaprav ponuja odrešitev preko najbolj osebnega mogočega boga - utelešenega boga, zato mi ta Ošlakov zaključek ni preveč razumljiv.

Pa malo smo že zašli z naslovne teme, sploh če upoštevamo dogmo, po kateri naj bi bil Kristus spočet brez seksa   Cool


Saj zzato so pa drugo zapoved popolnoma spremenili, tretjo zapoved iz SP so postavili na mesto druge, posvečuj SOBOTNI dan, so spremenili v posvečuj GOSPODOV dan .... da pa so na koncu vseeno dobili deset zapovedi, ker so drugo popolnoma izbrisali, so zadnjo- deseto, razdelili kar na dve različni... in jebat ga Jahve si je pač dovolil, da je prekršil svojo 9 zapoved, zato so jo krščanarji raje razdelili na dve: na bolj seksualno in bolj materialno... Grin

en Kristus je očitno več kot dovolj  Grin


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Seks!?!
Reply #38 - 22.01.2007 at 16:25:13
 
Ja, malo po svoje so si jih razdelili in tako oštevilčili, da jih je na koncu spet prišlo 10.

V originalu so bile prve tri:
1. jaz sem tvoj Bog
2. ne imej drugih bogov pred mano
3. ne delaj si rezljanih idolov (ta v krščanstvo sploh ne paše, zato je iz praktičnih razlogov tudi izpuščen, kaj bi potem z vsemi kipci in podobcami, ki se jih časti, moli in nosi v procesijah)

Te tri zapovedi so potem pragmatično spremenili v eno samo zapoved:  1. Veruj v enega Boga.
Da se število lepo izzide, so pa malo bolj razčlenili tisti del, ki se nanaša na prisvajanje sosedove lastnine; ovce, koze, žene ...  Cool



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #39 - 22.01.2007 at 16:58:02
 

Deset zapovedi je univerzalni tester, po katerem lahko takoj vemo, s kom imam opravka - vsak kdor pametuje, kako so to univerzalne, je tako stopil na tanek led in smrt potopitev takih trditev je hitra in brutalna...


U bistvu dekalog lepo dokazuje, da se niti znotraj ožjega židovsko-krščanskega kroga ne bomo nikoli mogli univerzalizirati, kaj šele, da bi na tej podlagi gradili kakšno širšo univerzalizacijo etičnih vrednot - pri čemer so že prve tri ali štiri zapovedi s področja teologije ne pa s področja etike.

Da bi ta dekalog poskušali širiti tudi za ostale religije pa je popolnoma neizvedljivo...


Grin
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Boštyxz
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 5859
Slovenija
Gender: male
Re: Seks!?!
Reply #40 - 22.01.2007 at 17:58:44
 
TheONE wrote on 22.01.2007 at 10:16:57:
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley

Ti "kr Edn " , pa tooolk mimo tolčeš, da se ti prav čudim, ko se imaš za " Edinega" , da ne razumeš Madana ...  Shocked Cool Roll Eyes Tongue Undecided Lips Sealed Wink Cheesy Smiley ... ki prav lepo + jasno razloži  Cheesy ( vsaj jaz ga zlahka doumem )  Cool. Upam, da sem komu kaj namignil ...  Roll Eyes Lp, Boštjan + Kopron
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan_Gopal_Das
Ex Member




Re: Seks!?!
Reply #41 - 23.01.2007 at 07:52:16
 
TheONE wrote on 22.01.2007 at 10:16:57:
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley

Bog je večen in je en. Ima pa več oblik, aktivnosti itd. Vsa ostala živa bitja smo večno odvisna od Njega.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Seks!?!
Reply #42 - 23.01.2007 at 10:36:09
 
Quote:
TheONE wrote on 22.01.2007 at 10:16:57:
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley

Bog je večen in je en. Ima pa več oblik, aktivnosti itd. Vsa ostala živa bitja smo večno odvisna od Njega.  


Bog je Ljubezen.

http://aktualno.rkc.si/?id=1893
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan_Gopal_Das
Ex Member




Re: Seks!?!
Reply #43 - 23.01.2007 at 10:57:09
 
vida wrote on 23.01.2007 at 10:36:09:
Quote:
TheONE wrote on 22.01.2007 at 10:16:57:
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley

Bog je večen in je en. Ima pa več oblik, aktivnosti itd. Vsa ostala živa bitja smo večno odvisna od Njega.  


Bog je Ljubezen.

se strinjam.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan_Gopal_Das
Ex Member




Re: Seks!?!
Reply #44 - 23.01.2007 at 11:07:05
 
Quote:
vida wrote on 23.01.2007 at 10:36:09:
Quote:
TheONE wrote on 22.01.2007 at 10:16:57:
Madam vse iz boga....kaj je bilo pa pred bogom? pa to ni ne vem kok casa nazaj..le 2000 let

torej vsi ljudje pred niso bili del istega boga oziroma antikristi ker niso verovali v nasega boga Smiley

me zanima tvoje mnenje predvsem pa recimo vecina vzhodnjakov ki niso pokristjanjeni a so morda oni in kako naj oni razmisljajo vse od boga Smiley

Bog je večen in je en. Ima pa več oblik, aktivnosti itd. Vsa ostala živa bitja smo večno odvisna od Njega.  


Bog je Ljubezen.

se strinjam.


Bog nas ima vse brezpogojno rad. ko Ga bomo imel mi tud, bomo popolnoma zadovoljni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4