Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 9337 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Arhetipske sanje
11.11.2006 at 12:16:43
 
Se mi zdi, da manaka en topik, v katerem bi popisovali sanje, ki presegajo osebno izkušnjo in kažejo na nek arhetipski izvor, ki po  po jungovsko rečeno izhajajo iz kolektivno nezavedanega in imajo nek matafizični pomen, čeprav seveda skrit in simbolen tko kot pač vsake sanje, tudi čisto osebe.

Danes ponoči sem očitno globoko izzvan s sodelovanjem o topiku na temo dokumentarca o osamosvojitivi, ki ga je odprl oldi, sanjal naslednje:

Skupina fantov na zamreženem travniku brezbrižno igra bejsbol. Glede na imidž in tipično ameriško igro mi izgleda kot da  gre za ameriške marince nekje na tujem, čeprav so  oblečeni zgolj v majice in spodnje dele trenirk in čeprav jih povsem razumem. Izgleda kot da igrajo za mrežo vojaške baze, lahko pa bi bilo tudi samo  ograjeno igrišče nekje na prostem. Že na daleč opazijo, da se jim precej hitro približuje kolona transportnih oklepnikov in ko začnejo iz njih skakt do zob oboroženi vojaki s čeladami  se nekateri hitro začnejo vzenjat po ograji, da bi pobegnili, drugi pa jih mirijo: 'Brez panike, saj  nismo oboroženi in smo v civilu, zato nam nič ne smejo'. Oboroženi vojaki, ki  si ukaze izmnjujeo v meni tujem jeziku (španščini ali  italijanščini), igralce podirajo drugega za drugim  na tla in jih tiščijo dol, z ograje pa trgajo tudi tiste, ki jim  še ni uspelo prit čez. Potem se en vojak skloni k igralcu, ki ga druga dva tičita k tlem, mu odpne zadrgo na hlačah  in mu kleščami podobnim orodjem očitno odščipne jajca ali thingy ali kar je pač prišlo vmes, saj igralec zatuli kot zver in je naenkrat ves krvav. Nekao še zaslutim, da bodo ostali doživeli isto in da se je vojska kastracije igralcev  lotila sistematično, potem pa se  zbudim iz teh morastih sanj...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Arhetipske sanje
Reply #1 - 13.11.2006 at 09:44:33
 
Zanimivo. Moški je po naravi iniciator, pobudnik akcije. Tudi njegovo delo pri materializiranju novega bitja je iniciranje – oploditev. Vse ostalo zgradi ženska. Moški spolni organ je fizični simbol te prvenstvene iniciativnosti, vojska s sistemom brezpogojne poslušnosti pa to zmožnost definitivno blokira – kastrira.


Jaz sem pa danes med drugim sanjala, da je kako leto star dojenček (spadal je k arhitektu, s katerim sem se pogovarjala, md drugim sem ga spraševala, v katerem programu naj rišem svoje simpl 2D skice), ki je ležal blizu mene, ko sem kurila peč, naenkrat nekaj popolnoma jasno – nič otroškega brbljanja – po hebrejsko povedal stavek ali dva. Seveda nisem razumela. Presenetilo pa me je, da tako dete govori. Vprašala sem, a je rekel kaj smiselnega ali samo oponaša glasove. Arhitekt je odgovoril, da je nekaj bilo smiselnega.
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #2 - 14.11.2006 at 12:19:13
 
Mateja B. wrote on 13.11.2006 at 09:44:33:
Zanimivo. Moški je po naravi iniciator, pobudnik akcije. Tudi njegovo delo pri materializiranju novega bitja je iniciranje – oploditev. Vse ostalo zgradi ženska. Moški spolni organ je fizični simbol te prvenstvene iniciativnosti, vojska s sistemom brezpogojne poslušnosti pa to zmožnost definitivno blokira – kastrira.


Vojska je v tem smislu uteleša  združevanje nasprotij, ker se aktivara le s poslušnostjo: je učinkovita ravno zaradi lastnosti, s katero izničuje samo sebe.  To je tudi edin učinkovit mehanizem njenje samokontrole.

Quote:
Jaz sem pa danes med drugim sanjala, da je kako leto star dojenček (spadal je k arhitektu, s katerim sem se pogovarjala, md drugim sem ga spraševala, v katerem programu naj rišem svoje simpl 2D skice), ki je ležal blizu mene, ko sem kurila peč, naenkrat nekaj popolnoma jasno – nič otroškega brbljanja – po hebrejsko povedal stavek ali dva. Seveda nisem razumela. Presenetilo pa me je, da tako dete govori. Vprašala sem, a je rekel kaj smiselnega ali samo oponaša glasove. Arhitekt je odgovoril, da je nekaj bilo smiselnega.


Mogoče je dojenček  namignu, da kompleksnost orodij (softvera/jezika) ni nujen predpogoj kreativnosti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Arhetipske sanje
Reply #3 - 15.11.2006 at 10:03:25
 
Uf, ne vem, po katerem ključu si iz povedanega potegnil kreativnost ...  Smiley
Je pa pomenljivo, ker res delam na ustvarjalnem projektu, povezanem z arhitekturo (notranji dizajn) in kulturo (idejna zasnova in organizacija dogodkov).
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #4 - 22.12.2007 at 11:49:09
 
Sanjam neko precej veliko škatlo, v kateri nepremično ležijo trije otroci, oblečeni v starinske otroške obleke. Vidim roke s precej širokimi raševinatstimi rokavi, ki škatlo pokrijejo s pokorovom, potem pa vidim postavo podobno staremu menihu, ki  mi je od nekje znana,  in ki  gre s to škatko pod pazduhuho po stopnicah nekam v kletne prostore. Zbudim se iz sanj v neki  kamniti sobi/celici  in se takoj spravim na straca poleg sebe (očitno meni znano  osebo iz sanj)  in od njega panično zahtevam, da naj pove, kam je odnesel otroke. Menih mi reče, naj ga pustim pri miru, saj da sem  otroke očitno samo sanjal in da ne ve nič o nobenih otrocih, hkrati pa me gleda precej zagonetno in porogljivo (kot da ve, kje so otroci oz. vsaj  kaj sem sanjal oz. vsaj da ve, kaj te moje  sanje  pomenijo,,,). Zagrozil sem mu, da bom nanj naščuval celo četo vojakov,  ki bodo že izvlekli iz njega, kar mi skriva... Grem v nek sosednji  prostor, kjer se kakšna desetina tamkajšnjih mladeničev med sabo živahno  sablja, ruva in  se na sploh zabava. Na povelje nekoga (očitno mojega znanca) se  strumno oblečejo v kozakom podobne temne uniforme (z visoko kučmo, manšetami, zlatimi gumbi in trakovi, šiokimi hlačami, visokimi škornji..). Poveljnik mi naroči, naj  se vrnem k njim ponoči, da bodo že uredili zadeve. Ponoči se vrnem v to sobano, ki pa je bila tako  temna,  da sem komaj razločil obrise vojakov, ki so v temnih uniformah ležali  kar po tleh. Hočem jih zbuditi, vendar nihče ne regaira niti na moje prošnje niti pozive  niti na brce. Potem jim zagrozim,  da si bom izbral enega in ga presekal na dvoje, če se takoj ne spravijo pokonci. Še vedno nič, zato se res postavim na široko nad enega od ležečih in ga usekam s sabljo vzdolž po hrbtu, da se čisto razpre. Zaradi mehkobe  udarca ugotovim, da so na tleh ležeče postave  samo  uniforme, napolnjenje s cunjami. Tedaj se odprejo vrata in v sobo vpadejo kozaki v belih srajcah, se smejijo in se med sabo nasploh navdšujejo nad tem, kako se me preslepili. Takoj mi je jasno,  da  se na njihovo pomoč ne nemorem zanesti, ker pa sem zarad njihove nepredvidljivosti zbal tudi  njihove rekcije na to, da bi enega od njih dejansko  presekal, sem se od nelagodja nad situacijo dejansko zbudil....
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Arhetipske sanje
Reply #5 - 25.12.2007 at 12:50:44
 
ej titud,

tvoje sanje pa so posebne

sanje o vojni, vojskovanju so dejansko arhetipske in hkrati zagotovo tudi čisto osebne

najprej pomislim na boje za prevlado, moč, ki so tako kolektivno zasidrani, da naletimo nanje skoraj pri vsaki nedolžni komunikaciji

glede na to, da te to področje zanima, predvidevam, da že bereš od mitologa Josepha Campella "Junak tisočerih obrazov" - jaz jo berem in je super

recimo en stavek: Prehod mitološkega junaka se sicer lahko odvija na zemlji, v bistvu pa pelje navznoter - v globine, kjer premaguje temne ovire in kjer oživijo njegove že davno izgubljene, pozabljene moči, da bi jih uporabil za preoblikovanje sveta.

Undecided ej pa srečen Božič
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #6 - 28.12.2007 at 19:46:42
 
Canpella sem res pred dnevi zasledil v knjigarni in prebral nekaj odlomkov, samo se ne spomnim katero od njegovih dveh pravkar izdanih knjig na temo mitologije. Vsekakor prideta na vrsto, ko jih zalotim v knjižnici.

Vsekakor  pa je vsaj zame intrigantna povezava med  nepredvidljivo agresivno/zaupljivo/razuzdano vojsko  ter nemočnimi otroci (še nerojenimi v pomenu kastracije iz prejšnjih sanj in 'arhiviranimi' v škatli  iz zadnjih)...  

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #7 - 30.05.2008 at 09:10:22
 
Včerjašnji vroč  dopustniški dan sem izkoristil za pregled treh filmov, ki so mi že dolgo ležali na 'lagerju', o katerih sta bila dva izrazito vojno  mitološka (apocalypto in 300) eden pa socialno psihološki (elementarteilichen, pa tudi ta je je imel močan filzofski podton) . Zadevo sem 'začinil' z  dvema poglavjema iz campellovih mitov, po katerih živimo, poglavje  mitologija vojne in miru ter poglavje  zen, z 'bojno' polemiko z aljozom na temo osebne  (zlo)rabe mitologije na forumu in sprehodom z ženo po z večernim soncem obsijanih travnikih (kako arheipsko sugestiven  je pirzor ženske v valujočem žitu si lahko ogledate v filimh gladiator in 300 v že kar stereotipni zborovski vokalni glasbeni spremljavi...). Skratka dobra fiziološka podlaga za uvod v nočne arhetipske sanje:
V moderni vojaši uniformi vozim po cesti  v vojaški koloni  tvornjak s prikolico, polno rožja. Po radiu slišim sporočilo, da je tik pred sprejetjem  protiorožarski zakon, ki bo prepovedoval razkazovanje orožja in vseh bojnih sredstev na javnih mestih (podobno kot protikadiski in protialkoholni zakon omejujeta javno kajenje in prodajo alkohola...) Tovornjak v koloni pred mano se ustavi, izstopi šofer, ki je  oblečen v uniformo sovražne ali vsaj  nasprotne/kokurenčne vojske.   Njegovo obnašnje je sovražno ali vsaj  nepredvidljivo, zato tudi sam  iztsopim. Nemo se spogledava in se oprezujoč  drug drugega napotiva vsak k prikolici svojega tvovornjaka, da bi  izpod cerade vzela vsak svoj kos avtomatskega orožja. Še vedno oprezajoč drug drugega, kaj namerva z orožjem v roki,  si greva greva nasproti. Ko prideva skupaj, si  hrati nadaneva avtomate na rame in se z ramo ob rami odpraviva na konec kolone, kjer civilni avtomobili, ujeti v  kolono,  besno  trobijo ali pa se skušajo nemočno  preriniti  mimo naju po nasprotnem pasu. Midva pa samo družno uživava v kaosu in nemoči 'civilistov', ki sva ga povročila in ponosno ter kljubovalno razkazujeva simbole najine skupne  moči (avtomata in vojaška vozila), saj naju je kljub najini sovražnosti/nasprotnosti/konkurenčnosti združilo dejstvo, da nama jih bodo  prepovedali uporabljat prav ti civilisti....        
Back to top
 
 
IP Logged
 
murileon
5
*****
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 749
Kamnik
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #8 - 27.06.2008 at 13:35:08
 
Titud, dobre sanje imaš. Se pa te vojske v tvojih sanjah ponavljajo. Kakšen je tvoj socialni način funkcioniranja? Kdo ti jemlje moč, ki jo predstavljajo vojaki in vojska. V prvih sanjah vojska kastrira mladeniče, vojska vojsko kastrira. Kakšen je način funkcioniranja vojske? Predvsem množičen, socialen, kolektiven, bolj zavedno kolektiven kot nezavedno. Očitno se v tebi bije boj za družbene vrednote ali pa v tebi med družbenimi vrednotami na energičen, vojaški način, ki te na trenutke dela nemočnega. Pač nekaj skromnih stavkov, kar jaz vidim v tvojih sanjah.

Back to top
 
 
IP Logged
 
a_hero
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 25
X
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #9 - 05.07.2008 at 22:08:40
 
titud wrote on 11.11.2006 at 12:16:43:
Skupina fantov na zamreženem travniku brezbrižno igra bejsbol. Glede na imidž in tipično ameriško igro mi izgleda kot da  gre za ameriške marince nekje na tujem, čeprav so  oblečeni zgolj v majice mrežo vojaške baze, lahko pa bi bilo tudi samo  ograjeno igrišče nekje na prostem. Že na daleč opazijo, da se jim precej hitro približuje kolona transportnih oklepnikov in ko začnejo iz njih skakt do zob oboroženi vojaki s čeladami  se nekateri hitro začnejo vzenjat po ograji, da bi pobegnili, drugi pa jih mirijo: 'Brez panike, saj  nismo oboroženi in smo v civilu, zato nam nič ne smejo'. Oboroženi vojaki, ki  si ukaze izmnjujeo v meni tujem jeziku (španščini ali  italijanščini), igralce podirajo drugega za drugim  na tla in jih tiščijo dol, z ograje pa trgajo tudi tiste, ki jim  še ni uspelo prit čez. Potem se en vojak skloni k igralcu, ki ga druga dva tičita k tlem, mu odpne zadrgo na hlačah  in mu kleščami podobnim orodjem očitno odščipne jajca ali thingy ali kar je pač prišlo vmes, saj igralec zatuli kot zver in je naenkrat ves krvav. Nekao še zaslutim, da bodo ostali doživeli isto in da se je vojska kastracije igralcev  lotila sistematično, potem pa se  zbudim iz teh morastih sanj...  


murileon je dobr načel sanje.

V vsakem primeru je sanja uporabla metaforiko ter material iz dokumentarca. Bejsbol je neki ameriškega ka teb osebn predstavla?Jz bi reku da gre za neko druženje pol pa..
Mreža je zlo pomembna je neke vrste zapor , ovira , meja.Tvoji odnosi z starši?Služba?KDo so ti fantje?Prijatelji?
Plezanje po ograji je nek poskus bega pred kontrolo.To je notranji boj.
V življenju najbrž pride do situacije ko se odvija v teb notranji boj al ubogat al zbežat,ignorirat.Vojska je kontrola .
odščipne jajca - lohk je da ti vs pogum zatrejo .Sicer pa mislim da je neki v zvezi z spolnostjo.Tu morš iskat.
Sicer mislim da te sanje zlo velik povejo in bi blo dobr da bi se jim posvetu.Pa za vsak simbol v sanjah lahk napišeš ka ti pomen osebno .


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #10 - 21.07.2008 at 11:56:45
 
murileon wrote on 27.06.2008 at 13:35:08:
Titud, dobre sanje imaš. Se pa te vojske v tvojih sanjah ponavljajo. Kakšen je tvoj socialni način funkcioniranja? Kdo ti jemlje moč, ki jo predstavljajo vojaki in vojska. V prvih sanjah vojska kastrira mladeniče, vojska vojsko kastrira. Kakšen je način funkcioniranja vojske? Predvsem množičen, socialen, kolektiven, bolj zavedno kolektiven kot nezavedno. Očitno se v tebi bije boj za družbene vrednote ali pa v tebi med družbenimi vrednotami na energičen, vojaški način, ki te na trenutke dela nemočnega. Pač nekaj skromnih stavkov, kar jaz vidim v tvojih sanjah.



Vojska bi bila lahko simbol kolektivnega nezavednega vsaj po načinu svojega manifesteranja: na osebo  deluje totalitarno ne glede na to, ali mi kot osebi moč daje ali jemlje, me pasivizira ali aktivira...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #11 - 21.07.2008 at 12:15:32
 
a_hero wrote on 05.07.2008 at 22:08:40:
titud wrote on 11.11.2006 at 12:16:43:
Skupina fantov na zamreženem travniku brezbrižno igra bejsbol. Glede na imidž in tipično ameriško igro mi izgleda kot da  gre za ameriške marince nekje na tujem, čeprav so  oblečeni zgolj v majice mrežo vojaške baze, lahko pa bi bilo tudi samo  ograjeno igrišče nekje na prostem. Že na daleč opazijo, da se jim precej hitro približuje kolona transportnih oklepnikov in ko začnejo iz njih skakt do zob oboroženi vojaki s čeladami  se nekateri hitro začnejo vzenjat po ograji, da bi pobegnili, drugi pa jih mirijo: 'Brez panike, saj  nismo oboroženi in smo v civilu, zato nam nič ne smejo'. Oboroženi vojaki, ki  si ukaze izmnjujeo v meni tujem jeziku (španščini ali  italijanščini), igralce podirajo drugega za drugim  na tla in jih tiščijo dol, z ograje pa trgajo tudi tiste, ki jim  še ni uspelo prit čez. Potem se en vojak skloni k igralcu, ki ga druga dva tičita k tlem, mu odpne zadrgo na hlačah  in mu kleščami podobnim orodjem očitno odščipne jajca ali thingy ali kar je pač prišlo vmes, saj igralec zatuli kot zver in je naenkrat ves krvav. Nekao še zaslutim, da bodo ostali doživeli isto in da se je vojska kastracije igralcev  lotila sistematično, potem pa se  zbudim iz teh morastih sanj...  


murileon je dobr načel sanje.

V vsakem primeru je sanja uporabla metaforiko ter material iz dokumentarca. Bejsbol je neki ameriškega ka teb osebn predstavla?Jz bi reku da gre za neko druženje pol pa..
Mreža je zlo pomembna je neke vrste zapor , ovira , meja.Tvoji odnosi z starši?Služba?KDo so ti fantje?Prijatelji?
Plezanje po ograji je nek poskus bega pred kontrolo.To je notranji boj.
V življenju najbrž pride do situacije ko se odvija v teb notranji boj al ubogat al zbežat,ignorirat.Vojska je kontrola .
odščipne jajca - lohk je da ti vs pogum zatrejo .Sicer pa mislim da je neki v zvezi z spolnostjo.Tu morš iskat.
Sicer mislim da te sanje zlo velik povejo in bi blo dobr da bi se jim posvetu.Pa za vsak simbol v sanjah lahk napišeš ka ti pomen osebno .




V bistvu me ne fascinira tolk konkreten  pomen vojske kot kolektivno zavednega za moje osebno nezavedno ali zavedno ampak bolj to, da je kolektivno nezavedno 'izbralo' prav vojsko  za način svoje  manifestacije v osebnih sanjah.  Gre po moje za poudarek na kolektivnosti kot taki oz.  njeni totallitarni naravi, ki se ji osebno nezavedno/zavedno podreja ali bolje rečeno: iz nje izhaja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Arhetipske sanje
Reply #12 - 22.07.2008 at 12:40:04
 

Imam občutek,da nekateri bolj živijo v lastnih sanjah,kot pa v lastnem budnem stanju. Je to mogoče beg pred resničnostjo? Bolezen? Strah živeti? In še kaj bi se našlo!
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Arhetipske sanje
Reply #13 - 23.07.2008 at 10:02:22
 
Alojz in Sandib wrote on 22.07.2008 at 12:40:04:
Imam občutek,da nekateri bolj živijo v lastnih sanjah,kot pa v lastnem budnem stanju. Je to mogoče beg pred resničnostjo? Bolezen? Strah živeti? In še kaj bi se našlo!

Težko bi na tem forumu našel koga, ki bi se bolj kot jaz trudil ločevati sanje od budnega stanja oziroma oz. se  trudil njihovo sporočilonst s tolikšno  previdnostjo  'prevajati ' v budno zavest. V skrbi za moje duševno zdravje tako projeciraš le svojo lastno nezmožnost nadzora vdiranja kolektivnega nezavednega v tvoje osebno zavedno, kar se izkazuje v tvojem poosebljanju z mitologijami in  kar sem že na topiku o p.d. v psihoanalitičnem jeziku označil za konkretitistično zmoto, v medicinskem jeziku  pa za patološki pojav, ki meji na shizofrenijo.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Arhetipske sanje
Reply #14 - 23.07.2008 at 10:54:21
 
Titud

Mogoče pa res pretirano ukvarjanje s sanjami-(ko naša bit po naravni poti sanj akumulira energetsko izpisuje dušo-selekcionira izmenično tudi posreduje-izloča-briše naše vtise v t.i. ren stanju) meji na shizofrenijo.

Nasvidenje  sanjam-dober dan realnost!!! Tongue Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1