Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Poll Poll
Question: Kako gledate na obstoječo zahodno-katoliško etiko

Je čisto OK    
  0 (0.0%)
Bi potrebovala nekaj popravkov    
  0 (0.0%)
Potrebno bo najti neko drugo etiko    
  3 (75.0%)
Postkopernikanska etika je edini dolgoročni izhod    
  1 (25.0%)




Total votes: 4
« Created by: Oldio on: 08.10.2006 at 22:24:20 »

Page Index Toggle Pages: 1
(Read 4507 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Je naša etika OK
08.10.2006 at 22:24:20
 
Ko sem odprl temo Postkopernikanska etikasem bil prepričan, da bo to zlo široko obdelovana tema, a sem se očitno zlo zmotil. En monolog in pol, ter par komentarjev - in to naj bi bilo (o tako problematični stvari kot je odnos do "ubijanja") vse.
Ker mi je vedno manj jasno bi rad vsaj vedel kaj si o stvari mislite, ali pa si morda ne upate niti misliti.
Kakorkoli že, predno odgovorite preberite omenjeno temo.

Dodano kasneje:
Dolgo sem študiral, kako na kratko opisati moj in tudi Singerjev (vsaj predstavljam si ga tako) pogled na življenje.
Pred kopernikom je bilo v središču življenje, po Koperniku pa je življenje le biološki fenomen lasten vsemu kat je živo, od rastlin, preko virusov, do nas. Uničevanje virusa gripe je seveda krepostno dejanje, povsem normalno je, da se novorojenca brez zgornjega dela možganov evtanazira - zakaj. Tak dojenček v bistvu ni človek, ne more vzpostaviti nobene interakcije s svetom, torej ne more biti nikoli nikomur drag. V bistvu gre za skupino organov za transplantacijo in nič drugega.
Družinska mačka je draga vsem družinskim članom, občuti ugodje, bolečino,  ima nagon po samoohranitvi, torej kup razlogov da je več vredna kot skupek organov za presajanje. Ko evtanazirajo takega otroka, se vsi oddahnejo, ko nekdo povozi mucka, vsi družinski člani trpijo - ergo ...

Ne bom napisal to kar je vsem nam jasno, a ne vem če kdo to upa zagovarjati. Singer to upa in jaz kot se vidi tudi.

Še 2 primera:

16 dni star človeški zarodek je za partnerja, ki upata, da bo iz njega zrastel njun težko pridobljeni dojenček, zelo veliko vreden. Če bi ga kdo vrgel v smeti, bi si zaslužil kazenski pregon. Odvečni zarodki, ki jih odvržejo na smetišče nimajo prav nobene vrednosti, razen za znanstvenike, zato jih lahko mirno odvržemo, če jih slednji ne potrebujejo.

In kako na opisane slučaje gleda predkopernikanska etika - totalno zmedeno, kontradiktorno, nedosledno. In dokler bo življenje sveto in ga bomo metali na smetišče, bo pač tako, samo ni mi jasno kako lahko normalno zdrav - v podstrešje - človek še evdno govori o svetosti življenja.
Back to top
« Last Edit: 09.10.2006 at 22:37:58 by Oldio »  

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #1 - 09.10.2006 at 10:57:33
 
Problem je v tem, da ni nikjer ničesar takšnega kot "obstoječa zahodno-katoliška etika"...

Če bi se že lotili tega bi lahko rekli, da eni strani je nekaj takega kot etika, za katero stoji RKC (ki se u bistvu opira na biblijski dekalog), na drugi pa so različne sekularizirane in cehovske etike (ki so določene s stroko ali svetovnim nazorom).

Meni bi bilo nekako še najbližje to, čemer Hribar reče svetovni etos: minimum od minimuma odkrivamo v treh pravrednotah: v človekovem dostojanstvu, svetosti življenja, in zlatem pravilu (Hribar po zaslugi svoje prirojene morbidnosti daje še posvečenost mrtvih - vrednota, katero vsekakor z lahkoto stisnemo pod človekovo dostojanstvo). Seveda pa bi najbrž poskušal v čim večji meri ta pojem svetega (predvsem zaradi možnih religioznih zlorab) ozemljiti in opredeliti ali kar odpraviti - u bistvu bi bilo popolnoma zadovoljivo, če bi kot izhodišče svetovnega etosa vzeli človekovo dostojanstvo in zlato pravilo: vse ostalo je zgolj nepotreben balast.


celoten Hribarjev govor:

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1135010301/0


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Je naša etika OK
Reply #2 - 09.10.2006 at 13:46:44
 
dobr si reku in odličen link si dal t ...

k vem da maš mal časa oldi, si mogoče poglej tole:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1135010301/0#9
kao neki povzetki ... govora, ki je res odličen ... (in se ne ukvarja z živalmi tolk)
in še
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1135010301/15#24

in še
gape wrote on 21.12.2005 at 20:05:40:
tole
[quote author=t  link=1135010301/15#26 date=1135171343]ne delaj drugemu tega, česar nočeš, da bi drugi delal tebi.

se da tud s pozitivko zapisat:
delaj drugemu to, kar hočeš, da bi drugi delal tebi
zlato pravilo

[quote author=t  link=1135010301/0#2 date=1135010500]prve pravrednote svetovnega etosa, zlatega pravila kot okvirne vrednote vseh drugih njegovih vrednot. "Ne stori drugemu tega, česar ne želiš, da bi drugi storil tebi."
To pravilo, vsebujejo sveta besedila vseh svetovnih religij, vključno z Biblijo [/quote]

Zakaj RAJ
Vse religije nam na koncu (če ne prej) obljubljajo neko vrsto raja. Če nič drugega, jim je skupno točno to - raj, pa kakorkoli ga že imenujejo. Če pogledamo malo natančneje, ugotovimo, da imajo vse religije v bistvu istega Boga: ima sicer najrazličnejše pomočnike in imena, ampak ponavadi je glavni Bog (tisti, ki obvlada vse) en sam. In ta je tisti, ki ga iščemo. K njemu stremimo.
...
http://www.gape.org/vratavraj/

(u firefoxu dela bogo - u ie pa gut (tko kt je blo mišljeno) ... morm pogledat kaj mu je) [/quote]

in še tale
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1135010301/30#31

mislm da boš najdu odgovore na svoja vprašanja ...


ps
če se že slkicuješ na neko temo, dej nanjo link ... dam jest?
+ ankica
je mal nespametno zapisano ... thread je naša etika
ankica je pa etika ki ni naša ...
kr zakompliciru si reč ...
če narišem
Question: Kako gledate na obstoječo zahodno-katoliško etiko
Re: Je naša etika OK
se reče ... zahodno-katoliška etika ni naša etika (gledamo nanjo kritično (če nas že vikaš)), naša etika pa je ok (kdo smo mi? jest? zihr!)
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #3 - 09.10.2006 at 22:49:07
 
Kot razumem, vsi vi gledate na življenje kot nekaj svetega, kar je zame neumnost, Singer pa to skrajno preprosto tudi dokaže. Vse te etike o katerih piše t imajo svetost življenja v svojem jedru, nanjo se zaklinjajo, zdravniki celo blebečejo o Hipokratovi prisegi, v resnici pa redno evtanazirajo novorojence in odhajajoče. V bistvu to kaže na absolutno nesposobnost kodificiranja teh robnih primerov in vpetja v pravno-etični sistem. Po Singerju je vse to do konca logično in v bistvu enostavno, le predsodkov o svetosti življenja se je treba znebiti in v središče postaviti človeka.

Malo več sem o vsem skupaj pravkar dodal v prvem postu.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Je naša etika OK
Reply #4 - 10.10.2006 at 00:45:38
 
To so neumnosti, postavljati človeka v središče.
Človek nikoli ni bil in tudi nikoli ne bo v središču, razen v svojih bebastih fantazmah.

Človek je, poleg tega, da je tako "poln samega sebe",  predvsem drobcen in ne preveč pomemben košček v mogočnem mozaiku življenja.

Moja etika tako izhaja iz fascinacije nad tem izredno zanimivim fenomenom narave, ki smo ga poimenovali življenje.

Raznorazne na pravljicah temelječe mistične (krščanske, islamske in druge verske) etike si lahko pa zaradi mene kar nekam vtakneš.


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #5 - 10.10.2006 at 10:57:47
 

Ja saj etično gledano človek mora biti središče etike (kot tisti, ki se sprašuje o tem, kaj je dobro...): v kolikor je etika nauk o dobrem/pravilem odločanju človeka (seveda tudi z ozirom na celoto vsega).

Ne moremo pa teh etičnih stališč prenašati na ontološka ali spoznavna stališča (se mi zdi, da Singer tega nima razčiščenega).


uživajte!
Back to top
« Last Edit: 10.10.2006 at 11:59:01 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Je naša etika OK
Reply #6 - 10.10.2006 at 14:53:52
 
Vsakdo, ki se "sprašuje" postavlja v središče  spraševanja sebe, vendar ni nobenega posebnega razloga, ki bi dajal samo človeku primat na "spraševanje o tem, kaj je dobro".

Trop pavijanov ali pa jata delfinov imata ravno tako do potankosti izdelane sisteme vrednot o tem, kaj je dobro (za njih in s tem posredno tudi za druge). In ti sistemi vrednot se od skupine do skupine lahko celo precej razlikujejo. Tega seveda nimajo zapisanega in ubesedenega, vsaj ne na način kot ljudje, kar pa bistva v ničemer ne spremeni.

In da ne omenjam eventualno (še) neodkritih izvenzemeljskih civilizacij.



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #7 - 10.10.2006 at 16:34:16
 
Bardo_Thodol wrote on 10.10.2006 at 14:53:52:
Vsakdo, ki se "sprašuje" postavlja v središče  spraševanja sebe, vendar ni nobenega posebnega razloga, ki bi dajal samo človeku primat na "spraševanje o tem, kaj je dobro".

Trop pavijanov ali pa jata delfinov imata ravno tako do potankosti izdelane sisteme vrednot o tem, kaj je dobro (za njih in s tem posredno tudi za druge). In ti sistemi vrednot se od skupine do skupine lahko celo precej razlikujejo. Tega seveda nimajo zapisanega in ubesedenega, vsaj ne na način kot ljudje, kar pa bistva v ničemer ne spremeni.

In da ne omenjam eventualno (še) neodkritih izvenzemeljskih civilizacij.


U bistvu ni niti nobene potrebe, niti nobenega očitnega znaka, da bi lahko še kateremukoli drugemu bitju kaj takega prisojali - iz ravnanj ostalih bitjih lahko vidimo samo, da jih zanima predvsem njihovo lastno zasebno dobro, in mogoče še dobro vrste, medtem ko sploh ni takšnih ravnanj, iz katerih bi lahko sklepali, da jih zanima neko najširše dobro (posredno je seveda že sam obstoj dovolj) - kar še posebej velja za izvenzemeljske civilizacije. Seveda pa se vedno vrnemo na nek posamični interes kot merilo vsega (tu bi po moje morali začeti razmišljati v smeri moči uničenja, katero neka vrsta premore).



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Je naša etika OK
Reply #8 - 10.10.2006 at 17:41:36
 
Trenutno ni nobene vrste, ki bi bila zmožna uničiti življenje na Zemlji, lahko pa uniči samo sebe in zraven še nekaj sebi podobno ranljivih vrst, če to lahko šteje za kakšno prav posebno moč.

Življenje je tudi brez človeka obstajalo že milijarde let in bo tudi po njem obstajalo, tudi brez človekove etike, ki za samo življenje očitno ne predstavlja prav pomembnega faktorja.






Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #9 - 11.10.2006 at 23:16:28
 
Tisto o človeku kot središču je bilo povsem napačno razumljeno - to je mišljeno le pri človeku. Da bom jasnejši, človek, to so možgani oziroma kar je v njih.

Kar se pa drugih živih bitij pa je Singer povsem dosleden in - recimo temu - cena življenja pada z nižanjem kompleksnosti življenja.

t
Ne vem kaj je lahko bolj ontološko, kot Singerjeva izpeljava etike. Torej njegova etika izhaja iz ontoloških spoznanj. Sicer pa sploh ne razumem tega tvojega stavka: Ne moremo pa teh etičnih stališč prenašati na ontološka ali spoznavna stališča (se mi zdi, da Singer tega nima razčiščenega).
Po moje ni kaj prenašat, ker etika izhaja iz najosnovnejših spoznavah temelječih na zdravi pameti.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Je naša etika OK
Reply #10 - 12.10.2006 at 01:25:14
 
Bardo_Thodol wrote on 10.10.2006 at 17:41:36:
Trenutno ni nobene vrste, ki bi bila zmožna uničiti življenje na Zemlji, lahko pa uniči samo sebe in zraven še nekaj sebi podobno ranljivih vrst, če to lahko šteje za kakšno prav posebno moč.

Življenje je tudi brez človeka obstajalo že milijarde let in bo tudi po njem obstajalo, tudi brez človekove etike, ki za samo življenje očitno ne predstavlja prav pomembnega faktorja.



Po moje smo trenutno mi edini, ki si sploh znamo (in upamo) predstavljati, da pobijemo vse.



uživajte

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1