Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Poll Poll
Question: kako pa ste vi kaj zadovoljni z Drnovškom zadnje čase?



« Last Modified by: gape on: 23.08.2006 at 15:59:23 »

Pages: 1 ... 11 12 13 14 15 ... 26
(Read 101257 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Drnovšek
Reply #180 - 16.02.2006 at 14:14:27
 
vida wrote on 16.02.2006 at 10:10:45:
Zahodna torej naša družba daje poudarek razumu, torej znanju (odtod prepričanje). Ker smo tako zelo vpeti »znotraj  tega« in prepričani, nam ni dano videti ven. Vgojni sistem je naravnan tako da daje prednost bolj naučenemu od zunaj, znanju -  kot pa prvobitnemu pristnemu ki je znotraj. S tako vzgojo nadomesti naučeno znanje tisto kar je pristno, najsvetejše v človeku …

Človek ki ga vodi znanje, zapušča sebe.

Ima to kar sem napisala zdaj kakšno razpoznavno vrednost  Huh



Niti ne.

Ker se vse te religije v ničemer ne razlikujejo od ostalega zunanjega znanja - razen v tem, da nimajo nobenih resnih dokazov za to čemer, bi lahko rekli njihovo znanje. Vse religije samo prodajajo svoja prepričanja - seveda s tem dodatkom, da se indoktrinacija ponavadi začne takoj - še preden bi človek sploh lahko prišel do potrebne kritične distance.

Torej tudi človek, ki se podredi nekim religioznim verjetjem, katera faše skozi svojo družbo in kulturo zapušča samega sebe in se prepušča znanju, ki ima samo še manjšo spoznavno vrednost, kot to čemer bi danes rekli znanost...

Razum ni znanje, tudi znanje ni razum. In religija ni človek pa tudi človek ni vera.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Drnovšek
Reply #181 - 16.02.2006 at 18:10:15
 
t wrote on 16.02.2006 at 07:20:39:
se jim opravičujemo zaradi tega, ker smo

če bi bil človk čist pošten ... nam ne preostane drugega ...


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Drnovšek
Reply #182 - 17.02.2006 at 10:05:48
 
t wrote on 16.02.2006 at 14:14:27:
vida wrote on 16.02.2006 at 10:10:45:
Zahodna torej naša družba daje poudarek razumu, torej znanju (odtod prepričanje). Ker smo tako zelo vpeti »znotraj  tega« in prepričani, nam ni dano videti ven. Vgojni sistem je naravnan tako da daje prednost bolj naučenemu od zunaj, znanju -  kot pa prvobitnemu pristnemu ki je znotraj. S tako vzgojo nadomesti naučeno znanje tisto kar je pristno, najsvetejše v človeku …

Človek ki ga vodi znanje, zapušča sebe.

Ima to kar sem napisala zdaj kakšno razpoznavno vrednost  Huh



Niti ne.



tak odgovor sem pa pričakovala, brez da bi bla o tem prepričana ... Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Drnovšek
Reply #183 - 19.02.2006 at 07:45:23
 
Bardo_Thodol wrote on 16.02.2006 at 11:12:00:
Po mojem prepričanju pa je tudi delitev na zunaj in notri le konstrukt našega uma, kajti v resnici ne obstaja "zunaj" ali "notri", gre le za različne poglede na isto stvarnost.



Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Drnovšek
Reply #184 - 19.02.2006 at 11:03:33
 
vida wrote on 19.02.2006 at 07:45:23:
Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.

V naravi prepričanj je dejansko določena težnja po inertnosti.
Ostajajo različna prepričanja; verska prepričanja, politična prepričanja, ideološka prepričanja, znanstvena prepričanja, osebna prepričanja ... in vseh ne gre metati v isti koš.

Nekatera prepričanja je mogoče jemati tudi z določeno rezervo, spet v druga, predvsem verska prepričanja, pa (vernikom) ni preveč "zdravo" dvomiti in jih je potrebno sprejemati takšna, kot so.

Jaz svoja prepričanja gradim na znanstvenih dejstvih, to so dejstva, ki jih je z lastnim iskustvom mogoče kadarkoli preverjati in za katera je celo zaželjeno, da se vanje dvomi in se jih izpostavlja vedno novim in novim preizkusom. Znanstvena prepričanja so torej že v osnovi podvržena nenehnim dopolnjevanjem in spreminjanjem.

Za primer vzemimo znanstveno prepričanje o fizikalnem vesolju, kot ga je opisal Newton.
Tega je kasneje zamenjalo prepričanje, ki izhaja iz Einsteinovih teorij.
Ker Newtonov opis sveta ni več prepričljiv, to ne pomeni, da ni več uporaben, nasprotno, njegov opis je še vedno zelo dober približek na mnogih področjih in se ga še vedno koristno uporablja (naprimer v mehaniki, strojništvu, gradbeništvu itd)
Tudi Einsteinov opis fizikalnega vesolja bo verjetno enkrat zamenjan z boljšim , bolj natančnim opisom, vendar se bo v določenih primerih iz praktičnih razlogov, kot zadovoljiv približek še vedno uporabljal.

Ker so znanstvena prepričanja grajena na skepticizmu, niso v tem smislu nikoli dokončna.
Nasprotno, celo zavestno so podvržena nenehnim preverjanjem in spremembam.
Kljub aktualnim znanstvenim prepričanjem, pa se tudi že ovržena prepričanja (teorije) ne odklanjajo apriori kot neresnična, če so ta v določenih okvirih predvidljiva in kot taka še vedno uporabna.


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Drnovšek
Reply #185 - 19.02.2006 at 13:36:42
 
Bardo_Thodol wrote on 19.02.2006 at 11:03:33:
Ker so znanstvena prepričanja grajena na skepticizmu, niso v tem smislu nikoli dokončna.  
Nasprotno, celo zavestno so podvržena nenehnim preverjanjem in spremembam.  

to je zihr res
kolk je pa muke potrebno, da nosilce znanja, prepričaš v spremembo, jim jo obrazložiš ... da jo sprejmejo, da provzaprov sprejmejo, da nekdo ve pa bolj natančno od njih in da on sicer tud je pogruntu resnio, da pa ta več ni resnica ampak je samo še približek za osnovno šolo ...
redkokdo od nosilcev znanja je pripravljen sprejeti da je učenec presegel učitelja ...
težnja taka je
ego pa ma glih nasrotno težnjo ...
ta zadnja je dolga leta zmagovala ...
zdej sm gledu spet film ... dokumentarni ... o free energy sourcih
in o mašinah, ki iz izredno mejhnih vložkov energije, nardijo zlo velike energije na izhodu ...
morm ga popisat en dan ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Drnovšek
Reply #186 - 19.02.2006 at 15:15:16
 
vida wrote on 19.02.2006 at 07:45:23:
Bardo_Thodol wrote on 16.02.2006 at 11:12:00:
Po mojem prepričanju pa je tudi delitev na zunaj in notri le konstrukt našega uma, kajti v resnici ne obstaja "zunaj" ali "notri", gre le za različne poglede na isto stvarnost.



Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.



meni pa ni jasno, vida, zakaj si tisto izjavo od Bardota poquotala, pa kaj si pravzaprav hotla povedat
a bi lahko malo razložila? a se z izjavo ne strinjaš, in če, zakaj ne?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Drnovšek
Reply #187 - 20.02.2006 at 09:35:11
 
m wrote on 19.02.2006 at 15:15:16:
vida wrote on 19.02.2006 at 07:45:23:
Bardo_Thodol wrote on 16.02.2006 at 11:12:00:
Po mojem prepričanju pa je tudi delitev na zunaj in notri le konstrukt našega uma, kajti v resnici ne obstaja "zunaj" ali "notri", gre le za različne poglede na isto stvarnost.



Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.



meni pa ni jasno, vida, zakaj si tisto izjavo od Bardota poquotala, pa kaj si pravzaprav hotla povedat
a bi lahko malo razložila? a se z izjavo ne strinjaš, in če, zakaj ne?


ker je ta izjava tako značilna za naš »razviti« svet. Kot da mi vse vemo in da poznamo resnico.
Kaj pa ti misliš, jo poznamo ?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Drnovšek
Reply #188 - 20.02.2006 at 11:04:32
 
vida wrote on 20.02.2006 at 09:35:11:
ker je ta izjava tako značilna za naš »razviti« svet. Kot da mi vse vemo in da poznamo resnico.
Kaj pa ti misliš, jo poznamo ?

No ja, če smo čisto natančni, mi  tista iz konteksta iztrgana beseda ne zgleda ravno kot ne vem kakšna značilnost "našega razvitega" sveta. Gre pač za moje osebno prepričanje o nekem vprašanju, s katerim se lahko strinjaš, lahko pa tudi ne. Vsekakor pa bi bil bolj vesel kakšnih protiargumentov, kot takšnih posplošenih izjav, ki jih je mogoče prilepti kamorkoli.


Kakorkoli, prepričanja niso značilnost samo današnjega sveta.
Verstva obstajajo že tisočletja in ravno za njih so značilna trdna prepričanja.

Prej bi si upal trditi, da se z več znanja odpirajo nova in vedno globlja vprašanja, s tem pa se doslej več ali manj naivna prepričanja zamenjujejo z drugačnimi in  bolj zrelimi prepričanji.

Spomnil sem se tele šaljive, a pomenljive ugotovitve;
kakšna je razlika med začetnikom v šahu in velemojstrom?
Razlika med njima je v tem, da je začetniku v vsaki poziciji vse "jasno", medtem pa je za velemojstra  vsaka pozicija polna skrivnosti in neodgovorjenih vprašanj ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Drnovšek
Reply #189 - 20.02.2006 at 11:09:23
 
Bardo_Thodol wrote on 20.02.2006 at 11:04:32:
Vsekakor pa bi bil bolj vesel kakšnih protiargumentov, kot takšnih posplošenih izjav, ki jih je mogoče prilepti kamorkoli.

dobr si reku ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Drnovšek
Reply #190 - 20.02.2006 at 13:25:31
 
Quote:
Drnovšek se mi zdi z zadnjimi dejavnostmi, začenja neko novo prepoznavlnejšo vlogo in pot Slovenije.



Kaj pa je delal 15 sloveniskih in 15 jugoslovanskih let?  Ima dosti masla na glavi.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Drnovšek
Reply #191 - 20.02.2006 at 18:21:55
 
gape wrote on 07.02.2006 at 18:09:19:
je dobr reku učeri na izzivih
ko je klicu en stric, ki je verjetno glih zgubu službo in je brezposeln ...  
in je hotu vedet od predsednika zakaj se ukvarja z darfurjem in podobnim, če pa je u sloveniji full nezaposlenih in tako use ...  
pa je reku predsednik; da če gospod sploh ve kako težko živijo ljudje v afriki, da slovenijo smo prpelal do sm k smo jo (skupi) in da 6% nezaposlenost pove da smo delo precej dobr opravl ... točnih besed se seveda ne spommnem ...  
je pol blo vprašanje še od enga fanta in od ene punce na toisto temo ... nezaposlenosti ...
... kaj čmo ... nedo mora bit med unimi 6% ... lahko pa tistim to olajšamo ...  
se pravi ... u slo je dost simpl preživet ...  
in kot sm že enkrat razlagu na primeru enga 'bogatega sineta' se mi zdi, ki je protestiru prosti natu al za mir al neki ... nam ki 'imamo' je naloga pomagat tistim ki 'nimajo' ... trg (novi bog) jim ne bo pomagu
se reče
drnovšek & co je dost dobr postavu osnove za naprej
in očitat mu da se je pri tem okoristu ... kot še marsikomu drugemu ob tem ko se je izpostavlju med tranzicijo ... ja ... se je okoristu ... z rakom, ker je tolk proti sebi delu ...  
dokler se ni prebudil ...  

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Drnovšek
Reply #192 - 21.02.2006 at 13:28:24
 
vida wrote on 16.02.2006 at 10:10:45:
Človek ki ga vodi znanje, zapušča sebe.

Odvisno, kako definiraš znanje. Meni pomeni to, da na podlagi podatkov in izkušenj, ki ji imam (to pomeni tudi, da stalno dobivam nove), delam zaključke in si tako razlagam sebe in svet (ki sva, kolikor vem zaenkrat, izrazito soodvisna). Lahko bi rekla, da je znanje razumevanje, potrjeno z izkušnjo in po potrebi tudi uporabljeno v praksi – odvisno, ali gre za pretežno teoretično ali praktično znanje.

vida wrote on 20.02.2006 at 09:35:11:
m wrote on 19.02.2006 at 15:15:16:
vida wrote on 19.02.2006 at 07:45:23:
Bardo_Thodol wrote on 16.02.2006 at 11:12:00:
Po mojem prepričanju pa je tudi delitev na zunaj in notri le konstrukt našega uma, kajti v resnici ne obstaja "zunaj" ali "notri", gre le za različne poglede na isto stvarnost.



Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.



meni pa ni jasno, vida, zakaj si tisto izjavo od Bardota poquotala, pa kaj si pravzaprav hotla povedat
a bi lahko malo razložila? a se z izjavo ne strinjaš, in če, zakaj ne?


ker je ta izjava tako značilna za naš »razviti« svet. Kot da mi vse vemo in da poznamo resnico.
Kaj pa ti misliš, jo poznamo ?


Prej bi rekla, da ločevanje na znotraj in zunaj ravno ni značilno za naš "razviti" svet. Ravno pri nas se je (najbrž tam po (pri?) starih Grkih enkrat) začelo razločevati. Dokončno je svet razdelilo krščanstvo – pa ne ravno na notri in zunaj, ampak bolj na zgoraj in spodaj (to hierarhično urejeni formalni ustanovi ustreza še bolj).

Prepričanje ima pa dve strani, tako kot večina stvari: po eni strani res lahko povzroča upiranje spremembam (če se vežeš nanje), po drugi pa lahko tudi utrdi novo spoznanje. Stvar je samo v naravnanosti. V odprtosti za nova mnenja. Tako je z razumom nasploh: super je, da se ga uporablja, ampak se je treba ob tem zavedat njegovih omejitev.
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Drnovšek
Reply #193 - 21.02.2006 at 14:57:15
 
vida wrote on 20.02.2006 at 09:35:11:
m wrote on 19.02.2006 at 15:15:16:
vida wrote on 19.02.2006 at 07:45:23:
Bardo_Thodol wrote on 16.02.2006 at 11:12:00:
Po mojem prepričanju pa je tudi delitev na zunaj in notri le konstrukt našega uma, kajti v resnici ne obstaja "zunaj" ali "notri", gre le za različne poglede na isto stvarnost.



Prepričanja ...nam povzročajo da se upiramo spremembi.



meni pa ni jasno, vida, zakaj si tisto izjavo od Bardota poquotala, pa kaj si pravzaprav hotla povedat
a bi lahko malo razložila? a se z izjavo ne strinjaš, in če, zakaj ne?


ker je ta izjava tako značilna za naš »razviti« svet. Kot da mi vse vemo in da poznamo resnico.
Kaj pa ti misliš, jo poznamo ?





a, je spet priplaval na površje tale topic... nisem vedla naslova pa ga nisem mogla najt

ja, jaz mislim da poznamo resnico. vsak svojo (al pa svoj košček), pa še ta se spreminja.



bardo je za svojo vsaj napisal da gre za njegovo prepričanje.
tvoj komentar pa se (po mojem mnenju) ne nanaša na vsebino tega, kar je napisal - bi se ga pa lahko uporabilo za vprašat čemu sploh kaj pisat, al pa govorit, al pa razmišljat.


Bardo, mene zanima vsebina tvoje izjave, a lahko malo obrazložiš kaj in kako si mislil?

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Drnovšek
Reply #194 - 21.02.2006 at 17:58:23
 
m wrote on 21.02.2006 at 14:57:15:
Bardo, mene zanima vsebina tvoje izjave, a lahko malo obrazložiš kaj in kako si mislil?

Stvarnost, kot tako, si težko predstavljam drugače, kot celoto  - torej drugače, kot, da je "v enem kosu"!

Stvarnosti nista dve; ena notranja in ena zunanja.
To kar zaznavamo kot dvojno, je v resnici dvojnost naše percepcije.

Različno namreč dojemam tisto, kar sem jaz, od tistega, kar nisem jaz (čeprav je vse skupaj del iste stvarnosti).
Ta distinkcija dojemanja sveta je pomembna predvsem zaradi evolucijskih razlogov.

Zelo verjetno na dokaj enak način dojemajo (percipirajo) svet tudi druge živali in ga ravno tako umetno delijo na sebe, ki se je treba nahraniti in zaščititi in na ne-sebe (zunanjost), torej na zunanji in večinoma nič kaj prijazni svet, kjer sicer dobiš hrano, a pred katerim je treba biti tudi pazljiv, sicer kmalu postaneš hrana nekomu drugemu.

Delitev, ki se nanaša na notranji subjektivni in zunanji objektivni svet je torej konstrukt našega uma, pravzaprav naše percepcije (zornega kota) in tega, kako to interpretiram.

Z igricami uma lahko tudi nadaljujemo in si poskušamo naprimer predstavljati poleg mojega notranjega sveta, tudi tvoj notranji svet.

Ali sta moj in tvoj notranji svet dva različna svetova?
Če sta to dva različna svetova, imamo zdaj že tri, poleg zunanjega, še najina dva notranja.

Kaj se pa zgodi z notranjim svetom nekoga, ki umre?
Ali z njegovo smrtjo izgine tudi njegov (notranji) svet?

Od tu dalje ne bi več špekuliral (kar je sicer poglavitna dejavnost razuma). Spomniti pa se je treba različnih prepričanj, ki izhajajo predvsem iz verstev in ki trdijo različno, a v bistvu ne tako zelo različno, naprimer; da obstajajo različni subtilni svetovi, pa da se ti svetovi zato medsebojno ne "vidijo", ker obstajajo na različnih frekvencah ali ker so različno gosti, trdijo torej, da obstaja cela hierarhija svetov (materialni, astralni, spiritualni, ...), navaja se celo  natančno število svetov v hierarhiji (3, 4,  7 in 9 so najpogosteje navajane številke  Cool ), ali pa, da poleg tostranstva obstaja tudi onostranstvo (ki sicer zelo spominja na tostranstvo, vendar z ekstremnimi lastnostmi) in ki je  razdeljeno na nebesa, vice in pekel in še bi lahko naštevali ...


Kje se je pa Drnovšek izgubil iz teme?  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 11 12 13 14 15 ... 26