Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 
(Read 36056 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #105 - 04.12.2005 at 12:38:14
 
Quote:
Tisto, kar sem zadnjič napisal, je jamral znanec, ki je ravnokar odprl okulistično privatno prakso. Trenutno si ne more privoščiti investicije v operacijsko dvorano, zato operira (in ordinira, da lahko operira) tudi v lokalni bolnišnici, da ne pride iz vaje. Pri tem pregleda dvakrat več pacientov kot kak njegov redno zaposleni kolega, pa ima še vedno petkrat daljšo čakalno dobo za svojo ordinacijo. Za tisto operacijo, ki jo je navajal kot primer, ki sem ga povzel, pa dobi kot operater od bolnišnice plačano celih SIT 1.200,00 (kar lahko dokaže tudi z računom).

Zato zdaj mene močno zanima, kaj je tisto, nad čemer tako zavijaš z očmi.

lp bp



ugotavljam, da sem slabo prebrala tvoj post  Embarrassed


liberalizacija priznavanja tujih dipom.

Kolega se je poročil z Brazilko - zobozdravnico, ki je imela v Sao Pavlu svojo zobno ordinacijo okoli 6 let. (puls cel kup diplom s praktičnih seminarjev)

Pri nas ji niti diplome na stomatologiji niso hoteli priznat. Skupni stroški z vsemi prevodi so se povzpeli na okoli 2.000.000,00 SIT. Efekta pa nobenega.

(Taista ženska je bila močno začudena, da Slovenci za bele plombe doplačujemo, saj so sive in bele stroškovno izenačene).

Punco od mojega brata, pa že danes boli glava kako bo zgledala nostrifikacija diplome Zadrebške medicinske fakultete pri nas. (Za ambulantne zdravnike so kriterije nekoliko spustili, za vrhunske recimo ortopede, ki bi utegnili zamajat monopol slovenskih ortopedov), pa imajo fine ovire.

Vsekakor ne mislim, da bo liberalizacija dala učinek čez noč. Za začetek bi jaz uvedla poenostavljen postopek povrnitve stroškov, če zdravilo/poseg kupiš v tujini. (Seveda le do višine stroškov, ki jo naš Zavod prizna pri nas). V primeru zdravila za artritis, bi to pomenilo za Zavod 4500 $ prihranka, oziroma za tiste, ki niso v skupini "izbrancev", bi jim tudi povrnitev (participacija) cenejšega zdravljenja, ki stane okoli 1000$/letno, precej olajšalo dostop do dražjega zdravila (doplačilo 4500$ je vseeno manj kot polno plačilo 5500$).

Skratka, kupovanje pri poserdniku, ki za zdravilo zaračunava socialnemu fondu 10.000$ bi se hitro nehalo.

S tem sem ti upam da odgovorila tudi na trditev o smotrnosti investiranja v slovensko zdravstvo. Možno je tudi, da slovesnki potoršniki emigrirajo tja, kjer so stroritve cenejše.

To se recimo trenutno že dogaja pri umetnih opolditvah, ko pari izkoristijo vse 4 brezplačne postopke. Ti pari predvsem hodijo v Beograd, Prago in Bratislavo. Cene postopkov umetne oploditve so bistveno nižje kot pri nas.


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #106 - 04.12.2005 at 12:47:24
 
sinjeoka wrote on 04.12.2005 at 12:38:14:
liberalizacija priznavanja tujih dipom.

Kolega se je poročil z Brazilko - zobozdravnico, ki je imela v Sao Pavlu svojo zobno ordinacijo okoli 6 let. (puls cel kup diplom s praktičnih seminarjev)

Pri nas ji niti diplome na stomatologiji niso hoteli priznat. Skupni stroški z vsemi prevodi so se povzpeli na okoli 2.000.000,00 SIT. Efekta pa nobenega.

Punco od mojega brata, pa že danes boli glava kako bo zgledala nostrifikacija diplome Zadrebške medicinske fakultete pri nas. (Za ambulantne zdravnike so kriterije nekoliko spustili, za vrhunske recimo ortopede, ki bi utegnili zamajat monopol slovenskih ortopedov), pa imajo fine ovire.



Kar se mene tiče, me spreleti srh, da bi mi po drobovju brskal nekdo z liberalizirano nostrifikacijo diplome iz medicine, ki jo je naredil nekje v neki banana državi (zame so to vse države, ki niso v EU - mogoče bi naredil izjemo za Avstralijo in Japonsko: za ZDA (z izjemo paradnih univerz) pa ne več - od takrat, ko sem naletel na nekega diplomiranega nutricionista, ki je diplomiral z odliko in faliranega podiplomskega študenta fizike, ki se je nato lotil ekonomije)




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #107 - 04.12.2005 at 12:53:04
 
t wrote on 04.12.2005 at 12:47:24:
Kar se mene tiče, me spreleti srh, da bi mi po drobovju brskal nekdo z liberalizirano nostrifikacijo diplome iz medicine, ki jo je naredil nekje v neki banana državi (zame so to vse države, ki niso v EU - mogoče bi naredil izjemo za Avstralijo in Japonsko: za ZDA (z izjemo paradnih univerz) pa ne več - od takrat, ko sem naletel na nekega diplomiranega nutricionista, ki je diplomiral z odliko in faliranega podiplomskega študenta fizike, ki se je nato lotil ekonomije)




uživajte!


isto lahko reče nekaj mojih znancev, ki so se na koncesijo načakali 3 mesece, da so prišli na vrsto, nato so jim popravljeni zob na dežurni ambulanti v 10 urah po posegu odprli (dežurno ambulanto se plača - odpiranje zoba stane cca 9000,00 SIT), nato pa so isti zob odnesli v samoplačniško ambuanto.

(Jaz si od podobnega zapleta pred 8 leti nisem več drznila svojega zobovja popravljati na socialne stroške)

Slovensko J mejo, pa itak obvladujejo ljudje z diplomami skopskih, zagrebških in reških medicinskih fakultet.


oziroma liberalizacija meni odpira možnost, da za zdravniško storitev koristim tudi Brazilca in taista liberalizacija tebe v ničemer ne omejuje, da imaš za svojega dohtarja še naprej čistokrvnega Slovenca.


Back to top
« Last Edit: 04.12.2005 at 17:46:17 by sinjeoka »  
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #108 - 05.12.2005 at 10:45:32
 
gape wrote on 03.12.2005 at 11:50:22:
no ja
če že tko hočeš postavt ... genocid in to

pol se reče
da se vsem otrokom cepivo in se jih za en cajta neha delat, če ga nardiš, veš kakšno predispozicijo ima ... se reče
samo te tanove je treba natrenirat, da jim kuga nič ne more; iz tega bojo dobil starejši zgled, začel verjet in na konc bojo vedl da jih kuga ne more pomorit ... več
pol bo pa dren ratu

Grin


je pač hipotetičen otok, ki bo imel bleme dokler ne bo harmonije v ljudeh ...


jest bi ga seveda čist drugač postavu ... blj realnega ... ne tolk hipotetičnega ... in o njem razpravlju ...
lahko pa tud o tem ...
kao ta otok je zemlja (sej se kao ne da z nje; sej je v tem provzaprov problem? v zaporu? mohorič? ivan?) poenostavljena
sej mamo nekje napisan kako je kao danes, če bi gledu svet kot vas s 100 ljudmi ... (kar pa quitak ne moreš) ...


Hočem poudarit, da 1000 cepiv ni na zalogo po  naključju, da je takšna  zaloga cepiv  rezultat petinske družbe, ki razpolaga z močjo, da zaščiti vire, ki ji služijo za lastno reprodukcijo. Ki ma moč, da onemogoči dostopnost teh virov drugim ali pa ima moč manipuliranja z informacijami, da večine folka sploh  ne obvesti o nevarnoti ali pa jim zataji, da obstajao viri za zaščito pred nevarnostjo ( zanemarja možnost, da se tako  virus kot protivirus  zavestno sproducirata z namenom  ustrahovanja/pokrščine/nadvlade  depriviligirane večine) . Tko da razdelit 1000 doz  zarad te predpostvke praktično ni mogoče pravilno brez nasilnega naskoka nad viri, ki pa predpostavlja  najprej vedenje  o teh virih, potem pa še zavest o nepravični razdelitvi teh virov, ki mora nujno zajemat tud zavest o krivičnosti vsakih takih  družbenih razmerij, ki bi  proizvedla samo 1000 enot.

Pravična razdelitev na 1000 enot brez ustrezne spremembe družbene zavesti me spominja na imperilane intervencije na nacionalne  klinetistične strukture v imenu širjenja svodobe in demokracije, ki pa prav zaradi nespremenjene  družbene zavesti ta 'svoboden in demokratičen' družben sistem preko delovanja svobodnega trga ponovno naredijo  petinski, le da je sedaj klientističen t.i. svobodnemu trgu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #109 - 05.12.2005 at 23:28:27
 
*
vsi tipi bioloških zdravil. V javnosti buri duhove predvsem biološko zdravilo za rakave bolnike
*
ma jest ne vem no
je pa ja jasno kako se raka zmaga

z zdravili pač ne ...

s spremebo načina življenja, z odpravo vzrokov za raka in tako dalje
pa sej še lojze peterletov o tem razlaga

kakšna biološka super draga zdravila neki ... dej no dej (pa ne ti osebno sinja)



še vedno pa ne razumem kaj je blo na otoku tazga kar si hotla pokazat sinja

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: a je tole kaj dobrega?
Reply #110 - 05.12.2005 at 23:47:36
 
gape wrote on 05.12.2005 at 23:28:27:
*
vsi tipi bioloških zdravil. V javnosti buri duhove predvsem biološko zdravilo za rakave bolnike
*
ma jest ne vem no
je pa ja jasno kako se raka zmaga

z zdravili pač ne ...

s spremebo načina življenja, z odpravo vzrokov za raka in tako dalje
pa sej še lojze peterletov o tem razlaga

kakšna biološka super draga zdravila neki ... dej no dej (pa ne ti osebno sinja)



še vedno pa ne razumem kaj je blo na otoku tazga kar si hotla pokazat sinja



sam ne se sekirat, trava, pardon zemlja vse pozdravi

in jaz osebno o bioloških dragih zdravilih, recimo ko smo pri zdravem načinu življenja - dokazano je da sta rak na materničnem vratu ter zgodnji sex in pogosto menjavanje partnerjev v pozitivni korelaciji


... tako da ne mi ti o zdravem življenjskem stilu in urinu v kockah ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8