Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 16
(Read 60308 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #90 - 10.11.2005 at 10:44:27
 
gape wrote on 10.11.2005 at 10:25:44:
men se pa zdi da glh te 'norme' omejujejo posamezniku svobodo (men že) ...
pa sm slovenc k plačuje davke ...

meje te osamijo med samimi enakomislečimi ... (pazi da te ne zadesi smrt od dolgčasa)
Wink

sploh pa se ve kdo/kaj določa norme v sloveniki ...
vsaj hoče jih ...




Dejstvo je, da je tudi sprejemanje samo še ena od norm.

(ko prideš do točke, da sprejemaš vse, se tudi sprejemanje neha, in seveda te lahko to (breznormativno) sprejemanje vsega pripelje na točko, ko nihče več ne sprejema tebe...če namreč sprejemaš kriminal, si (vsaj potencialni) kriminalec, če sprejemaš rasizem si rasist...)

Imamo mi svoj način in imajo drugi njihov način: ni nujno, da je meni naš način najboljši (najboljši je itaq moj), vendar pa vem, da je zame boljši kot njihov...

Zato je zame neumnost, da bi tukaj sprejemal še nekaj slabšega od tega, kar imam - če je to fašizem imam še vedno raje svojega, kot njihovega.

(z vodo v čevlju se lahko kvečjemu sprijaznim, sprejel je pa nikoli ne bom)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
X
4
****
Offline

Vsa moja družina je narejena
iz mesa.
Posts: 407

Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #91 - 10.11.2005 at 11:38:21
 
Bardo_Thodol wrote on 10.11.2005 at 10:11:17:
Avtomobilska industrija od tega divjanja ne bo imela omembe vredne koristi.


No shit.

Roll Eyes Roll Eyes




No, če ti moram dat podnapise glede moje 'teorije' o avtomobilski industriji:

*X čez nebo raztegne gigantski neonski utripajoči napis, ki vsebuje črke Š, A, L in še en A



Back to top
 

Never argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #92 - 10.11.2005 at 11:59:14
 
Lola, evo moje izkušnje s cigani v našem blokovskem naselju:

ko je bil vsaj eden iz družine redno zaposlen (povečini še v ranjkem socializmu, kjer so tudi na tak način preko firm ali občine prišli do stanovanj v bloku), so bili  cigani praviloma zgledejšii stanovalci od marsikakšne slovenske družine. Zaradi boljšega socialnega položaja od ostalih ciganov, ki so kampikarali po bližnjih hostah, se z njimi tudi niso družili, vsaj po stanovanjih ne.

Ko pa so pred večinoma kakimi 10 leti ostali brez dela, so se začeli na parkirišču kopičiti stari avtomobili, po stanovanjih in kleteh se je začela kopičiti vse vrste sumljiva roba, vpostavili so socialne in 'poslovne'stike z cigani z vseh vetrov, otroke so povsem prepustili ulici...

Tko da mi, ki smo jih poznali od prej, jih ne obsojamo  kot kulturne neprilagojence,  lenuhe in kriminalce, in  čeprav  nas njihov nov način lajfa moti jim to damo vedet obzirno. Novi sostanavolaci  pa jih majo za kriminalce, ki bi jih blo treba na terat po zaporih, vzet socialo in izselt v kontejnerje,  ker jim 'pokvarjajo' otroke, ogrožajo varnost in zdravje ter predvsem nižajo ceno nepremičnin v okolju.

Tko da po moji čist osebni izkušnji je   treba ločit strukturne vzroke obnašanj  (tako naših kot naših sosedov) od kulturnih/osebnih. Ker dokler so naši ciganski sosedje drugim služili za vzor integracije so bli tud socialno  bolje pozicioniranim tkorekoč etnološko zanimiva popestritev v okolju, socilano nižjim slojem domačinov pa en  socialni blažilc, zarad katerga so se kljub revščini od sosedov ciganov počutl nekolko več  vredne in so zato svojo revščino laže prenašal ( v bistvu so cigane rabl strukturno, zato so jih tud osebno toleriral).    
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #93 - 10.11.2005 at 12:38:02
 
t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
...zato vseeno mislim, da ni odveč na čim več nivojih delati na izenačevanju ljudi

Sej sem vedla, da je se vedno upanje zate ...  8)  Tocno to spada v, citiram:

ARS wrote on 09.11.2005 at 19:13:27:
... Če te pa moti, lahko pa kaj veliko bolj plodnega začneš zganjat, kot pa nesprejemanje, sovraštvo ali pak nasvete o pokanju kufrov.

... pa ceprav je v tebi nasprotje:

t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
Če nekdo prostovoljno pride k nam, potem naj prostovoljno tudi sprejme naša pravila, če mu niso všeč, lahko prostovoljno pakira...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #94 - 10.11.2005 at 12:42:22
 
t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
Ljubica draga, materni jezik vedno obvladamo najbolj od vseh jezikov, pustimo norme in predpise in ostalo birokratsko kramo - za nikogar ne moreš reči, da ne obvlada maternega jezika, če ne zna postavljati vejic...

Ljubcek, da omenim samo drugo skrajnost: so tudi taki, ki maternega jezika sploh ne znajo, kaj sele obvladajo (ce kar prec postavljanje vejic pri miru pustiva). No, morda se spomnijo na "dober dan", "prosim/hvala" ...

t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
... nisem govoril samo za južnjake (saj jih niti omenjal nisem), govoril sem na splošno za vse

Ja, saj te nisem nikjer "obtozila". Sem pa zato jaz razsirila v smislu dolgoletne slovenske "jezikovne" realnosti ...  Wink

t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
Ne gre za soljenje pameti, temveč za norme - tu so norme take, vi imate lahko svoje norme kje drugje, pri nas pa je tako...

Ma, soljenje pameti si uporabil ti, jaz sem te samo povzela ...
Osebno mislim, da je lokalna zakonodaja eno, norme skupine ljudi pa drugo oz. sirsezajemajoce.
In norme/vrednote/ipd. ene skupine so lahko precej subjektivne/nenavadne/ipd., pa vseeno objektivno nemotece za druge skupine ljudi, vkljucno z vecinsko.

Lep dan se naprej,
Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #95 - 10.11.2005 at 12:48:05
 
t wrote on 10.11.2005 at 10:14:43:
Sprejemanje je popolnoma dobra zadeva, dokler se ne spreobrne v svoje nasprotje, namreč tisti, ki sprejema stvari, ki so izven norm, je s svojim sprejemanjem tudi sebe postavil na drugo stran.

t wrote on 10.11.2005 at 10:44:27:
ko prideš do točke, da sprejemaš vse, se tudi sprejemanje neha, in seveda te lahko to (breznormativno) sprejemanje vsega pripelje na točko, ko nihče več ne sprejema tebe...če namreč sprejemaš kriminal, si (vsaj potencialni) kriminalec, če sprejemaš rasizem si rasist...

Roll Eyes  Ce sprejemas obstoj realnosti, ki je drugacna od tvoje, v bistvu (potencialno) zivis to drugacno realnost?

To je v bistvu skor tko, kt da jest, k sprejemam, da je nebo na uc modro, sem taisto, na uc modro nebo?

Ja, right!

Grin
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #96 - 10.11.2005 at 12:58:40
 

titud wrote on 10.11.2005 at 11:59:14:
Tko da po moji čist osebni izkušnji je   treba ločit strukturne vzroke obnašanj  (tako naših kot naših sosedov) od kulturnih/osebnih.    

Ja, vsekakor.

Mene v tej zgodbi niso motili sosedje kot Cigani, motilo me je le nekatero njihovo vedenje.

Motili so me zlasti ščurki, ki me motijo v vsakem primeru, ne glede na to, ali prihajajo od Ciganov, Slovencev, Francozov ali Zambezijcev.

Ja, ja, ti ščurki, živalce, za katere do takrat nisem vedela da obstajajo, kaj šele, kakšni so. In včasih sem jih videla v kuhinji, v kakšnem predalu najpogosteje, zlasti zvečer, ko je kar migotalo in vrvelo od živahnosti, ko sem ga odprla. Čez dan pa nič, nikjer nikogar, in tako so me nekaj časa vlekli za nos, da jih več ni. Zdaj vem, da so čez dan spali. Kar trajalo je, predno sem ugotovila, kaj to je, kje se zadržujejo, kako se jih znebiti.

In naš ta mali je takrat, ko je bila proti ščurkom naperjena čistilna akcija že mimo, imel veliko veselje s tem, da je zvečer šel v kuhinjo, odprl kak predal in spustil krik: "Mama, ščurki!" Ob mojem razburjanju in hitenju v kuhinjo se je zadovoljno muzal. Niti najmanj se ni ukvarjal z razlogom bivanja ščurkov v bloku in naši kuhinji.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #97 - 10.11.2005 at 13:10:57
 
ARS wrote on 10.11.2005 at 12:48:05:
Roll Eyes  Ce sprejemas obstoj realnosti, ki je drugacna od tvoje, v bistvu (potencialno) zivis to drugacno realnost?

To je v bistvu skor tko, kt da jest, k sprejemam, da je nebo na uc modro, sem taisto, na uc modro nebo?

Ja, right!

Grin
ARS



Če se nočeš zapletati v take zmote, je dobro, da ločiš področje etike od področja ontologije.

Realnost je ontološki pojem in se lahko samo sprijaznim z njo (ker je znotraj resnice/neresnice) realnost ni nikakor odvisna od mojega sprejemanja/nesprejemanja, medtem ko je etika področje človeškega delovanja, ki se giblje znotraj območja vrednostnih sodb znotraj dobrega in zla in določene stvari so pač že same po sebi na tisti strani, da se jih ne sprejema, saj je že sprejemanje samo že dejanje. Določene druge stvari so znotraj določenih kontekstov sprejemljive, znotraj drugih pa ne - zato jih lahko popolnoma sprejemam v njihovem kontekstu, ne bom pa jih sprejemal v svojem (šiptarji naj imajo svoja krvna maščevanja dol, ne pa tu...). podobno lahko rečemo tudi za estetiko - stvar okusa pač.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #98 - 10.11.2005 at 14:33:06
 
lola wrote on 10.11.2005 at 12:58:40:
Ja, vsekakor.

Mene v tej zgodbi niso motili sosedje kot Cigani, motilo me je le nekatero njihovo vedenje.



Ogrožujočega  vedenja ni za pripisat  drugačni kulturi oz.  neprilagojenosti/nekompatibilnosti njenih čalnov  tvoji (večinski) kulturi...  Ogrožujoče so  predvsem 'luknje' v naši  lastni kulturi, ki se ob stiku s to drugačnostjo samo razkrijijejo in ojačajo,  ker pa jih takih ne mioremo sprejet in jih zanikamo jih jih  preslikamo na druge s tem, da jih  raglasimo za delikvente in kriminalce. 'Luknja' je naša in to strukturna, gre za krizo vrednost, ki se zajeda   v vse družbene razrede, skupnosti, oba spola in vse generacije. Trg, cinizem in brezumni kult konkurence, nenehno najedajo vjudnost piše lepo en tuj komentator danes v delu.  Tko da nobeno obnašanje  od zunaj ne  more ogozit tko kot  smo sposobni ogrozit sami sebe. Čopci in cigani niso krivi, ker oni niso povzročili našga občutka medsebojne ogroženosti. V bistvu smo jim lahko samo hvaležni, da  so nam  ga prav oni   razkrrili...
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #99 - 10.11.2005 at 17:02:14
 
t wrote on 10.11.2005 at 13:10:57:
Če se nočeš zapletati v take zmote, je dobro, da ločiš področje etike od področja ontologije.

Zapletel si se kar sam ... v svoje lastne besede, tolmacenja.
Sem jih poskusala v en stavek spravit, to je blo vse.

t wrote on 10.11.2005 at 13:10:57:
Realnost je ontološki pojem in se lahko samo sprijaznim z njo (ker je znotraj resnice/neresnice) realnost ni nikakor odvisna od mojega sprejemanja/nesprejemanja, medtem ko je etika področje človeškega delovanja, ki se giblje znotraj območja vrednostnih sodb znotraj dobrega in zla in določene stvari so pač že same po sebi na tisti strani, da se jih ne sprejema, saj je že sprejemanje samo že dejanje. Določene druge stvari so znotraj določenih kontekstov sprejemljive, znotraj drugih pa ne - zato jih lahko popolnoma sprejemam v njihovem kontekstu, ne bom pa jih sprejemal v svojem (šiptarji naj imajo svoja krvna maščevanja dol, ne pa tu...). podobno lahko rečemo tudi za estetiko - stvar okusa pač.

I give up; vsaj zacasno,
Lips Sealed
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #100 - 10.11.2005 at 20:27:13
 
ARS wrote on 10.11.2005 at 17:02:14:
I give up; vsaj zacasno,
Lips Sealed
ARS



Vdaja bo zadostovala, čeprav bi človek prej pričakoval sprejemanje
Wink


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #101 - 11.11.2005 at 07:39:50
 
T, sprejetje  ni za razumet kot piostovetenje. Z 'ontološko realnostjo' pa se ne moreš se povsem  positovetit zato, ker  bi   blo tud to  poistovetnje tvoj akt interakcije s to realnostjo. 'Ontološka relanost' se lahko vzpostvlja  samo interaktivno, je splet interkacij (tud naše),  in ker je sprejemnje oblika interakcije se ta 'ontološka realnost' spremeni z aktom našega sprejemanja.

Sprejemanje rasizma torej ne more bit akt mojega positovetenje z rasizmom, saj rasizem kot 'ontološka realnost' izključuje sprejemnje. Sprejetje rasizma je 'cepljnje' rasizma z aktom sprejemanja, je torej modifikacija 'otološke relanosti' rasizma s sprejemanjem.   Je akt, s katerim vplivam na  'ontološko realnost', da posatne drugačna, manj rasistična resničnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #102 - 11.11.2005 at 09:08:56
 
titud wrote on 11.11.2005 at 07:39:50:
T, sprejetje  ni za razumet kot piostovetenje. Z 'ontološko realnostjo' pa se ne moreš se povsem  positovetit zato, ker  bi   blo tud to  poistovetnje tvoj akt interakcije s to realnostjo. 'Ontološka relanost' se lahko vzpostvlja  samo interaktivno, je splet interkacij (tud naše),  in ker je sprejemnje oblika interakcije se ta 'ontološka realnost' spremeni z aktom našega sprejemanja.


Sprejemanje je nasploh predvsem pesek v oči - z njim načeloma ne naredimo ničesar, saj spada pa med performative, kjer nam ni potrebno drugega kot, govoriti o nečem pa smo že opravili vse delo  (u bistvu kar se mene tiče nismo naredili ničesar, kar se tiče (za)govornikov sprejemanja pa vse - zato sprejemanje npr rasizma pomeni tudi rasizem sam).

Ontološka realnost se ne vzpostavlja, ker ima svojo bit, ontološka realnost vedno je - vzpostavljajo se naše interpretacije.

titud wrote on 11.11.2005 at 07:39:50:
Sprejemanje rasizma torej ne more bit akt mojega positovetenje z rasizmom, saj rasizem kot 'ontološka realnost' izključuje sprejemnje. Sprejetje rasizma je 'cepljnje' rasizma z aktom sprejemanja, je torej modifikacija 'otološke relanosti' rasizma s sprejemanjem.   Je akt, s katerim vplivam na  'ontološko realnost', da posatne drugačna, manj rasistična resničnost.  



Saj se tudi rasist ne poistoveča z rasizmom - rasizem ni nikakršna ontološka realnost temveč samo (popolnoma relativno) poimenovanje dela naših medrasnih odnosov oziroma nenaklonjenosti osebka poljubne rase do osebkov druge ali drugih poljubnih ras, ki pa je ponavadi postavljena normativno (ali lahko tudi za črnca, ki sovraži črnce rečemo, da je rasist).

(ker je vse relativno, če bo beli policaj lovil črnca, ki je kradel, ga bo lahko zamorc, ki opazuje zamenjal z rasizmom - če bo kdo kritiziral politiko Izraela ga bodo židi takoj označili za antisemita, ne glede na to, da ima vso pravico do svojega kritičnega mnenja o tem, kar počnejo...)

Kar se mene tiče, je tisti ki sprejema rasizem samo na stopnji niže od nekoga, ki reče "jaz sem rasist" (ali prisegam da sem rasist). Namreč beseda "sprejemam" je performativna - z njo delamo, tako kot je performativna tudi recimo "prisegam".

(dozdeva se mi, da večina gleda na sprejemanje kot na neko pasivno stanje svetih krav, u bistvu je sprejemanje že vsa akcija - ena tistih akcij, ki jih delamo z besedami, (več kot, da rečeš "sprejemam" ne moreš narediti).


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #103 - 11.11.2005 at 09:16:57
 
t wrote on 11.11.2005 at 09:08:56:

Ontološka realnost se ne vzpostavlja, ker ima svojo bit, ontološka realnost vedno je - vzpostavljajo se naše interpretacije.



 

uživajte!


Natančno tako.
Omenjeno potrjujejo tudi spoznanja moderne nevroznanosti, ki so potrdile v možganih obstoj t.i. " levo hemisfernega interpretorja ".
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Tole pa ni nič dobrega
Reply #104 - 11.11.2005 at 09:41:51
 
t wrote on 10.11.2005 at 20:27:13:
Vdaja bo zadostovala, čeprav bi človek prej pričakoval sprejemanje

t wrote on 11.11.2005 at 09:08:56:
... zato sprejemanje npr rasizma pomeni tudi rasizem sam

t wrote on 11.11.2005 at 09:08:56:
Kar se mene tiče, je tisti ki sprejema rasizem samo na stopnji niže od nekoga, ki reče "jaz sem rasist" (ali prisegam da sem rasist).

Po vsem, tudi tukaj napisanem,
ti "sprejemanje" se vedno enacis z "odobravanjem"?
Bon dieu!

Sad
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 ... 16