Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 33
(Read 100483 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
10.08.2005 at 13:10:15
 
Takole je bilo.
V službi se pogovarjamo o odnosih, tudi o predzakonski spolnosti. Povem, da sem načeloma proti. In da moj pogled krasno povzema avtor knjige Hrepenenje po nežnosti.  Sodelavka drugi dan pride do mene in pravi, da je ni mogla brati. Ker jo je odvrnila njena "krščanskost",  "cerkevnost", slednje pa ima nekako "v želodcu".
Nato mi pove, da je zadnji dve leti po razpadu trajnejše zveze živela dokaj "razuzdano", v duhu Kandučeve knjige. Ali jo morda poznam? Je ne. Sem pa radoveden duh, ker mi je tip na par okroglih mizah po TV ok deloval, grem v knjižnico.
Začnem s poglavjem Strahovi in njihova oprijemališča. Sem zadovoljna, pametno piše.
Potem me firbec žene na poglavje Družina, partnerska razmerja, otrok in nasilje. Začnem brati in se stvari pričnejo čudno sukati. Pravzaprav absurdno. Oz. povsem v skladu s prevladujočim duhom časa. Grin
Pomislim na nekatere izmed vas, dragi soforumaši, ki bi vam tale filozofija bila zelo blizu. Gre pa v smeri: monogamija je brezveze, družina je brezveze, živela svoboda. No, berem in ob branju zelo trpim, pa vendar me en vražiček sili dalje, da vidim, kaj bo še pametnega pogruntal (mazohistična žilica, očitno 8) ).
No, višek doseže knjiga v točki, ki jo citiram v naslednjem postu (da ne bo prvi predolg Wink )
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #1 - 10.08.2005 at 13:24:52
 
Citat, v katerem se spravi na zagovornike monogamnega družinskega življenja:
"Problematično pa je, če posameznik s takšnim moralnim ali modrostnim idealom mori druge (v dobesednem in prenesenem pomenu) oziroma megalomansko in narcisistično predpostavlja, da ima v rokah (pa še kje višje ali nižje) absolutno resnico, ki jo kaže z ognjem in mečem vsiliti še drugim (ki pač niso imeli te sreče, da bi poljubili žarek moralnega ali modrostnega razodetja, in torej živijo v temi, bedno nerazsvetljeni)."

Na temle mestu se spomnim, da bi  moji dragi soforumaši velikokrat radi meni pa še komu takele povedali, če bi znali tako leporečiti. Grin
Me pa hkrati šokira absurd tega - ker skozi moje oči, pazite, je njegovo pisanje čista neumnost - kakšno slepo pego ima človek. (No, tu bi spet kdo rekel, da jo imam jaz).

Končni prizor:
Sodelavka povpraša, kako mi je všeč. Ji povem, da v nekaterih temah briljira. V teh odnosnih da je pa idiot. Kak se mi zdi tip? Hm, kontaktne motnje, malo podiagnosticiram, ogroženost pred odnosi, problem mej - rabiš fizične meje (skozi distanco), če jih ne zmoreš urediti in postaviti v glavi.
Me sodelavka žalostno pogleda in reče - "veš, bom prebrala tisto tvojo knjigo, tud če je krščanska. Zdaj sem dve leti tak živela, pa se počutim velikokrat prazno in depresivno." Potem pove še, kako jo je bolelo, ko so kakšni tipi v skladu s to filozofijo opravili z njo v smislu, češ le kaj pričakuje, saj niso nič obljubljali.


Meni je hudo. Ne vem, kaj reči. Jo objamem.  V sebi že vem, da nima smisla se čutiti odgovorno za tuja življenja. Niti se ne. Vsaj veliko manj kot nekoč. Včasih še kje kaj prebije.  A eno tako obžalovanje ostaja. Obžalovanje tega, kar bi lahko bilo...pa ni.


Še o knjigi:
Plusi: cinično-sarkastično humoren ton, nekaj pametne teorije
Minusi: poosebljeni Duh časa
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #2 - 15.08.2005 at 11:30:53
 
zgolj kot zanimivost

Kanduč je guru slovenskega kazenskega prava z vidika dejanj, ki se dogajajo v družini (oz. drugih primarnih družbenih celicah)

Sicer nisem od njega nikoli nič prebrala, sem pa bila na 3 predavanjih in mi njegov "dobrohotno - opravičujoč" pristop do tovrstne delikvence ni sedel. (vsaj v pravni stroko pa kolikor vem nima kakšne alternative)
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #3 - 15.08.2005 at 12:49:51
 

Ma, nisem prebrala ne ene ne druge,
a se vedno verjamem (in zivim),
da naj vsak zivi in dela in misli in ... kot zeli, zna in je njemu prav in ljubo;
do meja drugega/drugih oz. vsa svoboda - do meja drugih.

Kiss
ARS

Back to top
« Last Edit: 16.08.2005 at 15:17:26 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #4 - 16.08.2005 at 14:05:58
 
Imam znanca, ki je cerkvene sorte, kar pomeni, da se v veliki meri drži norm in napotkov za življenje, kot jih postavlja katoliška cerkev, kar po mojem vključuje tudi vzdržnost pred poroko.

Ima punco, s katero si še ne upa živet skupaj, kljub temu, da živi v stanovanju skupaj z samimi sostanovalkami. Problem je tudi dopust, saj bi bile skušnjave skupnega bivanja v sobi ali v šotoru verjetno hude.

Po mojih izkušnjah pa se mu lahko primeri še to, da ugotovi, da je živeti z nekom nekaj čisto drugega, kot pa to isto osebo srečevati nekajkrat na teden. Da o neujemanju v postelji in iz frustracijah, ki lahko sledijo iz tega, niti ne govorim.

Velika promiskuitetnost je en ekstrem, popolna vzdržnost drug, vsak s svojimi posledicami, katerim se verjetno lahko izognejo samo zelo posebni ljudje. Drugim pa ostane bolja ali manj uspešno krmarjenje v eno ali drugo smer, da ne nasedemo na  čeri in plitvine.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #5 - 16.08.2005 at 16:04:37
 
Quote:
Imam znanca, ki je cerkvene sorte, kar pomeni, da se v veliki meri drži norm in napotkov za življenje, kot jih postavlja katoliška cerkev, kar po mojem vključuje tudi vzdržnost pred poroko.

Ima punco, s katero si še ne upa živet skupaj, kljub temu, da živi v stanovanju skupaj z samimi sostanovalkami. Problem je tudi dopust, saj bi bile skušnjave skupnega bivanja v sobi ali v šotoru verjetno hude.

Po mojih izkušnjah pa se mu lahko primeri še to, da ugotovi, da je živeti z nekom nekaj čisto drugega, kot pa to isto osebo srečevati nekajkrat na teden. Da o neujemanju v postelji in iz frustracijah, ki lahko sledijo iz tega, niti ne govorim.

Velika promiskuitetnost je en ekstrem, popolna vzdržnost drug, vsak s svojimi posledicami, katerim se verjetno lahko izognejo samo zelo posebni ljudje. Drugim pa ostane bolja ali manj uspešno krmarjenje v eno ali drugo smer, da ne nasedemo na  čeri in plitvine.

bp


dobr si reku!
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #6 - 18.08.2005 at 17:09:11
 
Samo za hipec sem prekinila neverjetno ugodje, ki ga sicer doživljam na ležalniku v senci, ko prebiram Flisarjevo Na poti v nebesa sem se ustavil v peklu.
Kakšen neverjetni antipol Kandučevi filozofiji! Kako blagodejno za dušo - a spet - za čigavo dušo? Za mojo že, za vaše pa - kaj vem; morda bi veljalo poskusiti.

...zdaj pa nazaj, v prijetno bližino ciprese, omorike in himalajskega bora...in ene trdno speče novofundlandke...
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #7 - 18.08.2005 at 19:50:34
 
kakor komu paše..

sicer pa tisto z obljubami..
a je boljše obljubit, in jo potem prelomit,
kot pa ne obljubit?

al pa obljubit in zavoljo obljube pol življenja trpet?

treba se naučit spoznat človeka, v njegovo dušo..
zaupat svojim občutkom, in ne njegovim besedam..
potem ne rabiš nobenih obljub...
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #8 - 19.08.2005 at 15:19:25
 
Po moje najbolje sploh nič obljubljat.Lahko rečeš,da se boš potrudil, da boš poskusil,obljubiti pa ne moreš.Ker nikoli ne veš kaj se zgodi,da moraš potem prelomit obljubo...

Lilith, že nekajkrat sem prebrala o tem, da si nekako zagovornica vzdržnosti pred poroko pa nikjer še nisem zasledila razlage (ali pa sem jo spregledala)...Sicer se strinjam z bp-jem kar se tiče tega, tako da bi me zanimalo še tvoje stališče (samo ne me poslat brat knjigo Wink, ker trenutno nimam kej preveč časa oziroma so mi druge stvari pomembnejše...).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #9 - 19.08.2005 at 19:35:27
 
Knjiga je zelo tanka in se prebere v enem popoldnevu. Saj tisti, ki jih bo poklicala, jo bodo že prebrali.

Drugače pa nekaj osnovnih iztočnic mojega razmišljanja:
- ljudje v osnovi hrepenimo po nežnosti, dobimo pa seks - že pri najstnikih (in sploh pri njih) je to evidentno, kako se tista prva iskanja končajo s spolnostjo, ki je na vseh ravneh razen fizične nezadovoljujoča (za marsikoga pa sploh na vseh ravneh), kajti tako mladi ljudje enostavno še psihično niso pripravljeni na to dimenzijo odnosov, saj jo zreducirajo zgolj na strast
- ko dobimo seks namesto nežnosti, se slej ko prej sprijaznimo in postanemo enako "sodobni" in to norost peljemo dalje- prevzamemo vzorec, da je seks substitut za nežnost
- predzakonska spolnost ali skupno življenje pred poroko ne prinaša nič dobrega, ker vsebuje komponento začasnosti oz. preizkusne dobe v smislu, če nam ne ustreza, bomo pa zamenjali (partnerja, se ve) - potrošniški duh torej
- v osnovi partnerstvo temelji na odnosu - če si vzamemo čas človeka spoznati kot osebo, potem ni potrebna ta preizkusna doba skupnega življenja
- zaveza v smislu poroke je pomembna, ker na simbolni ravni zvezi da težo in jo dvigne nad ravno to potrošniško gledanje
- izogibati se je potrebno "skušnjavam", situacijam, v katerih bi lahko prišlo do predzakonske spolnosti, ker ko enkrat okusimo spolnost, ni več poti nazaj

Avtor zelo dobro opravi tudi s kontraargumenti v smislu, kako pomemben del zveze je spolnost - da ja moramo to preizkusiti preden je prepozno (jaz take "buče" prav s prezirom sprejmem in imam do tovrstnih izjav zero tolerance) - strinjam se z avtorjem, ko pravi, da je osnova odnos, ne seks in da je v dobrem odnosu vse možno urediti v dobro obeh, zato ne rabimo nič preizkušati. In da če si vzamemo čas spoznati osebo, potem tudi preizkusnega roka življenja na koruzi ne potrebujemo.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #10 - 20.08.2005 at 00:34:10
 
Roll Eyes

Punca, če hrepeniš po nežnosti, dobiš pa seks ... moraš najverjetneje svoj odnos, svojo naravnanost spremenit; vsaj to. Tudi potrošniško. In ko boš čez najstniška leta, boš najverjetneje tudi ti ugotovila, da se moraš skorajda vseh veščin naučit, pa ponavad gre to predvsem z vajo in določenim trudom oz. vlaganjem energije in zanimanja. Tko kot kdorkoli drug; na splošno. Pa najsi gre za pogovor, poslušanje, prijateljstvo, nežnost, seks, partnerstvo, kuhanje juhe, al pa ... In vmes boš tako nezadovoljna kot nezadovoljena pa prekipevajoča od veselja, ker ti je ratal, pa u iber zadovoljna in vse živo vmes. In bo trajal in trajal in trajal - pravjo, da do konca. Učenje, namreč. Tudi veščin.

In na tak način bo prišel tudi dan, ko boš vedela, kdaj je tvoj pravkaršnji seks substitut za karkoli drugega. Ali pa nežnost, ali pa ... In boš "sodobna" točno toliko, kot bo pasal tebi, ne pa komu drugemu oz. drugim. In boš velikokrat tudi sama "buča", a se boš, prav zaradi tega, morda tudi v dobrohotnosti izvežbala. In boš morda spoznala na lastni koži, da nenehno odprta tuba zobne paste al pa usrane gate na tleh v spalnici al pa kej drucga, kao trivialnega, lahko vodi tudi do menjave partnerja. Kaj šele to, da je v "spalnici suša", al pa da poznata vse oddaje in nadaljevanke na TV, ker je "tišina".

A če ne boš pred poroko seksala, ne boš nikoli z gotovostjo lahko trdila, da to ne prinaša nič dobrega ... Še posebej, če se ti bo iluzija kontrole celo v ločitev sfižla, na primer. Povrh vsega, če bi to bilo res res, potem ... Ma, mislim, da bi nam blo precej slabš. Kot tudi to, da poroka sama po sebi ne pomeni ničesar, še najmanj pa "dvigne odnos nad potrošniško raven". Hkrati pa, na srečo, že živimo v dobi in okolju, kjer je povsem sprejemljivo tudi to, da si "kuruznik".

In najverjetneje večina ne prisega več na vzdržnost pred poroko. No, upam. In če se zdajle zgolj na seks osredotočim, že vsaj od Kamasutre dalje velja, da je seks izredno pomembna sestavina partnerstva, seksualna kompatibilnost pa tudi; ravno tako, kot vse ostalo. In tudi moje izkušnje so, da če seks v partnerstvu (za oba) ne štima, ne štima tudi ostalo oz. večina. In obratno, vsekakor. In tle ni druge rcnije, kot da sprobavaš ... in se predvsem sebe skozi vse prilike učiš, spoznavaš; in druge(ga). Je pa možno, da ti že v prvo rata, morda za vse življenje, a je malo verjetno. Da ti bo morda enmal lahkotneje: tudi ko greš v novo službo, imaš poskusno dobo, pa garancija na mašinah je tudi za to primerna, da če stroj ne dela, ti ga zamenjajo, pa ... Aja, pa tut na mojo babi ne smem pozabit - je ob primerni priliki vedno znala prbit, "da če partner(ica) doma ne dobi, gre pa drugam".

In, ja, res je, ko boš enkrat okusila spolnost, ne bo več poti nazaj; pa kamorkoli in kakorkoli bo tvoja šla. In želim ti, da boš srečevala take moške, tudi živela s takim(i), da se boste lahko skupaj in z veseljem ter entuziazmom učil, vsega, pa da boš velikokrat zadovoljna, zadovoljena, orgazmična ... in brez nepotrebnega bremena krivde.

In če ne boš, upam, da boš šla drugam, naprej, v drug odnos ... pa magar v tretjo poroko. Boš na poti morda doživela tudi to, da ti bo zgolj in le seks v čisti užitek, brez tega, da si s tipom tudi vse ostalo deliš, in brez kančka slabe vesti. Pa da boš znala, na primer, na svojem vibratorju baterije zamenjat. Ali pa to, da ti ne bo prav nič in nihče prav. Ni panike, punca, tudi temu se reče polno življenje in sprejemanje tega, da za dežjem vedno posije sonce.

Srečno!

Nam vsem toliko seksa prvošim, kolikokrat in kadarkoli nas gušt prime,
Wink
ARS

PS: Nisem o knjigi, pa saj je vseen, ane?
Back to top
« Last Edit: 21.08.2005 at 09:30:23 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #11 - 20.08.2005 at 11:14:47
 
men se zdi da si zlo lepo opisala realnost ARS ...

hvala

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
A. Drog
Guest




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #12 - 20.08.2005 at 11:17:16
 
Hvala, Lilith za predlog, da se splača prebrati knjigo.

Sem popolnoma tvoja somišljenica, kar se tiče predzakonskih odnosov, koruzenja....ipd.

Če pa zapadem v koruzne igrice, pa se itak zarečenega kruha najbolj naješ. Wink koruznega Grin

No lačna ne bom..... Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #13 - 20.08.2005 at 18:21:11
 
Lilith wrote on 19.08.2005 at 19:35:27:
Avtor zelo dobro opravi tudi s kontraargumenti v smislu, kako pomemben del zveze je spolnost - da ja moramo to preizkusiti preden je prepozno (jaz take "buče" prav s prezirom sprejmem in imam do tovrstnih izjav zero tolerance) - strinjam se z avtorjem, ko pravi, da je osnova odnos, ne seks in da je v dobrem odnosu vse možno urediti v dobro obeh, zato ne rabimo nič preizkušati. In da če si vzamemo čas spoznati osebo, potem tudi preizkusnega roka življenja na koruzi ne potrebujemo.

Kako pomemben del zveze je spolnost?

Od partnerja, še posebej življenskega, pričakujemo marsikaj. Seks, nežnost, zanesljivost in odgovornost, prodornost in sposobnost, zdravje, sočutje in verjetno še marsikaj drugega. Vsak s svojimi poudarki. In to z vso pravico, saj je ustvarjanje družine in skrb za potomce zahtevna naloga še za par, tako da pri tem vso čast tistim, ki to zmorejo sami.

Nekdo, ki ni sposoben nežnosti, lahko povzroči otroku, ki je krhko in občutljivo bitje, veliko škodo. Podobno velja za vse ostale lastnosti, pri čemer pa je potrebno preveriti, ali je seks morda vendarle izjema.

Obstajata dva pogleda na vlogo seksa v partnerski skupnosti, po enem je seks nujno zlo, sicer potrebno za ohranjanje vrste, po drugem pa je seks tisto vezivo, ki drži partnerja povezana skozi čas.

Človekov spolni nagon je sicer sila, ki jo ni mogoče spravit v naprej predvidene okvire in načrte. Nekatere pojavne oblike spolnega vedenja pa v stabilnih in urejenih družbah niso zaželene. Zapustiti otroke zaradi novega partnerja je nekaj, kar je poskušala sankcionirat marsikatera družba. V zadnjem času, morda zaradi obdobja relativne stabilnosti in blaginje, v kateri je otroke lahko vzgojil že eden od staršev, je v naši družbi tovrsen pritisk nekaj manj prisoten.

Družbena pritisk in prisila je včasih tudi vzrok za nastanek nekaterih partnerskih zvez. Dogovorjene poroke pozna lep kos sveta in časa, kjer si družbenih odnosov niso upali in nekje še vedno ne upajo prepustiti nečem tako nepredvidljivem kot je spolnost.

Poleg spolnosti v vseh njenih pojavnih oblikah tja do zaljubljenosti in družbenega pritiska, se za nastanek partnerske zveze omenja še ljubezen. Kaj je to ljubezen? Vprašanje je enostavno, žal pa do sedaj še nisem naletel na enostaven nanj. Odgovori na to vprašanje so v najboljšem primeru metaforični (torej oblike: ljubezen je kot ... potovanje, delo, sodelovanje, žrtvovanje, disciplina, potrpežljivost, predanost, ustvarjalnost, požrtvovalnost, ...), še raje pa opisujejo kaj ljubezen ni, kot pa kaj ljubezen je. Nekateri jo enačijo z zaljubljenostjo, drugi trdijo, da gre za zavestno odločitev in trud. No gotovo je značilna zanjo vzajemna naklonjenost, vendar je vzajemna naklonjenost značilna tudi za prijateljstvo. Prav tako je del ljubezenskega odnosa tudi sočutje, vendar mi to še vedno ne pomaga. Pomagalo bi verjetno, če bi se zatekel v misticizem. Stik dveh duš, ujemanje vibracij, srečanje na nevemkateri ravni, ampak bi raje ostal na tem svetu in rekel, da gre za partnersko zvezo z osebo, do katere premagam vse zadržke. Po bližnjici zaljubljenosti ali kako drugače.

Kakšen vpliv ima torej seks na partnerstvo? Začnimo s seksualnim neujemanjem.
Če si predstavljam partnerja z zelo različnimi spolnimi potrebami, eden bi seksal večkrat dnevno, drugemu je zares do seksa morda enkrat do dvakrat na mesec. Ljudje smo si različni in navedena primera po mojem mnenju še zdaleč nista ekstremna. Ali je mogoče doseči kompromis v frekvenci spolnih odnosov? Verjetno se ga da, vendar bo rezultat kompromisa najverjetneje ta, da bosta s svojim spolnim življenjem še vedno nezadovoljna oba partnerja.
Po mojem mnenju in izkušnjah spolno neujemanje vodi v nezadovoljstvo in frustracije, ki se počasi spreminjajo v naraščajoče nezadovoljstvo s partnerjem, kjer ima potem res lahko tudi odvita tuba z zobno pasto velike posledice.
Obstaja možnost poveličevanja vzdržnosti ali pa žrtvovanja in trpljenja pri opravljanju "zakonskih dolžnosti" v širši družbi. Poveličevanje vzdržnosti v viktorijanski Angliji je pripeljalo do tega, da je k prostitukam zahajalo menda skoraj 50% moških v tedanjem Londonu, stabilnost odnosov pa je slonela v veliki meri na togih družbenih pravilih. O poudarjanju žrtvovanja pri "opravljanju zakonskih dolžnosti" je skoraj težko kaj napisat, saj je bilo to skozi zgodovino ves čas sestavni del te družbe. Posledice? Odvrnitev od partnerja, formalen odnos, ki temelji na strahu, čustven odnos z otroki, zaradi česar je bil morda Freudov Ojdipov kompleks priznan kar za strukturno zakonitost in ne za patologijo.
Seksualno neujemanje torej razdiralno vpliva na partnerski odnos, zaradi česar je potrebno včasih z zunanjimi družbenimi pritiski zagotoviti stabilnost družine.


Dober seks. Slišal in bral sem že, tako s strani moških, kot s strani žensk, da so se po nekajkratnih, predvidevam dobrih, spolnih odnosih zaljubili v seksualnega partnerja, kljub temu, da so nameravali vstopiti v čisto spolno oz. kvečjemu prijateljsko razmerje. Torej v tem primeru igra seks včasih pri zaljubljenosti in pri ljubezni, kot sem jo definiral zgoraj, pomembno povezovalno vlogo. Obstaja pa verjetno še dosti več primerov, kjer seks ni vplival na sam odnos. Seks torej lahko igra povezovalno vlogo v razmerju, gotovo pa ni edini povezovalni dejavnik, verjetno tudi ne najpomembnejši.

Verjetno lahko obstajajo srečni pari, v katerih življenju spolnost nima pomembne vloge. Žal tega ne moremo posplošiti in v marsikaterem primeru ima lahko seks tudi razdiralno vlogo, spet v drugem povezovalno.

Spolna vzdržnost tako ne prispeva nujno k večji kakovosti partnerskega razmerja, predpisovanje spolne vzdržnosti je prej eden od tistih zunanjih pritiskov, ki naj bi zagotovili stabilnost partnerskih razmerij, kljub temu, da morda ne funkcionirajo. Vsi ti pritiski pa imajo seveda tudi to pozitivno lastnost, da ne vržemo ravno tisti hip puške v koruzo, ko v odnosu nekaj zaškriplje. Odkar pa se opravlja dokazovanje očetovstva z genskim testiranjem, pa verjetno še dodatno izgubi pomen.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zoran Kanduč - Onkraj zločina in kazni
Reply #14 - 21.08.2005 at 01:28:21
 
Vsi hrepenimo po sreči. (Aristoteles)

(in nihče mi nima pravice govoriti, kako naj bom srečen.)


Happy Mondays -
"Wrote For Luck"

[ from the album "Bummed" (1988 ) ]


I wrote for luck
They sent me you
I sent for juice
You gave me poison
I order a line
You form a queue
Try anything hard
Is there anything else you can do
Well not much
I know, I've been trained
I can sit and stand
And beg and roll over
I don't read
I just guess
There's more than one sign
But it's getting less
And you were wet
But you had a dryer
You used to speak the truth
But now you're liar
You used to speak the truth
But now you're clever

And I wrote for luck
And they sent me you
And I sent for juice
You gave me poison
I order a line
You form a queue
Try anything hard
Is there anything else you can do
And you were wet
But you had a dryer
You used to speak the truth
But now you're clever
You used to speak the truth
But now you're clever
And when it's hot
You start to melt
'Cos you're not made of cheese
You're made of chocolate
And when it's cold
You tend to crack
You keep on piling out
Not putting back




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 33