Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 28053 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Učenje in razumevanje
Reply #30 - 21.07.2005 at 10:43:05
 
Quote:
Pa ni v svetu, kjer se ti fučka za drugega, mal težko živet, sploh ker potem postane sčasoma tako, da moraš videt, kako se tudi drugim zate?

Ni bolje bit resničen v svojih čustvih in dati pozornost osebi, jo morda poučiti, če se ti zdi narobe, kar "ti" počne in sprevidet, da njeni razlogi niso slabi in da ne počne namenoma tega, da ti krade energijo.



Sem ravno mislila Blisku napisati, da v bistvu o isti stvari govoriva - le da jaz tega ne poimenujem "kontrola čustev", ker ko enkrat v glavi poštimaš, potem spontano drugače čutiš oz. čustvuješ.
Potem pa vidim tole - sploh prvi stavek, pa se mi zdi, da mora biti res težko živeti tistim, ki jih boli, če se drugim fučka zanje.
Ker Loops, saj to ni nič takega...kaj ti pa pomeni tistih nekaj milijonov, katerim nič ne pomeniš? Zakaj bi nam moralo biti hudo na ta račun? Po moje štejejo tisti redki ljudje, ki jih imamo v življenju in s katerimi vzajemno gradimo odnos medsebojnega spoštovanja. Jaz sem še zmeraj prepričana, da si je spoštovanje in pozornost potrebno izgraditi - ravno v odnosu z drugim- da to ni nekaj, kar bi smeli pričakovati že po defaultu. Ker bomo vedno znova razočarani, ko ne bo tako.

Pa tudi ljudje nam nagajajo iz različnih razlogov - eni čisto po nerodnosti, eni pa še kako zanalašč in glede na to razliko tudi sama diferenciram ljudi in imam do njih različen odnos. In mislim, da je prav tako. Ker ravno z diferenciranim odnosom ljudem sporočamo svoje meje - torej do kod smo jih pripravljeni spustiti in do kod smo lahko oz. smo pripravljeni biti z njimi strpni (torej da z njimi  potrpimo, tudi če nam niso všeč).

Itak si vsak sam svojo pot izbira, pa naj tudi posledice odgovorno sprejme - tudi to, da ga vsi ne marajo na račun tega, kar je.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Učenje in razumevanje
Reply #31 - 21.07.2005 at 10:52:26
 
Quote:
Pa ni v svetu, kjer se ti fučka za drugega, mal težko živet, sploh ker potem postane sčasoma tako, da moraš videt, kako se tudi drugim zate?

Ni bolje bit resničen v svojih čustvih in dati pozornost osebi, jo morda poučiti, če se ti zdi narobe, kar "ti" počne in sprevidet, da njeni razlogi niso slabi in da ne počne namenoma tega, da ti krade energijo.

Kar krade energijo je samo naša jeza in borba s samim seboj, ker želimo pravilno ravnati.

A ne bi blo hudo, če nam življenje več ne bi dalo priložnosti, bi se popolnoma zaprlo pred nami, in bi ostali popolnoma sami?

Just thinking, kar ne pomeni, da ne ravnam podobno kot ti.






No o tem ti jst razlagam.
nekoga, ki ti počne slabo ne smeš sovražit, rad ga pa tudi ne moreš imeti, ker ti počne slabo, kljub tvojim razlagam tej osebi, da kar počne ni vredu.

Torej je najenostavneje, da se ti fučka zanje, naj počnejo, kar jim je volja.
Jaz podarim svoj čas in svojo ljubezen tistim, ki mi hočejo dobro.
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Učenje in razumevanje
Reply #32 - 21.07.2005 at 11:10:10
 
Blisk1 wrote on 21.07.2005 at 10:52:26:
Jaz podarim svoj čas in svojo ljubezen tistim, ki mi hočejo dobro.


Ja, vso srečo ti želim res. Ker je samo vprašanje časa, kako dolgo se bo njihovo dobro manifestiralo tudi kot tvoje dobro.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Učenje in razumevanje
Reply #33 - 21.07.2005 at 11:13:36
 
Blisk1 wrote on 21.07.2005 at 10:52:26:
nekoga, ki ti počne slabo ne smeš sovražit, rad ga pa tudi ne moreš imeti, ker ti počne slabo, kljub tvojim razlagam tej osebi, da kar počne ni vredu.

pa sej ni, da ga ravno 'ne smeš' sovražit, valjda ga lahko, zakaj ga pa ne bi smel? sovraštvo ti lahko dosti pove o samemu sebi. sovražimo ljudi, ki se jih bojimo, se počutimo pred njimi nemočne, tiste, ob katerih se ničvredne počutimo
sam to vse o nas več pove kot o njih. tak da začutit sovraštvo je že v redu, sam sovraštvo ohranjat je nesmislno. pol ko ga prepoznaš, je dost boljše kaj naredit s svojimi čustvi strahu, manjvrednosti in nemoči, razumet vzroke, zakaj so v nas in jih pozdravit. potem se sovraštvo v nas manjkrat pojavlja, se česa o sebi in drugih naučimo,  malo zrastemo kot osebe in nekega dne mogoče tud prerastemo vse to, z ljudmi, ki so nam ga včasih vzbujali vred.
boljše, kt da se umikamo celo življenje, si govorimo da nam ni mar, čeprav nam v resnici še kako je in si ne upamo soočit se, ne z njimi, ne s sabo.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Učenje in razumevanje
Reply #34 - 21.07.2005 at 11:45:55
 
Quote:
Ja, vso srečo ti želim res. Ker je samo vprašanje časa, kako dolgo se bo njihovo dobro manifestiralo tudi kot tvoje dobro.





zakaj se ne bi, če jst želim njim dobo in oni men.
Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Učenje in razumevanje
Reply #35 - 21.07.2005 at 12:41:11
 
Devi wrote on 21.07.2005 at 11:13:36:
pa sej ni, da ga ravno 'ne smeš' sovražit, valjda ga lahko, zakaj ga pa ne bi smel? sovraštvo ti lahko dosti pove o samemu sebi. sovražimo ljudi, ki se jih bojimo, se počutimo pred njimi nemočne, tiste, ob katerih se ničvredne počutimo
sam to vse o nas več pove kot o njih. tak da začutit sovraštvo je že v redu, sam sovraštvo ohranjat je nesmislno. pol ko ga prepoznaš, je dost boljše kaj naredit s svojimi čustvi strahu, manjvrednosti in nemoči, razumet vzroke, zakaj so v nas in jih pozdravit. potem se sovraštvo v nas manjkrat pojavlja, se česa o sebi in drugih naučimo,  malo zrastemo kot osebe in nekega dne mogoče tud prerastemo vse to, z ljudmi, ki so nam ga včasih vzbujali vred.
boljše, kt da se umikamo celo življenje, si govorimo da nam ni mar, čeprav nam v resnici še kako je in si ne upamo soočit se, ne z njimi, ne s sabo.


Lepo povedano, Devi.

Tisto "ne smeš sovražit" preveč smrdi po tlačenju čustev, to pa se vedno izkaže kot dolgoročno slabo za tistega, ki čustva tlači.

Čustva po moje ni možno kontrolirat, živijo svoje življenje neodvisno od naše volje. Lahko si jih samo priznamo in se, kot pravi Devi, vprašamo zakaj so tu, kaj nam to pove o nas.

Kontroliramo lahko svoje vedenje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Učenje in razumevanje
Reply #36 - 21.07.2005 at 12:41:29
 
Ljudje smo različni. Kar je za nekoga dobro, lahko za drugega ni, in iz tega je lahko nekdo dober za nekoga, za drugega pa ne. Nekdo bo danes tvoj prijatelj, jutri pa več ne, (samo npr. da ti nekdo, ki ga imaš rad začne delati stvari, kot so ti jih ljudje, za katere si dosegel, da se ti fučka za njih). Kako dolgo rabimo, da spoznamo? A razumeš kaj ti želim povedat? Seveda ljudem, ki jih imamo radi, prizanašamo. Sam na svojo škodo, imo, ker večno pa jim ne bomo mogli.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Učenje in razumevanje
Reply #37 - 21.07.2005 at 13:29:22
 
lola wrote on 21.07.2005 at 12:41:11:
Čustva po moje ni možno kontrolirat, živijo svoje življenje neodvisno od naše volje. Lahko si jih samo priznamo in se, kot pravi Devi, vprašamo zakaj so tu, kaj nam to pove o nas.

Kontroliramo lahko svoje vedenje.


A ni kontroliranje svojega vedenja navsezadnje samo še eno tlačenje samega sebe?



Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Učenje in razumevanje
Reply #38 - 21.07.2005 at 13:40:54
 
Quote:
A ni kontroliranje svojega vedenja navsezadnje samo še eno tlačenje samega sebe?


Pravim le, da čustev ni možno kontrolirati, da preprosto so, vedenje pa lahko kontroliramo.

Za kakšno vedenje se odločimo, ali s tem tlačimo sami sebe ali ne, pa je stvar prepoznavanja razlogov, zlasti čustvenih, in odločitve za določeno vedenje. Lako je tlačenje sebe, lahko je  sprejemanje sebe. Saj navsezadnje lahko v različnih čustvenih razpoloženjih  
izberem vedenje, ki je v skladu z mojimi prepričanji in vrednotami
Back to top
 
 
IP Logged
 
Blisk1
3
***
Offline

I love YaBBaaa rasta-wo-man!

Posts: 208
Lublana
Gender: male
Re: Učenje in razumevanje
Reply #39 - 21.07.2005 at 14:30:27
 
tuki ste zdej precej zabluzili.
Eni pravjo, da čustev ne smeš skrivat se pravi, da jih daš iz sebe, pa ni važno kaj bo.

Drugi pravijo, da ne smeš sovražit, ker s tem si negativna oseba.

Back to top
 

WHAT GOES AROUND COMES AROUND!
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Učenje in razumevanje
Reply #40 - 21.07.2005 at 14:45:57
 
TheONE wrote on 21.07.2005 at 14:00:44:
nekdo omenja da se custva ne da kontrolirat...cisti lari fari


in za kaksno vedenje se odlocimo...kako plehko


Ob tem, kar berem, se mi porajajo, in to čisto sama od sebe, brez moje kontrole, določena čustva.  Če jih potlačim, še ne pomeni, da jih kontroliram, zato je bolje, da "jim pogledam v oči", torej si jih priznam in jih sprejmem takšna, kot so.

Kakšno vedenje bom ob tem izbrala, je pa stvar odločitve. Tu je cela paleta možnosti. Lahko pisanje ignoriram in ne pišem nič v zvezi s tem, pač pa v sebi tuhtam o napisanem ali pa tudi ne. Če pa se oglasim,  lahko pisca zmerjam, žalim, ali ga prepričujem  da je moje mnjenje pravilno, lahko mu pritrjujem, kimam, se mu dobrikam, ja, tudi tako plehka sem lahko. Moje vedenje je stvar moje izbire in moje odločitve.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Učenje in razumevanje
Reply #41 - 21.07.2005 at 16:25:36
 
Kaj ni nihče gledal Star Wars?

Tam je Yoda lepo povedal:
"Fear leads to Anger.
Anger leads to Hate.
Hate leads to Suffering."

Seveda je tudi čustva mogoče kontrolirati, ker sicer ona kontrolirajo nas.
Primer; nekateri dobijo napad besa takoj, ko zaslišijo ali zagledajo kakšno osebo (običajno politika). Če bi malce prevetrili svoja stališča in poglede, bi se lahko tako pripravili, da se pri naslednjem srečanju z določeno osebo ne bi več jezili, ampak bi jim šlo ob tem kvečjemu še na smeh - to je kontrola čustev, s preusmeritvijo negativnih čustev v pozitivna (ali pa sploh v nobena).


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Učenje in razumevanje
Reply #42 - 21.07.2005 at 16:52:44
 
Quote:
Ja, vso srečo ti želim res. Ker je samo vprašanje časa, kako dolgo se bo njihovo dobro manifestiralo tudi kot tvoje dobro.




Kadar nam drugi želijo "dobro", je to sicer lahko zoprno v primeru, ko se njihova predstava o tem, kaj je za nas dobro, ne sklada z našo.
Ampak v odnosu, kjer nam drugi res iskreno želijo dobro, to nikoli ni problem. Ker čutimo, da nas imajo radi. Potem je pač treba meje postaviti, pa si svoj prostor izboriti, that's it.

Kadar pa imamo opravka z ljudmi, ki nam kobajagi hočejo dobro, v globini svojih src pa nam hočejo slabo ali pa celo s takimi, ki nam odkrito hočejo slabo, takrat pa je drugačna pesem. Pa saj če smo pozorni, hitro ugotovimo, s kakšnimi nameni se nekdo obrača na nas.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Učenje in razumevanje
Reply #43 - 21.07.2005 at 16:56:16
 
V temle topicu mi je malce sitno predvsem to, da v bistvu nas veliko govori o isti stvari, jo pa drugače poimenujemo in potem pride do nestrinjanj. Recimo spet to poimenovanje "kontrola čustev". Eni trdimo ne, drugi ja. Se pa menda vsi strinjamo oz. smo že izkusili,  da ko se v nas zgodi sprememba, ko pričnemo drugače razmišljati, potem tudi negativni občutki ponehajo. Zdaj pa who cares, kak se temu reče. 8)
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Učenje in razumevanje
Reply #44 - 22.07.2005 at 07:48:49
 
Bardo_Thodol wrote on 21.07.2005 at 16:25:36:
Seveda je tudi čustva mogoče kontrolirati, ker sicer ona kontrolirajo nas.


Misliš, da lahko čustva kontroliraš v smislu, da si rečeš, tako bom čutil? Npr. ob kakšni veliki izgubi si preprosto rečeš, ne bom žaloval (ali obratno, če nisi žalosten tudi ne boš, če si boš ukazal)? Po moje je to tlačenje in ne kontrola. K sreči pa čustva niso po svoji intenzivnosti večna, imajo svojo "življenjsko dobo", tako da obdobje močnega žalovanja mine, ali pa močna jeza ob določenih situacijah, ali pa močna zaljubljenost, pa ne zaradi kontrole čustev, tako čustva funkcionirajo.

Strinjam se, da lahko čustva kontrolirajo nas, če jih tlačimo, zanikamo, ne prepoznavamo, zamenjujemo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6