Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 5304 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Topologija onostranstva
08.07.2005 at 09:19:12
 
V gnostičnih esejih filozofa marka uršiča sem postal posebej pozoren ne njegov poskus opredelitve  toposa transcedentnega, ki se razkriva v videnju/viziji   za razliko od  privida/halucinacijo/fatamorgane.  Videnja naj bi tako kazala na obstoj neke druge/transcedentne/onostranske  resničnosti, ki jo je  jung poimenoval  s 'psihično  realnostjo' kot tisto resničnost, ki naj bi bila neodvisna od vsakega akta zavesti in izkušnje. Uršič  se videnja loti s fenomenološko analizo, po kateri ostane njihova imanentna, fenomenalna resničnost z vso svojo razčlenjenostjo in razplastitvijo, ki ni le vsebina individualne psihe in ne pripada le enemu subjektu,  ampak v arhetipskem smislu množici subjektov in je v tem smislu objektivna.

Uršič kot filozof išče  odgovor na vprašanje, ali  obstajajo (in če obstajajo, kateri so) opisno formalno kriteriji pristnosti videnj, njihove sporočilne dragocenosti, njihovega onostranskega porekla.  Zanima ga, kako na ravni neposredne fenomenalne danosti opisati razliko med dragocenim videnjem in blodnjo norca, pijanca ali omamljenca. Odgovore išče v analizah videnj v bibličnih in drugih svetih spisih (sveto pismo, budistični teksti...),  gnostičnih mistikov (npr. antona puščavnika..), v analizi  jogijskih  in drugih mističnih tehnik (askezi, osami, mučenju, dihanju, meditaciji…), upodobitvah in tekstih umetnikov (renesančnih slikarjev, nadrealistov, literatov floberta, blakea,…), izjavah mističnih filozofov (platon, plotin, wittgestein..), analizah fenomenologov (hussrel, haidegger, hribar..) izkušenj psihoanalitikov (jung…), v analizi lastnih izkušenj z LSD in travo…. Uršič napravi pravo topologijo transcedentnega, ki je religioznem pomenu topos  boja demonov in angelov oz. odrešenja,    v psihološkem pomenu  topos od  zavesti in izkušnje  neodvisinih  psihičnih vsebin, v filozoskem smislu pa topos  spoznanja – gnoze.

Svaka mu čast, nisem si mislu, da na je na  enmu mestu možno sestavit  tolk strnjeno pa celovito  sliko področja, ki se ga da odpravit z  zamahom roke al pa mu podredit cel lajf…
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: Topologija onostranstva
Reply #1 - 08.07.2005 at 10:10:35
 
slisi se zanimivo...
mislim da nisem bral nic od njega
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Topologija onostranstva
Reply #2 - 18.05.2006 at 21:32:09
 
kje maš to?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Topologija onostranstva
Reply #3 - 19.05.2006 at 08:13:29
 
V marsikateri knjižnici se dobi...malo s cobissom poišči.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Topologija onostranstva
Reply #4 - 19.05.2006 at 09:22:29
 
Evo link

http://www2.arnes.si/~mursic3/Eseji%20-%20kazalo.htm

je cela knjiga na netu.

Drgač bi pa priporuču v branje še  prvo knjigo iz nejge ne do konca napisane tetralogije štirjr letni časi - pomlad http://www2.arnes.si/~mursic3/stirje_casi_pomlad_naslovnica.htm
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Topologija onostranstva
Reply #5 - 19.05.2006 at 19:06:20
 
titud wrote on 19.05.2006 at 09:22:29:
Evo link

http://www2.arnes.si/~mursic3/Eseji%20-%20kazalo.htm

je cela knjiga na netu.

Drgač bi pa priporuču v branje še  prvo knjigo iz nejge ne do konca napisane tetralogije štirjr letni časi - pomlad http://www2.arnes.si/~mursic3/stirje_casi_pomlad_naslovnica.htm



dobr razlaga muršič ...




Quote:
»Vendar imamo nevarne in zahrbtne sovražnike, zle demone; s temi se moramo boriti, kot pravi apostol: 'Zakaj naš boj se ne bije proti krvi in mesu, ampak proti vladarstvom, proti oblastem, proti gospodovalcem tega mračnega sveta, proti zlohotnim duhovnim silam in nebesnim oblokom.' Številna je njihova truma v zraku okrog nas in niso daleč od nas...«

»Nesnovna vojna je težja od snovne. ...Tisti hudi duhovi, ki načelujejo duševnim strastem, vztrajajo do smrti; tisti, ki načelujejo telesnim, se umaknejo bolj hitro.«

Odhod v puščavo je svojevrsten paradoks: menih gre v samoto, da bi se izognil posvetnim skušnjavam, ki prežijo nanj celo znotraj verske skupnosti, kaj šele v mestu, 'sredi sveta', - toda tam, v puščavi, kjer so njegovi edini sopotniki le lastna senca, pa sonce, luna in zvezde, redke živali in osamele rastline, ga čakajo še hujše skušnj(av)e, srečanja in boji z demoni, z razgaljenimi silami zla, o katerih se mu poprej, med ljudmi, morda še sanjalo ni.

Je sploh možno, da nebeški Oče kliče človeka k nasilju nad njegovo lastno naravo, potem ko ga je bil ustvaril po svoji podobi?


če bi šlo vselej zgolj za halucinacije bolne psihe, potem bi bil tudi velik del človeške kulture, ki si jo je težko zamisliti brez videnj (ne le religioznih, ampak tudi umetniških in v določenem smislu celo znanstvenih), patološka deviacija od neke fiktivne 'zdrave' Narave, ki je seveda nikoli ni bilo in je bržkone tudi nikoli ne bo. Če pa vsaj nekatera videnja niso bolezenski prividi, je to spoznanje tako pomembno, da obravnave teh stanj duha nikakor ne moremo prepustiti samo psihiatrom.

http://www2.arnes.si/~mursic3/Esej%206%20-%20Skusnjave%20Sv.%20Antona.htm






Katari (ali albižani, čeprav nekateri zgodovinarji ločujejo prve in druge) so bili v južni Franciji v 12. in na začetku 13. stoletja močno razprostranjena verska krščanska skupnost, ki jo je rimska Cerkev proglasila za herezijo. Ime 'katari' pomeni  »čisti«, svoje duhovnike pa so imenovali 'perfekti' (popolni). Katarski nauk je dualističen, svoje korenine ima v gnosticizmu in manihejstvu, svoje neposredne predhodnike pa verjetno v bogomilih, v verski ločini, ki je nastala v Bolgariji (takrat v okviru Bizantinskega cesarstva) in se širila proti zahodu. Nekateri zgodovinarji menijo, da so katari pravzaprav bogomili, ki so bežali pred preganjanjem na zahod. Baje so pridigali bratstvo, preprostost, ljubezen in vegetarijanstvo, odgovornost vsake posamezne duše za njeno odrešenje - skratka, notranjo duhovno svobodo, ki Cerkvi kot instituciji gotovo ni bila po volji, saj je ogrožala njen monopol nad ključi v nebeško kraljestvo.


Gral in  anima
Eden izmed glavnih arhetipov, ki nastopa v mitih o Gralu, je arhetip, ki ga C.G.Jung imenuje »anima«. Anima (lat. duša) je po Jungu, poenostavljeno, »ženska narava v moškem«, medtem ko je animus »moška narava v ženski«. Seveda pri tem ne gre zgolj za spolno razliko, temveč za razločevanje dveh osnovnih kozmičnih principov, podobno tisti dvojnosti, ki jo Kitajci označujejo s parom yin in yang. Ravnotežje med animo in animusom je bistveno za duhovno harmonijo in celovitost duha.



Videli smo, da Gral v mitih in »romanih« nastopa v različnih metamorfozah: prvič, kot zlat predmet, okrašen z dragimi kamni (Chrétien); drugič, kot kelih z zadnje večerje in s križanja (Robert idr.); tretjič, kot »kamen izgnanstva« (Wolfram) in lapis philosophorum (alkimija); četrtič, kot katarski obredni predmet pri manisoli; petič, kot čaša pri vodnjaku čudežne vode (pri Gospe vodnjaka); šestič, kot Devica Marija, »živi Gral«, vas spiritualis; osmič, kot »kraljevska kri«, ki jo je Marija Magdalena prenesla v Kristusovo potomstvo... itd.

Ali lahko rečemo, da je na simbolni ravni bistvena značilnost Grala prav ta neopredeljenost in neopredeljivost? Odgovor je pritrdilen: Gral je namreč lahko zgolj kot neopredeljen (kot hkrati nič in/ali vse) tisti skrivnostni 'predmet' brezmejne želje, ki popotnika kliče na večno pot, na pot iskanja (quest) nadčasnega in presežnega. Gral ni kak predmet v običajnem pomenu, ampak 'materializacija' onstranskega videnja, posrednik, ki nastopa kot onstranski cilj in obenem vodnik tostranske poti.

http://www2.arnes.si/~mursic3/Esej%207%20-%20Mit%20o%20Gralu.htm
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1