Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7
(Read 31595 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: G8
Reply #30 - 15.06.2005 at 08:53:54
 
sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 08:24:49:
Torej, Evropa zavrača afriško kmetijstvo iz strateških razlogov  ???


Seveda! Tudi zaščita kmetijstva je predvsem strateška zadeva, saj gre za izkoriščanje naravnih virov.

Ne morem reči, da me to ravno veseli toda tako to je. Res pa je tudi, da mi predstava o svežem bifteku iz Afrike nekako ne dela najbolj realno - tako kot tudi ne predstava o afriškem pršutu ali salami.

sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 08:24:49:
(sorry narobe prebrala, ama tale saga o dolžini oz. krivini banan me zmeraj spravlja v smeh)



Ama meni pa se sploh ne zdi smešno, če ne ločiš med dvema tako različnima kategorijama, kot sta dolžina in ukrivljenost.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: G8
Reply #31 - 15.06.2005 at 09:06:07
 
Mednarodni odnosi so, da tako rečem, zelo egoistični, kjer vsak najprej poskrbi zase. Iz zgodovine smo se namreč vsi naučili trpko lekcijo, da kdor ni znal poskrbeti zase, je bil pač brez usmiljenja požrt ali kako drugače uničen ali zatiran.

Takoimenovani nacionalni interesi so le neizbežna posledica tega dejstva.

Sicer pa ne gre tukaj toliko za apriori zavračanje afriških pridelkov (banane, pa tudi mnogi drugi sadeži, ki jih vsak dan jemo, so menda prav iz Afrike) kot bolj za to, da se pač na prvo mesto postavljajo interesi "domačih" proizvajalcev in  trgovcev in tako bodo francoski plantažniki povsem razumljivo poskušali EU uturiti banane s svojih plantaž in si bodo pri tem še naprej izmišljali tudi tako smešne kriterije, kot je dolžina banan, s katerimi pa kljub "smešnosti" dokaj uspešno onemogočajo konkurenco.

Ne razumem tudi najbolje kako bi lahko bilo mleko, pripeljano iz Afrike boljše od tistega iz Ljubljanskih mlekarn?

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #32 - 15.06.2005 at 09:23:22
 
Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:06:07:
Mednarodni odnosi so, da tako rečem, zelo egoistični, kjer vsak najprej poskrbi zase. Iz zgodovine smo se namreč vsi naučili trpko lekcijo, da kdor ni znal poskrbeti zase, je bil pač brez usmiljenja požrt ali kako drugače uničen ali zatiran.

Takoimenovani nacionalni interesi so le neizbežna posledica tega dejstva.



zanimivo kje se je pogovor ustavil ... glede na to kako daleč je prišel pogovor, je za vrednostne sodbe še prezgodaj ... ker z analizo vzrokov še nismo končali  Grin


Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:06:07:
Sicer pa ne gre tukaj toliko za apriori zavračanje afriških pridelkov (banane, pa tudi mnogi drugi sadeži, ki jih vsak dan jemo, so menda prav iz Afrike) kot bolj za to, da se pač na prvo mesto postavljajo interesi "domačih" proizvajalcev in  trgovcev in tako bodo francoski plantažniki povsem razumljivo poskušali EU uturiti banane s svojih plantaž in si bodo pri tem še naprej izmišljali tudi tako smešne kriterije, kot je dolžina banan, s katerimi pa kljub "smešnosti" dokaj uspešno onemogočajo konkurenco.



dolžina in ukrivljenost banan nista nikjer določena  Grin, sej ti pravim, da je to urbana legenda  Wink




Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:06:07:
Ne razumem tudi najbolje kako bi lahko bilo mleko, pripeljano iz Afrike boljše od tistega iz Ljubljanskih mlekarn?



tukaj si prehitro potegnil zaključek

Dilema prisotnosti na trgu ni ista kot dilema katero mleko je boljše.

O prisotnosti na trgu odloča država (kadar gre za uvoz iz 3jih držav), ko je enkrat mleko na trgu pa je odločitev ali bo ostal tam stvar potrošnikov - oziroma če je mleko potrošnikom všečno. Če jim ni, ga nehajo kupovat (tako kot sinjeoka slovenske praškaste jogurte)

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #33 - 15.06.2005 at 09:24:22
 
t wrote on 15.06.2005 at 08:53:54:
Ama meni pa se sploh ne zdi smešno, če ne ločiš med dvema tako različnima kategorijama, kot sta dolžina in ukrivljenost.



uživaj!


size and shape do not matter, the taste is what matters to me  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #34 - 15.06.2005 at 09:27:28
 
t wrote on 15.06.2005 at 08:53:54:
Ne morem reči, da me to ravno veseli toda tako to je. Res pa je tudi, da mi predstava o svežem bifteku iz Afrike nekako ne dela najbolj realno - tako kot tudi ne predstava o afriškem pršutu ali salami.



a nojevo meso, pa nojeva jajca pa, prva ponudba ni bila ravno slovensk proizvodnja  Wink (čist tko btw. neka znana slovenska oštarija ponuja bizonji, krokodilji in celo kengurujev zrezek...)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #35 - 15.06.2005 at 09:28:42
 
t wrote on 15.06.2005 at 08:53:54:
Seveda! Tudi zaščita kmetijstva je predvsem strateška zadeva, saj gre za izkoriščanje naravnih virov.


če prav razumem, na lepem Blair&Bushevo politiko odobravaš ... nekaj postov nazaj sem brala o pi*** dimu
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: G8
Reply #36 - 15.06.2005 at 09:40:32
 
sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 09:23:22:
zanimivo kje se je pogovor ustavil ... glede na to kako daleč je prišel pogovor, je za vrednostne sodbe še prezgodaj ... ker z analizo vzrokov še nismo končali  Grin

Jaz začnem običajno razmišljati na začetku, pri vzrokih  8)


Quote:
dolžina in ukrivljenost banan nista nikjer določena  Grin, sej ti pravim, da je to urbana legenda  Wink

urbana legenda je ukrivljenost banan, njihova dolžina je pa kar lepo predpisana, o čemer se je pred leti kar veliko pisalo in bilo na ta račun tudi precej smeha.

Quote:
Dilema prisotnosti na trgu ni ista kot dilema katero mleko je boljše.

To drži, vendar tudi če bi se mleko iz Afrike pojavilo na našem trgu, ne verjamem, da bi se bolje prodajalo, kot tisto od naših krav.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: G8
Reply #37 - 15.06.2005 at 09:45:25
 
Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:06:07:
Mednarodni odnosi so, da tako rečem, zelo egoistični, kjer vsak najprej poskrbi zase.

podobno kot vse ostalo ...


jest še vedno vidm da je g8 to kar je predvsem zaradi risorsov ki so jih nagrebl v kolonialnih časih ...
predvsem s pomočjo krščanstva ...

in kolkr sm učeri slišu je problem ker evropa nima cilja ...
ker ja ta cilj za katerim se pehajo politiki - voditelji - stara garda konkretno raličen od tega kaj hočmo ljudje ...

da ne rečem rajši hočjo ... tisti ki se bojijo zase ...

tud je blo rečen da v francij je večinsko prebivalstvo kmečko prebivalstvo ...

skratka ... bojijo se evropejci izenačenih možnosti z ostalimi ...

+ tega da evropa ni kle za to da bo najboljša industrijska država, ampak da pokaže pravi način sobivanja v skupni ureditvi več ego skupinam ... nacijam ipd

to je pač možno samo tko da tisti ki majo odvajajo tistim ki nimajo ... in kdo je kdo je jasno in v evropi in na svetu
evropa BO pušila svoje ego igre, če hoče narest to kar ji je pot


in ja ... evropa bo pušila mlečne izdeke, ker kvaliteta občutno pada, sploh če jih ne ješ čist usak dan, čist useh, da b ne opazu razlike in kolkr zgleda bomo pušil mlečne izdelka glih zarad iinduistializacije - ne eko kmetovanja ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: G8
Reply #38 - 15.06.2005 at 09:49:56
 
sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 09:24:22:
size and shape do not matter, the taste is what matters to me  Wink


& the price


sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 09:27:28:
a nojevo meso, pa nojeva jajca pa, prva ponudba ni bila ravno slovensk proizvodnja  Wink (čist tko btw. neka znana slovenska oštarija ponuja bizonji, krokodilji in celo kengurujev zrezek...)


Pisal sem o svežem biftku, noji so pač iz Afrike, zato mi je popolnoma vseeno od kje pridejo njihova jajca - sam jih lahko kupim na Hotavljah. Gre za to, da se vsaka država hoče v čim večji meri preživeti z lastnimi viri - kar je precej razumljivo.


sinjeoka wrote on 15.06.2005 at 09:28:42:
če prav razumem, na lepem Blair&Bushevo politiko odobravaš ... nekaj postov nazaj sem brala o pi*** dimu


Seveda ne razumeš prav - napisal sem preprosto dejstvo: napisal sem tudi, da mi to načeloma ni všeč, in to ne samo zaradi lačnih in revnih zamorčkov, saj tudi jaz kot potrošnik najbrž zaradi tega plačujem višjo ceno, kot bi jo plačeval drugače (to se lepo vidi tudi pri nas, kjer tudi potrošniki podpiramo slovenske trgovce veleposestnike - najlepše se to vidi, če skočim do Lidla in primerjam cene osnovnih živil)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: G8
Reply #39 - 15.06.2005 at 09:50:19
 
Quote:
+ tega da evropa ni kle za to da bo najboljša industrijska država, ampak da pokaže pravi način sobivanja v skupni ureditvi več ego skupinam ... nacijam ipd


Kaj misliš, da smo samo Evropejci egoistični in da Afričani niso?
Če bi imeli možnost, bi nas Evropejce brez razmišljanja nemudoma kolonizirali in zaposlili v svojih plantažah  8)


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: G8
Reply #40 - 15.06.2005 at 09:54:19
 
t wrote on 15.06.2005 at 09:49:56:
Gre za to, da se vsaka država hoče v čim večji meri preživeti z lastnimi viri - kar je precej razumljivo.

to je zihr res
dočim, ozaveščeni del prebivalstva zahteva točno določeno hrano, pridelano na točno določene načine, ki niso ti ki dajejo enormne pridelke in kvaliteto katero trenutno uporabljamo za hrano.

in res je po drugi strani, da evropa spodbuja take vrste kmetijstvo ... tko da ... niso oni slabi overall




to
Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:50:19:
Kaj misliš, da smo samo Evropejci egoistični in da Afričani niso?
Če bi imeli možnost, bi nas Evropejce brez razmišljanja nemudoma kolonizirali in zaposlili v svojih plantažah  8)

pač ni moj problem
in o tem pač ne bom razmišlju

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #41 - 15.06.2005 at 09:55:59
 
Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:40:32:
Jaz začnem običajno razmišljati na začetku, pri vzrokih  8)


.... in vzroki so.... (kar nadaljuj)

Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:40:32:
urbana legenda je ukrivljenost banan, njihova dolžina je pa kar lepo predpisana, o čemer se je pred leti kar veliko pisalo in bilo na ta račun tudi precej smeha.

to, da so naši butasti novinarji to pisali, je res ... ampak, če bi ne bili tako butasti, bi se vprašali katera uredba, direktiva to določa in bi jo citirali skupaj s členom ...

ampak take direktive, uredbe in člena ni

(čeprav efekt, ki ga opisuješ obstaja, vendar pa so razlogi bolj prefinjeni, kot en člen)

Bardo_Thodol wrote on 15.06.2005 at 09:40:32:
To drži, vendar tudi če bi se mleko iz Afrike pojavilo na našem trgu, ne verjamem, da bi se bolje prodajalo, kot tisto od naših krav.



to se bere tudi tako ... mama evropa paternalistično brani afriko pred lastno neumnostjo, da se ne bi slučajno spomnila prodajati mleka na evropskem tržišču ...

afriško mleko se ne bi prodajalo nič boljše kot evropsko (zato naj si Afrika ne dela nepotrebnih stroškov - in zato so kar prepovedali uvoz  ??? )   Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: G8
Reply #42 - 15.06.2005 at 09:58:38
 
gape wrote on 15.06.2005 at 09:54:19:
to je zihr res
dočim, ozaveščeni del prebivalstva zahteva točno določeno hrano, pridelano na točno določene načine, ki niso ti ki dajejo enormne pridelke in kvaliteto katero trenutno uporabljamo za hrano.

in res je po drugi strani, da evropa spodbuja take vrste kmetijstvo ... tko da ... niso oni slabi overall



No vidiš: tisti, ki si bodo lahko privoščili, bi lahko dobili tako najboljšo hrano, za tiste, ki si tega ne bi mogli privoščiti pa bi bilo najbolje, da bi preprosto odprli trge in na tak način zadevo dodatno pocenili. Na koncu bi od tega lahko imeli vsi veliko - žal pa to ne gre skupaj z idejami masvne proizvodnje monokultur in ogromnih dobičkov, ki jih lahko tako ustvarijo veleposestniki že samo s tem, da pobirajo subvencije.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #43 - 15.06.2005 at 10:01:05
 
t wrote on 15.06.2005 at 09:49:56:
Pisal sem o svežem biftku, noji so pač iz Afrike, zato mi je popolnoma vseeno od kje pridejo njihova jajca - sam jih lahko kupim na Hotavljah. Gre za to, da se vsaka država hoče v čim večji meri preživeti z lastnimi viri - kar je precej razumljivo.



zakaj bi bilo popolnoma razumljivo ... price namreč matters (in meni kot potrošniku, če ponudiš mleko pridelano na enaki način in v enaki količini enega za 100SIT/l in enega za 25 SIT/l, bom vzela tega ta drugega - pa čeprav ga je dala afriška krava



t wrote on 15.06.2005 at 09:49:56:
Seveda ne razumeš prav - napisal sem preprosto dejstvo: napisal sem tudi, da mi to načeloma ni všeč, in to ne samo zaradi lačnih in revnih zamorčkov, saj tudi jaz kot potrošnik najbrž zaradi tega plačujem višjo ceno, kot bi jo plačeval drugače (to se lepo vidi tudi pri nas, kjer tudi potrošniki podpiramo slovenske trgovce veleposestnike - najlepše se to vidi, če skočim do Lidla in primerjam cene osnovnih živil)




načeloma ... in očitno se ta (tvoja) načela nehajo pri ceni, za katero Lidl ponuja nemško mleko

problem slovenskih živilcev ni tok Lidl, kot pa Ljubljanske mlekarne in njegovo visočanstvo Mečkator&Co
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: G8
Reply #44 - 15.06.2005 at 10:03:29
 
t wrote on 15.06.2005 at 09:58:38:
žal pa to ne gre skupaj z idejami masvne proizvodnje monokultur in ogromnih dobičkov, ki jih lahko tako ustvarijo veleposestniki že samo s tem, da pobirajo subvencije.



tole idejo je treba razdelat ...  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7