Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 33575 times)
exodus
Ex Member




Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #15 - 28.02.2005 at 14:44:23
 
sinjeoka wrote on 28.02.2005 at 13:22:50:
Pa da postavim problem v slovensko okolje - recimo problem džamije.

Mene neznansko moti to, da predstavnik skupnosti kljub večletnemu bivanju v Sloveniji ne govori slovensko. Jaz vsekakor ne razumem zakaj misli, da lahko zahteva da slovenci sprejmemo nejgovo kulturo, če sam ni sposoben na podlagi vzajemnosti sprejeti naše. Meni se namreč zdi zmeraj stvar spoštovanja do neke nacije, da se na potovanju skušam naučiti vsaj osnovnih fraz jezika. po mojih izkušnjah precej olajša komunikacijo na osebnem nivoju.



Se strinjam, verski predstavnik srbske pravoslavne cerkve Bošković govori dokaj dobro slovensko, se vsaj trudi. To pa, da predstavnik muslimanov Osman Đogić na medijih (tv, radio) niti ne pozdravi v slovenskem jeziku, pa takoj pove, kako "spoštuje" Slovence in našo kulturo - sploh nima interesa, verjetno mu je celo izpod časti, da bi rekel "dober dan" v slo. jeziku.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #16 - 28.02.2005 at 15:16:19
 
sinjeoka wrote on 28.02.2005 at 13:22:50:
pluralnost družbe je vsaj zame najvišja vrednota, vendar pa te vrednote ne vidim kot nekaj absolutnaga.

Sem brala neko ameriško knjigo o segregaciji in problem segregacije ni zgolj v glavah belcev, ampak tudi v glavah črncev - tako da, če se želš učinkovito spopasti s segregacijo moraš biti bitko na dveh frontah.

Pa da postavim problem v slovensko okolje - recimo problem džamije.

Mene neznansko moti to, da predstavnik skupnosti kljub večletnemu bivanju v Sloveniji ne govori slovensko. Jaz vsekakor ne razumem zakaj misli, da lahko zahteva da slovenci sprejmemo nejgovo kulturo, če sam ni sposoben na podlagi vzajemnosti sprejeti naše. Meni se namreč zdi zmeraj stvar spoštovanja do neke nacije, da se na potovanju skušam naučiti vsaj osnovnih fraz jezika. po mojih izkušnjah precej olajša komunikacijo na osebnem nivoju.

In čisto tako, še nisem slišala Slovenca, ki bi se pizdil kot gastarbajter, da pa on ne bo naučil recimo nemščine ...

Znanje jezika okolja v katerem prebiv človek, vsaj zame ni znak similacije, ampak zgolj znak spoštovanja.


Nekje sem že napisal, da je fanatizem posledica nesposbnost dojemanja bližnjega  kot konkretnega drugega. Strah pred soočenjem s konkretno drugostjo (spolno, fiziološko, kulturno...pogojeno), je podoben strahu pred drgustjo smrti/niča, zato občutja dejanske groze sprožijo potrebo po moči kot sredstvu za premagovanje tega strahu in groze. Fantaizem je je v tem smislu izraz (ne)moči razrešit odnos s konkretnim drugim in na tak način premagat (ali vsaj okrog prinest) strah pred drugačnostjo, ki jo fanatik pojmuje  kot obliko smrti.

Med spoloma se ta strah/groza pred različnostjo konkretnega  drugega  transformira v  erotično strast vzajemno  nepomirljive drugačnosti moškega/ženske, ki se ne pomirita  v eno ampak skreairata novo drugačnost (otroka). Tudi v družbenih odnosih je ta družbena  pluralnost možna le v konkretnih odnosih med drugačnimi, strah in grozo ob nepomirlji drugačnosti pa  ni mogoče presečt z močjo (npr. gencoidom, aparthaidom,  prisilno asimilacijo), ignoranco (segrecijo),  ampak z dopuščanjem/upoštevanjem možnosti    (v smislu erotičnosti) odsotnega/neznanega tretjega (nove kulture), ki ni zlitje obeh drugačnosti in je kvalitativno drugčana od obeh.

V tej  nepripravljenosti ne samo za dvojno, predvsem pa  trojno drugačnost, torej pravo pluralnost, bi jest vidu, da je segreagacija v glavah vseh, tudi tistih, odkaterih se pričakuje prostovoljna asimilacija zaradi   številčne, ekonmoske ali  jezikovne šibkosti njihove drugačnosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #17 - 28.02.2005 at 15:31:30
 
glede znanja tuje/domačega jezika..

..mene ne moti neznanje slo jezika, kot upam, da ko odpotujem kam da jih tam ne bo motilo moje neznanje njihovega jezika..  
Đamija bi naj bila za verske potrebe ne za knjižni klub, tako da jaz tukaj sploh ne vidim iskrice ki bi me motila.
Če se bo hotel naučit, če bo rabil, se bo naučil, ne pa da bom koga čudno gledal ker ne zna slo jezika.  
moje mnenje
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #18 - 28.02.2005 at 15:52:29
 
Quote:
glede znanja tuje/domačega jezika..

..mene ne moti neznanje slo jezika, kot upam, da ko odpotujem kam da jih tam ne bo motilo moje neznanje njihovega jezika..  
Đamija bi naj bila za verske potrebe ne za knjižni klub, tako da jaz tukaj sploh ne vidim iskrice ki bi me motila.
Če se bo hotel naučit, če bo rabil, se bo naučil, ne pa da bom koga čudno gledal ker ne zna slo jezika.  
moje mnenje


Džamija nas iritira z nevidnim zidom vere, kulture  in jezika, za katerim bi se gojila nam nedostopna drugačnost. Če  bi bil islamski center prikazan folku  odprt vzahodnjaški  bazar, ki vabi okoliški folk spoznavat njim  drugačno kulturo in jo oplajat v neko tretjo drugačnost, ne bi to vzbujal potrebe po segregaciji na nobeni strani te drugačnosti. Bi  tud minaret  opravljal svojo pravo simbolno erotično/oplojevalno funkcijo, ne pa da nam  štrli ven kot en kol za nabijanje v rit  krivorecev ( in s tem opravlja podobno fukcijo kot  jo je križ v poganskih  skupnostih).          
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #19 - 28.02.2005 at 16:01:03
 
Quote:
glede znanja tuje/domačega jezika..

..mene ne moti neznanje slo jezika, kot upam, da ko odpotujem kam da jih tam ne bo motilo moje neznanje njihovega jezika..  
Đamija bi naj bila za verske potrebe ne za knjižni klub, tako da jaz tukaj sploh ne vidim iskrice ki bi me motila.
Če se bo hotel naučit, če bo rabil, se bo naučil, ne pa da bom koga čudno gledal ker ne zna slo jezika.  
moje mnenje



preden se lotiš v bodoče debatirat je fajn, da si razjasniš nekja osnovnih pojmov

- islam za razliko katolicizma ni sekulariziran
- džamija ni samo verski ampak tudi kulturno-politični center (v krščanarstvu je podobna institucija škofija vendar ne v današnjem, ampak fevdalno partikularnem smislu)
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #20 - 28.02.2005 at 16:07:28
 
Titud.
Jaz mislim da bodo sprejeli vsakega radovedneža ki bo prišel si potešit radovednost ali tudi kaj več. Ne vidim nam nedostopne drugačnosti. ..in iz tega tudi ne gledam na minoret kot na kol za v rit nevernežem.
Sam,  ..vsak gleda to iz svoje točke kjer pač je.

-- - -
[joke]
Lahko pa prepovemo vse tuje jezike, tuje religije, drugačno barvo kože, in si zazidamo veelik zid po mejah Slovenije. Totalna izolacija.
Kar pa je brez smisla tako ali drugače, ker čez >>"?"<< let  - nas itak ne bo več, nas, slovencev.  
Grin
--- - -


Hvala za nasvet "za v bodoče", Sinjeoka.


Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #21 - 28.02.2005 at 16:25:06
 
Quote:
-- - -

Lahko pa prepovemo vse tuje jezike, tuje religije, drugačno barvo kože, in si zazidamo veelik zid po mejah Slovenije. Totalna izolacija.
Kar pa je brez smisla tako ali drugače, ker čez >>"?"<< let  - nas itak ne bo več, nas, slovencev.  
Grin
--- - -


Izumrli bomo, ker ne znamo premagat strahu do konkretnega  drugega,  to je slovenca  do slovenke in obratno. Ker soočenje s  drugačnostjo  enačmo s soočenjem smrtjo, ne da bi to na(s)protje presegl z erotiko,  izzivamo svoje  lastno izumrtje. V  muslimane  samo projiciramo te lastne strahove drugega pred drugim, ki ga ne zmoremo  prescečt s strastno erotiko.    


Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #22 - 28.02.2005 at 16:27:18
 
...
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #23 - 28.02.2005 at 16:58:41
 
titud wrote on 28.02.2005 at 16:25:06:
Izumrli bomo, ker ne znamo premagat strahu do konkretnega  drugega,  to je slovenca  do slovenke in obratno. Ker soočenje s  drugačnostjo  enačmo s soočenjem smrtjo, ne da bi to na(s)protje presegl z erotiko,  izzivamo svoje  lastno izumrtje. V  muslimane  samo projiciramo te lastne strahove drugega pred drugim, ki ga ne zmoremo  prescečt s strastno erotiko.



Se mi zdi zanimivo tole opletanje s strahom. Vse se ponavadi reducira na neke strahove, kar je po moje zelo daleč od dejanskega.

Če smo Slovenci obstali do zdaj, se nam za naslednjih par sto let ni treba bati. Je pa res, da smo obstali predvsem po zaslugi svoje zaplankanosti. In mislim, da se nam tega ni potrebno sramovati. Za čifurje pa itaq, če jim tu kaj manjka se lahko vrnejo tja, od koder so se priklatili - koga nema, bez toga se može.



uživajte!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #24 - 28.02.2005 at 17:19:54
 
t wrote on 28.02.2005 at 16:58:41:
Se mi zdi zanimivo tole opletanje s strahom. Vse se ponavadi reducira na neke strahove, kar je po moje zelo daleč od dejanskega.

Če smo Slovenci obstali do zdaj, se nam za naslednjih par sto let ni treba bati. Je pa res, da smo obstali predvsem po zaslugi svoje zaplankanosti. In mislim, da se nam tega ni potrebno sramovati. Za čifurje pa itaq, če jim tu kaj manjka se lahko vrnejo tja, od koder so se priklatili - koga nema, bez toga se može.
uživajte!



Obstali smo predvsem  po zaslugi lastne radoživosti, predvsem erotične, ki je ni ogrožla elitistična/aristokratska brezkrvnost formalnih gospodarjev, katerim smo hotl bit (in hočmo bit  še zdaj) samo navzen podoboni.  Tko da nikol se nismo  tolk prekvasli v  nekaj drugega ali tretjega  niti z lahi niti z germani niti z ogri kot bi se lahko s polnokrvnimi turki/muslimani (poglejmo si samo balkan  oz. bosno).    
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #25 - 28.02.2005 at 17:46:43
 
titud wrote on 28.02.2005 at 17:19:54:
Obstali smo predvsem  po zaslugi lastne radoživosti, predvsem erotične, ki je ni ogrožla elitistična/aristokratska brezkrvnost formalnih gospodarjev, katerim smo hotl bit (in hočmo bit  še zdaj) samo navzen podoboni.  Tko da nikol se nismo  tolk prekvasli v  nekaj drugega ali tretjega  niti z lahi niti z germani niti z ogri kot bi se lahko s polnokrvnimi turki/muslimani (poglejmo si samo balkan  oz. bosno).



Mogoče. Mogoče pa ima kaj zraven tudi stara slovenska resnica:
Bolj nas jebete, več nas je!



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #26 - 28.02.2005 at 21:59:02
 
Quote:
Lahko pa prepovemo vse tuje jezike, tuje religije, drugačno barvo kože, in si zazidamo veelik zid po mejah Slovenije. Totalna izolacija.
Kar pa je brez smisla tako ali drugače, ker čez >>"?"<< let  - nas itak ne bo več, nas, slovencev.  






res, mene je vedno fasciniralo to, da ljudje v smislu boja za "enakost", zakaj nobeden izmed borbenih equalizerjev nikoli ne reče - "Če res ni važna vera - zakaj se potem borimo za minarete, sinagoge, barvo kože ... zakaj je sploh potrebna akcija in utrucavanje nekih sprememb ... ? Jaz tule namreč vidim en zanimiv princip, če hočeš biti sprejet moraš nekaj sprejeti tudi sam ... osnoven princip vzajemnosti.



Misli db, da že v štartu nisi sposoben videti, da nimam baš nič proti jeziku, ampak če bi bila druga stran sposobna sprejemat, bi svoj del poti itak da že opravila. Za dobrososedske odnose namreč rabiš dva fina človeka za soseda, v trenutku ko je en kreten, se začnejo problejmi.

Tako da pogovarjamo se o vzajemnem sprejemanju kultur, ne pa totalitarističnem zavračanju nečesa z gradnjo berlinslkega zidu.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #27 - 01.03.2005 at 07:55:25
 
t wrote on 28.02.2005 at 17:46:43:
Mogoče. Mogoče pa ima kaj zraven tudi stara slovenska resnica:
Bolj nas jebete, več nas je!



uživajte!


Ta resnica mi zveni bolj šiptarsko kot slovensko.

Sicer pa po moje slovenci nismo nč kaj dost izjemnega v primerjavi z  ostalimi slovanskimi kulturami  balkanskem prostoru. Vsi slovanski narodi so oharnili in razvijali svoje jezike in kulture ter na njihovi podlagi tko al drgač  hkrati  z nami prišli do svoje formalne nacionalne državnosti, nekaj cincajo edino še črnogorci.

Drgač pa je pardoks   drugačnosti v tem, svoje edinstvenosti  niti ozvetit ne moreš, dokler ne prideš v stik s konkretno drugačnostjo. Prvi refleks je zaščita svoje edinstvenosti, ki se seveda drugemu še bolj očitno kaže kot tvoja drugačnost. In to je po moje čist v redu, saj produktivno (v prenešen pomenu erotično) napetost lahko prinese le zavedanje medsebojne drugačnosti, ki pa se ne sme izrazit v medsebojeni težnji po prevladi oz. v igri moči. Obstajo pa mehanizmi za preseganje odpora/groze/strahu ob soočenju  tujosti  drugačnosti (in ob tem seveda soočenju z lastno samostjo/edinstvenostjo), ki so podobni erotični razarešitvi odnosa med spolno drugačnostjo. Ampak če se ne znamo konstruktivno  soočat z  drugačnostjo  znotraj svoje  kulture, pol je iluzorno pričakovat, da bomo tega sposobni v soočenju  z drugimi kulturami oz še bolj iluzorno, da bomo od teh drugih zahteval, da bodo pri tem boljši od nas samih.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #28 - 01.03.2005 at 08:00:13
 
titud wrote on 25.02.2005 at 11:40:31:
Ljubljena postane ljubica na ravni neodgovorne animalnosti, otročjosti brez odgovornosti, brezosebne koketnosti, in ljubimec se z njo igra kot z mlado živaljo. Začne se z muckanjem, konča pa s posmehom ali zverinskostmi.

V nasprotju s tem je resna ljubezen, z etično odgovornostjo prežet eros. Ta odgovornost ni moralistična, temveč metafizična.



a ni v bistvu tudi tista neodgovorna, animalna, otročja ljubezen - nemoralistična - ravnozato, ker je animalna in vse to. in ali kljubtemu ne bi našli tam tudi nekaj metafizike. jin-jang.

Smiley


Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nemoralistična odgovorna ljubezen
Reply #29 - 01.03.2005 at 10:44:20
 
Mae wrote on 01.03.2005 at 08:00:13:
a ni v bistvu tudi tista neodgovorna, animalna, otročja ljubezen - nemoralistična - ravnozato, ker je animalna in vse to. in ali kljubtemu ne bi našli tam tudi nekaj metafizike. jin-jang.

Smiley


Po moje levinas ni imel v mislih, da je animalna/otročja ljubezen moralistična v odnosu do  nemoralistične erotike, ki ji išče metafizičen izvor.

Prav tako nisem čist prepričan, da je levinasovo pojmovanje erotike prevladovanjo nasrotij/drugačnosti po (metafizičnem) principu jin-jang. Kolikor jest zastopim ta princip jin-jang, se nasprotja združijo v enem kot harmoniji in pri tem  ne gre za strastno in v bistvu nezdružljivo vztrajanje pri drugačnosti (ali pa vsaj jest jin-jang razumem kot  platonistično združevanje dveh ločenih polovic nazaj v predeksistirajoče eno).  

Po moje ma animalna ljubezen (in njena erotika/strast) ravno tako svoj metafizičen izvor, samo se z drugostjo drugega samo poigrava oz. z njo koketira brez možnosti fatalnega preseganja  te drugosti (v podobnem pomenu drugosti kot smrti) v (še) neobstoječem tretjem ob haratnem ohranjanu svoje drug(ačno)sti. Tak partnerski odnos v smislu ljubice je lahko značilen tako za odnos med partnerjema, ki  formalno otroke  načrtujeta ali jih celo že imata. In obratno, fatalen erotičen odnos se  lahko razvije tud med dvema, ki otroka formalno zavračata, a skoz njuno strast otrok   kljub temu eksistira kot neobstoječe tretje. Finta neodgovorne,animalistična, otroške ljubezni je v bistvu samo v nesposobnosti/nepripravljenosti  priznavanja  drugega kot drugega, kar pa nima veze s formalno obliko partnerske zveze oz. moralo in ima kot tako lahko  tud svoj metafizični izvor.  


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6