Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 15167 times)
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #15 - 24.02.2005 at 13:48:38
 
exodus, se prav kako pol dosezt pristnost?
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #16 - 24.02.2005 at 14:00:18
 

super!


pa je tole spoznanje kakorkoli spremenilo, izboljšalo tvoje življenje, si se ti spremenil, zdaj deluješ drugače kot prej... ?

exodus wrote on 24.02.2005 at 13:39:48:
Povod zato pa je bil, ker recimo imam občutek, da do tega še pogosto pride tudi na tem forumu, se pravi tale ideja "vseprežemajoče ljubezni", ki se mi zdi dejansko za večino ljudi nepristna, da ne izhaja dejansko iz njihovih globin duše, ne izhajajo iz sebe, da imajo vse ljudi radi, ampak da to samo ostaja pri izraziti ŽELJI, da bi imeli vse ljudi radi, tako bi radi čutili, tako si nekateri mislijo, da je prav, da če bodo ravnali tako kot Jezus, Buda, Krišna, da so potem nedvmono dobri in bodo slej ko prej tudi srečni, mapak to je samo nadejanje...

Ampak poanta je v tem, da si ne moreš kar tako reči, aha, danes sem pa se odločil, da bom "dober", da bom imel vse ljudi rad - to mora prihajati iz sebe, iz lastnih čutenj, ne pa iz POTREBE. Torej za pretvarjanjem se dajo komot skriti nepristna čustva, ki v končni fazi ne škodujejo nikomur, ampak le temu, ki igra to vlogo, ki se je sploh ne zaveda, da se samega sebe ne da ukaniti oziroma preslepiti, za vse plačamo svojo ceno, tudi za to, če se ne poslušamo dovolj in vršimo nasilje proti samemu sebi.

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #17 - 24.02.2005 at 15:07:46
 
...

a ima kdo kaj slučajno proti prostovoljcem? Shocked
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #18 - 24.02.2005 at 15:12:09
 
Madan Gopal Das wrote on 24.02.2005 at 13:48:38:
exodus, se prav kako pol dosezt pristnost?



po moje tako, da smo to, kar smo.... da se ne pretvarjamo...

 no, ampak tukaj sem bolj ciljal na patologijo, kar pa pomeni, da včasih posameznik sploh drugače ne zna ravnati, ravno iz teh notranjih pomanjkanj, da sploh ne misli, da bi bilo karkoli z njim narobe... alkoholik je recimo zrel za zdravljene šele takrat, ko prizna da je alkoholik, prej ne... pač včasih je potrebno zelo dosti časa, da pridemo sploh do kakšnih uvidov, da se nam prižge lučka.... no, to je pač samo del mojega razmišljanja, živi itak vsak po svoje, kot misli, da je zanj najbolj prav...  ampak fajn pa je, če včasih pri sebi preštudiramo, tudi svoje vzgibe, če delamo v skladu s svojimi potrebami, če se v nekaj ne silimo, da bi si hoteli recimo kaj dokazati...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #19 - 24.02.2005 at 15:26:19
 
m wrote on 24.02.2005 at 14:00:18:
super!


pa je tole spoznanje kakorkoli spremenilo, izboljšalo tvoje življenje, si se ti spremenil, zdaj deluješ drugače kot prej... ?



hm, meni bi se zdelo, da stagniram, če sem na nekaj fiksirani (nalepljen), npr. ideji o "vseljubezenski naravnanosti" (potem se nekako sam zaprem v kletko in nisem sposoben videti nic izven mojega tokega nazorsko-mišljenjskega prostora) - potem bi to pomenilo zame, da sploh nisem pripravljen nič storiti, da raziščem svoje prave potrebe,  vsekakor pa sem recimo sedaj drugačen kot pred enim letom, čez eno leto bom drugačen kot sem sedaj - to mi daje vedeti, da nisem PASIVEN.... ampak tukaj je zopet zanka, recimo nek verski fundamentalist, lahko le stežavo pride do notranjega uvida, če je že preveč indoktriniran, zanj obstaja samo njegova resnica in nič drugega zunaj tega okvira. Zdaj svetovati si ne upam, ker sem še premlad, da bi lahko celostno povzemal, niti nimam zato potrebnih izkušenj, še manj pa želje spreminjati nekoga, lahko izhajam le iz trenutnega doživljanja delno se upirajoč na mojo zgodovinsko ozadje, ki slonijo na izkušnjah in lastnem doživljanju...  ampak no, to je pač itak samo razmišljanje....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #20 - 24.02.2005 at 15:30:43
 
Devi wrote on 24.02.2005 at 13:03:24:
dej nehej? po tvoje torej sploh ni možno iz srca naredit nekaj za nekoga, brez kakršnihkoli sebičnih motivov? Nej te spomnim na primer tvoje lastne matere, ki je zihr zate kdaj kaj lepega naredila, ker te je imela rada (če že takega primera s svojo hčerjo nimaš, kar pa tud težko verjamem)


Devi, prihajam v miru. Kiss
Neuš verjela, kaj vse lahko človek ugotovi o sebi, ko začne o sebi razmišljati. Včasih tudi to, da ko je "imel najbolj rad", je imel pravzaprav zato, ker je to njemu nekaj prineslo. Se mi zdi, da bi vsak od nas lahk pri sebi kaj takega našel. Pa saj ni s tem nič narobe- še dvojna korist je- pomagaš drugemu IN posredno sebi. Tongue
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #21 - 25.02.2005 at 09:00:29
 
exodus wrote on 24.02.2005 at 15:12:09:
po moje tako, da smo to, kar smo.... da se ne pretvarjamo...

ja se strinjam.

se prav treba je odstrant tisto kar nam onemogoca, da smo tisto kar smo in da se tud sprejmemo takega kot smo.

to je postopen proces.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #22 - 25.02.2005 at 10:42:19
 
Lilith wrote on 24.02.2005 at 15:30:43:
Neuš verjela, kaj vse lahko človek ugotovi o sebi, ko začne o sebi razmišljati. Včasih tudi to, da ko je "imel najbolj rad", je imel pravzaprav zato, ker je to njemu nekaj prineslo. Se mi zdi, da bi vsak od nas lahk pri sebi kaj takega našel. Pa saj ni s tem nič narobe- še dvojna korist je- pomagaš drugemu IN posredno sebi. Tongue

Sej vem, Lilič. vsega živega smo sposobni in na čist preračunljivo računico lahko tud najlepša čustva nalimamo in nič ni varno pred seciranjem našega uma Roll Eyes ni dobro bit preveč idealista, sam preveč cinika pa tud ne, in včasih je treba zaupat, da nas lahko kaka stvar (pri sebi al pa pri drugih) vseeno še pozitivno preseneti, ko najmanj pričakujemo in da use ni tako, kot se bojimo, da je...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #23 - 25.02.2005 at 17:22:56
 

ampak ne morem si kaj, da me vsaka skrajnost (skrajni egoizem oziroma skopost ali skrajno razdajalstvo), v katero zapade človek, pove, da se v ozadju dogajajo neki nezavedni duševni procesi, ki ne prihajajo iz pristnega jaza, iz sebe. Torej vse skupaj se mi zdi nekako "umetno", torej je v ozadju verjetno bil MOTIV (kako doseči višje samospoštovanje) in ni šlo za neko spontanost, da bi človek to delal, kar dejansko čuti iz duše in mu tako narekuje vest - ne gre za pristnost.  

                                         ***

Meni se zdi zanimiva Jungova razlaga, ki pravi, da je človek sposoben tudi darovanja/žrtvovanja brez sebične zahteve 'dam, da bom dobil' (vsaj, kadar ta dobiček razumemo kot zunanjo potrditev, zunanje povračilo ...). Takšno darovanje je izvirna pot do samospoznavanja, ki so jo po mojem poznali tako Kristus, Mati Tereza in še kdo. Bom poizkusila povzet.

Dar, ki je povezan z zahtevo, pravzaprav ni dar, temveč nekaj, kar si pustim vzeti, zato da bi pridobil. Nesebično darovanje, pravi Jung, pa je v nasprotju s tem zavestna in hotena prepustitev nečesa mojega. Takšno darovanje morda ni deležno zunanjega, gotovo pa se nagradi z 'notranjim' plačilom. Če želim darovati nesebično, moram dar oddati tako, kakor da bi ga uničil. Uničiti moram menjalno vrednost svojega daru/žrtve, ki jo je določila moja sebična zahteva. S tem, ko o zahtevi razmišljam in se ji odpovedujem,  jo pravzaprav tudi ozaveščam. In ta zavest oz. samo-spoznanje je tisti pravi notranji dobicek za darovalca.  

Naslednje spoznanje pa je še pomembnejše. Dar, kakršenkoli že, je simbol nečesa 'mojega'. Dam lahko samo tisto, kar imam. Če nečesa nimam, tega ne morem dati. Človek, ki je zmožen dati-se, pridobi še eno spoznanje, in sicer spoznanje, da je sposoben imeti-se. To pa pomeni, da je sposoben razpolagati sam s seboj, tj. s svojim jazom. Pri takšnem darovanju sem sam sebi darovalec in darovani. Vsako takšno dejanje darovanja namreč pomeni žrtvovanje (delčka mojega) jaza na oltarju lastnega sebstva.

Seveda tudi takšno nesebično darovanje implicira 'dobiček', vendar je bistvena razlika v tem, da tega dobička ne zahtevam od drugega, ampak samodejno pride od mene samega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #24 - 25.02.2005 at 20:15:31
 
lina wrote on 25.02.2005 at 17:22:56:
Če želim darovati nesebično, moram dar oddati tako, kakor da bi ga uničil.

Dam lahko samo tisto, kar imam.



Evo, v dveh stavkih povzeto bistvo.

Hvala, lina. Tole mi je bilo zdaj zelo dragoceno.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #25 - 27.02.2005 at 16:22:59
 
o tem bi se se dalo debatirati

v cem je smisel darovanja?

no sej nevem,
ce bi gledali tako na stvar, kot da bi dar unicili, potem nima smisla darovati..

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #26 - 27.02.2005 at 18:58:24
 
Quote:
no sej nevem,
ce bi gledali tako na stvar, kot da bi dar unicili, potem nima smisla darovati..

saj s takim obdarovanjem lahko tudi dobiš.

ne pričakuješ sicer hvaležnosti, ampak saj hvaležnost ni ravno sol življenja.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #27 - 08.03.2005 at 12:52:23
 
exodus wrote on 23.02.2005 at 20:05:30:
...verjetno je bila tak tip človeka tudi mati Tereza, da je svoje življenje "darovala" za druge - verjetno tudi zato, da je s tem, z dobrimi deli, dobila neko notranje zadoščenje, pomiritev, da si je z nadkompezacijo pomagala za zviševanje občutka lastne vrednosti, ki je bil sicer nizek...



Ne vem sicer, po čem sklepaš na njeno slabo samopodobo. Morda misliš na ponižnost. Če imam prav, potem se ne morem strinjati s teboj, ker ponižnost ne izhaja iz slabe samopodobe, ampak iz zavesti o pravilnosti služiti sočloveku in majhnega ega (seveda ne govorim o tisti vrsti ponižnosti, ko dovoliš ljudem, da te teptajo, ker pač nimaš "jajc" nič nazaj rečt - Mati Tereza je še kako imela "jajca").

Če sem te napačno razumel, se pša opravičujem.
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #28 - 09.03.2005 at 19:07:12
 
bogglefreak20 wrote on 08.03.2005 at 12:52:23:
Ne vem sicer, po čem sklepaš na njeno slabo samopodobo. Morda misliš na ponižnost. Če imam prav, potem se ne morem strinjati s teboj, ker ponižnost ne izhaja iz slabe samopodobe, ampak iz zavesti o pravilnosti služiti sočloveku in majhnega ega (seveda ne govorim o tisti vrsti ponižnosti, ko dovoliš ljudem, da te teptajo, ker pač nimaš "jajc" nič nazaj rečt - Mati Tereza je še kako imela "jajca").

Če sem te napačno razumel, se pša opravičujem.



ja, verjetno bo to to, da je bila res ponižna in je s tega potem delovala....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Mučeniško razdajalski sindrom in mati Tereza
Reply #29 - 14.03.2005 at 10:43:35
 
naj nekaj dodam. bilo je davnega leta v mrzli prestolnici, kjer je Mati Tereza prišla po Nobelovo nagrado za mir. vse je presunila njena skromnost, ki je segala do kosti. oblečena v preprosto narodno nošo, ki jo je vedno nosila, obuta v usnjene opanke. vsi ostali pa v najboljših smokingih in dragocenih toaletah. ona je stala tam v svoji skromnosti in prejela nobelovo nagrado.
samo to sem imela namen napisat.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3