Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8513 times)
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Kako osmisliti samsko življenje?
05.02.2005 at 01:05:52
 
V moji bližini je veliko ljudi, prijetnih, simpatičnih, zdravih, mladih in malo manj mladih, ki si želijo, vendar si ne morejo najti partnerja. Zaradi tega nekateri  močno trpijo.

Po svoje jih stigmatizira tudi okolje. Nanje pritiskajo tradicionalni vzorci, ne le tisti, ponotranjeni v glavah, ampak tudi tisti, v zajedljivih ali očitajočih glasovih staršev, sorodnikov ... Po drugi strani je tu duh časa, ki se naravnost obsedeno ukvarja z ljubezenskimi odnosi, spolnostjo, partnerstvom ...

Seveda ne gre le za zunanje pritiske. Večina tistih, o katerih pišem, ljubezen čuti kot globoko notranjo potrebo. Mnogim uresničevanje sebe skozi ljubezenski-partnerski odnos pomeni eno najvišjih vrednot v korpusu življenjskega smisla.

Kako se soočiti s takšnim problemom? Je rešitev prekanaliziranje čustvene, spolne in drugih energij na druga področja življenja? Je odgovor v samonadzoru in askezi? V "svobodnem" prepuščanju onenightstand ljubeznim? V potrpežljivem upanju? Kako premagati obup, kako najti smisel in trdnost v takšnih situacijah,  ki lahko trajajo leta, morda vse življenje? Vsak išče na svoj način, vendra me zanimajo  vaša mnenja, izkušnje.

                                                          Lina
Back to top
 
 
IP Logged
 
marina
Guest




Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #1 - 05.02.2005 at 09:30:48
 
Ja Lina, tako je. V zgodnji mladosti občutenje ljubezni kot neke globoke notranje potrebe... porazi... morda onenightstandi...Ljubezni pa ni... potem pa z leti pritiski staršev in sorodstva in opravičevanje sebe navzven, delanje se hladnega...a v sebi vedno upanje...
Enkrat tudi čustva umrejo in s tem tudi upanje...Nič ne ostane. Samo spomini.Pa tudi ti ne bolijo več. Po želji se lahko spuščaš vanje, brez da bi te spremljala bolečina nedoživetega.Psiha je kot cedilka, ki te zavaruje pred slabim, prepušča samo dobro.

Kaj bi imel pri tem sploh za osmišljat? Če si pri sebi sprejel, da zate ni možnosti za srečno ljubezen, ker se recimo nikdar ne more več ponovit tak odnos, kot si ga že imel kot zelo mlad z nekom. Kaj bi se še sekiral?

Pridi v naše kraje, kjer ima vsaka četrta hiša samskega sina pri 40 Smiley Če se z večnimi samci sredi 30 - ih, sredi 40 - ih let o tem pogovarjaš, ugotoviš,da sploh ne razmišljajo o partnerstvu. Zaposlijo se pač z dodatnim delom ali pa športom, čas mine tako ali pa drugače. Nihče se ne smili sam sebi. Ni rečeno, da nimajo družabnega življenja. Na vprašanje o partnerju-ki zamahnejo z roko, ker je to zanje čist nepomembno,ker to ni del njihovega življenja.

Kaj bi lahko storil? NIČ. Je treba kaj drugega storiti kot sprejeti realnost takšno kot je? Da ima večina ljudi partnerje, ti pa pač ne. V čem je problem? Ljudje v tej dobi sprejmejo takšno realnost. Ko so čutili in upali, ni bilo sreče, ni važno,če je krivda na njihovi ali nasprotni strani. Ko ne upaš pa ne čutiš več, pa ti odleže. In se maš fajn sam s seboj. Kaj ti pa manjka, če si zdrav pa imaš delo. Če ne bi zmogel sprejet realnosti, zavesti,da zate ni ljubljene osebe in da je ne bo na razumski način in bi se vedno grizel, bi si še kaj naredil, bolje si je dat mir, na koncu koncev imaš samo samega sebe in pač imaš sebe na prvem mestu.Kaj bi se mučil, če ni potrebno...In psiha sama poskrbi, da si daš mir.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #2 - 05.02.2005 at 11:30:28
 



In kje je problem?


(u katerem zajcu so grmi)






uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
marina
Guest




Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #3 - 05.02.2005 at 11:40:20
 
In kje je problem? V tem, da večina vezanih misli, da samski nimajo smisla, ker je ljubezen in partnerstvo kao največji smisel. Jaz pa pravim,da samskim sčasoma ljuezen ni več glavni smisel in se prav dobro znajdejo v življenju, torej - problema sploh ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #4 - 05.02.2005 at 11:57:47
 
marina wrote on 05.02.2005 at 11:40:20:
In kje je problem? V tem, da večina vezanih misli, da samski nimajo smisla, ker je ljubezen in partnerstvo kao največji smisel. Jaz pa pravim,da samskim sčasoma ljuezen ni več glavni smisel in se prav dobro znajdejo v življenju, torej - problema sploh ni.


Lepo povedano  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #5 - 05.02.2005 at 12:42:11
 


Po moje gre prej za foušijo.

Ljudje nismo samo bitja smisla, temveč smo tudi njegovi postavljalci - vsak si lahko svoje življenje osmisli po svoje.

In tudi če gledam pare, si tudi oni poiščejo še druge smisle, za nekatere lahko rečem, da vidijo smisel popolnoma drugje kot v družinskem življenju.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #6 - 05.02.2005 at 20:52:07
 

Seveda, t, se strinjam, da je ljubezen le eden od smislov in sami - če smo le dovolj močni - smo tisti, ki jih življenju podeljujemo. Tudi s tabo, Marina, ljudje živijo in morajo živeti naprej. Toda ali se z leti človek res sprijazni? Ali je želja po partnerstvu res samo odraz s hormoni nabitega življenjskega obdobja? Kaj pa množice anonimnih oglasov tipa "sem moški 175/85/42 in iščem dekle, lahko tudi mamico, za resno zvezo"- Resnična pomiritev (ne samo potlačitev) s svojo samskostjo je po mojem težka naloga. Za nekatere celo življenjska. Le malo jih poznam, pravzaprav samo enega, ki se je zavestno odločil ostati sam, večinoma gre za ljudi, ki jim je v ljubezni "spodletelo" in se v življenju počutijo kot poraženci.

Inštitucije takšnih in drugačnih ljubezenskih zvez med ljudmi so že tisočletja prisotne v veliki večini človeških  kultur - tudi zato mislim, da morajo biti prežete z globokim arhetipskim smislom, ki ga ni tako enostavno prekanalizirati na druga življenjska področja. (Seveda nočem reči, da to ni mogoče!) Npr. partnerska ljubezen oz. partner  omogoča tvojo najbolj intimno refleksijo, ki je težko dosegljiva v drugih odnosih.

KOt primer, kako jalovo je lahko preusmerjanje ljubezenske energije, povem tole. Občutek imam, da z naraščajočim družbenim individualizmom - vse več ljudi ostaja samskih (ali pa se motim in se je iskanje partnerja samo pomaknilo v višje starostno obdobje?). Po drugi strani pa se kot nekakšna nevrotična kompenzacija pojavlja obsedeno družbeno ukvarjanje z ljubeznijo. Manj ko je ljubezni, partnerstva, spolnosti v resničnem življenju, več družba govori o teh temah. Ne le filmi, TV, revije, knjige, znanost, umetnost ampak precejšen del industrije, kozmetične, tekstilne, rekreacijske, new age ... mastno služi prav na račun človekove potrebe po ljubezni.

Nočem reči, da je partnerska ljubezen edini smisel življenja, vendar očitno je njena odsotnost za mnoge mučna, nočem reči da se brez nje ne da živeti, toda kako ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lina
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 25

Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #7 - 05.02.2005 at 21:29:41
 
... kako osmisliti oz. smiselno uporabiti viške neizrabljene arhetipske energije in pri tem ne opustiti upanja (hočem reči, ne popolnoma  izriniti partnerske ljubezni z lestvice osebnih vrednot)?
Back to top
 
 
IP Logged
 
marina
Guest




Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #8 - 05.02.2005 at 22:44:51
 
Vem, kako misliš, Lina. Tako je, kot praviš. Večinoma so po mojem poraženci v ljubezni, če gledam sebe. Kako je z drugimi ne vem, vem pa za veliko samskih, da niso imeli sreče, da ni bilo obojestranskih čustev.
Ko pa ti praviš, ali se je zares možno sprijaznit s tem stanjem, pa ti jaz odgovarjam, da JA! Psiha neha samo sebe maltretirat v smislu ZAKAJ JAZ, ZAKAJ TAKO, ker ko minejo življenjske ljubezni, uresničene ali neuresničene, se človek zna zapreti vase...Nekaj časa žalovanje zaradi izgube...kasneje žalovanje 'zakaj jaz', potem pa enostavno to gre iz misli in samo še začudeno gledaš, ko me kdo nejeverno vpraša, če res nimaš fanta, toliko, da ne rečem, da ga sploh ne iščem. Ker čutila sem, kolikor sem lahko, več od tega pa ne morem in to poglavje je zame zaključeno. Kateri so tisti drugi smisli ali cilji, kamor se usmeriš, pa ne bi, je preširoko, lahkp se grem karkoli in kamorkoli, lahko si dalj časa mlad in dejansko uživaš svobodo, o kateri vsi govorijo, pa je večina ne živi. Vendar po moji izkušnji to sprejetje samskosti oz. življenja brez ljubezni ni nekaj,kar bi se znenada nekdo odločil in glumil,da mu tako paše, pač pa daljši proces, ki ne poteka brez bolečin.Na koncu je pot ven iz tega. Čeprav v sebi čutim,da nisme zmožna nekega razmerja,ker nimam želje, pa razumsko previdno mislim, da nikoli ne reci nikoli. Toda VSEENO MI JE, ČE BO, BO, ČE NE BO,PA TUDI PRAV. Najraje pa bi,da bi bilo,kot je, brez sprememb,ki bi vsebovale kakšne (ne)srečne pretrese. Zdaj boš rekla,da se bojim življenja ali sreče, toda navada je železna srajca.Ko enkrat v sebi začutiš MIR, kaj bi si ga pustil jemat?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #9 - 06.02.2005 at 11:20:23
 
Lina, moram reči, da še sedaj z gotovostjo ne vem, kaj sprašuješ, bom pa vendarle svoj pogled na situacijo opisala, morda pa najdeš v tem tudi kaj zase.

Skozi vrstice čutim, kot da je osnovni problem ena nuja, dobiti partnerja. Kot da brez partnerja pač ne gre. Torej- če imaš v sebi porihtano, potem te ne morejo prizadeti ne očitajoči pogledi, ne duh časa z vso bedo svojih medijskih manipulacij.
Kaj pomeni imeti porihtano pri sebi? Biti sebi zadosten. Sposoben živeti sam. Potrebno se je vprašati, kaj mi brani, kaj me dela nesrečnega, če sem sam. Včasih najdemo odgovore v razvojno gledano najglobji fazi- fazi brezpogojneljubezni matere do otroka, po kateri človek vse življenje hrepeni. Ker mati pomeni varnost. Torej- potrebno je najti varnost v sebi...In tako naprej, po principu analize in izločanja se da lepo pogledati, v katerem grmu tiči zajec. Verjetno ima vsak človek druge vzvode, ki ga delajo nesrečnega.  Včasih nismo sposobni sami dobiti vpogled vase, pa si lahko v ta namen poiščemo pomoč.

Torej, ko enkrat ta proces zaključimo, potem nuja po partnerju ni več nuja, pač pa bolj želja- partner ne pomeni več edinega možnega načina preživetja, pač pa bolj tisto nekaj v našem življenju, kar nam polepša življenje.
In ko sprašuješ o višku arhetipske energije....jaz tule ne bi operirala z arhetipsko energijo - že iz tega razloga, ker itak arhetipske vzorce vse najdemo v sebi. Bolj bi operirala z življenjskim urnikom, prioritetami, ki so nam nek hip pomembne.  Tako kot ukvarjanje s profesionalnim športom prinese s seboj določene spremembe življenjskih preokupacij, tako tudi partnerstvo oz. družina prinese s seboj prav to. Več časa za nove stvari, manj za stare. V skladu s tem, česa si kdo želi.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #10 - 06.02.2005 at 12:54:40
 
Na vprašanje Kako osmisliti samsko življenje, ti bom odgovorila z drugim vprašanjem:

Ali so vsa življenja v partnerstvu, dejansko osmišljena?

Jaz bi si upala trditi, da je mnogo več partnerstev popolnoma neosmišljenih, v primerjavi z ljudmi, ki furajo samsko življenje. Partnerstvo mnogo ljudi  fura bodisi zaradi "fasade" - (večinoma ženske), bodisi zaradi "udobja" - večinoma moški. Seveda pa ti za nič na svetu ne bodo priznali, da so nesrečni - bodo raje samske ljudi špikali po principu "kaj je pa narobe s tabo?"

Ti dam čisto prav, ljudje smo v prvi vrsti družabna bitja ... ama u bistvu sem v svojem stažu samskosti ugotovila, da sem se imela neprimerno bolje kot v vezi s tipom, ki mi je pil kri.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #11 - 06.02.2005 at 12:58:50
 

Se mi zdi, da vem , v katerem zajcu je grm:


To, da si samski, še ne pomeni tudi, da si osamljen.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #12 - 06.02.2005 at 14:06:05
 
t wrote on 06.02.2005 at 12:58:50:
Se mi zdi, da vem , v katerem zajcu je grm:


To, da si samski, še ne pomeni tudi, da si osamljen.



Ja, tako bi naj bilo. ampak do tega je treba priti. Do takrat pa si v vsakem primeru nesrečen- le da na različne načine - ali sam, ali pa v odnosu, kakršne je zgoraj opisala sinjeoka.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
maxtor
3
***
Offline


Posts: 100

Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #13 - 06.02.2005 at 14:37:05
 
Ma tko je. Dostikrat nam tiktaka bioloska ura. Ko smo enkrat pac "dost" stari nam pove da je cas da imamo nekoga. Ampak takrat imamo 2 moznosti. Imamo sreco in imamo nekoga s katerim se zastopimo, ljubimo, zivljenje z njim je lepse ali pa slaba stran nimamo nikogar. Ko nimamo nikogar se je treba vprasati ali hocemo na vso silo v nek odnos ali zelimo malo pocakati. Lahko recem dokler si sam je vse lepo ko pa enkrat vidis kako je lahko lepo v odnosu (v katerem se zastopis) pa je zelo tezko iti nazaj na samski stan. Takrat rabis cas da se "skuliras" nazaj. Sam sem rabil skoraj pol leta. Da sem se skuliral. In takrat je priletela nova "mina" .... Wink


heheheh


Lp
Back to top
 

Glava nacrtuje a srce vodi in razum se sprasuje a um(visji jaz) ima odgovore
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kako osmisliti samsko življenje?
Reply #14 - 07.02.2005 at 08:23:02
 
Po moje se okrog samskosti napletle  čist enake predstave/vzorci/stereotipi kot krog  partnerstva, v katere se človk zlahka  ujame in pol v njih živi enako izpraznjen lajf. Občutek osmaljenosti tako ni lasten samo samskemu, osamlejnost se lahko prikarade tud v partnersksko sceno, saj če od tistga konkretnega drugega, ki ti bi moral bit najbližji, nisi sprejet in razumljen, je to še večja jeba kot če nis tega deležen od anonimnih in le potencialno konkretnih drugih.

Drgač pa po moje je treba bit itak kreativen in  inovativen v vsaki sceni, tako samski kot partnerski. Ne se vdajat izpraznejneim šablonam, sledit  je treba pristnosti.

Jest v tem podaljšanjem obdobju samskosti bolj kot priložnost za   nekonformno in avtentično življenje  vidim nevarnost, da se šablonizira v en diktiran življenski stil podobno kot se je šablonizirala družina. Filmska/TV industrija in magazini so si ta samski lajfstajl totalno prilastili, tko da si  kakšne inovativne in nekovencilane pristne 'samskosti'  po moje samski človek ne more privoščit enko kot se je blo  že od nekdaj težko privoščit inovativno obliko partneske scene in družine, v kakteri bi se negovali prisitni odnosi.

Tko da po moje ni vprašanje samskot vs parnerstvo, ampak pristnost, ki izginja iz obeh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2