Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 ... 14
(Read 27149 times)
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #120 - 03.02.2005 at 16:03:57
 
za sinjeoko:

jap, mislim, da sva obe tu nekje, kjer niti enega niti drugega sistema ne dojemava kot skrajno pozitivnega ali negativnega

tko pri meni je in zato sem ti tudi napisala, da sva dosegli pogojni konsenz, pogojni zato, ker so gotovo še točke kjer ena bolj daje prednost enemu sistemu, kot drugemu

socializem je zastarel, neuspešen sistem

to pa ne pomeni, da ne bi bili kritični do obstoječega sistema

ok, lahko sprejmem tvojo razlago lenobe kot "nepripravljenost delati na sebi", kot neko pasivnost, vdanost v usodo, nesposobnost sprejemanja sprememb in izzivov, kot neko inertnost

men se "lenoba" zdi tak bolj harcorovski izraz, pa me je zanimalo ...

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #121 - 03.02.2005 at 16:06:19
 
Quote:
hotel sem sam povedat, da bolj ko teoritizirate, dalj ste od prakse..




teorija je vselej že tudi praksa



Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #122 - 03.02.2005 at 16:07:24
 
Quote:
hvala za vzpodbudo Wink
hotel sem sam povedat, da bolj ko teoritizirate, dalj ste od prakse..

bi pa se dodal, da so trenutki (malo daljsi) ko si vsaka punca zeli, da bi bila samo objekt  Wink


...

sej bo boljš

Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #123 - 03.02.2005 at 16:15:36
 
sinjeoka wrote on 03.02.2005 at 15:28:38:
če mene vprašaš zagovarjava različne vrednostne sisteme ... oziroma, jaz ravno kapitalizma ne pojmujem kot nujno nekaj negativnega, tako kot ne socializem kot nekaj nujno pozitivnega

čist tko btw. se mi je ravno te dneve kot naročena znašla v rokah bivša ustava SFRJ iz leta 1974 in sem šla prav pogledat kaj so se spomnili takrat glede "pravice do dela"

tko, da se (med drugim) v 160, členu bere tudi tole:

"Vsakemu občanu sta pod enakimi pogoji dostopna vsako delovno mesto in vska funkcija v družbi. In nekaj zelo podobnega imamo tudi danes ...
Tko da ta pravica do dela, je  bila tudi v socializmu zelo zrelativizirana.

Kar se tiče lenobe, je vsaj po mojih obažanjih to bistveni problem Slovenije ... oziroma, bom takole rekla ... v Sloveniji imamo 2 tipa ljudi in žal sta skupini ljudje po svoji številčnosti približno enaki.

1. skupina, ki je zaposlena in jo delodajalci izmozgavajo do skrajnosti in 57% njihove plače si izgubi v takšnih ali drugačnih socialnih transferjih

2. imamo drug tip ljudi, ki samo jamra, da ni zaposlitev, da ni dela .......... in se kot socialen poden šlepajo skozi lajf s socialnimi transferji


Ama najbolj fascinantna zadeva pri vsej sliki je to, da ta druga skupina, ki ima v primerjavi s prvo obilo socilanih ugodnosti vseskozi pizdi, da je treba povečat socialno pravičnost. Ama največji absurd je, da so najbolj glasni ne tisti, ki so dejansko pomoči potrebni, ampak tisti, ki so sposobni delat.

Ama z vidika socialne pravičnosti se pa nikoli ne postavijo v pozo kakšne delavke v kakšni tekstilno-usnjarski dejavnosti, ki imajo plačo mizernejšo, kot nekdo, ki dobiva socialno podporo.

In kaj je lenoba ... sem 1x že pisala o primeru, ko smo v bivši službi iskali tajnico, na vprašanje, če se je pa katera izmed kandidatk priprabljena na stroške firme iti učit osnov računovodstva pa je bil odgovor ne v 11 primerih od 12 intervjuvank.

Sej si že ti sama ugotovila, da družboslovci ne dobite službe, ker vas je full preveč ... in da obstajajo poklici, koder moramo kadre uvažat ... to kaže na visoko strukturno brezposelnost ... kar pomeni, da je izobrazbeni profil ljudi glede na potrebe delodajalcev popolnoma napačen.

V sistemih manjše socialne pomoči ... je želja po prekvalificiranju neprimerno večja,,kot pri nas.


Kar se pa tiče leobe pri iskanju pomoči pri psiholoških problemih pa le tole: Kot prostovoljka na CSD sem od svetovalk dostikrat slišala eno pripombo - da ljudem dajejo ideje kam se obrnit po psihološko pomoč, se celo dogovorijo za kakšen sestanek ... ama realizacija je pa mizerno nizka. V vsej zadevi sploh ne bi bilo napačno, če bi kdo svetovanje odklonil, ker recimo nasprotuje njegovemu svetovnemu nazoru ... ama problem je v tem, da ti ljudje svojega problema niti ne poskusijo rešit.





ja, iz pravno, razumarsko, racionalno utemljenega, političnega, ideološkega vidika pišeš korektno. Ampak vse skupaj to človek začuti kot neki hladen stroj, ki mu manjak duša, da bi oživel, kot računalnik, v katerem velja le računica, formule, številke - to se mi zdi zelo z distance, brezkompromsino, črno-belo, da ali ni, kot binarni zapis pri PC-jih 0 ali 1,  birokratsko, po paragrafih - zelo okostenelo, togo, in na nek način s tem mrtvo, brez kake prave duševne note se vživeti v stisko posameznika, se pravi objekt ali stvar je, ni pa duha...

Povej ti recimo meni, kateri mlad človek ni pripravljen delati, kot včasih pravijo, da je mladina lena? Taki so zelo redki...

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #124 - 03.02.2005 at 16:19:12
 
exodus wrote on 03.02.2005 at 16:15:36:
Povej ti recimo meni, kateri mlad človek ni pripravljen delati, kot včasih pravijo, da je mladina lena? Taki so zelo redki...



Exo, tistega dne v mesecu, ko pride socialna podpora, si vabljen v našo vasico. Bova lokalne gostilne obredla, pa ti mal predstavim te mulce in mal al pa dost starejše "mulce". Presenečen boš, koliko je takih, ki niso pripravljeni delat drugje kot v gostilni. Tongue
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #125 - 03.02.2005 at 16:24:42
 
..še vedno je veliko folka ki mu socialna pomoč pomaga preživet.
In ja, ne 80K socialke,  okoli 40K..
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #126 - 03.02.2005 at 16:51:27
 
fora je v tem, da je sistem tudi taki... Zdaj če si prepračunaš, ali greš raje delat za borih 70k ali pa vlečeš socialno... Verjetno je bolje, da vlečeš socialno in še delaš kaj na črno, ker nihče ni rad izkoriščan..... Če bi bile solidne plače, potem bi se tudi tukaj premaknilo, ampak vidiš, da delovni mest ne dobiš... Od 40k pa itak en moreš preziveti, ce bi zivel recimo kje v bloku se najemnino placeval...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #127 - 03.02.2005 at 18:02:10
 
exodus wrote on 03.02.2005 at 16:51:27:
fora je v tem, da je sistem tudi taki... Zdaj če si prepračunaš, ali greš raje delat za borih 70k ali pa vlečeš socialno... Verjetno je bolje, da vlečeš socialno in še delaš kaj na črno, ker nihče ni rad izkoriščan..... Če bi bile solidne plače, potem bi se tudi tukaj premaknilo, ampak vidiš, da delovni mest ne dobiš... Od 40k pa itak en moreš preziveti, ce bi zivel recimo kje v bloku se najemnino placeval...


te vabim, da si ogledaš stran ponudbe na straneh študentskih servisov, potem pa primerjaj ponudbo na strani Zavoda za zaposlovanje ... boš zelo presenečen, ko boš ugotovil kje je večja izbira dela

Veš tipični problem naše družbe je v tem, da vsak misli, da je socialna podpora pravica (ne pa izredni prihodek, ki človeku pomaga preživeti, ko se zaradi take ali drugačne situacije znajde na robu) in je podpora za tisti vmesni čas, ko se mora človek (tudi) prekvalificirat za drug poklic ... ne pa molzna krava

Družba je organizirana na ta način, da naj bi omogočala relativno svobodo posameznikom tudi pri razpolaganju s svojim dohodkom - v ta dohodek pa minimalno posegala z nekim manjšim procentom za podporo lastnemu aparatu in pa zagotavljanjem socialne varnosti ljudem, ki so se brez lastne krivde znašli na robu.

Ko pa država dopušča, da se socialo molze in da je delo na črno opcija brezposelnih za dvigovanje standarda nad socialno podporo v smislu ... da itak delajo zase. Se postavi vprašanje (vsaj meni), kaj pa socialna pravičnost do ljudi, ki to socialo vzdržujejo. Slovenski transfer dohodka je ta moment 57%, kar pomeni, da s svojim zaslužkom živim še približno 3 ljudi na socialni podpori.

Veš delo na črno je dvoplasten problem - po eni strani ga s pridom izkoriščajo tisti, ki se jim ne ljubi delat 8 ur na dan in si raje izberejo svobodo, da delajo ko rabijo, za neko povprečje pa država (in drugi) poskrbijo. Drug problem dela na črno je, da to izkoriščajo nekateri delodajalci, ki si z delom na črno zmanjšujejo stroške dela. Ama, a veš komu je izstavljen končni račun za plačevanje socialnih transferjev?

Tistemu, ki dela zakonito in je zato "nagrajen" z davkom 57% deležu na plačo.

Brezčutna? ali samo sočutna z drugo osebo kot ti?


Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #128 - 03.02.2005 at 18:12:05
 
Brezčutna?, ..imaš svoj pogled, ki v bistvu ne vem kaj bi rad povedal?,  - ukinitev pomoči?,
je pa to pogled osebe, ki je na drugem bregu kot ti ki rabijo to socialno pomoč.

Včasih je vmes meglica in se ne vidi jasno in dobro..

Teorijo bruhat je sigurno lažje kot vse to doživljat...        ..živet.



..imamo pač različne poglede, različna razmišljanja, smo različni,  hvala bogu da ja
Wink



za začetek bi morali nehat posploševat, niso vsi ki so  doma in na socialki - lenuhi in kaj jaz vem kaj,  niso vsi ki so na socialki mladci polni energije ravno pravšnji za vsa možna dela, ne dobijo vsi ki so na socialki po prvi prošnji dela...

sigurno da je tudi res, da se obrit folk z zlato ketno okrog vratu, debelo denarnico in z BMW-jem pripelje na socialno podaljšat si pomoč za naslednjih nekaj mesecev, res pa je tudi da kdo kdaj preseže dohodek za malenkost, nekaj tolarjev, in pomoč odpade, potrebe pa so še, pa nimajo vsi dobrih šol, znanja, izkušenj.

In dejstvo je, da se sociala slabša, da majhen človek živi vedno težje, da prag revščine prestopi vedno več ljudi...

Žal.


Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #129 - 03.02.2005 at 18:22:14
 
lola wrote on 02.02.2005 at 16:53:42:
Meni najbolj dvigne pritisk to, da ženskam še vedno določajo življenjsko vlogo, ji opredeljujejo in omejujejo življenjske cilje, smisel in vrednote, ker je ženska.

To tako izrazito ilustrirajo reklame v stilu: "oh, kako bom odstranila madež z moževe najljubše srajce?"

Tu je zajeto to, kar "mora" dobra, poštena, spoštovana ženska biti, da bo osmislila svoje življenje: skrbnica svojega moža in družine, pozorna mora biti na potrebe ostalih in jih zadovoljevati, izpolnjevati, razumeti, bla, bla, bla, ....

Zdaj me je pa malo strah, da bo Lilith, ki se ob vsakem poniževanju žensk čuti dolžna reagirat, ob gledanju reklam razbila televizor, pri čemer se lahko še poškoduje Tongue

Sicer pa kaj je hujše, reklame za praške za samske ženske, kjer le te poskušajo le te prepričat, da se lahko izrazijo predvsem skozi belino reklamirane žajfe (noben moški v reklami se ne zgraža nad sivo srajco), reklame za praške za poročene ženske, ki jih poskušajo prepričat, da je uporaba reklamiranega praška najboljši dokaz njihove povezanosti in skrbi za družino (kar implicira tudi tradicionalno vlogo, čeprav se mi zdi da je tukaj to sekundarnega pomena), ali reklame recimo za Pepsi ali pa Mars (recimo Snickers), ki mularijo prepričuje v skrajni individualizem, ki se seveda oblikuje predvsem skozi potrošnjo.

Hmm, glih imam pred sabo kozarec neke pocukrane in obarvane sode. Zdaj me je pa malo strah, kaj bom razvrednotil in ovrednotil z naslednjim požirkom.  Roll Eyes

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #130 - 03.02.2005 at 18:47:38
 
Quote:
ki v bistvu ne vem kaj bi rad povedal?,  - ukinitev pomoči?,  

jest pa mislim, da je bila zelo jasna:
- socialno pomoč naj dobijo tisti, ki ne morejo delat in pa tisti, ki aktivno iščejo delo in nimajo premoženja, od katerega bi lahko živeli
- priložnostna dela naj bodo dostopna vsem pod enakimi pogoji, davčne olajšave za študentsko delo naj bodo omejene na znesek ki omogoča preživetje med študijem, vračanje študijskega kredita pa naj postane davčna olajšava (olajšave za študentsko delo naj ostanejo, ker bi sicer povečali časovno obremenjenost študentov, ki ne želijo ali ne morejo dobiti študijskega kredita -- npr. študentje nekaterih smeri družboslovja)
- študentje naj čimprej doštudirajo, tisti, ki jih starši ne morejo preživljajti pa si lahko najamejo študijske kredite, poiščejo štipendijo in opravljajo kakšno priložnostno delo.

kaj ti še ni jasno?
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #131 - 03.02.2005 at 20:17:27
 
tole s službo je odvisno tudi kje mladina živi, poznam primer, ko nek fant (brez dokončane osnovne šole) ni dobil službe tam nekje v Slovenski  bistrici, ko se je pa z mamo preselil v Ljubljano jo je pa dobil v roku treh mesecev, seveda mu je familija tud pomagala (VIP) ... ampak vseeno .. po moje je tudi to faktor

in po drugi plati, če se ta mladina znajde po gostilnah ... me tudi ne čudi ... si pa mislim, da se za tistim veseljačenjem skriva marsikaj

veliko ljudi se znajde v takšnem ali drugačnem začaranem krogu - demotivirani, depresivni, brez zaupanja v državne institucije, državo, vlado

in resne študije, ki so bile izdane v monografski publikaciji (mimogrede pod vostvom pravnice in v okviru PF kot interdisciplinarni projekt) kažejo na to, da je obdobje brez zaposlitve, v katerem se znajdejo ljudje, posebej pa mladi, zelo kritično, poveča nagnjenost k delikventnosti in tudi samomorom

tole s ŠS-ji in študenti po moje sploh ni tak problem

definitivno je nek študent na boljšem kot človek z malo izobrazbe in ženske po 45, ki se znajdejo na zavodu (na to še izrecno opzarja EU) ... jap in take ženske glih boli, če so nek objekt ali niso, eni pravijo, da ni večjega razvrednotenja, kot to, da ostanejo brez zaposlitve

in prav simptomatično useka tale "ekonomija" ven v debatah, konec koncev je vsebovana že v naslovu debate

in se stirnjam z eksotom, da ni vse tako enostavno, da je ena kompleksnost na delu, tako nekako sem razumela pa tudi db-ja
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #132 - 03.02.2005 at 20:55:28
 
siaj wrote on 03.02.2005 at 20:17:27:
tole s službo je odvisno
in po drugi plati, če se ta mladina znajde po gostilnah ... me tudi ne čudi ... si pa mislim, da se za tistim veseljačenjem skriva marsikaj


in resne študije, ki so bile izdane v monografski publikaciji (mimogrede pod vostvom pravnice in v okviru PF kot interdisciplinarni projekt) kažejo na to, da je obdobje brez zaposlitve, v katerem se znajdejo ljudje, posebej pa mladi, zelo kritično, poveča nagnjenost k delikventnosti in tudi samomorom

tole s ŠS-ji in študenti po moje sploh ni tak problem



veš merjenje brezposelnosti je pri nas ena zelo kunštna zadeva in mene je presenetil podatek iz EUROSTATA, da so mladi pri nas tako netržna delovna sila, da stopnja brezposelnosti narašča ravno med njimi ... pri vsem delu preko študenta imajo dejansko delovne izkušnje, ki recimo nič ne štejejo ...

je meni ravno en kolega zganjal apologijo, da so ŠS pri nas potrebni, ker študente usposabljajo in jim dajo delovne izkušnje (de facto) ... ama sem za štos 1x poslala svoj življenjepis na eno firm kjer so hoteli 5 let delovnih izkušenj in sem priložila vsa potrdila in priporočila moji delodajlcev za katere sem delala preko ŠS, ki so potrjevala da imam dejanske (življenjske) izkušnje iz zahtevanega področja ....

intervju je bil zelo zabaven ... po principu, ste zelo zanimiv kader, vendar pa nimate dovolj izkušenj ...

bi razumela, če bi bili neka državna uprava ... ama podjetja so pri tovrstni politiki lahko bolj fleksibilna ...

... in po drugi strani .... noben delodajalec za katerega sem delala preko ŠS me ni vprašal, če imam delovne izkušnje, pa sem običajno delala precej zahtevne zadeve .... tko da

meni podatki o naraščajoči brezposelnosti mladih pove dvoje:

1. ali naš šolski sistem proizvaja imbecile
2. ali pa jih trg ponuca na kakšen drug način in jih ne zaposli redno

... kar se pa služb tiče ... ja VIP ali pa kader, ki bi ga z lupo iskali na trgu ... vsa ostala "raja" pa avtorske pogodbe fura


pa čist tko? kot je BP že ugotovil ... od kje vam to, da bi jaz socialo kar ukinila  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #133 - 03.02.2005 at 21:26:21
 
aja, pa morda niste vedeli

pri odmeri socialne podpore se ne upošteva premoženje prosilca ... lahko ima na primer 3 stanovanja v LJ, ki jih na črno oddaja in od tega na mesec iztrži ene 250 000 SIT.

Po naših merilih seveda to pomeni, da je socialni revež.

Pa tudi bistvena razlika obstaja med nekom, ki živi v najemniškem stanovanju in nekom ki živi v lastnem stanovanju ... ama ja po današnjem cenzusu oba dobivata enako številko tolarčkov

ama tega jaz res ne obsojam ... saj vendar govorimo o socialni pravičnosti Angry
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: kako ženske same sebe razvrednotijo
Reply #134 - 04.02.2005 at 07:51:36
 
sinjeoka wrote on 03.02.2005 at 21:26:21:
aja, pa morda niste vedeli
pri odmeri socialne podpore se ne upošteva premoženje prosilca ... lahko ima na primer 3 stanovanja v LJ, ki jih na črno oddaja in od tega na mesec iztrži ene 250 000 SIT.
(


Premoženje se upošteva, vendar z določenimi omejitvami - 23. člen Zakona o socialnem varstvu:

"Ne glede na druge določbe tega zakona se denarna socialna pomoč ne dodeli samski osebi oz. družini, ki ima prihranke oz. premoženje, ki dosega ali presega višino 24 minimalnih plač.
Kot premoženje v tem zakonu se ne upošteva:
- stanovanje, v katerem posameznik oz. družina živi in ki ga predpisi o stanovanjskih razmerjih določajo kot primerno stanovanje,
.....
....
- osebno vozilo v vrednosti do višine 18 minimalnih plač."

Tako da so pri posedovanju premoženja določene omejitve in ni res, da lahko poseduješ tri stanovanja, ki jih oddajaš.

Toliko o zakonu, kako pa je to v praksi, pa je druga zgodba. Socialni delavci bi potem morali biti inšpektorji, policaji in detektivi, da bi ugotovili dejansko stanje.

To pa niso, ker pač, kot vsi vedo, lepo sedijo v pisarni, vlečejo davkoplačevalcem denar in uživajo    Wink   Tongue

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 ... 14